خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار گوشی موبایل
موضوعات داغ

آموزش شارژ گوشی با گوشی دیگر (انتقال شارژ از طریق کابل، بدون کابل و اپلیکیشن)

شارژ ندارید، پریز برق و پاوربانک در اطرافتان نیست، اما گوشی دوستتان هنوز شارژ کافی را دارد. اگر ضروری است که گوشی خود را شارژ کنید، باید بگوییم که شارژ گوشی با گوشی دیگر امکان پذیر است، اما چگونه؟ در مقاله آموشی انتقال شارژ گوشی به گوشی دیگر همراه ما باشید…

آموزش شارژ گوشی با گوشی دیگر

گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیریم که به پریز برق دسترسی نداشته باشیم، این موقعیت بیشتر در سفر و به هنگام دور بودن از شهر مثل گیر کردن در جاده طولانی و یا به هنگام کوهنوردی ممکن است برایمان اتفاق بیوفتد، با پیش‌بینی چنین موقعیت‌هایی و به همراه داشتن تجهیزات اولیه می‌توانید انتقال شارژ باتری از موبایل به موبایل را به راحتی انجام دهید.

شارژ گوشی با گوشی دیگر

اگر کمی در زمان سفر کنیم و به چند سال قبل برویم، برخی از کاربران وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گرفتند، احتمالاً باتری دوست خود را قرض می‌گرفتند و به گوشی خود وصل می‌کردند. همانطور که می‌دانید دیگر چند سالی است که کمپانی‌ها، باتری‌های غیرقابل تعویض را برای گوشی‌ها انتخاب کردند و الآن این ترفند کاملاً منسوخ شده، مگر اینکه هنوز هم خود و هم دوستتان گوشی قدیمی داشته باشید.

اما نگران نباشید. هنوز چند روش وجود دارد که امکان شارژ گوشی با گوشی دیگر را برایتان فراهم می‌کند. روش‌هایی که در ادامه آموزش خواهیم داد در موارد زیر خلاصه می‌شود.

 1. انتقال شارژ از طریق کابل
 2. انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل
 3. اپلیکیشن

انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل

اصلاً چگونه انتقال شارژ باتری از موبایل به موبایل بدون کابل ممکن است؟ احتمالاً تابحال اسم تکنولوژی شارژ بی‌سیم را شنیده‌اید. اگر هم نه، باید بگوییم که یکی از مشخصات گوشی‌های پرچمدار است.

دلیل این موضوع هم این است که کمپانی‌ها برای ساخت گوشی‌ها با چنین قابلیتی باید به سراغ متریال گران‌تری بروند تا گوشی بتواند شارژ را از بدنه خود منتقل کند. به عبارت دیگر، انتقال جریان برق از متریال پلاستیکی تقریباً غیرممکن است.

به طور کلی، ممکن است که از نظر ماندگاری شارژ تعداد زیادی محصول با عنوان بهترین گوشی از نظر باتری ببینیم، اما برای دیدن این قابلیت باید به سراغ محصولات پرچمدار برویم.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۴,۳۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۲,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۷,۹۷۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۹,۷۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

در کل برای ارائه شارژ به صورت بی‌سیم:

 1. گوشی مبداء باید توانایی شارژ معکوس بی‌سیم داشته باشد.
 2. گوشی دوم هم قابلیت شارژ بی‌سیم را پشتیبانی کند.

در مقاله قابلیت شارژ معکوس تعدادی از گوشی‌ها که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند را نام برده‌ایم. که می‌توانید به آن مراجعه کنید. اگر گوشی شما این قابلیت را ندارد، می‌توانید از روش استفاده از کابل که در ادامه مقاله آموزش دادیم، استفاده کنید.

اگر گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، می‌توانید برای شارژ گوشی به گوشی بدون کابل مراحل زیر را انجام دهید:

 • به تنظیمات گوشی خود بروید و گزینه Reverse Wireless Charging در آیفون و گزینه Wireless Power Sharing را در سامسونگ انتخاب کنید. اگر هم از برند دیگری استفاده می‌کنید، احتمالاً این گزینه را با یکی از نام‌های Wireless Power Transfer یا Wireless PowerShare ببینید.
 •  نکته‌ای که برای انتقال شارژ باتری ایفون به ایفون بدون کابل بدانید این است که قبل از انجام این مرحله، به تنظیمات iCloud بروید و مطمئن شوید که دو دستگاه فضای ابری مشترکی دارند.
 • گزینه انتقال شارژ بی سیم را فعال کنید.
 • حالا باید دو دستگاه را روی هم قرار دهید تا شارژ گوشی به گوشی بدون کابل انجام شود. وقتی این پروسه شروع می‌شود، گوشی با نور فلش به شما اعلام می‌کند.
 • دو دستگاه را در مجاورت هم قرار دهید تا زمانی که شارژ به میزان مورد نظرتان برسد.

اگر دوست دارید که گوشی بعدیتان از شارژ بی‌سیم پشتیبانی کند یا حداقل ماندگاری شارژ بالایی ارائه دهد، در صفحه قیمت گوشی سایت ۱۹کالا می‌توانید محصول مورد نظرتان را پیدا و بررسی تخصصی آن را هم قبل از خرید مطالعه کنید.

انتقال شارژ گوشی به گوشی دیگر سامسونگ بدون کابل

همان طور که قبلا هم گفتیم، انتقال شارژ گوشی به گوشی دیگر سامسونگ به صورت بی‌سیم مخصوص پرچمداران این برند است. به هر حال اگر دستگاه شما از این فنآوری شارژ پشتیبانی می‌کند، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • صفحه را پایین بکشید و روی Wireless Powershare بزنید. در این حالت، پشت گوشی نور فلش آبی نمایان می‌شود
 • پشت گوشی دیگر را به دستگاه خود وصل کنید. (این دستگاه باید از شارژ بی‌سیم پشتیبانی کند)
 • گوشی‌ها را طوری روی یکدیگر تنظیم کنید که انتقال شارژ برقرار شود
 • برای اولین بار از شما خواسته می‌شود که روی OK بزنید. وقتی که فرآیند شارژ کردن شروع می‌شود، رنگ چراغ از آبی به قرمز تغییر می‌کند
 • اگر صفحه اعلان‌ها را پایین بکشید، می‌بینید که یک اعلان مربوط به همین فرآیند را نشان می‌دهد. حتی آیکون قابلیت شارژ گوشی به گوشی سامسونگ هم در صفحه نمایش همیشه روشن، نشان داده می‌شود

انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل

روش شارژ گوشی با گوشی دیگر با کابل

برای انتقال شارژ باتری از موبایل به موبایل به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 1. کابل (OTG  (USB On-The-Go
 2. کابل USB

کابل OTG یک مبدل دو سر USB است که یک سر آن USB معمولی است و سر دیگر آن از Micro USB تشکیل شده است و علاوه بر شارژ کردن گوشی با گوشی کاربردهای زیادی دارد. همچنین با کمک این کابل می‌توانید بدون نیاز به کامپیوتر فایل‌های مختلف را از طریق فلش مموری به تبلت و یا موبایل خود انتقال دهید.

یکی از کاربردهای اصلی کابل OTG این است که انتقال شارژ باتری از گوشی به گوشی دیگر را ممکن می‌سازد که در ادامه روش صحیح استفاده از آن را بیان می‌کنیم.

شارژ کردن گوشی با گوشی

نکته مهم: بدیهی است که میزان ولتاژی که از طریق کابل OTG منتقل می‌شود بسیار کمتر از مقداری است که توسط آداپتور شارژ گوشی شما منتقل می‌شود؛ پس بهترست به منظور مراقبت از باتری فقط در شرایط اضطراری از این روش انتقال شارژ برقی گوشی به گوشی استفاده کنید.

از طریق OTG چگونه با یک گوشی گوشی دیگر را شارژ کنیم ؟

 1. کابل OTG را به موبایلی وصل کنید که قرار است منبع انرژی باشد
 2. کابل USB را به موبایلی متصل کنید که قصد شارژ کردن آن را دارید
 3. OTG و USB را به یکدیگر وصل کنید تا فرآیند شارژ شدن آغاز شود

انتقال شارژ گوشی به گوشی دیگر سامسونگ

فراموش نکنید که استفاده زیاد از این روش اشتراک گذاری باتری ممکن است آسیب جدی به باتری هر ۲ گوشی وارد کند پس تا در شرایط اورژانسی قرار نگرفته‌اید، هرگز از این روش استفاده نکنید!

نکته: موبایلی که به عنوان منبع شارژ در نظر گرفته می‌شود، فقط می‌تواند تا زمانی گوشی شما را شارژ کند که میزان شارژ هر ۲ دو گوشی برابر شود پس با OTG عملاً نمی‌توانید موبایل خود را کامل و یا بیشتر از گوشی دوم شارژ کنید.

برنامه انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر

اگرچه ما به دلیل حفظ سلامت باتری‌ها، استفاده از اپلیکیشن‌ها را توضیه نمی‌کنیم، اما اگر به دنبال برنامه انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر هستید، اپلیکیشن Battery transfer / receiver را پیشنهاد می‌کنیم. این برنامه کمک می‌کند تا از طریق کابل یا بدون کابل (که آموزش آن را در بالا قرار داده‌ایم)، دستگاه‌های دیگر را راحت‌تر شارژ کنید و برای این فرآیند امکانات بیشتری در اختیار داشته باشید.

در واقع، اگر نظر ما را بخواهید می‌گوییم بهترین روش شارژ گوشی استفاده از همان روش مرسوم پریز برق است و بعد از آن استفاده از پاوربانک‌ها. با این حال، همیشه شرایط باب میلمان نیست و گاهی ناچار می‌شویم که از انتقال شارژ کمک بگیریم. از آنجایی که این روش‌ها دمای باتری را بالا می‌برند، توصیه می‌کنیم که زیاد به سراغ شارژ گوشی به گوشی نروید.

اگر ترفند دیگری برای شارژ باتری با گوشی دیگر می‌شناسید، حتما آن را با ما و دوستان ۱۹کالا به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۰ رای

سوالات متداول

چگونه از یک گوشی به گوشی دیگر شارژ برقی انتقال دهیم؟

✔️ بسته به نوع گوشی‌هایی که دارید، می‌توانید با استفاده از کابل یا بدون سیم، فرآیند شارژ گوشی با گوشی دیگر را انجام دهید. در مورد تمام این موارد در مقاله توضیح دادیم.

آیا انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل ممکن است؟

✔️ بله، اگر گوشی مبداء از شارژ معکوس بی‌سیم و گوشی دوم از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند، این مسئله امکان‌پذیر است. اگر اینگونه نیست، می‌توانید از روش استفاده از کابل که در مقاله آموزش دادیم، کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن