مشخصات گوشی شیائومی poco m3
اپلیکیشن و نرم افزارموبایل و تبلتهمهویدئو

چند ترفند موثر برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت دیتا موبایل در گوشی

با وجود رفاهی که گوشی‌های موبایل به زندگی بشر آورده‌اند و صرف نظر از قیمت گوشی، گاهی اوقات اتصالات ۴G و ۵G آنها قطع شده و این سوال را برای شما ایجاد می‌کنند که “مشکل قطع شدن اینترنت موبایل چیست؟” چرا برخی مواقع دیتا موبایل یا همان داده موبایل قطع می‌شود؟

اسمارتفون‌ها (گوشی هوشمند) به جزئی جدا‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند، حتی بیشتر هر زمان دیگری در زندگی ما اهمیت دارند، زیرا برای ارتباط با دنیا به طور مرتب به آنها وابسته هستیم. تصور کنید اگر داده‌های موبایل شما ناگهان غیر فعال شده یا از کار بیافتد می‌تواند به یک مشکل بزرگ منجر شود، زیرا بیشتر ما از اینترنت گوشی برای کار در خانه و ارتباط با دوستان و خانواده در حالی که در خانه حبس شده‌ایم، استفاده می‌کنیم.

دلیل قطع شدن اینترنت موبایل می‌تواند از اختلال نرم افزاری، سخت افزار آسیب دیده و قطع کامل سیستم نشأت بگیرد که می‌تواند باعث شود که از کل شبکه اینترنت خارج شوید. در ادامه به چندین راهکار برای حل مشکل کار نکردن دیتای موبایل می‌پردازیم پس با فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا همراه باشید.

روش اول: برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت موبایل

 •  APN گوشی را بازنشانی کنید.

اپراتور شبکه به وسیله‌ی APN گوشی موبایل شما را به اینترنت متصل می‌کند. APN اساساً برای فراهم کردن اینترنت برای اسمارتفون، تنظیمات مهم مثل آدرس IP را تنظیم می‌کند. با این حال، این روند گاهی اوقات ممکن است اشتباه انجام شود و نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد، بنابراین برای بازنشانی آن مراحل ذیل را دنبال کنید.

مراحل زیرا در گوشی خود دنبال کنید:

Settings> SIM cards and mobile networks > SIM Card Operator (Irancell) > Access Point Names

در این قسمت فهرستی از اسامی APN با برچسب فقط یک شبکه را مشاهده می‌کنید. سپس روی گزینه‌ی “Reset” در پایین ضربه بزنید.

روش دوم: برای رفع این مشکل که چرا دیتا موبایل وصل نمی‌شود.

 • پروتکل APN را روی iPv4 / IPv6 تنظیم کنید.

یکی از علل کار نکردن دیتا موبایل می‌تواند در تنظیمات APN خلاصه شود. برای این امر دوباره به مراحل ذکر شده در بالا بروید و در قسمت فهرست اسامی APN روی فلش روبروی نام APN موردنظر ضربه بزنید و وارد گزینه‌ی Edit access point شده، سپس به قسمت APN Protocol رفته و آن را روی iPv4/IPv6 تنظیم کنید. در نهایت روی گزینه‌ی more در پایین زده و تغییرات را سیو کنید.

روش سوم: برای رفع مشکل اینکه چرا موبایل دیتا کار نمی‌کند.

 • تنظیمات APN را به صورت دستی وارد کنید.

گاهی اوقات پس از بروزرسانی گوشی، تنظیمات APN به هم می‌ریزد و از حالت استاندارد خارج می‌شود. در این حالت اگر با یک تنظیم مجدد مشکل برطرف نشود لازم است آدرس APN خود را به صورت دستی وارد کنید. برای این کار مراحل زیرا دنبال کنید:

همان مراحل گفته شده در راهکار اول را دنبال کنید، سپس در قسمت فهرست APN روی آیکون + کلیک کنید.

در این قسمت تمام تنظیمات APN خالی و ست نشده است که برای وارد کردن تنظیمات به صورت دستی باید با اپراتور سیم کارت خود تماس گرفته تا تنظیمات مربوطه را برای شما ارسال کنند.

پس از وارد کردن تنظیمات، روی گزینه‌ی More رفته و تغییرات را سیو کنید، سپس به فهرست APN بازگشته و آن را از داخل فهرست انتخاب کنید.

روش چهارم: برای مواقعی که دیتا موبایل کار نمی کند.

 • حافظه پنهان گوشی را از ریکاوری پاک کنید.

در موبایل شما، بخش قابل‌توجهی از حافظه به حافظه پنهان یا همان کش اختصاص یافته است، جایی که داده‌های مربوط به برنامه‌ها و فرآیندهای مختلف «در سیستم عامل» ذخیره شده و به طور خودکار فعال می‌شود تا این برنامه‌ها و پردازش‌ها با سرعت بیشتری در گوشی شما شروع بکار کنند.

برخی اوقات بروز خطایی در حافظه پنهان می‌تواند علت بروز مشکل قطع شدن اینترنت موبایل باشد. برای رفع این مشکل، باید پارتیشن حافظه نهان سیستم را پاک کنید، این گزینه از صفحه بازیابی گوشی شما قابل دسترسی است. دسترسی به این گزینه در گوشی‌های مختلف، متفاوت است اما به طور کلی به صورت زیر انجام می پذیرد:

 • گوشی موبایل خود را خاموش کنید و کلید پاور و افزایش صدا را همزمان به مدت چند ثانیه فشار دهید.
 • سپس با منوی زیر روبرو می‌شوید که گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار داده است. با استفاده از کلید پاور می‌توانید در این صفحه بین گزینه‌ها پیمایش کنید.
 • سپس روی گزینه‌ی «wipe cache partition» یا «wipe cache» رفته و با استفاده از کلید پاور آن را انتخاب کنید.

این پردازش ممکن است کمی طول بکشد، پس از به اتمام رسیدن آن گوشی خود را ریستارت کنید.

قطع شدن اینترنت گوشی
مشکل قطع شدن اینترنت گوشی

راه کار پنجم: برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت دیتا موبایل

 • حالت شبکه‌ی مناسب را فعال کنید.

یکی از علل قطع شدن اینترنت موبایل ممکن است این باشد که هنگام بروزرسانی یا به سادگی در تنظیمات پیش فرض گوشی، حالت شبکه (۳G، ۴G و غیره) در موبایل شما به گونه‌ای تنظیم شده باشد که پوشش بهینه را ارائه ندهد. مثلاً اگر گوشی شما از شبکه‌ی ۴G پشتیبانی می‌کند پس باید اطمینان حاصل کنید که ۴G در حالت شبکه شما انتخاب شده است.

برای انتخاب شبکه‌ی مناسب برای گوشی خود مراحل زیرا دنبال کنید.

گوشی شیائومی Redmi 9A ظرفیت 32 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۳,۳۲۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 9A ظرفیت ۳۲ گیگابایت

Settings> SIM cards and mobile networks > SIM card setting > Prefer network type

سپس گزینه‌ای که با گوشی موبایل شما سازگاری دارد را انتخاب کنید تا بهترین سیگنال را دریافت کند و مشکلی از بابت کار نکردن دیتا موبایل نداشته باشید.

 علت قطع شدن اینترنت گوشی
قطع شدن اینترنت موبایل

راهکار ششم: رفع مشکل عدم اتصال دیتا موبایل و قطع اینترنت

 • غیرفعال کردن محدودیت استفاده از دیتا موبایل 

هر گوشی موبایل به شما امکان می‌دهد که برای استفاده از دیتا محدودیت تعیین کرده و زمانی که از این میزان مجاز عبور می‌کند پیام هشدار روی گوشی نمایان می‌شود. این موارد معمولاً به طور پیش‌فرض روشن نیستند، اما شاید شما قبلاً محدودیتی تعیین کرده باشید یا تعرفه خود را به روز کرده و فراموش کرده‌اید که محدودیت داده گوشی خود را به روز کنید. برای غیرفعالسازی این گزینه در گوشی موبایل خود مراحل زیرا دنبال کنید.

Setting> Connection> Data usage> Mobile Data Usage> Setting> Set data limit

لازم به ذکرست که تمامی مراحلی که برای راهکارهای بالا ارائه شد ممکن است در گوشی‌های مختلف کمی با یکدیگر متفاوت باشد و نام آنها کمی تغییر کند، اما به طور کلی این راهکارها در یافتن علت قطع و وصل شدن اینترنت در اکثر گوشی‌ها کاربرد دارد.

راهکار هفتم: مشکل قطع شدن اینترنت موبایل

 • داده گوشی خود را غیرفعال کنید و دوباره فعال کنید.

ساده‌ترین راه برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت گوشی این است که گزینه‌ی داده‌ها را خاموش کرده و بعد از چند ثانیه دوباره آن را فعال کنید. برای انجام این کار، می‌توانید به منوی تنظیمات بروید یا مستقیماً داده‌ی تلفن همراه را از نوار اعلان غیرفعال کنید. اکثر گوشی‌ها دارای پنل اعلان در بالای صفحه هستند در حالی که در برخی از نسخه‌ها، نوار اعلان در پایین صفحه‌نمایش یا در کناره‌ها قرار دارند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هات اسپات گوشی‌تان قطع شود و این امر شما را کلافه کند، برای رفع این مشکل به شما پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌ی «چرا هات اسپات گوشی اندرویدی قطع می‌شود؟ ۵ راه حل برای رفع این مشکل»را مطالعه کنید.

راهکار هشتم: رفع مشکل قطع شدن دیتا موبایل گوشی 

 • حالت پرواز را فعال کنید و برای رفع آن غیرفعال کنید

این یک راهکار موثر دیگر برای مشکل قطع شدن اینترنت موبایل به شمار می‌رود که برای فعال کردن حالت پرواز می‌توانید به منوی تنظیمات گوشی های سامسونگ یا هر مدل گوشی دیگر رفته یا پانل اعلان را باز کنید. با این کار تمام اتصالات قطع شده و سپس دوباره وصل می‌شود.

مشکل نیامدن علامت اینترنت در گوشی
علت کار نکردن دیتا موبایل

راهکارهای دیگر برای رفع مشکل عدم اتصال Data Mobile

 • میزان حجم داده و مهلت اتمام آن را چک کنید.

یکی از دلایل مشکل قطع شدن اینترنت موبایل می‌تواند اتمام بسته‌ی اینترنتی یا به پایان رسیدن مهلت استفاده از آن باشد. با توجه به نوع اپراتور سیم‌کارت گوشی خود، کد مربوطه را وارد کرده تا از میزان حجم و تاریخ انقضای آن اطلاع حاصل کرده و در صورت لزوم اقدام به فعالسازی مجدد آن کنید.

 • سیم کارت را خارج کرده و دوباره جای گذاری کنید.

یکی دیگر از راه‌های موثر برای رفع مشکل قطع و وصل شدن اینترنت گوشی شما اینست که سیم کارت را از تلفن همراه خود خارج کرده و دوباره وارد کنید.

 • اسمارتفون خود را ریستارت کنید.

راه‌اندازی مجدد گوشی موبایل یکی از روش‌های موثر برای حل مشکل غیرفعال شدن ناگهانی داده‌ی گوشی محسوب می‌شود. علاوه بر این، خواه مشکل از شبکه بوده یا دلیل دیگری داشته باشد، بیشتر اوقات برای رفع بسیاری از مشکلات گوشی و حتی وسایل دیگر نظیر لپ‌تاپ، دسکتاپ و تبلت نیز موثر واقع می‌شود.

 • غیرفعال کردن گزینه‌ی وای فای

یکی از دلایل قطع شدن اینترنت گوشی آیفون، روشن بودن وای فای بوده که در اتصال شبکه تلفن همراه تداخل ایجاد می‌کند، بنابراین خاموش کردن آن ممکن است به شما کمک کند داده‌های تلفن همراه موبایل خود را پس بگیرید.

 • بلوتوث را خاموش کنید.

مشابه گزینه‌ی قبلی، مشخص شده که بلوتوث فعال می‌تواند بر اتصالات شبکه در گوشی‌های اندرویدی و گوشی اپل تأثیر بگذارد. بنابراین، در صورت فعال بودن بلوتوث آن را غیرفعال کنید.

 • آخرین به روزرسانی سیستم را نصب کنید.

بروزرسانی سیستم عامل iOS یا Android به آخرین نسخه‌ی موجود اغلب می‌تواند بسیاری از اشکالات مرتبط با مشکل قطع شدن اینترنت موبایل گوشی اندرویدی و آیفون را برطرف کند. جالب است بدانید که برخی از اپراتورهای مخابراتی هم برای عملکرد صحیح به جدیدترین نسخه‌های سیستم عامل نیاز دارند.

آخرین راهکار برای وصل نشدن اینترنت با دیتا موبایل 

 • گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

اگر هیچ یک از راهکارهای ارائه شده در حل مشکل قطع شدن اینترنت موبایل موثر نبود، پس به عنوان آخرین آپشن، بازگرداندن به تنظیمات کارخانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگرچه انجام این کار می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند، اما باعث پاک شدن برخی از اطلاعات و محتوای گوشی موبایل می‌شود.

بسیاری از روش‌های ذکر شده می‌تواند راه حل مناسبی برای رفع قطعی اینترنت در گوشی شیائومی، سامسونگ، هواوی و … باشد که یکی از بزرگ‌ترین معضلات کاربری هنگام استفاده از گوشی محسوب می‌شود.

در این مطلب سعی شد تا علت قطع شدن اینترنت موبایل بررسی شود و راهکارهایی برای آن ارائه شود. امیدواریم راهکارهای ذکر شده مفید واقع شود و شما کاربران عزیز ۱۹کالا دیگر مشکلی از این بابت نداشته باشید. تیم ۱۹کالا به عنوان یک مرجع موبایل معتبر که منتظر نظرات ارزشمند شماست.

سوالات متداول

دلایل قطع شدن اینترنت موبایل چه می‌تواند باشد؟

قطع شدن اینترنت می تواند ناشی از اختلال نرم افزاری، سخت افزار آسیب دیده و قطع کامل سیستم باشد که می‌تواند باعث شود که از کل شبکه اینترنت خارج شوید.

آیا قطعی اینترنت ربطی به حالت شبکه گوشی دارد؟

یکی از علل قطع شدن اینترنت موبایل ممکن است این باشد که هنگام بروزرسانی یا در تنظیمات پیش فرض گوشی، حالت شبکه (۳G، ۴G و غیره) در موبایل شما به گونه‌ای تنظیم شده باشد که پوشش بهینه را ارائه ندهد. مثلاً اگر گوشی شما از شبکه‌ی ۴G پشتیبانی می‌کند پس باید اطمینان حاصل کنید که ۴G در حالت شبکه شما انتخاب شده است.

برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت دیتا موبایل در گوشی باید چه کار کنیم؟

در مقاله ای تحت همین عنوان بیش از 8 راهکار در این باره ارائه شده است که در بالا مشاهده می‌کنید.

‫۹ نظرها

 1. شهاب گفت:

  ممنونم به خاطر مطالب مفید و کاربردی که منتشر می کنید، میشه آموزش و رفع مشکل قطع شدن اینترنت وای فای گوشی هم بگید؟؟؟ بعضی وقت ها وای فای قطع میشه؟ چکار باید کرد

 2. مریم گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود ممنون از تیم ۱۹کالا فقط دلایل قطع شدن و کار نکردن وای فای موبایل رو هم اگر کار کنید ممنون می شم

 3. فرشید گفت:

  من همیشه وقتی دیتای گوشیم قطع میشد چندین بار خاموش روشن میکردم تا درست شه ممنون که راه حل اصلیشو توضیح دادین

 4. فرناز گفت:

  گوشی های شیائومی اکثرا وقتی روشن می‌شن و یا ریست فکتوری میشن این مشکل رو دارن و اگه ندونی که باید چیکار کنی فکر میکنی گوشی مشکل داره و یا خراب شده.

 5. امیر حسین گفت:

  خیلی جالب بود . واقعا متشکرم…این مشکلی بود که همیشه باهاش سرو کله میزدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن