خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار تکنولوژیاخبار سامسونگاخبار گوشی موبایل

انواع کد تست گوشی سامسونگ برای بررسی سلامت قسمت‌های مختلف

کد تست گوشی سامسونگ را می‌شناسید؟ می‌دانستید که با شماره گیری یک کد دستوری که با نام کد تست سامسونگ شناخته می‌شود، می‌توانید میزان سلامت دستگاهتان را آزمایش کنید؟ احتمالاً شما هم پیشتر در مورد کد تست گوشی های سامسونگ خبرهایی شنیده‌اید و قطعاً می‌دانید که قبل از خرید گوشی دست دوم باید آن را آزمایش کرد، اما با روش این کار هم آشنایی دارید؟ در این مقاله با ۱۹کالا مگ همراه باشید، چرا که به معرفی و بررسی کد تست سامسونگ جدید و حتی قدیمی می‌پردازیم. در واقع این کد روی اکثر مدل‌های قدیمی‌تر هم جواب می‌دهد و فقط زمان خرید گوشی دست دوم کاربرد ندارد، بلکه می‌توانید با این کد تست گوشی سامسونگ جدید را هم انجام دهید.

کد تست سامسونگ

در صورتی که تصمیم به خرید یک گوشی دست دوم سامسونگ دارید  و یا به هر دلیل دیگری می‌خواهید از میزان سلامتی گوشی سامسونگ مطمئن شوید، می‌توانید از کد دستوری زیر استفاده کنید.

کد تست گوشی سامسونگ :   # * ۰ # *

(ستاره مربع صفر ستاره مربع)

این کد در واقع کد تست کلی سامسونگ و یا کد تست کامل سامسونگ محسوب می‌شود، چراکه علاوه بر گوشی کد تست تبلت سامسونگ هم هست و همچنین با وارد کردن آن در شماره‌گیر یک منو مطابق شکل مقابل به شما نمایش داده می‌شود که با انتخاب هر یک از گزینه‌های آن می‌توانید یک قسمت از سخت افزار گوشی‌تان را تست کنید.

کد تست گوشی سامسونگ

این کد تست سلامت گوشی های سامسونگ عملاً همه‌ی موارد زیر را شامل می‌شود:

 • کد تست سلامت صفحه نمایش سامسونگ
 • کد تست لمسی سامسونگ
 • کد سامسونگ تست ال سی دی
 • کد تست پیکسل گوشی سامسونگ
 • کد تست اسکرین سامسونگ
 • کد تست حسگر اثر انگشت سامسونگ
 • کد تست دوربین سامسونگ
 • کد تست اسپیکر گوشی سامسونگ
 • کد تست بلندگو گوشی سامسونگ
 • کد تست صدای سامسونگ
 • کد تست ویبره سامسونگ
 • کد تست گوشی دست دوم سامسونگ
 • کد تست رنگ سامسونگ

یعنی مثلاً کد تست نمایشگر سامسونگ یک کد جداگانه نیست و عملاً از همین کد می‌توانید برای آزمودن موارد مختلف استفاده کنید. البته ممکن است بسته به مدل و البته قابلیت‌های گوشیتان این لیست متفاوت باشد. انتخاب هر گزینه به شما امکان تست کردن یک قسمت از گوشی را می‌دهد. در ادامه برخی از گزینه‌هایی که در این قسمت وجود دارد را بررسی می‌کنیم و مفهوم محتوایی که به شما نشان داده می‌شود را توضیح می‌دهیم.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۸۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۹,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۲۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۸,۷۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

به یاد داشته باشید که در همه‌ی قسمت‌ها (بجز در برخی موارد که در ادامه به  آن‌ها می‌پردازیم) با دو بار کلیک روی علامت بازگشت (->) می‌توانید به منوی اصلی بازگردید.

امتحان برخی از این گزینه‌ها که در منوی کد تست گوشی سامسونگ در دسترسند، نیاز به توضیح خاصی ندارد. مثلاً انتخاب گزینه‌ی sleep باعث می‌شود گوشی به حالت اسلیپ برود و قفل شود. با از کردن قفل گوشی هم به منوی تست باز می‌گردید.

کد تست نمایشگر سامسونگ

مثلاً انتخاب گزینه‌ی speaker باعث می‌شود در صورت سالم بودن بلندگوی‌ گوشی موزیک ‘Do It Now’ سامسونگ با صدایی بلند پخش شود؛ وقتی از عملکرد صحیح اسپیکر گوشیتان مطمئن شدید یک بار دیگر روی گزینه‌ی speaker بزنید تا پخش صدا متوقف شود. عملاً  کد تست بلندگو سامسونگ هم همین است.

گزینه‌ی vibration موتور لرزشی گوشی شما را آزمایش می‌کند و منطقاً با انتخاب آن گوشی شروع به لرزیدن می‌کند و تا زمانی که دو بار روی گزینه‌ی بازگشت بزنید به لرزیدن ادامه می‌دهد. در صورتی که پس از انتخاب این گزینه گوشی‌تان هیچ تکانی نخورد به این معناست که موتور ویبره‌ی آن معیوب است.

بقیه مواردی  که ممکن است در این لیست ببینید را در ادامه بررسی می‌کنیم.

ناگفته نماند کد #۷۳۵۳#* نیز یک دسترسی سریع به یک منوی تست جدا در اختیارتان قرار می‌دهد، ولی با توجه محدود بوددن گزینه‌‌ها در این منو و همچنین ساده بودن آزمایش آن به معرفی کد قناعت کردیم.

برای اطلاع از قیمت گوشی سامسونگ به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

کد تست گوشی سامسونگ از نظر سالم بودن کلیدهای سخت‌افزاری

وقتی از این کد برای تست گوشی سامسونگ استفاده می‎‌کنید (# * ۰ # *) گزینه‌ای برای تست سلامت کلید‌های سخت‌افزاری و البته فیزیکی نیز در اختیارتان قرار می‌گیرد.

گزینه‌ی SUB KEY امکان امتحان کردن همه‌ی کلیدهای گوشیتان را در اختیارتان قرار می‌دهد. پس از انتخاب این گزینه باید یک به یک دکمه‌های گوشیتان را فشار دهید؛ در صورت سالم بودن هر دکمه رنگ صفحه نمایش تغییر می‌کند.

کد تست سامسونگ

توجه کنید که این قسمت دکمه‌های مجازی را نیز در بر می‌گیرد (مثل گزینه‌ی بازگشت در گوشی‌های قدیمی‌تر که به لمس حساس بود). پس از اینکه همه‌ی کلیدها مورد آزمایش قرار گرفتند، دو بار روی گزینه‌ی بازگشت بزنید تا به منوی اصلی بازگردانده شوید.

کد تست دوربین سامسونگ

کد تست دوربین گوشی سامسونگ برای آزمایش دوربین استفاده می‌شود. مواردی که در تصویر فوق مشخص شده‌اند همگی به نحوی مربوط به دوربین می‌شوند. در ادامه این کد تست گوشی سامسونگ را بیشتر توضیح می‌دهیم.

کد تست دوربین سامسونگ

 • mega cam : انتخاب این گزینه باعث می‌شود دوربین اصلی گوشی شما فعال شود و تنها در صورتی که با آن عکس گرفتید، می‌توانید به منوی اصلی باز گردید. زمان عکس گرفتن فلش ال ای دی هم روشن می‌شود.
 • front cam : انتخاب این گزینه باعث می‌شود دوربین سلفی گوشی شما فعال شود و زمانی که یک سلفی گرفتید می‌توانید به قبلی باز گردید.
 • IRIS camera test : این مورد در همه‌ی گوشی‌های سامسونگ در دسترس نیست. در واقع IRIS یک سنسور برای شناسایی کاربر از طریق تشخیص چهره است. با انتخاب این مورد عملکرد و سالم بودن آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.کد تست دوربین گوشی سامسونگ
 • Barcode Emulator Test : این گزینه توانایی گوشی شما در تولید و خواندن بارکدها را مشخص می‌کند. با انتخاب این قسمت یک منوی جدید نمایش داده می‌شود که لیستی از بارکدها را نمایش می‌دهد. با انتخاب هر مورد یک بارکد جدید تولید شده و می‌توانید با بارکداسکنر آن را اسکن کنید تا از درستی آن اطمینان یابید. کد تست تبلت سامسونگ

بعد از انجام هر یک از موارد و یا در صورت انصراف، می‌توانید دو بار روی گزینه‌ی بازگشت کلیک کنید تا یه منوی اصلی بازگردانده‌ شوید. در ادامه به مواردی دیگری از لیست کد تست گوشی سامسونگ اشاره خواهیم کرد…

کد تست تاچ سامسونگ

 کد تست تاچ گوشی سامسونگ نیز همان # * ۰ # * است و عملاً در این منو می‌توانید تاچ گوشی را نیز به طور کامل آزمایش کنید. گزینه‌هایی که در تصویر فوق مشخص شده‌اند، همگی به نوعی قابلیت تاچ گوشی را آزمایش می‌کنند. 

کد تست تاچ گوشی سامسونگ

 • Touch : این گزینه در همه‌ی گوشی‌های سامسونگ (بجز مدل‌هایی که نمایشگر لمسی ندارند) در دسترس است. (برخی معتقدند بهترست آن را بی‌دلیل امتحان نکنید، زیرا در صورتی که یکی از نقطه‌های نمایشگر شما قابلیت تاچ خود را از دست داده باشد، نمی‌توانید با دو بار کلیک روی گزینه‌ی بازگشت به منوی اصلی بازگردید و مجبور به مراجعه به تعمیر کار می‌شوید که البته می تواند در مورد این کد تست گوشی سامسونگ باوری اشتباه باشد و در ادامه روش بازگشت را توضیح می‌دهیم.) در واقع با انتخاب این گزینه یک صفحه پیش رویتان قرار می‌گیرد که خانه‌هایی در آن به چشم می‌‌خورند. شما باید تک تک این خانه‌ها را لمس کنید تا به رنگ سبز درآیند؛ هر خانه‌ای که تغییر رنگ نداد، نمایانگر معیوب بودن قسمتی از تاچ گوشی شماست. همانطور که پیش‌تر گفتیم وقتی وارد این قسمت شدید نمی‌توانید با دوبار زدن روی گزینه‌ی بازگشت به منوی اصلی برگردید؛ در واقع دو راه برای خارج شدن از این قسمت وجود دارد: اگر همه‌ی بلاک‌ها سبز شوند، به صورت خودکار به منو برمی‌‌گردید، همچنین اگر کلید فیزکی افزایش صدا را نیز فشار دهید، (حتی در حالتی که تاچ گوشی معیوب باشد و یا تمایل به پر کردن همه‌ی خانه ها نداشته باشید هم) شما را به منوی اصلی می‌برد.کد تست تاچ گوشی سامسونگ
 • TSP Hovering: این گزینه از کد تست گوشی سامسونگ برای تاچ فقط در مدل‌های جدیدتر وجود دارد که از قابلیت‌های “Air Actions” پشتیبانی می‌کنند؛ در این مدل‌ها بدون نیاز به لمس نمایشگر و تنها با نزدیک کردن انگشتتان به پنل می‌توانید آن را هدایت کنید. تست این مورد هم شبیه به تست تاچ است فقط باید انگشتتان را با فاصله‌ای اندک از نمایشگر حرکت دهید.
 • Wacom test: این گزینه مربوط به مدل‌هاییست که از قلم هوشمند سامسونگ پشتیبانی می‌کنند. در واقع با انتخاب این مورد می‌توانید عملکرد صحیح قلم هوشمند در گوشیتان را آزمایش کنید. روند کار این مورد هم مانند قسمت تاچ است، تنها تفاوت در اینجاست که مسیر خواسته شده را باید به وسیله‌ی قلم هوشمند طی کنید.
 • SPEN HOVERING: همانطور که از نام این قسمت برمی‌آید در آن قرارست قابلیت شناوری قلم هوشمند مورد آزمایش قرار بگیرد. در این قسمت باید قلم s را با فاصله از نمایشگر در مسیر خواسته شده حرکت دهید.

کد تست تاچ سامسونگ را تا به حال امتحان کرده‌اید؟ با چه روشی توانستید از این قسمت خارج شده و به منوی اصلی باز گردید؟

مقاله پیشنهادی: آموزش چگونه ضبط تماس سامسونگ را فعال کنیم ؟

کد تست رنگ گوشی سامسونگ

عملاً کد تست رنگ گوشی سامسونگ یک کد جداگانه نیست و با استفاده از همان کد تست گوشی سامسونگ # * ۰ # * می‌توان تولید رنگ توسط گوشی را مورد آزمایش قرار داد.

کد تست رنگ سامسونگ

برای تست رنگ سامسونگ مواردی که در تصویر می‌بینید را انتخاب کنید.

 • Red : با انتخاب این گزینه باید نمایشگر به طور کامل به رنگ قرمز درآید. هر نقطه‌ای از نمایشگر که قرمز نشود، نشان‌دهنده‌‌ی معیوب بودن پیکسل در آن قسمت است.
 • Green : با انتخاب این گزینه باید نمایشگر به طور کامل به رنگ سبز درآید. هر نقطه‌ای از نمایشگر که سبز نشود، نشاندهنده‌‌ی معیوب بودن پیکسل در آن قسمت است.
 • Blue : با انتخاب این گزینه باید نمایشگر به طور کامل به رنگ آبی درآید. هر نقطه‌ای از نمایشگر که آبی نشود، نشان دهنده‌‌ی معیوب بودن پیکسل در آن قسمت است.
 • Black : این گزینه نمایانگر توانایی نمایشگر در تولید رنگ مشکی است. با انتخاب این مورد همه‌ی پیکسل‌های نمایشگر گوشی شما باید خاموش شوند و صفحه کاملاً تاریک شود؛ در غیر این صورت نمایشگر معیوب است.

کد تست ال سی دی سامسونگ

در واقع اینجا منظور از کد تست ال سی دی سامسونگ همان تست نمایشگر گوشی است.

در قسمت‌ قبلی کد تست ال سی دی گوشی سامسونگ برای تولید رنگ ها را بررسی کردیم، در ادامه روشنایی و کنتراست آن را آزمایش می‌کنیم.

کد تست سامسونگ ال سی دی

با انتخاب گزینه‌ی dimming در منوی‌ اصلی کد تست ال سی دی گوشی های سامسونگ (در صورت سالم بودن) به ۳ قسمت تقسیم شده و ۳ رنگ اصلی را با کنتراست متفاوت نمایش می‌دهد و با ضربه زدن روی نمایشگر روشنایی آن تغییر می‌کند. اگر با انتخاب این گزینه نمایشگر شما به شکلی متفاوت با تصویر بالا درامد و یا با ضربه زدن روی آن روشنایی تغییر نکرد، به معنای معیوب بودن آنست.

برای خروج می‌توانید کلید فیزیکی افزایش صدا را فشار دهید.

مقاله پیشنهادی:بررسی و لیست کامل کد های مخفی گوشی سامسونگ

کد تست انتن سامسونگ

برای مورد آزمایش قرار دادن آنتن، و یا همان گیرنده و فرستنده‌ی سامسونگ می‌توانید از گزینه‌های RECEIVER و LOW FREQUENCY استفاده کنید و عملاً کد تست انتن سامسونگ و یا کد تست آنتن دهی گوشی سامسونگ مورد جداگانه‌ای نیست.

کد تست انتن سامسونگ

با انتخاب RECEIVER باید یک صدای نویزی و نه چندان خوشایند به گوش برسد و با انتخاب LOW FREQUENCY سه گزینه‌ی متفاوت روی نمایشگر ظاهر می‌شود که هر کدام بیانگر یک محدوده‌ی فرکانسی پایین هستند. با انتخاب هر گزینه گوشی یک فرکانس ممتد و در محدوده‌ی پایین تولید می‌کند که به گوش شما می‌رسد.  البته ممکنست این فرکانس‌ها در محدوده‌ی شنوایی همه‌ی افراد قرار نگیرد و در صورتی که با انتخاب یکی از گزینه‌ها صدایی به گوشتان نرسید، نگران نشوید و از فرد دیگری درخواست کنید که گوشی را نزدیک صورتش نگه دارد و آن گزینه را امتحان کند.

ناگفته نماند که چند کد تست گوشی سامسونگ دیگر هم وجود دارد که می‌توان با آن شرایط سیم‌‍کارت و میزان آنتن‌دهی را آزمایش کرد، اما هدف ما در اینجا آزمودن سخت‌افزار گوشی بوده و به همین دلیل به همین یک مورد بسنده کردیم.

کد تست موبایل سامسونگ و حسگرهای آن

کد تست سنسور سامسونگ هم همان «ستاره مربع صفر ستاره مربع» است و حتی می‌توانید با این کد تست حسگر اثر انگشت سامسونگ را انجام دهید. گزینه‌هایی که تصویر فوق مشخص شده‌اند می‌توانند سالم بودن حسگرهای گوشیتان را آزمایش کنند.

کد تست حسگر اثر انگشت سامسونگ

در این کد تست گوشی سامسونگ گزینه‌ای که به وسیله‌‍‌ی آن می‌توان سنسورهای اصلی را مورد آزمایش قرار داد، واضحاً SENSOR است و آزمایش آنها چندان پیچیده نیست. به عنوان مثال اگر می‌خواهید با این کد تست سنسور مجاورت سامسونگ را انجام دهید، کافیست کف دستتان را به بالای صفحه نزدیک کنید. اگر صفحه به رنگ سبز درآمد، یعنی سنسور proximity در گوشی شما درست کار می‌کند.

کد تست سنسور مجاورت سامسونگ

grip sensor: گزینه‌ایست که نمایانگر قابلیتیست که سامسونگ در گذشته تلاش داشت به گوشی‌هایش اضافه کند و چندان موفق‌نبود. از همین رو بیش از این به آن نمی‌پردازیم.

MST و MLC: این موارد مربوط به Samsung Pay هستند که در ایران قابل دسترسی نیست، در نتیجه از بررسی آنها خودداری می‌کنیم.

Hall IC: این سنسور میدان مغناطیسی اطراف گوشی شما را ردیابی می‌کند. آزمایش آن هم نیاز به مهارت خاصی ندارد.

کد تست گوشی موبایل سامسونگ از نظر ال ای دی

در برخی مدل‌ها در بالای گوشی یک چراغ چشمک زن ال ای دی برای گزارش نوتیفیکیشن‌ها در دست است. با انتخاب گزینه‌ی LED می‌توانید از سلامت و نحوه‌ی درست کار کردن آن اطمینان حاصل کنید. با انتخاب این گزینه هر بار که روی نمایشگر ضربه می‌زنید، LED بالای گوشیتان باید تغییر رنگ دهد.

آیا کد تست گوشی های سامسونگ همیشه پاسخگوست؟

برخی از کاربران می‌پرسند که چرا کد تست سامسونگ کار نمی کند ؟ در واقع مشکل کار نکردن کد تست سامسونگ اینست که شاید گوشی شما (به هر دلیلی) از آن پشتیبانی نمی‌کند (در عمل این دستور برایش تعریف نشده و یا حتی این کد در دستگاه شما بلاک شده)، پس زیاد به دنبال دلیل عمل نکردن کد تست سامسونگ نباشید و در صورت اجرا نشدن کد تست سامسونگ قید آن را بزنید.

جا دارد به این موضوع اشاره کنیم که در مقاله ای جداگانه به بررسی باتری سامسونگ و گوشی‌های دیگر پرداخته ایم که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به آن مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی: کد سلامت باتری سامسونگ

شما از چه روشی و یا کدام کد جهت تست گوشی سامسونگ استفاده می‌کنید؟ کد تست سامسونگ اندروید که در این مقاله از آن نام بردم را پیش از این می‌شناختید و آن را امتحان کرده بودید؟

امیدواریم که مقاله معرفی انواع کد تست گوشی سامسونگ برایتان کاربردی بوده باشد. نظرات و تجربیاتتان در مورد کد تست سامسونگ گلکسی را با ما و دوستانتان در ۱۹کالا در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید. بی‌صبرانه در انتظار نظرات ارزشمند شماییم.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۶ رای

سوالات متداول

کد های تست گوشی های سامسونگ و کد تست سامسونگ سری a چیست؟

✔️اصلی ترین کد گوشی های سامسونگ برای تست همین کد  # * 0 # * است که برای همه‌ی سری‌ها کاریرد دارد و در مقاله به صورت مفصل به آن پرداختیم.

کد تست ال سی دی گوشی های سامسونگ و کد تست صفحه نمایش گوشی های سامسونگ چیست؟

✔️وقتی کد  # * 0 # * را در شماره گیر وارد می‌کنیم، گزینه‌هایی برای آزمایش نمایشگر هم در دسترسمان قرار می‌گیرد که در مقاله به صورت دقیق و مرحله به مرحله آن را توضیح دادیم.

کد تست گوشی سامسونگ سری a برای دوربین‌ها و کد تست دوربین گوشی سامسونگ چیست؟

✔️با شماره گیری کد دستوری تست گوشی های سامسونگ، گزینه‌هایی برای تست دوربین‌ها هم در دسترسمان قرار می‌گیرد که در مقاله به صورت دقیق و مرحله به مرحله آن‌ها را توضیح دادیم.

شماره کد تست گوشی سامسونگ و سنسور های آن چیست؟

✔️اگر کد  # * 0 # * را در شماره گیر وارد کنید، گزینه‌هایی برای آزمایش همه‌ی قسمت‌ها، از جمله سنسورهای گوشی سامسونگ در اختیارتان قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

 1. سلام قبل از آبدیت کدها رو گوشی آ.۷۳ من اجرا می‌شد ولی الان اصلا نمیاد بالا لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. خیلی کاربردی بود…سالم بودن میکروفون رو چطوری باید تست کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن