فضا و نجومهمه

ثبت تصویری زیبا از یک کهکشان دوردست توسط هابل

انسان‌ها ابزارهای تصویربرداری بسیار چشمگیری را برای مشاهده اشیاء دورافتاده در فضا و اجرام آسمانی ایجاد کرده‌اند، اما گرفتن تصویر از زاویه‌های متعدد یک جرم آسمانی یا کهکشان غیرممکن است.

بسته به زاویه کهکشان‌ها نسبت به سیاره ما، دانشمندان ممکن است فقط یک نمای جانبی مبهم را مشاهده کنند، البته برخی دیگر چهره خود را با جزئیات خیره کننده نشان می‌دهند. کهکشان معروف به NGC 5468 به طور قطع در گروه دوم قرار می‌گیرد که تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویر حیرت انگیزی از آن شده است.

تصویری زیبا از کهکشان معروف به NGC 5468 که توسط هابل ثبت شده است

تلسکوپ فضایی هابل اخیراً عکس کاملاً دوست داشتنی از توده چرخان ستارگان را در یک کهکشان ثبت کرده است. پس از کشف این کهکشان، اخترشناسان تعدادی از انفجار ابرنواخترهای موجود در آن را مشاهده کرده‌اند. موقعیت این کهکشان، آنچنان که ناسا توضیح می‌دهد، کاندیدای مناسبی برای کشف انفجارهای ستاره‌ای بیشتر و مطالعات گسترده‌تر در این زمینه است.

ثبت تصویری زیبا از یک کهکشان دور از دست توسط هابل

با توجه به فاصله زیاد این کهکشان از ما، ستاره شناسان حتی نمی‌توانند رویای بازدید از آن را، چه با انسان و چه با فضاپیما،در ذهن بپرورند. اما به لطف تلسکوپ فضایی هابل و تصاویر منتشر شده توسط ناسا؛ الگوی مارپیچی کهکشان NGC 5468 با جزئیات زیبا قابل مشاهده است. این مشاهدات و افزون بر آن، درک و تجزیه و تحلیل حرکات این کهکشان به ما کمک می‌کند تا به راز تکامل کهکشان خودمان نیز پی ببریم.

ثبت تصویری زیبا از یک کهکشان دور از دست توسط هابل

هابل علی رغم سن و سال زیاد خود همچنان عملکرد خوبی دارد. این تلسکوپ فضایی در حدود ۳۰ سال است که در حال انجام مأموریت‌های محوله ناسا و ESA است. ناسا و ESA بر این باورند که این تلسکوپ می‌تواند حداقل تا یک دهه دیگر وظایف خود را به خوبی انجام دهد. در واقع مشاهده بسیاری از رویدادهای نجومی حیرت‌انگیز  و ثبت تصاویری باور نکردنی از فضا را مدیون هابل هستیم.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن