خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اپلیکیشن و نرم افزاراخبار شیائومیاخبار گوشی موبایلویدئو

رام گلوبال چیست ؟ تفاوت رام چین و گلوبال +ویدیو

گوشی گلوبال یعنی چه و اصلاً معنی گوشی گلوبال چیست و یا تفاوت رام چین و گلوبال چیست ؟ این موارد سوالاتیست که قبل از خرید گوشی ممکن است برای شما پیش آید، به همین دلیل ۱۹کالا در ادامه قصد دارد به این سوالات پاسخ دهد.

این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که کشور چین بخش اعظم بازار تجاری جهان را در اختیار گرفته است. یکی از قابل‌توجه‌ترین قسمت‌های این بازار به موبایل اختصاص دارد. شرکت‌های چینی سازنده‌ی گوشی موبایل سهم بزرگی از تولید گوشی موبایل مورد نیاز سرتاسر جهان را در اختیار دارند. یکی از موضوعاتی که کاربران هنگام خرید گوشی‌های چینی با آن روبرو می‌شوند؛ تفاوت رام چین و رام گلوبال است.

ویدئو بررسی تفاوت رام چین و گلوبال

در اینجا فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا قصد دارد تا به صورت اجمالی این موضوع را برای شما روشن کند تا ابهامات شما در رابطه با فرق رام گلوبال و رام چین برطرف شود. اولین نکته‌ای که باید خاطر نشان کرد این است که در واقع منظور از پک چین و پک گلوبال همان رام چین و رام گلوبال است.

گلوبال یعنی چه و رام گلوبال چیست؟

اگر گوشی‌های شیائومی را در نظر بگیرید، این شرکت گوشی‌هایش را در سه پک هند و چین و گلوبال تولید می‌کند. در واقع چین و هند دو کشور پرجمعیت دنیا هستند و شیائومی با این سیاست می‌تواند محصولات خود را با قیمت کمتری عرضه کند تا بتواند تسلط بیشتری بر این دو بازار موبایل داشته باشد. شاید بپرسید که گلوبال چیست و در گوشی چه تفاوتی را ایجاد می‌کند. در ویدئو موجود به هر دو این مدل‌ها اشاره شده است و در ادامه هم به شما خواهیم گفت که گلوبال به چه معناست؟ معنی گلوبال ساده است در واقع گوشی‌هایی را شامل می‌شود که برای بازار جهانی ساخته شده‌اند.

همان طور که گفته شد برخی از شرکت‌ها گوشی‌های خود را تحت عنوان پک چین و پک گلوبال روانه‌ی بازار می‌کنند. گوشی‌های پک چین مخصوص بازار چین و گوشی‌های پک گلوبال ویژه‌ی کشورهای دیگر تولید می‌شود. این می‌تواند پاسخ سوال نسخه گلوبال سامسونگ چیست هم باشد. در ادامه به جزئیات بیشتری اشاره خواهیم کرد. تفاوت رام چین و گلوبال

تفاوت رام چین و گلوبال

تفاوت رام گلوبال و رام چین در چیست شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خود بپرسید رام گلوبال چیست و یا رام چین چیست هم اکنون به سراغ بررسی تفاوت رام چین و گلوبال می‌رویم. همانطور که گفتیم رام چین مخصوص بازار چین است. حالا ببینیم این پک‌ها چه تفاوتی دارند. فرض کنید که پک چین خریداری کنیم، می‌بایست نگران چه مواردی باشیم؟ در نظر داشته باشید که گوشی‌های پک چین تنها و تنها از زبان چینی و انگلیسی پشتیبانی می‌کنند. بعلاوه گوشی‌های پک چین سرویس گوگل را نیز نخواهند داشت.

بعد از تحریم برخی از سازندگان چینی، این کشور در داخل چین استفاده از سرویس های گوگل را ممنوع اعلام کرد و تصمیم گرفته شد که از خدمات اختصاصی در سطح ملی استفاده شود تا شرکت‌های داخلی بازار خانه خود را از دست ندهند. گوشی‌های رام چین قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به نسخه‌های گلوبال دارند، زیرا در کشور چین رقابت تنگاتنگی بین شرکت‌ها وجود دارد و هر کدام از آنها سعی دارند با کاهش قیمت این نسخه‌ها سود بیشتری در این رقابت نصیب خود کنند. همانطور که گفته شد برخی از شرکت‌ها گوشی‌های خود را تحت عنوان پک چین و پک گلوبال روانه‌ی بازار می‌کنند. گوشی‌های پک چین مخصوص بازار چین و گوشی‌های پک گلوبال ویژه‌ی کشورهای دیگر تولید می‌شود.

 • گوشی های رم چین نسبت به رم گلوبال ارزان‌تر هستند، اما می‌بایست گفت که این مقدار تفاوت قیمت کمتر قطعاً ارزش به جان خریدن برخی از دردسرها را ندارد. در ویدئو موجود به طور مفصل راجع به این موضوع توضیح داده شده است. در ادامه سعی خواهیم کرد که به سوال دیگری پیرامون موضوع گلوبال و چین و همچنین تفاوت پک‌ها پاسخ دهیم.
 • گوشی‌های رام چین از سرویس‌های گوگل بی‌بهره هستند، بنابراین به گوگل پلی استور هم دسترسی ندارند. برای حل این مشکل و بهره‌مندی از اپلیکیشن‌های مهم گوگل نیز باید از برنامه‌های دیگر نظیر «گوگل اینستالر» و… کمک گرفت.
 • از طرفی دیگر تنها دو زبان چینی و انگلیسی به صورت پیش فرض در گوشی موبایل رام چین قرار داده شده است و از زبان‌های دیگر خبری نیست. بنابراین منو و صفحه کلید از زبان فارسی بی‌بهره‌اند که البته در مورد منو نمی‌توان کاری انجام داد، اما برای فارسی کردن صفحه کلید می‌توان از برنامه‌های صفحه کلید فارسی ثانویه نظیر Swift Key و G Board و… نیز استفاده کرد. این در حالیست که گوشی‌های رام گلوبال از سرویس‌های گوگل پشتیبانی کرده و از نظر نرم‌افزاری عملکرد راحت‌تری دارند. این نسخه‌ها به صورت پیش‌فرض از تمامی زبان‌ها از جمله زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کنند و نیاز به نصب هیچ‌گونه برنامه‌ی ثانویه برای برخورداری از منو و صفحه کلید فارسی نیست.

گلوبال چیست

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۸۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۹,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۲۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۸,۷۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

تشخیص پک چین از پک گلوبال

 • اولین قدم برای اینکه متوجه شوید گوشی خریداری شده از کدام رام بوده این است که تفاوت جعبه‌ی رام گلوبال و رام چین را تشخیص دهید. به زبان نوشته‌های روی جعبه‌ی گوشی دقت کنید. نوشته های روی جعبه رام چین کاملاً به زبان چینی است. البته در برخی موارد برخی از گوشی‌ها به زبان ژاپنی هم هست که در واقع جزء گلوبال محسوب می‌شوند.
 •  فرق رام چین با گلوبال را می‌توان از دفترچه راهنما نیز تشخیص دهید. دفترچه‌ی راهنمای پک گلوبال به زبان انگلیسی بوده و تمام نوشته‌های روی جعبه هم به زبان انگلیسی است؛ اما دفترچه راهنما و نوشته‌های روی جعبه‌ی پک چینی کاملاً به زبان چینی است.
 • یا به قسمت تنظیمات گوشی رفته و از بخش About Phone به بخش نسخه‌ی رابط کاربری بروید. در آن قسمت نوع رام ذکر شده است، مثلاً گوشی شیائومی دارای رابط کاربری MIUI Version است.
 •  لوازم جانبی موجود در جعبه‌ی پک چین و گلوبال نیز تفاوت‌هایی دارند، مثلاً ممکنست شارژر پک چین نیاز به تبدیل داشته باشد (آداپتور شارژی که در پک گلوبال قرار داده شده نیاز به مبدل ندارد، اما از آنجاییکه پک‌های چین از آداپتور‌های فلت استفاده می‌کنند، نیاز به تبدیل پیدا خواهید کرد). البته لازم به ذکرست که شاید این موضوع در مورد همه‌ی مدل‌ها صدق نکند و برخی گوشی‌های رام گلوبال هم به تبدیل نیاز داشته باشند.
 • و مورد آخر این است که جعبه را بررسی کنید ببینید روی آن نماد ce دارد یا خیر. در ویدئو این مورد بیشتر توضیح داده شده است.

تفاوت رام چین و گلوبال از نظر سخت‌افزاری

 • در پک چین از نظر سخت‌افزاری قدرت انتخاب بیشتری دارید به دلیل اینکه معمولاً از نظر حافظه و رم نسخه‌های متنوع‌تری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، برخی گوشی‌های شیائومی رام چین دارای رم‌های ۸ و ۶ گیگابایتی هستند، در حالی که نسخه‌ی رام گلوبال همان گوشی‌ها فقط از رم ۶ گیگابایتی بهره می‌برد. البته این مورد به مدل‌های مختلف گوشی هم بستگی دارد.
 • گوشی‌های پک چین مانند گوشی‌های Xiaomi ساخت بهتری در مقایسه با پک گلوبال خود داشته و همچنین دارای گارانتی معتبر هستند، اما نسخه‌های گلوبال معمولاً از طریق کشور واسطه گارانتی می‌شوند.
 • بعضاً در برخی از مدل‌ها طراحی و حتی دوربین متفاوتی نیز دیده می‌شود.
مقاله پیشنهادی: دلیل روشن نشدن گوشی های اندرویدی در چیست

گوشی‌های رام گلوبال بخریم یا رام چین؟

در پاسخ به این سوال باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ای اشاره کنیم. همانطور که گفته شد گوشی‌های رام چین به دلیل عدم وجود منوی زبان فارسی و نیاز به نصب برنامه‌های ثانویه برای دانلود اپلیکیشن‌های مهم گوگل و صفحه کلید فارسی، تجربه‌ی کاربری دشواری را برای کاربر رقم می‌زنند. بنابراین، اقدام به خرید گوشی پک چین کار عاقلانه‌ای نیست. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام خرید گوشی در دام کلاهبرداران نیافتید. معمولاً این گوشی‌ها به صورت غیر قانونی به کشورهای دیگر وارد می‌شود و قبل از قاچاق شدن، از رام غیررسمی و کپی گلوبال به جای رام اصلی در آنها استفاده می‌شود و همین امر مشکلات نرم‌افزاری بسیاری را برای کاربران به وجود می‌آورد. فروشندگانی که اقدام به تغییر رام نسخه‌ی چین به گلوبال می‌کنند، احتمالاً از مشکلات آن بی‌اطلاع هستند.

 

برای تغییر رم چین به گلوبال باید از نسخه‌های کاستوم و غیررسمی استفاده کرد که شاید مشکل زبان فارسی را حل کند، اما معایبی از جمله غیر قابل بروزرسانی بودن و ‌باگ های فراوان نرم افزاری را به همراه خواهد داشت. در صورتی که حوصله‌ی سرو کله زدن با پیچیدگی‌های نرم‌افزاری گوشی را ندارید، بهتر است با خرید گوشی نسخه‌ی گلوبال خیال خود را راحت کنید.

برای اطلاع از قیمت روز گوشی می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا مراجعه کنید.

در این مقاله به تفاوت رام چین و گلوبال پرداختیم و به معنی گلوبال در گوشی اشاره کردیم. نظر شما در مورد این دو نوع رام چیست؟ شما رام گلوبال را ترجیح می‌دهید یا رام چین؟ نظرات خود را با ۱۹کالامگ به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۵۱ رای

سوالات متداول

گلوبال یعنی چه و رام گلوبال در گوشی موبایل به چه معناست؟

گلوبال در گوشی در واقع مربوط به گوشی‌هاییست که در سطح بین‌الملل توزیع می‌شوند و بازار انحصاری ندارد. منظور از رام گلوبال در گوشی همان نسخه نرم‌افزاری آن است که در سطح بین‌الملل و برای اکثر بازارها قابل‌استفاده است. در ویدئو موجود به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

تفاوت پک چین و پک گلوبال چیست؟

منظور از پک چین و پک گلوبال همان رام چین و گلوبال است. از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قطعاً تفاوت‌هایی دارند که در ویدئو موجود در این مطلب به آن تفاوت‌ها به طور دقیق اشاره شده است.

هنگام خرید چگونه پک چین را از گلوبال تشخیص دهیم؟

چندین راه برای تشخیص پک چین از گلوبال وجود دارد، برای مثال یکی از ساده‌ترین راه‌های ممکن این است که ببینید نوشته‌های روی جعبه گوشی به چه زبانی هست. در مقاله به چندین روش دیگر نیز برای تشخیص رام چین از گلوبال اشاره شده است.

گوشی‌های پک چین یا رام چین را بخریم یا خیر؟

با توجه به اینکه اکثر گوشی‌های پک چین حتی اگر رام کاستوم دریافت کرده باشند قابل اپدیت نیستند و ممکن است مشکلات نرم‌افزاری زیادی داشته باشند عاقلانه‌ترست که گوشی‌های پک گلوبال را خریداری کنید.

نوشته های مشابه

‫۵۱ نظرها

 1. یک سوال میخوام گوشی ردمی کی*۶۰ اولترا بخرم فقط رام چین داره برای یه گیمر که مشکل ساز نیست؟

 2. سلام یک سوال دارم جواب بدین ممنون میشم من*k50 گیمینگ خریدم پشت جعبه دستگاه نوشته هایش نمی‌دونم چین است یا ژاپن در تنظیمات هم MIUI Xiaomi.eu و ( SLJCNXM ) 13.0.6.0 است نرم افزاری هم بروز میده دانلود میشه ولی نصب نمیشه حالا می‌خوام بدونم رم گوشیم چین است یا گلوبال

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا اگر نوشته های جعبه تماما چینی باشد رام چینی هست و اگر انگلیسی گلوبال
   رام چینی اداپتور دوشاخه دارد ولی گلوبال عمدتا نیاز به تبدیل برای شارژر هست

 3. خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگ پک گوشی گلوبال باشه رام گوشی هم صد در صد گلوبال کارخانه هست یا اینکه میتونه کاستوم باشه؟
  ممنون

 4. با سلام
  گوشی شیائومی note.10.pro 5g 256G رو می خوام خریداری کنم
  در داخل توضیحات نوشته پک چین و رام گلوبال
  می خواستم راهنمایی کنید ایا رام به صورت فابریک در چین به روی دستگاه نصب شده یا اینکه گوشی ۱ بار باز شده و توسط متخصص در ایران این کار انجام شده؟

 5. سلام من میخوام گوشی شیائومی ردمی نوت.. ۱۰ پرو بخرم .بعد از کجا بفهمم رام مال کدوم کشوره وگلوبال هست یا نه لطفا راهنمایی کنید ساخت کدوم کشور بهتره؟ هند هم خوب یا نه؟؟ ممنون

 6. سلام من گوشی poco .f3 نسخه روسیه رو دارم، ولی مشکلی که دارم به عنوان مثال از اینستاگرام هر از گاهی از برنامه خارج میشه، یا روی پخش فیلم یا موزیک هر ازگاهی stop میشه، اصلا دلمو زده
  به نظرتون گارانتی ببرم می‌تونه مشکلو برطرف کنه؟

  1. خیر . چون این مشکلات مربوط به نرم‌افزارن و احتمالاً در اپدیت‌ها رفع میشن

   1. سلام من خودم چند سال پیش ردمی نوت ۵ رام چین خریدم .درسته خدمات گوگل رو ندارن ک اونم میشه راحت نصب کرد …اما خیلی چیزاش میچربه ک رام چین خرید اول کیفت ساخت بالاتر و همچنین سرعت بالاتره دوم امکانات خیلی بیشتره ک رام گوبال حتی نصفشم نداره من واقعا راضی بودم تا الان آها نکته مهمتر توی این وضعیت بد اینترنت سرعت خیلی بیشتر اینترنت من نسبت به بقیه گوشی هاست کسایی ک می‌خوان بخ

 7. سلام وقت بخیر
  من این گوشی رو خریدم و شارژرش نیاز به تبدیل داره پس یعنی پک چین هستش
  بعد همه برنامه های گوگل رو هم داره جیمیلم رو هم روش ثبت کردم هیچ مشکلی نداشت تا الان
  ینی در اینده با این مشکلاتی که گفتین مواجه میشم؟

 8. سلام وقت بخیر
  من این گوشی رو خریدم و شارژرش نیاز به تبدیل داره پس یعنی پگ چین هستش
  ینی در اینده با این مشکلاتی که گفتین مواجه میشم؟

 9. سلام خسته نباشید. گوشی که مشخصاتش هست ::رام چین با گوگل پلی…منظور چه نوع رامی هست؟ ایا فیک هست؟و همچنین گوشی ای که فقط از ۴G پشتیبانی میکند الان بخریم مشکل پیش میاد؟لطفا پاسخ بدهید

 10. سلام از کجا بفهمیم گوشی ما رامش مربوط به کدام کشور هست؟

  1. حرف چهارم وپنجم اگرMI بودرام اصلی و خوب
   اگر TRبود ترکیه
   EUبود اروپا
   INهند
   CNچین

 11. سلام من گوشی mi 11 pro رو خریداری کردم که فقط رام چین داره و برای استفاده از بعضی از نرم افزارها دچار مشکل هستم چطور میتونم رام گلوبال اصلی رو روی گوشی نصب کنم منون میشم راهنماییم کنید

 12. رام گلوبال کانتکت و برنامه پیام‌رسانی خیلی مزخرفه، مدلهای قبلی که الان تو رام چین هست خیلی عالی هست.
  من به خاطر مخاطبین و گروه بندی می خواهم رو گوشی ام رام چین بزنم .
  ولی اون هم برنامه های گوگل رو ساپورت نمی کنه
  موندم چکار کنم ؟؟ گوشیم هم رد می ۹ هست

  1. دوست عزیز رام گلوبال همیشه بهتر هست و مشکلات نرم افزاری کمتری رو هم تجربه خواهید کرد

   1. شما انگار اطلاعات کافی نداری رام چین پایداری بالاتر امنیت بیشتر به خواطر دریافت منظم بروز رسانی برنامه های اختصاصی و کل چیز دیگه داره و به راحتی میشه سرویس های گوگلم روش نصب کرد.

  2. رام اندونزی یا هند رو نصب کن هیچ فرقی با گلوبال ندارن بعد شماره گیر و پیام رسان خود شیائومی روش نصب

   1. با تنظیمات کارخانه رام گلوبالی که نصب کردیم به چینی برمیگرده ؟

 13. چرا گوشی نوت هشت پرو بعد از اینکه تا چند درصدی آپدیتش دانلود شد بعدش دانلود نمیشه

  1. گلوبال ینی گوشی که برای استفاده کل جهان ساخته شده و معمولا اصالت بیشتری داره واز تمام زبانهای دنیا برخورداره ولی پک چین در چین ساخته شده و بخاطر رقابت بین شرکتهای دیگه یک سری امتیازات از گوشی گرفته میشه مثل زبان ک فقط چینی و انگلیسیه و عدم استفاده از گوگل پلی و و و …

  1. گوشی هایی که برای کل کشورهای دنیا ساخته میشه گلوبال به معنی جهانی گفته میشه

 14. Black sha rk 4 در رام چین ۱۲۰ واتی داخل جعبه داره اما تو گلوبال نیست ولی با چیزایی که گفتین من نمیدونم چیکار کنم میشه شارژ اصل ۱۲۰ واتی خرید؟

 15. منظور از گوشی گلوبال چیست ؟ همینکه پک گلوبال باشه میگن گوشی گلوباله ؟

 16. سلام ببخشید آیا

  Po co x3 p ro

  ۲۵۶گیک و رام ۸ نسخه چین هست فقط یا رام گلوبال هم داره ؟!

 17. رام گلوبال چیست ؟ پک هند بهتره یا گلوبال آخه ردمی نوت ۸ پک هند رم ۶ داره ولی گلوبال رو ۴

  1. با سلام
   یکی از نشونه های گوشی هایی که مخصوص بازار چین ساخته شده این هست روی پک بیشتر چینی نوشته شده اگر مدلی رو با پک چین خریداری کردین که رام گلوبال داشته باشه قطعا این رام فیک هست
   و مشکلات نرم افزاری زیادی هم ممکنه داشته باشه

   1. سلام الان این پک چین رام گلوبالی که خودتون موجود دارید چه فرقی با پک گلوبال رام گلوبال داره چرا از نظر قیمتی تفاوت زیاد دارن از لحاض کیفیت و کارایی چه فرقی دارن لطفا راهنمایی کنید

 18. سلام بیشتر گوشیهای پوکو ایکس ۳ شیائومی با عنوان رام گلوبال اما tr یعنی ترکیه میاد
  من ازش راضیما اما فقط آپدیت که میکنم می‌ره تا ۶۰. ۷۰. اما برمیگرده دوباره از اول چیکار کنم؟

  خواهشاً کمک کنید خیلی ناراحتم

  1. ریجن گوشی رو بررسی بفرمایید در صورت امکان تغییر بدین
   علاوه بر این میزان حجم اینترنت و مقدار فضای گوشی موبایلتون رو چک کنید

   1. چک شده همشون عوضم کردم ریجن رو ولی باز همینطور
    کسی پوکو خریده تازه راهنمایی کنه لطفا

    1. منم poco دارم ک رام ترکیه هستش گوشی بدون مشکله و miui ( به نسخه ۱۲.۰.۶) رو هم تونستم به راحتی آپدیت کنم و مشکلی نداشت

     1. سلام من گوشی خریدم که به عنوان گلوبال نوشته بود الان به دستم رسیده و میبینم که گوشی. روی جعبه کاملا به زبان چینی نوشته شده
      ولی توی گوشی نوشته شده گلوبال و قفل ام آی گوشی هم باز هستش این به چه منظوره ؟!!

     2. این گوشی ها پک چین هست که برای صادر شدن به جاهایی خارج از کشور چین از طرف خود شرکت سازنده رام کاستوم گلوبال خورده هیچ مشکلی نداره و تمام برنامه ها و زبان فارسی رو هم پشتیبانی میکنه و آپشن های سفارشی سازی زیادی رو هم در اختیارتون قرار میده ولی ممکنه به روزرسانی ها رو خیلی منظم دریافت نکنید. در کل جای هیچ گونه نگرانی نیست

 19. با سلام و تشکر از سایت خوب ۱۹ کالا
  من گوشی POCO X3 NFC رو خریداری کردم و دیدم که گوشی از دیالر و مسینجر گوگل استفاده میکنه.
  لطفا یه ترفندی بگید که بتونیم این مشکل رو برطرف کنیم.
  خواهش میکنم و خواهش میکنم
  از گوگل متنفر هست
  ممنون از پاسخگوییتون…

  1. از سایر دیالر های مخصوص اندروید هم می تونید استفاده کنید

 20. سلام من یک سوال دارم و اونم اینه که گوشی های نوت ۸ پرو و نوت ۹ پرو هم نسخه ی چینی دارند و اینکه اگه رام فیک بندازن داخلش ما تفاوتشو از کجا بفهمیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن