شیائومیموبایل و تبلتهمهویدئو

بررسی عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو؛ آیا برای عکاسی مناسب است؟

آیا عملکرد دوربین شیائومی ردمی نوت ۹ پرو به عنوان یک گوشی میان‌رده رضایت‌بخش است؟ کیفیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری با لنزهای این دوربین چگونه است؟ برای پاسخ به سوالات فوق با ما همراه باشید.

قیمت گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو به نسبت امکاناتی که دارد بسیار قابل‌توجه است. تراشه قدرتمندی داشته به همین دلیل به عنوان یک گوشی مناسب گیم هم می‌توانید آن را در نظر بگیرید.

یک ماژول مربعی سیاه رنگ به منظور قرارگیری چهار لنز دوربین در پنل پشتی گوشی شیائومی نوت ۹ پرو تعبیه شده است که جذابیت خاصی به طراحی آن بخشیده و کاربر را به خرید گوشی شیائومی ترغیب می‌کند. در واقع چیدمان لنز دوربین این گوشی شبیه دوربین گوشی‌های ردمی نوت ۸ تی و ردمی نوت ۹ اس و به ترتیب زیر است:

  • لنز اولتراواید
  • لنز اصلی
  • لنز ماکرو
  • لنز سنجش عمق

لنز اصلی ۶۴ مگاپیکسلی از دو سنسور فیلتر Quad-Bayer و سنسور ISOCELL Bright GW1 سامسونگ بهره می‌برد. این سنسور بزرگ ابعادی معادل ۰.۸ میکرومتر پیکسل و دیافراگم f /1.9 دارد. البته کیفیت واقعی تصویر ثبت شده با این لنز ۱۶ مگاپیکسل است. به این دلیل که در این قبیل لنزها از تکنولوژی ادغام پیکسلی استفاده شده و پیکسل‌ها ترکیب شده‌اند تا ثبت جزئیات افزایش پیدا کند.
لنز اولتراواید ۱۱۹ درجه‌ای از سنسور ۸ مگاپیکسلی و دیافراگم f/2.2 بهره برده است. البته امکان اصلاح خودکار نیز وجود دارد که گزینه‌ای اختیاری در نظر گرفته می‌شود.

سپس به لنز ماکرو ۵ مگاپیکسلی با ۱.۱۲ میکرومتر پیکسل و با دیافراگم f /2.4 می‌رسیم که از قابلیت فوکوس خودکار بهره برده و طرفداران بسیاری دارد. لنز سنجش عمق ۲ مگاپیکسلی جایگاه آخر را از آن خود کرده است.

برنامه‌ی دوربین:

نحوه‌ی پیمایش بین حالت‌های مختلف در برنامه دوربین شبیه سایر برنامه‌های دوربین است. در واقع می‌توان با کشیدن انگشت به طرفین بین حالت مختلف جابه‌جا شده و برای افزایش گزینه‌ها روی آیکون Hamburger Menu که در قسمت بالا و سمت راست قرار دارد نیز کلیک کرد. گزینه‌ی حالت ماکرو در این آیکون پنهان شده که کمی عجیب به نظر می‌رسد.

دوربین گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو علاوه‌بر حالت ۶۴ مگاپیکسلی، حالت پرو دستی هم دارد که از گزینه‌های نظیر تعادل رنگ سفید، فوکوس، سرعت شاتر و ISO بهره می‌برد. همچنین، لنز اصلی، لنز اولتراواید و لنز ماکرو نیز از حالت پرو پشتیبانی می‌کنند.

کیفیت تصویر:

لنز ۶۴ مگاپیکسلی به طور پیش‌فرض تصاویر را بصورت ۱۶ مگاپیکسلی ذخیره می‌کند. کیفیت تصاویر ثبت شده با این لنز بسیار خوب هستند به صورتی که جزئیات به خوبی نمایش داده شده، رنگ‌ها دقیق بوده و حتی اگر گزینه‌ی HDR خودکار به هر دلیلی فعال نشود، تصاویر از دامنه دینامیکی عالی بهره می‌برند.

لنز 64 مگاپیکسلی دوربین اصلی گوشی شیائومی ردمی نوت 9 پرو
لنز ۶۴ مگاپیکسلی دوربین اصلی گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو

این تصاویر شارپ‌تر از آنچه انتظار داشتیم به نظر می‌رسند و میزان نویزها کم بوده و فقط در مناطقی با رنگ یکنواخت قابل مشاهده هستند. در نهایت عملکرد این لنز برای یک گوشی اقتصادی بسیار خوب است.

یک حالت جداگانه  ۶۴ مگاپیکسلی نیز برای این دوربین در نظر گرفته شده، اما تصاویر ثبت شده با استفاده از این حالت مانند یک تصویر واقعی ۶۴ مگاپیکسلی به نظر نمی‌رسد. البته این تصاویر جزئیات یک عکس ثبت شده با لنز ۶۴ مگاپیکسلی را دارند، اما کیفیت تصویر از آنچه انتظار می‌رود فاصله زیادی دارد.

لنز 64 مگاپیکسلی دوربین اصلی گوشی شیائومی ردمی نوت 9 پرو
لنز ۶۴ مگاپیکسلی دوربین اصلی گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو

یکی از مزایای داشتن سنسور بزرگ و وضوح بالا اینست که شما برای برش یا بزرگنمایی دیجیتال وضوح بیشتری دریافت می‌کنید، اما روند ثبت یک دوربین ۶۴ مگاپیکسلی و سپس برش آن به کندی انجام می‌شود؛ بدیهی است که به همین دلیل Redmi Note 9 Pro فقط تصاویر ۱۶ مگاپیکسلی را برش داده و یا زوم می‌کند.

مشخصات لنزهای دیگر دوربین اصلی:

لنز اولتراواید ۸ مگاپیکسلی عکس‌های بسیار خوب، با جزئیات کافی، کنتراست عالی و دامنه دینامیکی بالاتر از حد متوسط ثبت می‌کند. تمرکز این لنز فقط روی مرکز تصویر نبوده و به گوشه‌های آن هم توجه خاصی داشته و عمل اصلاح اعوجاج را به خوبی انجام می‌دهد. به طور کلی عمکرد این لنز رضایت بخش است.

عملکرد دوربین ردمی نوت 9 پرو: لنز اولتراواید 8 مگاپیکسلی
عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو: لنز اولتراواید ۸ مگاپیکسلی

لنز ۵ مگاپیکسلی ماکرو تصاویر نمای نزدیک بسیار خوبی می‌گیرد. این تصاویر دقیق، شارپ و نویز کمی دارند. قابلیت فوکوس خودکار در شرایطی که سوژه در ۴ سانتی‌متری قرار دارد بسیار کمک کننده است. با اینکه رنگ‌ها کمی کدر هستند، اما به طور کلی تصاویر کیفیت خوبی دارند.

عملکرد دوربین ردمی نوت 9 پرو: لنز 5 مگاپیکسلی ماکرو
عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو: لنز ۵ مگاپیکسلی ماکرو

کیفیت تصاویر پرتره گرفته شده با دوربین اصلی و سنسور عمق ۲ مگاپیکسلی به میزان نور محیط بستگی دارد، زیرا در صورت کافی نبودن نور، نمایش جزئیات کمی کاهش می‌یابد، اما در شرایطی که نور کافی فراهم باشد تصاویر پرتره بسیار زیبایی ثبت می‌کند که جزئیات را به وضوح به نمایش گذاشته و مرز بین سوژه و بگراند کاملاً مشخص است.

لنز تشخیص عمق 2 مگاپیکسلی
لنز تشخیص عمق ۲ مگاپیکسلی

بررسی عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو و کیفیت تصاویر در نور کم و شب:

تصاویری که در محیط‌های کم نور ثبت می‌شود، رضایت بخش است. این تصاویر برای یک گوشی میان‌‌رده جزئیات خوبی ارائه داده و اشباع رنگ مطلوبی دارد. البته تصاویر ثبت شده در شب تا حدودی نویز دارند.

کیفیت تصاویر در نور کم
کیفیت تصاویر در نور کم

در گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو حالت «Night Mode» زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تصاویر جزئیات را به وضوح نشان نمی‌دهند و رنگ‌ها کمی غیر طبیعی به نظر می‌رسند. از طرفی این تصاویر از نقاط مثبتی همچون روشنایی متعادل، برجسته‌سازی و نمایش جزئیات سایه‌ها بهره می‌برند. استفاده از حالت شب برای عکس‌برداری با دوربین این گوشی به شدت توصیه می‌شود؛ زیرا باعث خلق تصاویر بسیار خوبی می‌شود.

عملکرد دوربین ردمی نوت 9 پرو: حالت Night Mode
عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو: حالت Night Mode

تصاویری که در شب با لنز اولتراواید ثبت می‌شوند اصلاً قابل استفاده نیستند. این تصاویر فاقد جرئیات کافی بوده و بسیار تاریک هستند؛ از طرفی وجود نویز بسیار زیاد کیفیت تصویر را از بین می‌برد. همچنین این لنز از قابلیت Night Mode بی‌بهره است.

لنز اولتراواید در شب
لنز اولتراواید در شب

 بررسی عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو –دوربین سلفی:

تصاویر سلفی ثبت شده با دوربین سلفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو چندان شارپ نیستند و شاید دلیل آن اینست که این دوربین از لنز ۱۶ مگاپیکسلی با فیلتر Quad-Bayer بهره برده است. با این وجود، کیفیت تصاویر سلفی خوب بوده و هر زمان که لازم باشد از قابلیت HDR بهره می‌برد و تصاویر رنگ و کنتراست خوبی را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، تصاویر سلفی پرتره نیز مرز بین سوژه و پس زمینه را مشخص کرده و محو شدگی پس زمینه نیز قانع کننده است.

عکس سلفی دوربین گوشی شیائومی ردمی نوت 9 پرو
عکس سلفی دوربین گوشی شیائومی ردمی نوت ۹ پرو

بررسی عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو در فیلم‌برداری:

عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو در حوزه‌ی فیلم‌برداری گوشی موبایل نیز قابل‌توجه است. شیائومی ردمی نوت ۹ پرو قابلیت فیلم‌برداری با کیفیت ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و کیفیت فول اچ دی با سرعت ۳۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه را دارد.

ممکن است در نگاه اول فکر کنید تمام لنزهای این دوربین قابلیت ضبط فیلم با هر یک از این کیفیت‌ها را دارند، اما اینطور نیست. فقط لنز اولتراواید و ماکرو می‌توانند فیلم‌هایی با کیفیت فول اچ دی با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه ثبت کنند.

نهایتاً، فیلم‌های ۴K جزئیات را در حد متوسط ارائه می‌دهند، اما کیفیت کلی خوب بوده و رنگ، کنتراست و همین‌طور دامنه دینامیکی مطلوبی را ارائه می‌دهند. اگرچه این فیلم‌ها نویز بسیار کمی دارند، اما شاید همین امر دلیل کاهش جزئیات باشد.

برای فیلم‌هایی که با کیفیت فول اچ دی با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه ضبط می‌شوند از قابلیت استاپلایزر استفاده می‌شود که فقط با لنز اصلی و اولتراواید کار می‌کند. این قابلیت به میزان قابل‌توجهی از لرزش دوربین می‌کاهد، اما در قبال آن باعث کاهش جزئی میدان دید می‌شود.

سخن آخر اینست که عملکرد دوربین ردمی نوت ۹ پرو با در نظر داشتن برچسب قیمتی که ارائه می‌دهد بسیار خوب است و می‌توان تصاویر جذابی را چه برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی و چه برای نصب روی دیوار اتاق نشیمن ثبت کرد. اگر در بین میان‌رده‌ها به دنبال گوشی موبایلی هستید که دوربین خوبی داشته باشد، می‌توانید روی نوت ۹ پرو هم حساب کنید.

تجربیات خود را پیرامون دوربین این گوشی با ۱۹کالا در میان گذارید.

‫۴ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن