قیمت روز گوشی شیائومی
اخبار موبایل و تبلت

رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا – نحوه و هزینه رجیستر گوشی مسافری با پاسپورت

 • چندسالیست که طرح رجیستر کردن گوشی در ایران کلید خورده و سوالات و ابهامات زیادی را برای کاربران گوشی موبایل بوجود آورده است. در بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر از جمله فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا گوشی‌ها به صورت رجیستر شده عرضه می‌شوند، ولی اگر گوشی بدون رجیستر باشد و یا یک گوشی از خارج از کشور خریداری کرده باشیم چه کار باید کنیم؟ طریقه رجیستر کردن گوشی به چه صورت است؟ در این مقاله قصد داریم نحوه ریجستر کردن گوشی و هزینه‌های مرتبط با آن را توضیح دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و سوالات خود در رابطه با روش رجیستری گوشی را از کارشناسان ۱۹کالا در قسمت کامنت بپرسید.

  رجیستر کردن گوشی

  طرح ثبت دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور (رجیستر گوشی) در آذرماه ۱۳۹۶ با مشمول شدن برند آیفون کلید خورد. به طور کلی هدف از اجرای این طرح جلوگیری از قاچاق کالا و جلوگیری از ورود کالاهای بی‌کیفیت به بازار موبایل و تبلت بوده است. بدون شک، در رابطه با رجیستر کردن گوشی یک سری نکات وجود دارد که هر کس قصد خرید گوشی یا وارد کردن گوشی به کشور داشته باشد، باید در مورد آن اطلاعات کافی کسب کند. در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد.

  رجیستر گوشی چیست ؟

  در پاسخ به این سوال که رجیستر گوشی چیست باید گفت طرح ریجستری موبایل در ایران و یا همان طرح ثبت گوشی‌های هوشمند با همکاری وزارت صنعت و معدن، ارتباطات، فنآوری اطلاعات، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک به منظور مبارزه با قاچاق کالا اجرا شده است. با اجرای آن یک شناسه یا IMEI انحصاری برای هر دستگاه ثبت شده که با استفاده از آن گوشی موبایل در شبکه به راحتی قابل ردیابی است و تنها این گوشی‌ها قابلیت فعال‌سازی و استفاده از خدمات اپراتوری داخل کشور را خواهند داشت.

  گوشی شیائومی Redmi 10 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۴,۶۳۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi 10 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

  تعداد شناسه‌هایی که به هر دستگاه تعلق می‌گیرد به تعداد درگاه سیم کارت‌هایی که در دستگاه قرار داده شده بستگی دارد. این شناسه‌ها بر روی بسته‌بندی محصول و یا در پشت باتری حک شده‌اند. علاوه بر آن با کد #۰۶#* هم قابل استعلام هستند. این طرح در دو مرحله انجام گرفته ابتدا گوشی‌هایی که قبل از آن روشن شده بودند سپس در مرحله بعد گوشی‌هایی که تنها به صورت قانونی وارد کشور شده بودند مشمول این طرح شدند.

  رجیستر کردن گوشی

  رجیستر گوشی مسافری

  آن دسته از مسافرانی که خارج از کشور وارد ایران می‌شوند می‌بایست بعد از ورود، حقوق و عوارض گمرکی گوشی خود را پرداخت و آن را به اصطلاح اظهار کنند، در غیر این صورت بعد از ۳۰ روز آنتن‌دهی گوشی آنها قطع خواهد شد و اجازه فعالیت در شبکه اپراتوری را نخواهد داشت در ادامه به نحوه ریجستر گوشی مسافری خواهیم پرداخت .

  بعد از ثبت، گمرک اطلاعات آن گوشی را به سامانه همتا ارسال کرده سپس همتا به صورت پیامک کد فعال سازی را برای مسافر ارسال می‌کند. بعد از آن مسافر می‌تواند دستگاه را با سیم کارت خود ثبت کند. از آنجایی که میزان پرداخت عوارض گمرکی به مدل دستگاه بستگی دارد در نتیجه می‌بایست مدل دستگاه به درستی وارد شود تا سامانه همتا دستگاه شما را ثبت کند. زمانی که مسافر درخواست می‌دهد کد فعال‌سازی در تأیید درخواست او ارسال می‌گردد.

  نکته: در صورتی که دستگاه شما دو اسلاته (دو سیمکارته) است، برای ریجستر گوشی مسافری حتماً تمام شناسه IMEIهای آن را در گمرک ثبت نمایید.

  نکته: توجه داشته باشید که در هنگام خرید، دستگاه حتماً حاوی کد فعال سازی باشد به این دلیل که اگر دستگاه با این کد فعال نشود آنتن دهی آن قطع خواهد شد.

  اخطار: در صورتی که در هنگام خرید گوشی، آن را با سیم کارت خود فعال نکنید بعد از مدتی آنتن‌دهی قطع خواهد شد.

  رجیستر گوشی با پاسپورت

  رجیستر گوشی مسافری

  برای ریجستر کردن موبایل با پاسپورت باید ۳ مرحله طی کنید:

  رجیستری گوشی با پاسپورت  – اظهار حضوری:

  جهت رجیستری گوشی با پاسپورت اگر از کشوری دیگر وارد ایران می‌شوید و گوشی موبایلی را از آنجا تهیه کرده‌اید و قصد دارید بیش از ۳۰ روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور استفاده کنید،  نحوه رجیستر گوشی بدین صورت است که در بدو ورود به صورت حضوری اظهار کنید. در این مرحله اطلاعات مربوط به مسافر و دستگاه، شامل شناسه یا شناسه‌های مربوطه به دستگاه (اظهار از روی جعبه دستگاه)، نام و نام خانوادگی مسافر، کد ملی مسافر ایرانی (شناسه فراگیر اتباع)، شماره تماس مسافر و سایر اطلاعات مربوط به دستگاه، توسط گمرک ثبت و تأیید می‌شود.

  پرداخت عوارض گمرک دستگاه سیم کارت خور:

  در صورتی که مسافر ایرانی است پس از اظهار حضوری یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سایت گمرک نسبت به پرداخت عوارض دستگاه، اقدام نماید. در غیر این صورت، اگر از اتباع خارجی است صرفاً پس ‌از انقضاء مدت یک‌ماهه از تاریخ حضور در کشور، نسبت به رجیستر گوشی موبایل به‌صورت حضوری توسط خود مسافر و در نزدیک‌ترین گمرک اجرایی مسافری اقدام نماید.

  دریافت کد فعال سازی برای رجیستر کردن گوشی :

  برای رجیستر گوشی با پاسپورت پس از طی دو مرحله اول پیامکی از سمت سامانه همتا برای شماره ثبت شده در مرحله نخست ارسال می‌شود، اگر شماره تماس اعلامی مسافر به نام خود مسافر باشد کد فعال‌سازی برای شماره اعلامی ارسال خواهد شد و چنانچه شماره تماس اعلامی مسافر به نام شخص دیگری باشد در پیامک ارسالی از مسافر درخواست می‌شود تا نسبت به تهیه سیم‌کارتی به نام شخص مسافر اقدام نماید. پس از تهیه سیم‌کارت، مسافر می‌تواند با تشکیل کارتابل در سامانه همتا و مراجعه به قسمت اطلاعات ثبت مسافری کد فعال‌سازی را دریافت کند.

  رجیستر گوشی با پاسپورت

  توجه: چنانچه مسافر در هنگام ورود به کشور شماره تماسی را اعلام نکرده باشد، باید به کارتابل خود در سامانه همتا مراجعه کرده و در قسمت اطلاعات ثبت مسافری، کد فعال‌سازی را دریافت نماید.

  برای اطلاع از قیمت گوشی شیائومی به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

  هزینه رجیستری گوشی مسافری با پاسپورت

  هزینه رجیستر گوشی مسافری به میزان ۱۶ درصد از ارزش کلی گوشی موبایل است. جالب است بدانید که این میزان، ۴ درصد حق گمرک، ۲ درصد حق بازرگانی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱ درصد هم برای عوارض هلال احمر است. مثلاً اگر یک گوشی به ارزش ۲۰ میلیون تومان از خارج از کشور وارد کرده باشید باید ۱۶ درصد این مبلغ را به عنوان هزینه رجیستر کردن گوشی مسافری پرداخت کنید، یعنی چیزی در حدود سه میلیون و دویست هزار تومان. بعد از پرداخت هزینه گمرکی، رسیدی دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن برای رجیستر گوشی مسافری خود استفاده کنید.

  هزینه رجیستر گوشی در فرودگاه

  در قسمت بالا به هزینه رجیستر گوشی مسافرتی اشاره کردیم، هزینه ریجسترکردن گوشی در فرودگاه هم به همان میزان بوده و بسته به مدل گوشی متفاوت است. مورد دیگری هم که باید به آن توجه داشته باشید این است که تعیین میزان هزینه‌ رجیستر کردن گوشی مسافری با توجه به قیمت روز دلار در بازار آزاد، محاسبه می‌شود.

  توجه: هزینه گمرکی برای گوشی نو، کارکرده و دست دوم هیچ تفاوتی ندارد. صرفاً مدل گوشی و میزان ظرفیت حافظه می‌تواند روی هزینه‌ها تاثیر بگذارد.

  مقاله پیشنهادی: نحوه دایورت همراه اول و سایر  اپراتور ها

  چگونه گوشی رجیستر نشده را رجیستر کنیم ؟

  بعد از اینکه هزینه‌های رجیستر موبایل را پرداخت کردیم، نوبت به رجیستر کردن گوشی موبایل می‌رسد. در این قسمت بررسی می‌کنیم که چگونه گوشی رجیستر نشده را رجیستر کنیم ؟ در جواب به سوال چگونه گوشی را رجیستر کنیم باید گفت که این کار از طریق سامانه همتا و به چند روش امکان‌پذیر است.

  هزینه رجیستر گوشی

  • سایت رجیستر گوشی : از طریق وب سایت سامانه همراه hamta.ntsw.ir به راحتی قادر خواهید بود خدماتی که مد نظر دارید را انجام دهید.
  • کد دستوری USSD : زمانی که اینترنت در دسترس نباشد کد دستوری #۷۷۷۷* می‌تواند بسیار مفید باشد.
  • اپلیکیشن : برنامه رجیستر کردن موبایل در گوگل پلی و بازار هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای iOS در دسترس است. مثلاً نحوه رجیستر گوشی با کد به این صورت است:

  هزینه رجیستر گوشی در فرودگاه

  • ۷۷۷۷#* را شماره گیری کنید.

  • عدد ۲ را انتخاب کنید.

  • شناسه ۱۵ رقمی را وارد کنید.

  • شماره سیم‌کارت خود را نیز بعد از این مرحله وارد کنید.

  • بعد از وارد کردن شماره تلفن باید کد فعال سازی ۶ رقمی که از فروشنده دریافت کرده‌اید را وارد کنید.

  • بعد از تأیید اطلاعاتی که توسط شما ثبت شده می‌بایست پیامی دریافت کنید مبنی بر اینکه فعال‌سازی انجام شده است.

  چگونه گوشی رجیستر نشده را رجیستر کنیم

  استعلام گوشی همتا:

  از جمله مواردی که در سامانه همتا انجام می‌گیرد استعلام قانونی بودن دستگاه است. این استعلام مواردی مثل قانونی بودن آن، مشخصات فنی و مدل آن همچنین شرکت گارانتی کننده و اینکه آیا این دستگاه در گذشته روشن شده یا خیر را شامل می‌شود. در صورتی که دستگاه دو سیم کارته باشد و یکی از شناسه‌ها استعلام شود شناسه دیگر (IMEI) نیز برای کاربر ارسال می‌گردد.

  بعد از اینکه از وجود شناسه انحصاری گوشی خود اطمینان حاصل کردید می‌بایست آن را استعلام کنید. برای استعلام می‌توان شماره IMEI را به شماره ۷۷۷۷ پیامک کرده و یا از کد #۷۷۷۷* ثبت شده در سامانه همتا برای شناسایی استفاده کنید. پس از آن پیامکی برای شما ارسال شده که حاوی مشخصات گوشی است. اگر این اطلاعات با مشخصات گوشی مورد نظرتان یکی است پس جای هیچ گونه نگرانی نیست.

  توجه: یکی از نکاتی که می‌بایست قبل از خرید دستگاه انجام دهید استعلام اصالت دستگاه است به این دلیل که مطمئن شوید که دستگاهی که خریداری کرده‌اید قانونی وارد شده است.

  فعال سازی گوشی مسافری و فعال سازی گوشی رجیستر نشده:

  در این مرحله از رجیستر کردن گوشی دستگاه تحت مالکیت سیم‌کارت خریدار قرار می‌گیرد. این مرحله نیز شامل چند نوع شرایط مختلف است:

  موبایل نو و استفاده نشده و یا به اصطلاح دستگاه های آکبند و قانونی: کد فعال سازی روی جعبه و یا کارت گارانتی حک شده است. در مورد گوشی‌های دو سیم کارته نیز زمانی که یکی از شناسه‌ها فعال شد شناسه بعدی هم به طور خودکار فعال خواهد شد.

  انتقال مالکیت داده شده یا دستگاه های کار کرده: اگر دستگاه شما کار کرده باشد باید از طرف فروشنده آن انتقال مالکیت داده شود. با کد #۷۷۷۷* می‌توانید گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کرده و کارهای مربوط به آن را انجام دهید. نکاتی نیز وجود دارد که باید در هنگام خرید یک دستگاه کار کرده مد نظر قرار دهید:

  • گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید
  • شناسه (IMEI) را از طریق سامانه همتا که در بالا اشاره شد استعلام کنید
  • بررسی شرایطی مثل قانونی بودن و یکی بودن اطلاعات موجود در پیامک ارسالی و دستگاه و …
  • بررسی کد فعال سازی دستگاه و کد درج شده روی بسته بندی
  • انتقال مالکیت توسط فروشنده
  • فعال سازی با سیم کارت خریدار​

  رجیستر کردن گوشی بدون پاسپورت

  شما برای رجیستر کردن گوشی به پاسپورت فرد وارد کننده گوشی و پرداخت هزینه گمرک نیاز دارید. در واقع رجیستر گوشی بدون پاسپورت امکان‌پذیر نیست و تنها به این معناست که شما از پاسپورت فرد دیگری استفاده کنید و به نحوی باید قوانین ریجستری گوشی را دور بزنید. معمولاً آژانس‌های مسافرتی با اخذ هزینه‌ای مازاد پاسپورت افرادی که به آژانس مراجعه می‌کنند را در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند.

  برای اطلاع از قیمت گوشی سامسونگ به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

  رجیستر کردن گوشی سامسونگ

  برای رجیستری گوشی سامسونگ ابتدا لازم است کد IMEI را داشته باشید. شما به دو روش می‌توانید این کد را پیدا کنید:

  ۱- کد دستوری #۰۶#* را در شماره‌گیر گوشی وارد کنید. پس از وارد کردن این کد، کد IMEI به شما نمایش داده می‌شود.

  رجیستر گوشی چیست

  ۲- به تنظیمات (Settings) بروید، وارد بخش اطلاعات دستگاه (About Device) شوید، به Status بروید و در نهایت اطلاعات کامل گوشی موبایل‌تان از جمله IMEI را مشاهده می‌کنید.

  نحوه رجیستری گوشی سامسونگ به این صورت است که:

  • شما با شماره‌گیری #۷۷۷۷* وارد سامانه همتا می‌شوید.
  • جهت استعلام گوشی شماره ۱ را وارد می‌کنید.
  • سپس شماره ۱۵ رقمی IMEI را وارد می‌کنید.
  • پیامکی شامل نام، برند و مدل گوشی برای شما ارسال می‌شود.
  • اگر استعلام درست بود نوبت به فعال‌سازی گوشی با سیمکارت می‌رسد.
  • برای این کار مجدداً کد #۷۷۷۷* را وارد کنید و این بار به قسمت فعال سازی بروید.
  برای اطلاع از قیمت گوشی به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

  در این مقاله به نحوه رجیستر کردن گوشی پرداختیم و هزینه‌های آن را نیز بررسی کردیم. نظر شما در مورد طرح ریجستری چیست؟ تجربیات خود در روند ریجستر کردن گوشی را در قسمت کامنت بنویسید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۶ رای

  سوالات متداول

  چگونه گوشی خود را رجیستر کنیم؟

  ✔️ با 3 روش می‌توان گوشی را ریجستر کرد: ۱- سایت رجیستر گوشی: از طریق وب سایت سامانه همراه hamta.ntsw.ir به راحتی قادر خواهید بود خدماتی که مد نظر دارید را انجام دهید. ۲- کد دستوری USSD : زمانی که اینترنت در دسترس نباشد کد دستوری #۷۷۷۷* می‌تواند بسیار مفید باشد. ۳- اپلیکیشن : برنامه رجیستر کردن موبایل در گوگل پلی و بازار هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای iOS در دسترس است. برای اطلاعات دقیق و بیشتر مقاله را مطالعه بفرمایید.

  آیا رجیستر آیفون بدون پاسپورت امکان پذیرست؟

  ✔️ شما برای رجیستر کردن هر مدل و هر برند گوشی به پاسپورت فرد وارد کننده گوشی و پرداخت هزینه گمرک نیاز دارید. در واقع رجیستر کردن گوشی بدون پاسپورت امکان‌پذیر نیست و تنها به این معناست که شما از پاسپورت فرد دیگری استفاده کنید و به نحوی باید قوانین ریجستری گوشی را دور بزنید. معمولاً آژانس‌های مسافرتی با اخذ هزینه‌ای مازاد پاسپورت افرادی که به آژانس مراجعه می‌کنند را در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند.

  رجيستر كردن گوشي سامسونگ به چه صورت است؟

  ✔️ • شما با شماره‌گیری #۷۷۷۷* وارد سامانه همتا می‌شوید. • جهت استعلام گوشی شماره ۱ را وارد می‌کنید. • سپس شماره ۱۵ رقمی IMEI را وارد می‌کنید. • پیامکی شامل نام، برند و مدل گوشی برای شما ارسال می‌شود. • اگر استعلام درست بود نوبت به فعال‌سازی گوشی با سیمکارت می‌رسد. • برای این کار مجدداً کد #۷۷۷۷* را وارد کنید و این بار به قسمت فعال سازی بروید.

  هزینه رجیستر ایفون چقدر است؟

  ✔️ هزینه رجیستر گوشی مسافری به میزان ۱۶ درصد از ارزش کلی گوشی موبایل است. جالب است بدانید که این میزان، ۴ درصد حق گمرک، ۲ درصد حق بازرگانی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱ درصد هم برای عوارض هلال احمر است. مثلاً اگر یک گوشی به ارزش ۲۰ میلیون از خارج از کشور وارد کرده باشید باید ۱۶ درصد این مبلغ را به عنوان هزینه رجیستر کردن گوشی مسافری پرداخت کنید، یعنی چیزی در حدود سه میلیون و دویست هزار تومان. بعد از پرداخت هزینه گمرکی، رسیدی دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن برای رجیستر گوشی مسافری خود استفاده کنید.

  نوشته های مشابه

  ‫۳۷ نظرها

  1. در مورد هزینه رجیستری گوشی مسافری با پاسپورت که میگین ۱۶ درصد هست، این مقدار نیست بلکه بیشتر هم هست

  2. چرا باید ۱۶درصد برای ریجستری بگیرد این دیگه چه قانونیه گوشیه که من ۲هزار دلار خریدم باید ۹میلیون تومان پول ریجستری بدم

  3. اطلاعات خوبی دادید. تشکر. من که از خارج کشور میام و تنها ایا میتونم پاسپورت اعضای خانوادم گوشی رجیستر کنم؟

  4. وقتی از خارج وارد کشور ایران میشیم
   و با خود گوشی SAMSUNG Galaxy S9PLUS داریم را میخواهیم راجستر کنیم
   آیا کارتن کوشی الزامی است یا همان جعبه گوشی؟

  5. سلام میخواستم بدونم این ارزش کل گوشی چطوری مشخص میشه از طریق فاکتوری که گوشی قیمت خورده؟ یا قیمت دلاری رسمی؟ سوالم به خاطر اینه که ممکنه مثلا میگم شما یه گوشی رو دست دوم ارزون خریده باشی یا مثلا از اشنا خریده باشی یا ممکنه اصلا گوشی قدیمی باشه و قیمتش حال حاضرش مشخص نباشه میخوام ببینم مبنای قیمت رو چطوریه

   1. باید استعلام قیمت کنید و کسایی که تجربه دارن تو بازار بپرسید

  6. نحوه رجیستر کردن گوشی آیفون با پاسپورت رو هم میشه بگید

   1. هزینه رجیستر گوشی در فرودگاه بستگی به مدل گوشیت داره و با قیمت روز دلار حساب میشه ۱۶ درصد از قیمت گوشیته

  7. برای رجیستر گوشی با پاسپورت حتما پاسپورت باید ایرانی باشه ؟

   1. برای رجیستری گوشی مسافری باید پاسپورت ایرانی باشه

   1. نحوه رجیستر کردن گوشی موبایل این مقاله کامل توضیح داده حتما بخون

   1. بله برای ریجستر کردن گوشی موبایل در فرودگاه هم میشه اقدام کرد

  8. فکر نمیکردم نحوه ریجستر کردن گوشی در همه گوشی ها یکی باشه

   1. برای رجیستر کردن گوشی هزینش میشه ۱۶ درصد قیمت کل موبایلت

  9. اگر یکی هدیه بیاره یا از خارج از کشور بفرسته رجیستر کردن گوشی چیجوری میشه؟

   1. حتما باید با پاسپورت ایرانی و هنگام ورود به کشور رجیستر کنه شخصی که گوشی رو وارد کرده

  10. عالیییی خیلی جامع و کامل ریجستر کردن گوشی گفتین مممنوووووووووووون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن