خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار تکنولوژیاخبار گوشی موبایل
موضوعات داغ

چگونه گوشی خود را به کنترل تلویزیون تبدیل کنیم؟

در اینجا به یکی دیگر از قابلیت‌های گوشی اشاره خواهیم کرد که بدانید این روزها گوشی موبایل کارهایی فراتر از یک تماس ساده انجام می‌دهد بله! این دستگاه کوچک این روزها تا جایی پیشرفت کرده که می‌تواند دستگاه‌های بزرگ‌تر از خود را هم مثل تلویزیون به کنترل درآورد، چه رسد به صدها عملکرد خارق‌العاده‌ی دیگر!! شاید این سوال شما هم باشد که چگونه گوشی را به کنترل تلویزیون تبدیل کنیم و کنترل تلویزیون با گوشی چگونه انجام می‌شود. مجله ۱۹مگ در ادامه به آموزش کنترل تلویزیون با گوشی می‌پردازد.

با پیشرفت تکنولوژی این روزها گوشی موبایل در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ برای مثال می‌توانید با استفاده از موبایل آدرس محل مورد نظر خود را پیدا کرده و یا غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید. حتی این گوشی‌ها می‌توانند ما را در زمانی که در یک صف منتظر هستیم نیز سرگرم کنند، اما این سوال مطرح است که آیا می‌توان از گوشی موبایل خود به جای کنترل تلویزیون یا سایر دستگاه‌ها استفاده کرد (کنترل تلویزیون با گوشی) و یا صدای استریو آن را کم و یا زیاد کرد؟ 

۲ روش برای کنترل تلویزیون با گوشی

 1. کنترل تلویزیون با گوشی با مادون قرمز
 2. کنترل تلویزیون با گوشی بدون مادون قرمز

امکانی که امروزه در گوشی‌های موبایل مشاهده می‌کنید پورت انفرارد یا بلستر مادون قرمز است. به روش‌های مختلفی می‌توان از این طریق از گوشی موبایل برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون استفاده کرد. برند‌های زیادی در گوشی‌های خود از این قابلیت استفاده می‌کنند. این قابلیت را صرف نظر از قیمت موبایل بیشتر در برند شیائومی از طریق مادون‌قرمز مشاهده می‌کنید. در حالی که روز‌به‌روز این قابلیت به گوشی های دیگر هم اضافه می شود. تا در آینده نزدیک بتوان خانه هوشمند خود را تنها با یک مدل گوشی تحت کنترل در آورد، برای اطلاع از قیمت گوشی شیائومی به سایت ۱۹ کالا مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی: همه چیز در مورد مادون قرمز گوشی

کنترل تلویزیون با گوشی

دستگاه‌هایی مثل تلویزیون از سیگنال‌های اینفرارد و یا (IR) برای تغییر کانال و یا مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند. برای تبدیل گوشی به کنترل یونیورسال، باید دستگاهی خریداری کنید که از blaster IR پشتیبانی می‌کند و بتواند دستوراتی را که به گوشی خود می‌دهید را دریافت کرده و آنها را به سیگنال‌های مادون‌قرمز تبدیل کند. اما سوال اینجاست که برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون چکار باید انجام داد؟ که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

اگر در مشخصات گوشی موبایل دقت کرده باشید این قابلیت را صرف نظر از قیمت گوشی بیشتر در مدل های گوشی شیائومی مشاهده می‌کنید. در حالی که روز‌به‌روز این قابلیت به گوشی های دیگر هم اضافه می‌شود. دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند این کار را انجام دهند. همچنین برنامه‌های بی‌شماری وجود دارد که با استفاده از بلسترهای IR برای کنترل وسایل الکترونیکی بکار می‌‌رود.

مقاله پیشنهادی: آموزش تبدیل گوشی به وبکم

۸ مرحله برای کنترل تلویزیون با گوشی سامسونگ و سایر گوشی ها

اگر گوشی شما دارای درگاه IR است، برای ساخت کنترل تلویزیون با گوشی، یک برنامه کنترل از راه دور تلویزیون مانند AnyMote Smart Remote را دانلود کنید. نه تنها می‌توان با آن تلویزیون را کنترل کرد بلکه هر دستگاه دیگری که سیگنال IR را دریافت کند، مثل دستگاه پخش DVD و Blu-ray، تجهیزات استریو و حتی برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع را نیز می‌توان با آن کنترل کرد. این نرم افزار یکی از بهترین نرم افزارها برای کنترل از راه دور با استفاده از مادون قرمز است. به طور کلی این برنامه از ۹۰۰ هزار دستگاه دیجیتالی پشتیبانی کرده و اکثر گوشی‌هایی که دارای مادون قرمز هستند نیز می‌توانند با این برنامه کار کنند.

این فروشگاه اینترنتی موبایل در ادامه به مراحل استفاده از بلاستر مادون قرمز برای کنترل تلویزیون با موبایل اشاره خواهد کرد.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۴,۳۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۲,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۷,۹۷۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۹,۷۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

کنترل تلویزیون با گوشی سامسونگ

۱- مطمئن شوید که گوشی شما از مادون‌قرمز پشتیبانی می‌کند

این روزها اگر قصد خرید گوشی موبایل را داشته و سری به بازار زده باشید می‌بینید که اکثر گوشی‌های مدرن حتی گوشی‌های موبایل میان‌رده از بلستر مادون قرمز پشتیبانی می‌کنند. اما برای کنترل تلویزیون سامسونگ با گوشی چه کاری میتوان انجام داد؟

حال این سوال مطرح می‌شود که برای کنترل تلویزیون با گوشی از طریق مادون قرمز گوشی چه کاری باید انجام دهیم؟ و یا جایگاه این پورت کجاست؟ تنها کاری که می‌بایست انجام دهید این است که مدل گوشی خود را از قسمت تنظیمات گوشی برداشته و مشخصات آن را سرچ کنید. اگر به واژه IR blaster رسیدید گوشی شما از بلستر مادون‌قرمز پشتیبانی می‌کند.

کنترل تلویزیون با گوشی سامسونگ

۲-  برنامه کنترل تلویزیون با موبایل IR Universal Remote app را دانلود کنید.

قبل از دانلود برنامه کنترل تلویزیون با موبایل ، منو کشویی موجود در گوشی موبایل خود را چک کنید، زیرا در برخی از مدل‌ها اپلیکیشن IR blaster به صورت پیش فرض وجود دارد.

نکته: همه  نرم‌افزارهای مادون قرمز برای کنترل تلویزیون با گوشی یا تبدیل موبایل به کنترل بکار نمی‌روند، بلکه برخی از آنها مختص برخی از برندها هستند؛ از‌این‌رو قبل از دانلود برنامه کنترل تلویزیون می‌بایست دستور‌العمل این برنامه‌ها را با دقت مطالعه کنید.

دانلود برنامه کنترل تلویزیون سامسونگ بدون وای فای

۳- اپلیکیشن IR remote را باز کنید.

کنترل تلویزیون ال جی با گوشی سامسونگ

مقاله پیشنهادی: نحوه دایورت شماره موبایل – کد دایورت همراه اول و سایر اپراتور ها

۴- بعد از درخواست، بلستر IR را انتخاب کنید.

کنترل تلویزیون سامسونگ با گوشی

به محض اینکه برنامه کنترل تلویزیون را باز کردید، از شما می‌خواهد که IR blaster خود را انتخاب کنید. برای انتخاب آن و یا مجوزهای مناسب می‌بایست، دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

مقاله پیشنهادی: آموزش تصویری تغییر دادن رمز وای فای

کنترل تلویزیون با گوشی

۵- برای کنترل تلویزیون با موبایل اندروید مدل تلویزیون را از لیست انتخاب کنید.

بیشتر برنامه‌ها مختص تبدیل موبایل به کنترل دارای لیست داخلی دستگاه‌های صوتی و تصویری پشتیبانی شده هستند. شما می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. معمولاً باید ابتدا سازنده و سپس مدل را انتخاب کنید. بسته به برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، ممکن است از شما خواسته شود یک کد جهانی برای این مؤلفه وارد کنید. با جستجو «کد کنترل از راه دور» در اینترنت برای مدل و می‌توانید این کدها را در اینترنت پیدا کنید. همچنین برای یافتن کد خود می‌توانید به سایتی مانند https://codesforuniversalremotes.com مراجعه کنید. تلویزیون‌ها، پخش‌کننده‌های DVD / Blu-ray، گیرنده‌های صوتی و موارد دیگر را می‌توان با استفاده از یک بلستر IR کنترل کرد.

۶- برای تنظیم دستگاه دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

پس از انتخاب مدل، برنامه برای اتصال دستگاه انتخاب شده دستورالعمل‌هایی را نمایش می‌دهد. مراحل مختلف بر اساس برنامه و دستگاه انتخاب شده متفاوت است. پس از پایان تنظیمات، باید بتوانید از گوشی اندروید خود برای کنترل دستگاه یا کنترل تلویزیون با گوشی با مادون قرمز استفاده کنید. 

تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون بدون مادون قرمز

برخی از برنامه‌های مختص کنترل تلویزیون با گوشی به شما امکان اضافه کردن چندین دستگاه را می‌دهند. اما در نظر داشته باشید که برنامه‌های رایگان ممکن است تنها تعداد محدودی از دستگاه‌ها را را به لیست خود اضافه کنند. 

مقاله پیشنهادی: روش های کاربردی استفاده از مخفی کن برنامه

۷-برای کنترل تلویزیون با گوشی بلستر IR را به سمت دستگاهی که می‌خواهید کنترل کنید بگیرید.

تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون

درست مانند یک کنترل تلویزیون معمولی، بلستر IR هم برای کنترل تلویزیون با گوشی تنها زمانی درست عمل خواهد کرد که دقیقاً روبه‌روی تلویزیون یا هر دستگاه دیگری گرفته شود. بیشتر اوقات، بلستر IR در قسمت بالای دستگاه قرار داده می‌شود. به سادگی کلیدها را روی صفحه دستگاه اندروید خود فشار داده تا دستگاه مورد نظر خود را کنترل کنید.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید تلویزیون

۸- عملکرد کنترل تلویزیون با مادون قرمز گوشی را آزمایش کنید:

برای تست عملکرد مادون قرمز و فعال بودن ریموت کنترل، در ابتدا دکمه پاور را فشار دهید و دستگاه را روشن و خاموش کنید، سپس عملکرد‌های کنترلی دیگری را امتحان کنید. این کنترلر مجازی عملکرد یکسانی با کنترلر اصلی دستگاه خواهد داشت.

۲ مرحله برای کنترل تلویزیون با گوشی بدون مادون قرمز

۱. کنترل تلویزیون با گوشی با وای فای

چگونه می‌توان گوشی موبایل را با وای فای به کنترل تبدیل کرد؟ برای این کار کافیست که یک مودم و یا یک گوشی دیگر داشته باشید و دستگاه تلویزیون شما هم از قابلیت‌هایی مثل وای فای و وای فای دایرکت پشتیبانی کند. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نرم افزار AnyMote Smart Remote را دانلود و اجرا کنید.
 • گوشی و یا تلویزیون را به یک مودم مشترک متصل کنید و یا به جای مودم از هات اسپات گوشی دوم استفاده کنید.
 • بعد از اتصال هر دو دستگاه به مودم اپلیکیشن را باز کرده و مدل تلویزیون مورد نظر را جست‌و‌جو کنید. بعد از انتخاب دستگاه مورد نظر می‌توانید اقدام به کنترل تلویزیون با گوشی کنید.
مقاله پیشنهادی: چگونه رمز مودم را عوض کنیم + آموزش تصویری

۲. تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون با قابلیت WiFi Direct

در این روش برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون نه نیازی به مودم دارید و نه گوشی دوم بلکه می‌توانید از روش اتصال گوشی به تلویزیون با wifi direct گوشی خود را به کنترل تلویزیون تبدیل کنید.
در این روش تلویزیون شما حتما باید از قابلیت WiFi Direct پشتیبانی کند همچنین شما باید نرم‌افزاری را دانلود کنید که قابلیت اتصال مستقیم به قابلیت WiFi Direct را داشته باشد. شما می‌توانید این نرم‌افزارها را مستقیم از سایت رسمی خود شرکت سازنده تلویزیون دانلود کنید:

 • اپلیکیشن مربوطه را دانلود کنید.
 • قابلیت وای فای و وای فای دایرکت را فعال کنید.
 • وای فای گوشی را روشن کنید.
 • و به وای فای دایرکت تلویزیون متصل شوید.
 • نرم افزار را باز کرده و از قابلیت‌های آن برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون استفاده کنید.

کدام یک از این روش‌ها برای کنترل تلویزیون با گوشی به نظر شما کاربردی‌تر است؟ نظرات خود را با ما به  اشتراک گذارید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۶۹ رای

سوالات متداول

چطور گوشی را به کنترل تلویزیون تبدیل کنیم؟

✔️ چندین روش برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره شده است. به طور کلی دو روش برای این کار در این مقاله ارائه شده است: تبدیل گوشی به کنترل با مادون قرمز تبدیل گوشی به کنترل بدون پورت مادون قرمز

بهترین برنامه برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون چه نام دارد؟

✔️ IR Universal Remote app را می توان بهترین برنامه برای تبدیل گوشی به کنترل از طریق پورت مادون قرمز اشاره کرد اما اگر روش های دیگری را برای این کار مد نظر قرار داشته باشید برنامه های دیگری هم وجود دارد. نحوه استفاده از این اپلیکیشن بصورت گام به گام و تصویری در مقاله آمده است.

برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون به چه چیزهایی نیاز است؟

✔️ برای اینکار یا باید از پورت مادون قرمز گوشی استفاده کرد و یا در غیر این صورت دستگاه تلویزیون شما از وای فای و یا دایرکت وای فای پشتیبانی کند.

چطور با استفاده از WiFi Direct تلویزیون را با موبایل کنترل کنیم؟

✔️ در این روش برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون نه نیازی به مودم دارید و نه گوشی دوم، البته تلویزیون شما حتما باید از قابلیت WiFi Direct پشتیبانی کند همچنین شما باید نرم‌افزاری را دانلود کنید که قابلیت اتصال مستقیم به قابلیت WiFi Direct را داشته باشد. شما می‌توانید این نرم‌افزارها را مستقیم از سایت رسمی خود شرکت سازنده تلویزیون دانلود کنید. پس از دانلود طبق راهنمای قدم به قدم که آموزش آن در مقاله آورده شده است پیش روید.

نوشته های مشابه

‫۴۵ نظرها

 1. سلام با این برنامه (تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون) میشه به موی مخفی تلویزیون ال جی دسترسی پیدا کرد؟
  گوشی بنده سامسونگ -A50 است وتلویزیون ال جی مدل ۴۳UF64000GI هست با تشکر

 2. گوشی من تو قسمت حسگراش مادون قرمز(ریموت کنترل) داره با انجام این کارا میشه کنترل کرد تلویزیونو؟ تلویزیونمون سامسونگه

 3. ما خونه دستگا دیجیتال داریم تبدیل گوشی به کنترل دستگاه دیجیتال با این روشایی که گفتین قابل انجام نیست؟ این یکی هم یباد تو گوشیم دیگه از شر هر کنترلی خلاص میشم. فقط همین یکی مونده

 4. درود. درباره تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون دوو هم لطفا بفرمایید باید چیکار کنیم ؟ ممنون

 5. با سلام. برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون بدون مادون قرمز باید چیکار کنیم؟ لطفا توضیح بفرمایید..

 6. لطفا برای کنترل تلویزیون ال جی با گوشی سامسونگ بدون مادون قرمز هم راهکار ارائه بدبن . ممنون.

 7. سلام. وقت بخیر . من با استفاده از روشهای گفته شده برای کنترل تلویزیون اسنوا با گوشی متاسفانه موفق نشدم ، اگر امکانش هست یه برنامه کنترل تلویزیون برای برند اسنوا نیز معرفی بفرمایید.ممنوم.

 8. سپاس از محتوای خوبتون. این نرم‌افزارهای مادون قرمز برای کنترل تلویزیون با گوشی اختصاص به همه برند ها دارند؟ یا مثلا برنامه کنترل تلویزیون سامسونگ مجزاست؟

 9. سلام. من گوشیم سامسونگ هستش برای کنترل تلویزیون با گوشی سامسونگ هم این روش هایی که گفتین کاربرد داره؟

 10. کنترل تلویزیون سامسونگ با گوشی اندروید رو با روش شکا انجام شد ممنون از تیم عالیتون

 11. مال من مادون قرمز داره ولی به تلوزیون star.x نمیخوره ولی به تلوزیون ایوولی که توی گوشی اسمشو زده بود RCA خورد و وصل شد و تونستم کار کنم ولی چرا برای تلوزیون استاریکس وصل نمیشه؟هرچی سرج میکنم اسمشو چیزی نمیاد لطفا راهنمایی کنید

 12. با گوشی شیائومی چطوری میتونم تلویزیون blest رو کنترل کنم؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنین . ممنونم

  1. گوشی اگر از پورت مادون قرمز داشته باشه از طریق روش های گفته شده در مقاله هم می تونید این کار رو انجام بدین

 13. تست مادون قرمز گوشی برای اینکه بدونیم به کنترل تلویزیون وصل میشه به چه صورت است؟

 14. سلام این برنامه های ریموت کنترل تلویزیون که گذاشتین همشون وابسته به شبکه هستند و با وای فای دایرکت کار نمیکنن، لطفاً برنامه ای رو بزارید که مستقیم با وای فای کار کنه و نیاز به شبکه نداشته باشه!!!! اگه خودتون چک کنید متوجه خواهید شد!!! من که خیلی گشتم برنامه که با وای فای دایرکت و بی نیاز از شبکه باشه هنوز پیدا نکردم!!!!

 15. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  موبایلم هواوی ۹پریم هست ولیراین برنامه رو نداره
  چکنم بنظر شما؟؟

  1. کنترل تلویزیون سامسونگ با گوشی هم مثل روش هایی که گفتن هستش

  2. کنترل تلویزیون با گوشی شیائومی یا سامسونگ فرقی نمیکنه همشون مثل هم هستن

 16. فکرشو نمیکردم که کنترل تلویزیون با گوشی سامسونگ هم بشه. عالی بود

 17. با این مقاله فهمیدم ساخت کنترل تلویزیون با گوشی امکان پذیره ممنون

 18. سلام من نزدیک ۱۰ بیشتر نصب کردم متاسفانه هیچ کدوم کارکرد درس حسابی

 19. سلام من برنامه lg tv plus را برای کنترل تلویزیون ال جی دانلود کردم تقریبا یک هفته کار کرکرد اما دیروز مدل تلویزیون ال جی را نمی آورد تمام مراحل هم درست رفتم فکر کنم مشکل از تلویزیون باشد
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون میشم

 20. سلام من نزدیک یک هفته است که یک برنامه ریموت کنترل مربوط به تلویزیون ال جی را روی تبلت سامسونگ خودم نصب کردم یک هفته کار کرد اما دیروز خود به خود خراب شد رو گوشی های مختلف هم امتحان کردم ولی بازم نشد فکر کنم مشکل از تلویزیون باشه تمام کار ها رو هم درست انجام دادم
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون میشم

 21. سلام من شیائومی دارم و این اپلیکیشن کنترل تلویزیون با گوشی روش هست.
  اما یه سوال خیلی مهم دارم.
  ما تو آشپزخونه هود کنترلی داریم، کنترل هم عین تلویزیون هست.
  حالا باید چیکار کنم که با این اپ بتونم هود رو پیدا کنم؟
  هود نیست توش!
  توی بخش گیرنده دیجیتال هم که معلوم نیست چیی به چی هست
  کمک…
  ممنون

 22. سلام
  من تلویزیونم شهاب هست و هر چقدر گشتم در نرم افزارهای کنترل، اسم تلویزیون رو پیدا نکردم از کجا بفهمیم گوشی مادون قرمز دارد
  باید چکار کنم؟

 23. سلام. لطفا نام نرم افزاری که قابلیت اتصال به وای فای دایرکت دارد رو اعلام کنید

 24. برنامه رو نصب کردم بالا نمی اورد یه برنامه ی دیگه پیشنهاد کنین

  1. سلام من تلویزیون ایکس ویژن دارم سه بعدی هم است وموبالمa50 است میشود به عنوان کنترل ازش استفاده کرد.ممنون

   1. اگر موبایل شما از پورت مادون قرمز پشتیبانی کنه بله این امکان وجود داره

 25. من گوشیم شیائومی … خودش نرم افزار رو داشت … الان با لینک شما به روز رسانی کردم … دیگه کار نمیکنه

  1. سلام ببخشید این اون ترم افزاری ک گفتید تو گوشیتون بوده چی هست ؟؟؟؟ کوشی من ردمی نوت ۹ پرو هست

  2. شیامی گوشی چینی که تمام اطلاعت مربوطه را در اختیار سازمانهای جاسوسی قرار میده.به هیج وجه از شیامی استفاده نکنید

   1. ماشالله شما که حساس ترین اطلاعات مملکت توی موبایلتونه باید حساس باشید/= و اون مشکل رفع شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن