خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اپلیکیشن و نرم افزار

سایز پست اینستاگرام (ابعاد دقیق پست‌ها چه قدر باید باشد؟)

حتماً شما هم زمانی که می‌خواستید در اینستاگرام پستی آپلود کنید، دیده‌اید که گاهی اوقات محتوا خود به خود کراپ می‌شود. این به این دلیل است که هر بخش باید با ابعاد و سایز مخصوص خودش پست شود. اگر می‌خواهید بدانید که برای هر بخش سایز پست اینستاگرام به چه صورت است، با ما همراه باشید.

ابعاد پست اینستاگرام

با نگاهی کلی به اینستاگرام در خواهیم یافت که راه‌های زیادی برای آپلود پست وجود دارد که ما در این بخش قصد داریم درباره سایز عکس‌های مختلف و ابعاد ویدیو در اینستاگرام صحبت کنیم. طبیعتاً اگر این اندازه‌ها را رعایت نکنیم، اینستاگرام خودش محتوای ما را کراپ می‌کند که به طبع آن، کیفیت هم کم می‌شود. سایز و ابعاد پست اینستاگرام در فرمت‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال، اندازه‌ای که باید برای یک عکس افقی اعمال کنیم با یک عکس مربعی فرق می‌کند.

ابعاد پست اینستاگرام

سایز عکس در اینستاگرام

در سال ۲۰۱۲، کاربران تنها می‌توانستند عکس‌های خود را در قالب مربعی یعنی با ابعاد ۱:۱ به اشتراک بگذارند و متاسفانه برای آپلود عکس‌های مستطیلی، محتوای آن‌ها کراپ می‌شد که در این حالت عکس‌ها کیفیت خود را هم از دست می‌دادند.

خوشبختانه سازنده این برنامه به نظر کاربران خود احترام گذاشت و از سال ۲۰۱۵، ابعاد عکس افقی و عمودی را هم به سایز عکس اینستاگرام اضافه کرد؛ بنابراین در حال حاضر شما می‌توانید به اشتراک پست با ابعاد بلند در اینستاگرام نیز اقدام کنید.

برای اطلاع از قیمت روز گوشی به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

سایز عکس اینستاگرام در حالت مربع

 • سایز ایده‌آل: بین ۳۲۰×۳۲۰ تا ۱۰۸۰×۱۰۸۰ پیکسل
 • ابعاد عکس برای پست اینستاگرام: ۱:۱

از آنجایی که صحبت ما در مورد یک فرمت مربعی شکلست، باید نسبت اندازه عرض به طول یا همان ابعاد عکس ۱:۱ باشد. فرمت مربعی یکی از ساده‌ترین شکلهاست، خصوصاً برای کاربران آیفون، چراکه در همان ابتدا می‌توانند عکس‌هایی در این قالب به ثبت برسانند.

سایز عکس پرتره یا عمودی

 • اندازه عکس اینستاگرام: ۱۰۸۰×۱۳۵۰ پیکسل
 • ابعاد: ۴:۵

اگر دوست دارید، مطابق سایز استاندارد پست اینستاگرام پیش بروید که این برنامه محتوای شما را کراپ نکند؛ در ابتدا خودتان این اندازه را اعمال کنید. اگر ابعاد و سایز پست در اینستاگرام در حالت پرتره بیشتر از این مقدار ذکر شده بود، کیفیت عکس هم در کنار کراپ شدن کم خواهد شد.

عکس افقی

 • اندازه سایز پست اینستاگرام: ۱۰۸۰×۱۳۵۰
 • ابعاد: ۱.۹۱:۱

بهترین سایز پست در اینستاگرام در حالت افقی اندازه ۱۰۸۰×۱۳۵۰ پیکسل است. اگر آن را رعایت کنید، هنگام پست گذاشتن هیچگونه فضای خالی‌ را در اطراف عکس مشاهده نخواهید کرد. البته ۱۶:۹ را هم می‌توان ابعاد مناسب عکس برای اینستاگرام در نظر گرفت، اما در این حالت کمی فضای خالی در اطراف عکس مشاهده خواهد شد.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۸۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۹,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۲۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۸,۷۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

تغییر ابعاد عکس در اینستاگرام

اگر قصد دارید در خود اینستاگرام اندازه عکس را تغییر دهید، خود برنامه به شما این امکان را می‌دهد، اما توجه داشته باشید که در این حالت برای اینکه جزئیات عکس شما حذف نشود، تصویر کوچکتر شده و اطراف آن را فضایی خالی پر می‌کند:

 1. اینستاگرام را باز کنید.
 2. بر روی دکمه “+” که در پایین صفحه قرار گرفته کلیک کنید. (همان بخشی که همیشه برای پست جدید گذاشتن به آنجا می‌رفتید.)
 3. عکسی که می‌خواهید پست کنید را انتخاب کنید.
 4. در پایین عکس چند گزینه خواهید دید که سه تا در سمت راست قرار دارند و یکی در سمت چپ. کار شما برای تنظیم سایز عکس در پست اینستاگرام با گزینه سمت چپ است. (در اینجا خواهید دید که اندازه عکس تغییر می‌کند.)
 5. بر روی “Next” ضربه بزنید.
 6. در اینجا اگر دوست دارید، فیلتر جدیدی اضافه کنید.
 7. دوباره بر روی “Next” ضربه بزنید.
 8. کپشن خود را وارد کنید و سپس آن را به اشتراک بگذارید.

اگر فکر می‌کنید انجام این کار بیهوده است، باید گفت که اگر این کار نکنید اینستاگرام عکس شما را به صورت مربع کراپ خواهد کرد. پس اگر دوست ندارید یک عکس کراپ شده آپلود کنید، حتماً این مراحل را انجام دهید. تصور کنید که تمام پست‌های صفحه شما در ابعاد مناسب خود قرار گرفته‌اند، در این صورت پیج شما با “هایلایت اینستا” زیباتر نخواهد بود؟!

تغییر سایز آلبوم عکس‌ها

گاهی اوقات می‌خواهیم بیش از یک عکس را به صورت آلبوم در اینستاگرام به اشتراک بگذاریم. در این حالت باید عکس‌ها را انتخاب کنیم و سپس در خود برنامه تمام عکس‌ها را یک سایز کنیم. اگر می‌خواهید سایز عکس های اینستاگرام فرق کنند، می‌توانید با نصب برنامه‌های شخص ثالث فریم‌هایی را به هر عکس اضافه کنید تا اندازه آن ها را تغییر دهید. البته پیش از انتخاب عکس‌ها نیز می‌توانید با توجه به اندازه‌های ذکر شده در بالا، عکس خود را ادیت کنید.

اندازه ویدیو

مسلماً برای آپلود ویدیو هم سایز مشخصی تعیین شده که اگر آن را رعایت نکنیم، محتوای ما کراپ می‌شود و این اصلاً خوب نیست، چراکه ممکنست خیلی از جزئیات فیلم را از دست بدهیم. اما نگران نباشید، اگر پیش از آپلود، اصول آن را بدانیم دیگر با این مشکلات روبرو نخواهیم شد.

سایز عکس در اینستاگرام

درست مانند بخش عکس، در اینجا هم می‌توانید بین گزینه‌های لنداسکیپ، افقی و مربعی یکی را انتخاب کنید:

سایز ویدیو در اینستاگرام در حالت مربعی:

 • حداکثر ۱۰۸۰×۱۰۸۰ پیکسل
 • حداقل ۶۰۰×۶۰۰ پیکسل

سایز ویدیو اینستاگرام در حالت پرتره یا عمودی:

 • حداکثر ۱۰۸۰×۱۳۵۰ پیکسل
 • حداقل ۶۰۰×۷۵۰ پیکسل

سایز فیلم در پست اینستاگرام در حالت لنداسکیپ:

 • حداکثر ۱۰۸۰×۶۰۸ پیکسل
 • حداقل ۷۵۰×۶۰۰ پیکسل

ویدیو در اینستاگرام می‌تواند حداکثر مشخصات زیر را داشته باشد:

 • ۳۰ فریم بر ثانیه
 • مدت ۶۰ ثانیه یا ۱ دقیقه
 • حداکثر حجم گیگابایت

اگر بیشتر از این مقادیر بود، محتوای شما پست نخواهد شد. بنابراین این ارقام را همیشه به یاد داشته باشید. برای انتخاب سایز کاور پست اینستاگرام یا می‌توانید یک صحنه از خود ویدیو را انتخاب کنید، یا اینکه ابعاد عکس مورد نظر را مانند ویدیو تنظیم کنید و سپس آن را به‌عنوان کاور انتخاب کنید.

سایز پست اینستاگرام (ریلز)

 • بهترین سایز: ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل
 • بهترین ابعاد ریلز اینستاگرام: ۹:۱۶

در مورد گذاشتن ریلز این دو نکته را در نظر داشته باشید که حداکثر مدت ۳۰ ثانیه است و اینکه کپشن نوشته شده در پایین ویدیو نشان داده خواهد شد. برای اینکه با قابلیت‌های این برنامه بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم نگاهی به مقاله ریلز چیست بیندازید.

سایز پست اینستاگرام (ای جی تی وی)

این فرمت از پست گذاشتن از سال ۲۰۱۸ به اینستاگرام اضافه شد. به لطف این قابلیت کاربران حتی می‌توانند تا یک ساعت هم فیلم آپلود کنند. اینستاگرام در ابتدا برای این حالت نسبت اندازه ۹:۱۶ را ارائه داده بود. از آنجایی که برای برخی فیلم‌ها این اندازه مناسب نبود، بالاخره اینستاگرام در سال ۲۰۱۹ به نظر کاربران احترام گذاشت و برای آن‌ها فرمت لنداسکیپ را هم ارائه داد.

بد نیست در اپلیکیشن خود به دیلیت اکانت اینستاگرام حساب‌هایی بپردازید که مدت‌هاست از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، شاید در این حالت سرعت آپلود ویدیو کمی بهتر شود…

در حال حاضر بهترین سایز پست اینستاگرام ۲۰۲۲ در IGTV به صورت زیرست:

ویدیوی عمودی یا پرتره:

 • حداقل ۴:۵
 • حداکثر ۹:۱۶

ویدیوی افقی:

  • حداقل ۵:۴
  • حداکثر ۱۶:۹

برای انتخاب سایز کاور پست اینستاگرام یا تصویری از خود ویدیو انتخاب کنید، یا با ابعاد ۱:۱:۵۵ با رزولوشن ۴۲۰×۶۵۴ یک عکس آپلود کنید.

روش‌های تغییر سایز پست اینستاگرام

برای اینکه اندازه عکس یا ویدیو را تغییر دهید، راه‌های مختلفی وجود دارد که ما در اینجا ۳ راه کاربردی را به شما معرفی خواهیم کرد. با این روش‌‌ها می‌توانید سایز پروفایل اینستاگرام را هم تغییر دهید.

سایز عکس اینستاگرام در فتوشاپ

اولین و ساده‌ترین راه استفاده از برنامه فتوتشاپ است. برای تغییر سایز پست اینستاگرام در فتوشاپ در ابتدا باید عکس مورد نظر را در این برنامه باز کنید و باتوجه به سایزهایی که در این مقاله نام برده‌ایم، مقدار مناسب را انتخاب کنید.

ابعاد پست اینستاگرام در پریمیر

یکی از روش‌های تغییر سایز ویدیو اینستاگرام استفاده از برنامه پریمیرست. در این برنامه لازمست ویدیو را وارد کنید و پس از ویرایش، ابعاد مورد نظر را انتخاب کنید. برای انتخاب ابعاد می‌توانید به سایز ویدیو در اینستاگرام که پیش‌تر نام بردیم، مراجعه کنید.

تغییر سایز عکس و ویدیو با استفاده از مرورگر

یک راه آسان که هم برای تغییر اندازه عکس در اینستاگرام و هم ویدیو استفاده می‌شود، رفتن به سایت www.kapwing.com است. در این صفحه اندازه گیف، ویدیو و عکس را می‌توانید تغییر دهید. اگر به دنبال سایز استاندارد استوری اینستاگرام هستید، می‌توانید به مقاله سایز استوری اینستاگرام مراجعه کنید.

امیدواریم این مقاله شما را در انتخاب مناسب‌ترین سایز پست اینستاگرام یاری دهد. آیا ترجیح می‌دهید خودتان ابعاد عکس در اینستاگرام را تغییر دهید، یا اینکه این اپلیکیشن محتوای شما را کراپ کند؟ نظر خود را با ما به اشتراک گذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

سوالات متداول

آیا بعد از پست کردن عکس در اینستاگرام کیفیت کم می‌شود؟

معمولاً در اکثر اپلیکیشن‌ها بعد از آپلود عکس، شاهد افت کیفیت هستیم. اما اگر بتوانید سایز مناسب پست اینستاگرام را انتخاب کنید، این مسئله رخ نخواهد داد. می‌توانید برای تنظیم اندازه عکس برای پست اینستاگرام مقاله ما را مطالعه کنید.

آیا تنها می‌شود عکس‌ها را در فرمت مربعی در اینستاگرام آپلود کرد؟

نه، این شکل پست گذاشتن تنها برای سال‌های اولی بود که اینستاگرام پا به دنیای اپلیکیشن‌ها گذاشته بود. در حال حاضر می‌توان عکس‌های افقی و عمودی را هم به اشتراک گذاشت. منتهی حتماً باید درباره سایز مناسب آن‌ها باخبر باشید. ما در این مقاله اندازه‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم.

سایز ویدیوهای اینستاگرام به چه صورت هستند؟

در اپلیکیشن اینستاگرام برای هر محتوا سایز و ابعاد مخصوصی در نظر گرفته شده که اگر آن‌ها را رعایت نکنید، خود برنامه محتوای شما را کراپ می‌کند که این باعث می‌شود هم برخی از جزئیات از بین بروند و هم کیفیت کم شود.

چگونه عکس خود را باتوجه به سایز پست اینستاگرام تنظیم کنیم؟

برای این کار شما می‌توانید از اپلیکیشن‌ها استفاده کنید یا اینکه از طریق خود برنامه این کار را انجام دهید. توصیه ما اینست که خودتان این کار را انجام دهید، چون اگر با خود اینستاگرام این کار را کنید، در اطراف پست شما کمی فضای خالی ایجاد می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن