قیمت گوشی سامسونگ
اپلیکیشن و نرم افزارموبایل و تبلتهمه

ریست فکتوری اندروید چیست ؟ راهنمای بازگشت به تنظیمات کارخانه گوشی

 • اگر تا به حال با گوشی اندرویدی خود مشکل جدی داشته‌اید یا قصد فروش آن را دارید، احتمالاً زمان برگرداندن گوشی‌تان به تنظیمات کارخانه فرا رسیده است. در ادامه در مورد اینکه ریست فکتوری اندروید چیست و اصلاٌ ریست فکتوری برای چیست و در نهایت چگونه ریست فکتوری کنیم توضیح می‌دهیم.

  ریست فکتوری چیست؟

  فکتوری ریست یا تنظیمات کارخانه فرآیندی است که روی یک دستگاه اندرویدی انجام می‌شود و تمام اطلاعات شخصی کاربر که در دستگاه ذخیره شده را حذف می‌کند و در عمل آن را به حالت اولیه که هنگام خروج از کارخانه داشته برمی‌گرداند. از همین روست که نام تنظیم مجدد کارخانه به آن اختصاص داده شده است.
  همچنین برای اشاره به تنظیم مجدد کارخانه ممکن است نام “master reset” یا “system restore” هم بکار رود که گاهی اوقات، کاربران به طور محاوره‌ای به آن “پاک کردن اطلاعات” دستگاه نیز می‌گویند و معمولاً منظورشان همان تنظیم مجدد کارخانه است.

  پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم که بی‌گدار به آب نزنید و بدون مطالعه‌ی این مقاله و دانستن اینکه ریست فکتوری در گوشی چیست و همچنین اطلاع از چگونگی بازیابی اطلاعات گوشی پس از این فرایند به برگرداندن گوشیتان به تنظیمات کارخانه اقدام نکنید. چرا که اگر نادانسته وارد این راه‌ شوید ممکن است اطلاعات مهم‌تان را از دست بدهید و قادر به بازگردانی آنها نباشید.

  مقاله پیشنهادی: آموزش کامل تصویری ریکاوری گوشی

  چه زمانی باید گوشی اندروید را فکتوری ریست کرد ؟

  حال که می‌دانید ریست فکتوری گوشی چیست شاید بپرسید ریست فکتوری برای چیست و چه دلیلی دارد که گوشیمان را به تنظیمات کارخانه برگردانیم؟ در واقع موارد و مشکلات مختلفی وجود دارد که برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه می‌تواند راه‌کاری مؤثر برای حل آنها و کمک به کاربران باشد. در ادامه مزایا و مشکلاتی که در صورت فکتوری ریست کردن گوشی برایتان پیش می‌آید را بررسی کرده‌ایم.

  مزایا و کاربرد فکتوری ریست چیست 

  مهم‌ترین کاربرد برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه در زمان فروش گوشی نمودار می‌شود، اگر قصد فروش گوشی خود را دارید و نمی‌خواهید خریدار به داده‌های شما دسترسی داشته باشد، باید قبل از انتقال دستگاه خود به مالک جدید، تنظیم مجدد کارخانه را اعمال کنید. در غیر این صورت اگر فقط اطلاعاتتان را پاک کرده باشید، خریدار می‌تواند اطلاعاتتان را بازگرداند و از آن‌ها سوء استفاده کند.

  اگر برای مدت زمان طولانیست که از گوشی موبایل خود استفاده کنید احتمالاً پر از برنامه‌، عکس، ویدئو و داده‌هاییست که هیچ استفاده‌ای برایتان ندارند و تنها فضای گوشیتان را اشغال می‌کنند، بهتر است برای فکتوری ریست اقدام کنید، چرا که علاوه بر پر شدن بیهوده‌ی حافظه‌ی داخلی همین موضوع باعث می‌شود سرعت پردازش گوشی شما کم شود. با تنظیم مجدد کارخانه همه چیز به حالت اول برمی‌گردد و برنامه‌ها سریع‎‌تر اجرا می‌شوند، بعلاوه یک فضای خالی و تمیز در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توانید در آن یک شروع مجدد را تجربه کنید. نهایتاً می‌توانید برنامه‌های مورد نیاز خود را دوباره نصب کنید.

  ریست فکتوری اندروید چیست

  گاهی فکتوری ریست می‌تواند موبایلی را که با افت عملکرد مواجه شده و به نسبت قبل کند شده است را مانند روز اول کند. بعلاوه اگر گوشی شما دچار نوعی مشکل نرم‌افزاری شده باشد که قادر به برطرف کردن آن نیستید، انجام تنظیم مجدد کارخانه می‌تواند به حل مشکل کمک کند.

  با این حال درست نیست که تا با مشکل مواجه شدید سریع تنظیمات کارخانه را اعمال کنید. در واقع بهترست ابتدا سعی کنید با دیگر موارد موجود مشکلتان را حل کنید، مثلاً برای پاک کردن اطلاعات اضافی میتوانید از ابزارهایی مانند Smart phone cleaner کمک بگیرید که به شما کمک می‌کند گوشیتان را برای داده‌های غیرضروری اسکن کنید و اگر خواستید آنها را پاک کنید. چرا که تنظیمات کارخانه به همان اندازه‌ای که کاربردیست می‌تواند شما را با مشکلاتی نیز مواجه کند که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

  معایب تنظیمات کارخانه چیست

  اگر نیاز دارید گوشیتان را  ریست فکتوری کنید و پیش از این کار را انجام نداده‌اید، نیازی نیست نگران باشید و از معایب آن بترسید. کافیست این مقاله و مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید تا خیالتان از بابت ریکاوری اطلاعات هم راحت باشد، پس از آن از گوشی بکاپ بگیرید و با آسودگی خاطر گوشیتان را فکتوری ریست کنید.

  در عمل فکتوری ریست برای گوشی همراه ضرری ندارد با این حال در صورتی که در یک مدت کوتاه چند بار پشت‌سر هم این کار را تکرار کنید، ممکن است به کاهش طول عمر باتری و پردازنده گوشی منجر شود و نتیجه عکس دهد. البته توجه کنید که این مورد از پیامد‌های ریست فکتوری‌های متعدد و نزدیک به هم است.

  در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چگونه گوشی را فکتوری ریست کنید.

  چگونه فکتوری ریست کنیم ؟

  پیش از اینکه به آموزش ریست فکتوری کردن گوشی اندروید بپردازیم باید یک نکته‌ی ضروری را یادآور شویم:

  حتماً قبل از ریست فکتوری از همه‌ی اطلاعاتتان بک‌آپ بگیرید.

  در واقع پشتیبان‌گیری از اطلاعات کار دشواری نیست، اما فراموش کردن آن می‌تواند فاجعه‌بار باشد. برای بک اپ گرفتن از اطلاعتتان قبل از فکتوری ریست راه‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه یکی از آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

  برای بکاپ گرفتن می‌توانید از برنامه‌های موجود استفاده کنید که در این صورت حتماً جدیدترین نسخه‌ی بروزرسانی شده‌ی برنامه را انتخاب کنید. پیشنهاد ما برنامه‌ی Right Backup است. با نصب و اجرای این برنامه می‌توانید از عکس‌، ویدئو، موزیک و اسنادتان بک اپ بگیرید و بعد از تمام شدن عملیات بازگردانی به حالت کارخانه اگر نیاز داشتید آنها را بسادگی ریکاوری کنید.

  ریست فکتوری برای چیستاز مزایای این برنامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای زمانبندی اتوماتیک ۱۲ ساعته که به شما کمک می‌کند از همه‌ی اطلاعاتتان هر ۱۲ ساعت یک بار پشتیبان تهیه کنید و دیگر جایی برای نگرانی در مورد از دست رفتن اطلاعاتتان وجود ندارد که نشان از کاربرد این برنامه نه تنها برای قبل از فکتوری ریست گوشی بلکه به صورت کلی دارد.
  • یک حالت هوشمند و اختصاصی در این برنامه در دسترس است که به کمک آن می‌توانید فایل‌های مهم‌تر را انتخاب کنید تا گوشی‌تان تنها از آن‌ها پشتیبان گیری کند.
  • روی هر پلتفورمی قادر به دسترسی به اطلاعات هستید.

  برنامه‌های اینچنینی را به سادگی می‌توانید نصب و اجرا کنید.

  آیا می توان اتفاقی گوشی موبایل را ریست فکتوری کرد؟

  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۷,۷۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

  تنظیم مجدد کارخانه می‌تواند عواقب جدی در پی داشته باشد و گاهی بازیابی اطلاعات غیر ممکن می‌شود. بدین ترتیب، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار سعی کرده‌اند اطمینان حاصل کنند که امکان تنظیم مجدد کارخانه به طور تصادفی وجود ندارد؛ چرا که برای انجام ریست فکتوری چندین مرحله باید طی شود و بعلاوه قبل از شروع حذف، باید رمز عبور وارد شود که در عمل مراحل متعدد ریست فکتوری تصادفی را غیرممکن می‌کند.

  مقاله پیشنهادی: کاملترین ترفند های اندروید

  آموزش ریست فکتوری

  اندروید برای انجام تنظیم مجدد کارخانه گزینه‌ای را در تنظیمات قرار داده که این امر را بسیار راحت می‌کند. قبل از بازنشانی، مطمئن شوید که از تمام داده‌های مهم گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید. همچنین از ذخیره رسانه‌هایی مانند عکس‌ها، فیلم‌ها و موسیقی در گوگل کلود اطمینان حاصل کنید. برای انجام بازنشانی به تنظیمات کارخانه مراحل زیرا دنبال کنید:

  به تنظیمات بروید و گزینه System را انتخاب کنید.
  در اینجا تعدادی گزینه برای نمایش بیشتر در زیر عنوان Advanced مشاهده خواهید کرد. روی Advanced ضربه بزنید.
  اکنون، Reset options را انتخاب کنید.

  ریست فکتوری در گوشی چیست
  در این منو، گزینه‌ای با عنوان Erase all data (factory reset) را مشاهده خواهید کرد. این گزینه‌ایست که به شما کمک می‌کند فکتوری ریست را انجام دهید، بنابراین روی آن ضربه بزنید.
  یک صفحه تأیید با عنوان Erase all data (factory reset) خواهید دید.

  ریست فکتوری گوشی چیست

  این صفحه به شما هشدار می‌دهد که در صورت ادامه تمامی داده‌های گوشی مانند حساب گوگل، تنظیمات سیستم و برنامه، برنامه‌های بارگیری شده، فایل‌های موسیقی، عکس‌ها و سایر داده‌های کاربر پاک می‌شوند.
  در این صفحه همچنین تمامی حساب‌هایی که بر روی گوشی خود دارید نمایش داده می‌شود که شامل حساب‌های گوگل، واتساپ، تلگرام و … است.
  اگر از انجام این کار مطمئن هستید، می‌توانید روی گزینه Delete all data در پایین صفحه کلیک کنید.
  از شما خواسته می‌شود که پین یا گذرواژه خود را وارد کنید. پس از انجام این کار، روی Next ضربه بزنید.
  برای تأیید حذف، روی Delete all ضربه بزنید.
  با این کار روند ریست فکتوری آغاز می‌شود.

  برای اطلاع از قیمت روز گوشی موبایل به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

  نحوه‌ی فکتوری ریست سامسونگ

  روند انجام ریست فکتوری سامسونگ کمی متفاوت است. در واقع ریست فکتوری سامسونگ در نسخه‌های که با اندروید ۱۱ اجرا می‌شوند به صورت زیر است:

  به قسمت تنظیمات در گوشی سامسونگ بروید.

  به بخش General management یا در نسخه های قدیمی تر به بخش System بروید.

  تنظیمات کارخانه

  روی Reset ضربه بزنید.

  در این قسمت روی Factory data reset کلیک کنید.

  تنظیمات کارخانه چیست

  برای اطلاع از قیمت گوشی سامسونگ به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

  یک پنجره هشدار برای شما به نمایش در می‌آید که به شما هشدار می‌دهد در صورت ادامه تمام اطلاعات شما پاک می‌شود و بعلاوه فهرستی از اپلیکیشن‌ها و اکانت‌های موجود در گوشی که حذف می‌شوند را مشاهده می‌کنید.

  اگر از تصمیم خود مطمئن هستید به پایین اسکرول کنید و روی Reset کلیک کنید و گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

  آیا تا به حال گوشی خود را ریست فکتوری کرده‌اید؟ نظرات و تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  سوالات متداول

  چگونه ریست فکتوری کنیم و چه زمانی ریست فکتوری کنیم که مطمئن باشیم اطلاعاتمان از میان نمی‌رود؟

  ✔️ پیش از اعمال ریست فکتوری سعی کنید از فایل‌های مهمتان پشتیبان گیری کنید. کلود بکاپ می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای ذخیره اطلاعات ارزشمندتان باشد. شیوه درست ریست فکتوری در این مقاله مرحله به مرحله توضیح داده شده که البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ریست فکتوری آن را مطالعه کنید.

  آیا تنظیمات کارخانه برای گوشی ضرر دارد و تنظیمات کارخانه چه چیزهایی را پاک میکند؟

  ✔️ اعمال تنظیمات کارخانه و یا همان ریست فکتوری گاهی امری ضروریست و نمی‌توان گفت که برای گوشی مضر است. همان طور که از نام تنظیمات کارخانه برمی‌آید این ابزار همه‌ی اطلاعات شما را از روی گوشی پاک کرده و آن را از نظر نرم‌افزاری به شکلی در می‌آورد که همان روز اول که آن را خریدید بوده است.

  برای بازگردانی به تنظیمات کارخانه گوشی سامسونگ چگونه آن را ریست فکتوری کنیم و بازگردانی اطلاعات بعد از ریست فکتوری در گوشی‌ سامسونگ چگونه است؟

  ✔️ ریست فکتوری در گوشی‌های سامسونگ اندکی متفاوت با برندهای دیگرست که در این مقاله به صورت مرحله به مرحله آن را توضیح دادیم. بعلاوه برای ریکاوری اطلات پس از ریست فکتوری در گوشی‌های سامسونگ هم راه‌های متنوع‌تری را معرفی کردیم مانند استفاده از نرم افزار Samsung File Recovery و یا استفاده از ابزار Samsung Smart Switch و...

  ایا با ریست فکتوری اطلاعات پاک میشود و آیا با تنظیمات کارخانه بدون پاک شدن اطلاعات می‌توان گوشی را فروخت؟

  ✔️ مسلماً با بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه همه‌ی اطلاعات پاک می‌شوند. اگر تصمیم به فروش گوشیتان دارید، ما به شما توصیه می‌کنیم حتماً آن را به تنظیمات کارخانه دراورید و اطلاعات شخصیتان را از دسترس مالک بعدی در امان نگه دارید.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن