خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اپلیکیشن و نرم افزار

چگونه لوکیشن بفرستیم (آموزش لوکیشن فرستادن در واتساپ،گوگل مپ و …)

شما از چه روشی برای آدرس دادن یا پیدا کردن مکانی استفاده می‌کنید؟ با منسوخ شدن روش‌های قدیمی و روی کار آمدن تکنولوژی‌های جدید مسئله پیدا کردن آدرس دیگر یک معظل به حساب نمی‌آید! این روزها ساده‌ترین روش آدرس دادن، لوکیشن فرستادن از طریق گوشی موبایل است که نه تنها دقیق‌ترست، بلکه به شخص مقابل هم کمک می‌کند تا با کمترین دردسر و بدون سردرگمی نشانی مورد نظر را پیدا کند. ارسال لوکیشن یکی از مهمترین مواردیست که هر فردی باید بلد باشد. برای اینکه بدانید از طریق اپلیکیشن‌های مختلف چگونه لوکیشن بفرستیم در ادامه مقاله با مجله ۱۹کالا همراه باشید.

چگونه لوکیشن بفرستیم

چگونه لوکیشن بفرستیم ؟


با نگاهی کوتاه به دنیای تکنولوژی، متوجه می‌شویم که طی چند سال گذشته راه‌های ارتباطی در تمام دنیا بسیار راحت‌تر شده است. یکی از مواردی که در این زمینه نقش به‌سزایی داشته و ما هم در این مقاله قصد داریم درباره آن صحبت کنیم، فرستادن لوکیشن یا همان آدرس و موقعیت جغرافیایی است.

احتمالاً شما هم بخاطر دارید که در گذشته‌ای نه چندان دور مردم مجبور بودند نقشه‌های کاغذی یا حتی کتاب راهنمای سفر با خود حمل کنند تا از طریق آن به مقصد مورد نظر برسند. برخی هم از روش‌های رایج‌تری مثل پرسیدن آدرس از مردم بومی استفاده می‌کردند، کاری که هنوز هم برخی از افراد آن را انجام می‌دهند!

چطور لوکیشن بفرستیم

خوشبختانه، پیشرفت تکنولوژی در این زمینه نیز تاثیرگذار بوده و این امکان را فراهم کرده که از طریق اپلیکیشن‌های مختلف به راحتی بتوان لوکیشن خود را برای مخاطبینی که می‌خواهیم، ارسال کنیم. در ادامه قصد داریم راهای مختلف ارسال لوکیشن را توضیح دهیم. قبل از اینکه به سراغ آموزش این روش‌ها برویم توجه داشته باشید که برای فرستادن لوکیشن از هر راهی ابتدا باید جی پی اس دستگاه خود را روشن کنید.

نحوه فرستادن لوکیشن در واتساپ


واتساپ جزء عالی‌ترین برنامه‌های ارتباطیست که قابلیت‌های مختلف و کاربردی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. از طریق این اپلیکیشن می‌توانیم به دوستان و آشنایان خود در هر کجای دنیا که باشند، پیام دهیم و یا از طریق تماس صوتی و ویدیویی با آن‌ها در ارتباط باشیم؛ اما ویژگی‌های واتساپ به همین موارد ختم نمی‌شود! یکی از قابلیت‌های بسیار کاربردی این برنامه، امکان فرستادن لوکیشن است.

فرض کنید که می‌خواهید دوست یا آشنای خود را به جایی دعوت کنید و باید آدرس آن مکان را ارسال کنید. دیگر لازم نیست اسم خیابان، شماره کوچه، پلاک و رنگ در را یادداشت کنید و با آدرس‌های پر پیچ و خم طرف مقابل را گیج کنید، بلکه بهترین کار ارسال لوکیشن در واتساپ است که هم کار خود و هم طرف مقابل را راحت‌تر می‌کند.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۳۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۶۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی 13T ظرفیت 256 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۳,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی ۱۳T ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

شما دو راه برای فرستادن لوکیشن از واتساپ دارید:

 • ارسال مکان فعلی
 • ارسال لایو لوکیشن

در این بخش قصد داریم نحوه فرستادن لوکیشن در واتساپ هر دو روش را به صورت مرحله به مرحله را برای شما توضیح دهیم.

نحوه ارسال مکان فعلی در واتساپ

شاید بپرسید ارسال موقعیت مکانی من تا چه حد دقیق است و می‌توان روی آن حساب باز کرد؟ در واقع شما در لحظه و در هر کجا که باشید، دقیقاً موقعیت مکانی همان جا ارسال می‌شود و مخاطبی که آن را دریافت می‌کند، هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را باز کرده تا به مقصد مورد نظر برسد. برای استفاده از این طریقه فرستادن لوکیشن در واتساپ باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اپلیکیشن واتساپ خود را باز کنید.
 2. چت شخصی و یا گروه مورد نظر خود را پیدا و آن را باز کنید.
 3. بر روی نماد گیره که در پایین صفحه قرار گرفته، کلیک کنید.
 4. چند گزینه برای شما باز می‌شود، بر روی لوکیشن ضربه بزنید.
 5. خواهید دید که مکان فعلی شما بر روی نقشه نشان داده می‌شود، بر روی “Send your current location” ضربه بزنید تا ارسال شود. طریقه فرستادن لوکیشن با اکثر پیام رسان‌ها به همین صورت است.

فرستادن لوکیشن

نحوه ارسال لایو لوکیشن در واتساپ

لایو لوکیشن به این صورت است که شما یک محدوده زمانی، مثلاً یک ساعت را انتخاب می‌کنید و با ارسال لوکیشن خود، به مخاطب این دسترسی را می‌دهید که در این مدت مکان‌هایی که می‌روید را مشاهده کند. در این روش لوکیشن شما هر لحظه آپدیت می‌شود. ضمناً زمانی که مدت لایو تمام شود، مخاطب به نشانی جایی که هستید، دسترسی نخواهد داشت. برای ارسال لایو لوکیشن باید به صورت زیر عمل کنید:

مراحل اولیه، مثل شماره ۱ تا ۳ روش “فرستادن مکان فعلی در واتساپ” است که در بخش قبل آن را توضیح دادیم؛ در ادامه:

 1. بعد از اینکه لوکیشن را انتخاب کردید، بر روی “Share live location” ضربه بزنید.
 2. می‌بینید که چند بازه زمانی به شما نشان داده می‌شود، مدتی که می‌خواهید شخص مورد نظر از لوکیشن شما آگاه باشد را انتخاب و آن را ارسال کنید.

البته اگر مدت اشتباهی را انتخاب کردید و بعد از گذشت چند دقیقه پشیمان شدید، می‌توانید به صفحه چت برگردید و با کلیک بر روی “Stop sharing” که در پایین پیامتان نوشته، لایو لوکیشن را متوقف کنید.

چگونه در واتساپ لوکیشن جای دیگر را بفرستیم؟

برای این کار در ابتدا لازمست که لوکیشن جای دیگر را در گوگل مپ ذخیره کنید و سپس اقدام به ارسال کنید. ما در این مقاله روش ذخیره آدرس را در بخش ارسال لوکیشن در گوگل مپ توضیج داده‌ایم.

ارسال لوکیشن در گوگل مپ


حال به این سوال پاسخ خواهیم داد که چگونه از گوگل مپ لوکیشن بفرستیم ؟ در گوگل مپ کارهای زیادی را  می‌توان با نقشه انجام داد. مثلاٌ می‌توانید آدرسی را ذخیره، مکانی را جستجو و یا لوکیشنی را ارسال کنید. ما در اینجا قصد داریم ارسال لوکیشن از طریق گوگل مپ را توضیح دهیم. شما می‌توانید نشانی محلی که در آن حضور دارید را در صورت تمایل ذخیره کرده تا هر موقع که نیاز شد آن را ارسال کنید یا اینکه کد آدرس را کپی و ارسال کنید و یا لایو لوکیشن خود را بفرستید. در ادامه مقاله آخرین مورد را توضیح خواهیم داد.

ذخیره و فرستادن لوکیشن از طریق گوگل مپ

در ابتدا وقتی وارد برنامه گوگل مپ می‌شوید، در پایین صفحه چند گزینه می‌بینید که:

اگر از قبل مکانی را ذخیره کرده‌اید، بر روی گزینه “Saved” ضربه بزنید. لیستی از آدرس‌ها به شما نشان داده می‌شوند که می‌توانید لوکیشن مورد نظر را انتخاب و آن را ارسال کنید.

لوکیشن فرستادن

اگر می‌خواهید مکان جدیدی را ذخیره کنید، دستتان را در نقشه بر روی جایی که می‌خواهید نگه دارید، “Save” را انتخاب کنید و در پوشه‌ای که می‌خواهید آن را ذخیره کنید تا بعداٌ بتوانید به آنجا دسترسی سریع‌تری داشته باشید.

چگونه لوکیشن بفرستیم در واتساپ

لوکیشن فرستادن در گوگل مپ بدون ذخیره کردن

نحوه فرستادن لوکیشن با موبایل در صورتی که قصد ذخیره سازی موقعیت مکانی را نداشته باشید، به صورت زیر است:

 1. دستتان را بر روی آدرسی که می‌خواهید نگه دارید.
 2. از بین گزینه‌ها، “Share” را انتخاب کنید و از طریق برنامه مورد نظر (اینستاگرام، واتساپ، تلگرام و…) ، لوکیشن خود را ارسال کنید.

ارسال موقعیت مکانی من

ارسال لوکیشن از طریق کد یا آدرس نقشه در گوگل مپ

هر آدرسی، کد و نشانی مخصوص خود را دارد که می‌توانید آن را از طریق گوگل مپ کپی و در قالب پیام به مخاطب خود ارسال کنید و از او بخواهید تا آن را برای پیدا کردن آدرس، وارد گوگل مپ کند. روش انجام این مرحله به صورت زیر است:

 1. گوگل مپ را باز کنید.
 2. دستتان را بر روی لوکیشن مورد نظر نگه دارید.
 3. انگشتتان را از پایین صفحه به سمت بالا بکشید تا گزینه‌های بیشتری ببینید.
 4. کنار یکی از گزینه‌ها، علامت سوالی به رنگ خاکستری وجود دارد، بر روی آن آدرس ضربه بزنید تا به صورت خودکار کپی شود.
 5. به اپلیکیشن مورد نظر بروید و آن را در قالب پیام برای شخصی که می‌خواهید، ارسال کنید.

نحوه ارسال لوکیشن

اگر از درستی آدرس مطمئن نیستید، می‌توانید آدرس کپی شده را در بخش سرچ گوگل مپ وارد کنید و ببینید که نقشه کجا را به شما نشان می‌دهد.

فرستادن لوکیشن در قسمت پیام یا اس ام اس


یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید لوکیشن خود را ارسال کنید، استفاده از پیام‌رسان گوشیست. این روش ارسال لوکیشن بسیار راحت است و برای انجام آن می‌بایست:

 1. برنامه پیام‌رسان خود را باز کنید.
 2. چت مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. بر روی نماد + که در پایین قرار گرفته ضربه بزنید.
 4. گزینه لوکیشن را انتخاب کنید.
 5. و در آخر آن را ارسال کنید.

نحوه فرستادن لوکیشن با موبایل

فرستادن لوکیشن در اینستاگرام


اگر از طریق خود اینستاگرام، برای فرستادن لوکیشن اقدام کنید، نمی‌توانید به طور دقیق آدرس خود را ارسال کنید، مگر اینکه اول از طریق برنامه گوگل مپ وارد عمل شوید که ما هر دو روش را به شما در این بخش توضیح خواهیم داد.

لوکیشن فرستادن از طریق اینستاگرام

در این روش، شما تنها می‌توانید مقصد کلی که می‌خواهید را به عنوان لوکیشن در اینستاگرام، ارسال کنید:

 1. وارد دایرکت شوید.
 2. بر روی دوربین کنار چت ضربه بزنید.
 3. یک عکس را وارد کنید.
 4. لوکیشن را ضمیمه عکس کنید (مانند استوری گذاشتن). در این قسمت می‌توانید نام کافه، خیابان یا جایی که ثبت شده را انتخاب کنید.
 5. پیام خود را ارسال کنید.

آموزش فرستادن لوکیشن

فرستادن لوکیشن در اینستاگرام از طریق گوگل مپ

حال اگر قصد دارید، لوکیشن دقیق خود را بفرستید، پیشنهاد می‌کنیم از گوگل مپ استفاده کنید. ما این روش را در بخش نحوه فرستادن لوکیشن از طرق گوگل مپ توضیح داده‌ایم. بعد از انجام آن، اپلیکیشن اینستاگرام را انتخاب کنید.

ارسال لوکیشن

فرستادن لوکیشن در تلگرام


طریقه فرستادن لوکیشن از تلگرام هم تا حدودی شبیه به واتساپست و انجام آن کاری ندارد. تنها کافیست که:

 1. اپلیکیشن تلگرام را باز کنید.
 2. گفت و گو یا چت مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. بر روی نماد گیره پایین صفحه کلیک کنید.
 4. لوکیشن را انتخاب کنید.
 5. مانند فرستادن لوکیشن در واتس اپ دو گزینه ارسال لایو و لوکیشن فعلی را می‌بینید که بنا به نیازتان هر کدام را که می‌خواهید، انتخاب کنید.

طریقه فرستادن لوکیشن

چگونه لوکیشن لایو بفرستیم


بخش جدیدی که به ارسال لوکیشن در گوگل مپ اضافه شده، امکان ارسال لایو است (در بخش‌های بالاتر، طریقه فرستادن لوکیشن از طریق گوگل مپ را توضح داده‌ایم). درست مانند واتساپ و تلگرام، اگر از این طریق به فرستادن لوکیشن اقدام کنید، شخص مورد نظر تا تمام شدن بازه زمانی انتخاب شده، می‌تواند به مکان‌هایی که می‌روید، دسترستی داشته باشد. برای ارسال لایو لوکیشن از گوگل مپ کافیست:

 1. گوگل مپ را باز کنید.
 2. انگشتتان را روی جایی که هستید نگه دارید.
 3. گزینه “Share location” را انتخاب کنید. (معمولاً گزینه اول است)
 4. دو گزینه به شما نشان داده می‌شود: ۱:”For 1 hour” و ۲: “Until you turn this off”. گزینه اول، یعنی اینکه مخاطب به مدت یکساعت می‌تواند به این آدرس دسترسی داشته باشد و گزینه دوم، یعنی هر موقع که شما بخواهید، می‌توانید آن را متوقف کنید.
 5. بعد از انتخاب زمان، اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب و لایو لوکیشن خود را از طریق آن ارسال کنید.

همچنین می‌توانید با نصب جی پی اس روی گوشی حتی در صورت دزدیده شدن موبایلتان آن را ردیابی کنید و موقعیت مکانی دقیق آن را بدست آورید.

 

نحوه فرستادن لوکیشن در واتساپ

نحوه فرستادن لوکیشن با موبایل به کمک برنامه‌های ایرانی


این روزها با توجه به تحریم‌ها و استفاده راحت‌تر از اپلیکیشن‌های ایرانی، بسیاری از کاربران یا ناوگان‌های مسافربری از برنامه‌های ایرانی مثل بلد یا نشان استفاده می‌کنند که آموزش فرستادن لوکیشن در هر دو مثل هم است و به همین دلیل کافیست فرستادن لوکیشن با یکی از آن‌ها را یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی با هر دو برنامه کار کنید.

در برنامه بلد چگونه لوکیشن بفرستم

برنامه نشان یا بلد تقریباً پلتفرمی مشابه گوگل مپ دارند و بعید است برای ارسال لوکیشن با بلد به مشکل بخورید. در هر صورت روش فرستادن لوکیشن با برنامه بلد و نشان به صورت زیر است:

• دقت کنید لوکیشن گوشی شما روشن باشد و سپس وارد برنامه بلد شوید.
• موقعیت مکانی مد نظر خود را بر روی نقشه انتخاب کنید و برای فرستادن لوکیشن دست خود را چند ثانیه روی آن نگه دارید.
• سپس روی گزینه اشتراک‌گذاری ضربه بزنید.
• در این قسمت لیستی از پیام‌رسان‌های نصب شده بر روی گوشیتان نمایش داده می‌شود که لوکیشن فرستادن با همه آن‌ها ممکن است.
• به همین راحتی لوکیشن شما به مخاطب مدنظرتان ارسال می‌شود. در کل برنامه لوکیشن فرستادن چه ایرانی باشد و چه ساخت شرکت‌های معروفی مثل گوگل، روش و راهکاری یکسان دارد و بعیدست با چالش خاصی مواجه شوید.

ارسال لوکیشن با بلد

همانطور که می‌بینید نحوه فرستادن لوکیشن با موبایل شکل‌های مختلفی دارد و ما سعی کردیم تمام آن‌ها را قدم به قدم برای شما توضیح دهیم. با این حال، رایج‌ترین شکل فرستادن لوکیشن در اندروید از طریق واتساپ هست که اکثر ما کاربر این برنامه هستیم.

در این مطلب سعی کردیم به این سوال شما که چطور لوکیشن بفرستیم پاسخ دهیم. شما از چه روشی برای آدرس دادن استفاده می‌کنید؟ به نظرتان ارسال لوکیشن از کدام راه راحت‌ترست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۱ رای

سوالات متداول

چگونه در واتساپ لوکیشن جای دیگر را بفرستیم؟

✔️ برای این کار در ابتدا لازمست که لوکیشن جای دیگر را در گوگل مپ ذخیره کنید و سپس اقدام به ارسال کنید. ما در این مقاله روش ذخیره آدرس را در بخش ارسال لوکیشن در گوگل مپ توضیج داده‌ایم.

چطوری لوكيشن بفرستيم؟ آیا روش ارسال آن در برنامه‌های مختلف فرق دارد؟

✔️ ما در این مقاله، چگونگی ارسال لوکیشن در واتساپ، تلگرام و برنامه‌های دیگر را آموزش داده‌ایم که توصیه می‌شود، حتماً آنها را مطالعه کنید.

چگونه لایو لوکیشن بفرستیم؟ بهترین روش انجام این کار چیست؟

✔️ شما می‌توانید از طریق برنامه گوگل مپ، واتساپ و تلگرام، لوکیشن زنده خود را به مخاطبین ارسال کنید که ما در این مقاله نحوه لوکیشن فرستادن را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

آیا همه می‌توانند از لوکیشن ما باخبر شوند؟

✔️ تنها مخاطبینی که می‌توانند لوکیشن شما را ببینند، که آن را برای آن‌ها ارسال کرده‌اید. بنابراین، نیازی نیست نگران این موضوع باشید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن