قیمت گوشی سامسونگ
اپلیکیشن و نرم افزارموبایل و تبلتهمه

چرا حافظه گوشی پر نشان می‌دهد؛ راهکارهایی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

 • با اینکه گوشی‌های هوشمند این روزها فضای زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند اما باز هم محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد و پر شدن حافظه گوشی بخشی از دغدغه یک کاربر گوشی موبایل است. به خصوص اگر فضای ذخیره‌سازی گوشی شما مملو از تعداد زیادی فیلم، عکس، بازی‌های سنگین و فایل‌های موسیقی با کیفیت بالا باشد، دیر یا زود با پیغام پر بودن فضای حافظه رو‌به‌رو می‌شوید. برخی از کاربران به دلیل خطای “فضای ذخیره سازی کامل است” نمی‌توانند برنامه‌ها یا سیستم عامل سیستم را در اندروید به روز کنند.

  گاهی اوقات هم پیش می‌آید که کاربران با مشکل پر شدن بی ‌دلیل حافظه گوشی مواجه می‌شوند و ادعا می‌کنند که حافظه گوشی پر شده با وجود اینکه داده‌های زیادی را در حافظه گوشی خود ندارند یا فکر می‌کنند گریبانگیر ویروس پر شدن حافظه گوشی شده‌اند و در حقیقت علت پر بودن حافظه گوشی را پیدا نمیکنند! در این مقاله از مجموعه مقالات تخصصی ۱۹کالا در حوزه موبایل و تکنولوژی ما به این سوال که وقتی حافظه گوشی پر میشود چکار کنیم جواب خواهیم داد و به شما نشان خواهیم داد که چگونه با ایجاد فضای کافی در فضای ذخیره سازی داخلی، می‌توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

  رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

  ۱- برای آزاد کردن فضا از فضای ذخیره سازی Cloud یا PC استفاده کنید.
  ۲- فضای ذخیره سازی خود را برای پیدا کردن “سنگین ترین فایل‌ها” بررسی کنید.
  ۳- از کارت SD خود به عنوان حافظه داخلی استفاده کنید.
  ۴- حافظه پنهان برنامه ها را پاک کنید.
  ۵- دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

  برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی از فضای ذخیره سازی Cloud یا PC استفاده کنید

  اول و مهمترین گزینه پیش روی شما، ذخیره سازی آنلاین است. با استفاده از این راه‌حل می‌توانید به راحتی داده های خود را کنار بگذارید و هر زمان که لازم بود به آنها دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این ، مطمئن‌ترین گزینه نیز محسوب می‌شود. ممکن است گوشی خود را گم کنید یا به هر طریقی خراب شود و دیگر دسترسی به داده‌ها نداشته باشید.

  با بارگذاری فایل‌ها، مطمئن باشید که تمام آنها در فضای امن و در دسترس هستند. برای ذخیره سازی عکس‌ها می‌توانید Google Photos را اجرا کنید که فضای ذخیره سازی عکس نامحدود را به شما ارائه می دهد. برای انواع دیگر فایل‌ها، می‌توانید Dropbox ، One Drive ، Google Drive ، MEGA و موارد دیگر را انتخاب کنید.

  یک گزینه مناسب برای انتقال داده‌ها، کامپیوتر است. درست است که همیشه به آن دسترسی ندارید، اما به یاد داشته باشید که فضای بیشتری برای عکس‌های جدید، فیلم ها و سایر فایل‌های چندرسانه ای به شما می‌دهد. این کار جلوگیری از پر شدن حافظه داخلی گوشی شما می‌کند.

  مقاله پیشنهادی: بررسی مشکلات نرم افزاری موبایل و ارائه راه حل

  فضای ذخیره سازی خود را برای پیدا کردن “سنگین ترین فایل‌ها” بررسی کنید

   

  پر شدن حافظه گوشی

  گوشی‌های اندرویدی مجهز به یک ابزار ذخیره سازی داخلی هستند که به شما می‌گوید دقیقاً هر فایل چقدر از فضای حافظه گوشی شما را اشغال می‌کند. پاک کردن کلاسیک درایوها با این قابلیت داخلی گوشی به اندازه کافی خوب به نظر می‌رسد، اما با این حال همه جزئیات را هم نشان نمی دهد.

  برنامه‌های نصب نشده وفایل‌های غیرضروری یا تکراری هنوز هم وجود دارد. برای رفع این مشکل می‌توانید به برنامه‌های شخص ثالث مانند Google’s File Manager, SD Maid و برنامه‌های مشابه مراجعه کنید.

  علاوه بر این، احتمالاً می‌خواهید برنامه‌هایی را که به ندرت از آنها استفاده می کنید حذف و فضای ذخیره سازی بیشتری آزاد کنید. احتمالاً چند برنامه در دستگاه شما وجود دارد که کاربرد خاصی ندارند و حذف آنها ایده خوبی است.


  مقاله پیشنهادی : محدود کردن دسترسی به اینترنت در اندروید


  علت پر بودن حافظه گوشی ؟ چرا حافظه داخلی گوشی پر میشود ؟ برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی بدون دلیل از کارت SD خود به عنوان حافظه داخلی استفاده کنید

  همه می دانند که می‌توان از کارت SD به عنوان ذخیره سازی خارجی برای فایل‌های چندرسانه‌ای استفاده کنید. البته، اگر دستگاه شما از این کارت‌های حافظه پشتیبانی می‌کند. همیشه می توانید از کارت SD برای انتقال موسیقی، فیلم وعکس استفاده کنید تا فضایی از حافظه داخلی گوشی شما خالی شود.

  اما اگر بتوانید کاری کنید که گوشی‌تان از کارت SD به عنوان حافظه داخلی استفاده کند، چه؟ پس از اندروید ۶ مارشمالو، امکان راه اندازی کارت SD بعنوان حافظه داخلی وجود دارد.

  اگرچه با این کار فضای بیشتری برای برنامه‌های شما ایجاد می شود، اما چند اشکال به این روش وارد است . اول ، کارت SD شما احتمالاً کندتر از حافظه داخلی استاندارد است. دوم اینکه، پس از فرمت شدن، از سایر دستگاه‌ها نمی‌توان به کارت SD دسترسی داشت. علاوه بر این، چون سیستم آن را به عنوان یک حافظه داخلی و نه خارجی می خواند، نباید آن را حذف کرد.

  برای انجام این کار، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

  ۱- SD کارت را وارد کنید.
  ۲- روی setup ضربه بزنید.
  ۳- Use as internal storage را انتخاب کنید.
  ۴- کارت فرمت می‌شود و تمام اطلاعات آن از بین می رود.
  ۵- Move now یا Move later را انتخاب کنید.

  به یاد داشته باشید که می‌توانید SD را به حافظه خارجی تغییر دهید یا فایلها را در هر زمان که خواستید منتقل کنید. برای این کار مسیر زیر را دنبال کنید:

  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۷,۵۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

  Settings > Storage and USB > Tap the name of the card > Settings

  برای رفع پر بودن حافظه گوشی ،حافظه پنهان برنامه‌ها را پاک کنید

  اگر می‌بینید که یک برنامه ۱۰۰ مگابایتی بعد از مدتی ۱ گیگابایت فضا را اشغال کرده، تعجب نکنید! مسئله این است که برنامه، حافظه پنهان و داده‌های آن، همه حجمی از حافظه را اشغال کرده‌اند. مثلاً اگر از واتساپ استفاده می‌کنید و عکس‌ها را برای دوستان خود ارسال می‌کنید، همه عکس‌ها در پوشه داده برنامه ذخیره می‌شوند. بنابراین، پاک کردن حافظه پنهان و داده‌ها هر چند وقت یک بار می‌تواند فضای زیادی را برای شما آزاد کند.

  برای انجام این کار، دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

  ۱- Settings را باز کنید.
  ۲- Apps & notifications را باز کنید.
  ۳- All apps را گسترش دهید.
  ۴- در لیست، همه برنامه های بزرگ را پیدا کنید و آنها را یکی یکی باز کنید.
  ۵- روی Storage ضربه بزنید.
  ۶- Clear cache را بزنید.
  ۷- همچنین می‌توانید داده‌ها را از برنامه‌ها پاک کنید. فقط مطمئن شوید که از فایل‌های مرتبط مانند عکس‌های دریافت شده و اطلاعات کاربری ورود به سیستم پشتیبان تهیه شده است.

  مقاله پیشنهادی: با ویژگی های شگفت انگیز اندروید ۱۲ آشنا شوید

  خالی کردن حافظه گوشی اندروید


  مقاله پیشنهادی : حافظه نهان؛ بلای جان گوشی‌های اندرویدی!


  برای رفع مشکل پر شدن بی دلیل حافظه گوشی دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید

  سرانجام، اگر با وجود ایجاد فضای کافی اضافی هنوز درگوشی اندرویدی خود با خطای “پر شدن حافظه گوشی” مواجه شدید و بی دلیل پر شدن حافظه گوشی شما را کلافه کرده، پیشنهاد می‌کنیم دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

  بی دلیل پر شدن حافظه گوشی

  موارد دیگر در حافظه گوشی – فرگمنتیشن (fragmentation) چیست ؟

  پر شدن حافظه گوشی

  گوشی‌های موبایل هم درست مثل انسان‌ها قدیمی می‌شوند. ما نمی‌خواهیم در مورد سن صحبت کنیم، اما وقتی صحبت از دستگاه‌ها و گجت‌ها می‌شود مردم باید تاریخ تولید را بررسی کنند. این نه تنها برای قابلیت فروش بلکه به شما در مورد کیفیت یک محصول هم می‌گوید. ممکن است تصور کنید که هرچه مدل گوشی قدیمی‌تر باشد، بدتر خواهد شد. اما واقعاً چگونه؟ چگونه با گذشت زمان گوشی کند می‌شود؟ برای گوشی‌های اندرویدی، پاسخ ساده است: فرگمنتیشن (fragmentation) یا تقسیم‌بندی فضای ذخیره سازی.

  گوشی‌ها پس از مدتی به طور طبیعی دچار لگ می‌شوند. این امر به عملکرد و قدرت اولیه و مشخصات سخت افزاری گوشی بستگی دارد اما خب به هر حال سرعت گوشی شما کند خواهد شد. این اتفاق حتی برای گرانترین گوشی هوشمندی که امروز می توانید در بازار بخرید نیز رخ خواهد داد. دلیلش هم تکه تکه شدن فضای ذخیره سازی (فرگمنتیشن) است. این فقط یکی از چندین دلیل برای بی دلیل پر شدن حافظه گوشی است.

  تمام ساعاتی که با گوشی با برنامه‌های مختلف کار می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید، فضای ذخیره سازی دستگاه شما را پر می‌کند. این برنامه‌ها در حالی که در حال اجرا بر پس زمینه هستند داده‌هایی را هم ایجاد می‌کنند و هر روز هزاران بار عملیات را می‌نویسند. آنچه اتفاق می‌افتد این است که داده‌ها گاهی به طور ناکارآمد نوشته می‌شوند که منجر به تکه تکه شدن می‌شود.

  این موضوع ما را به یاد ویندوز قدیمی و نیاز به defrag کردن هارد دیسک می‌اندازد و البته چیزی شبیه به آن هم است! همانطور که توضیح داده شد، فرگمنتیشن می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد از سطح هسته به سیستم فایل گرفته تا FTL (لایه ترجمه فلش) خود فلش مموری.

  دستگاه‌های اندرویدی نباید دیفراگ شوند، چون هیچ تاثیر خاصی روی عملکرد آن‌ها ندارد و از طرفی هم ممکن است باعث کاهش طول عمر آن شود. اگر گوشی یا تبلت اندرویدی شما ضعیف عمل می‌کند از روش‌های گفته شده در بالا برای افزایش کارایی آن استفاده کنید.

  در این مقاله به راهکارهایی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی پرداختیم . نظرات و سوالات خود را در قسمت کامنت برای دوستانتان در فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳۴ رای

  سوالات متداول

  چرا حافظه گوشیم خالی نمیشه ، چه کار کنم؟

  ✔️ 1-برای آزاد کردن فضا از فضای ذخیره سازی Cloud یا PC استفاده کنید. ۲- فضای ذخیره سازی خود را برای پیدا کردن “سنگین ترین فایل‌ها” بررسی کنید. ۳- از کارت SD خود به عنوان حافظه داخلی استفاده کنید. ۴- حافظه پنهان برنامه ها را پاک کنید. ۵- دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

  با چه اپلیکیشنی فایل های غیر ضروری و تکراری را حذف کنیم؟

  ✔️ اپلیکیش‌های Google’s File Manager, SD Maid برای حذف فایل‌های غیر ضروری مفید و کاربردی هستند. برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی راهکارهایی در مقاله آورده شده است.

  چطور از کارت SD خود به عنوان حافظه داخلی استفاده کنیم ؟

  ✔️ پس از اندروید ۶ مارشمالو، امکان راه اندازی کارت SD بعنوان حافظه داخلی وجود دارد. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید. - SD 1-کارت را وارد کنید. ۲- روی setup ضربه بزنید. ۳- Use as internal storage را انتخاب کنید. ۴- کارت فرمت می‌شود و تمام اطلاعات آن از بین می رود. به یاد داشته باشید که می‌توانید SD را به حافظه خارجی تغییر دهید یا فایلها را در هر زمان که خواستید منتقل کنید که آموزش این موضوع هم در مقاله آورده شده است.

  نوشته های مشابه

  ‫۳۹ نظرها

  1. سلام
   گوشی من ایفونه ۶۴ گیگ حافظه داره گوشی مامانم ۱۱ گیگ بیشتر نداره حالا من بهش این برنامه رو معرفی میکنم تا امتحان کنه اول باید یه ذره حافظه خالی کنه تا بشه این برنامه رو نصب کرد حالا امتحان میکنم ممنونم از راهنماعیتون

  2. یه راه دیگه هم هست باید برید توی files و اون سه نقطه ای که بالای صفحه هست رو بزنید بعد بزنید روی گزینه ی trash و هر فایلی اونجا داریدو پاک کنید(اینا همون فایلایی هستن که توی چند مدت زمان شما پاک میکردین) من همین الان این کارو انجام دادم ۱۵ گیگ از حافظم خالی شد

  3. سلام
   من گوشی نوت ۱۰ خریدم اینارو که می‌خوام نصب کنم ۴۰مگ نشون میده بعد نصب ۷۰۸مگ نشون میده
   یه بازی دیگه هم نصب کردم ۱۱۳مگ بود بعد نصب گوشی آورد فایل سنگین ۵۰۴ مگ
   من الان چیکار کنم؟؟؟

  4. گوشی من هواوی هست و همش میگه حافظه ی گوشیت پره و من هیچ تو گوشیم نیست همش هم باید فلش کنم اینطور نمیشه باید چیکارکنم اخه یکی کمکم کنه.

    1. گوشی من شیائومی note8 از یک عکس پنج الا شش تا عکس ذخیره میشه اما حذف نمیشن .
     امکانش هست راهنماییم کنین🙏🏻🙏🏻

     1. در قسمت تنظیمات گزینه ای هست این قابلیت رو فعال کنید تنها یک عکس گرفته می شه این برای زمانی هست که نور کم هست و دوربین چند عکس رو ثبت می کنه که با کیفیت ترین عکس انتخاب بشه

  5. من همه این کارارو کردم فلش هم کردم چند بار ولی بازم میگه پره حتی یه عکس هم توی حافظه داخلی ندارم کاملا خالیه ولی نوشته ۱۵ گیگ برای سایر موارد پر شده

   1. برای رفع پر شدن حافظه گوشی میتونید گوشی رو به تنظیمات کارخانه برگردونید

  6. الان دیگه فهمیدم چرا حافظه گوشی الکی پر میشود حتما از حافظه ی sd کمک میگیرم

  7. منم نمیدونستم بغهمم چرا حافظه گوشیم پره این مقاله بهم کمک کرد خیلی

   1. پر شدن حافظه گوشی میتونه به خاطر فضای ذخیره سازیت باشه و میتونی از کارت SD استفاده کنی

  8. چرا حافظه گوشی زود پر میشود مشکل پر شدن حافظه گوشی از کجا آب میخوره

  9. گوشی من سامسونگ مدل m 31 هستش و به تازگی گرفتم ولی در storage نشون میده که ۸۱ گیگ رو گزینه other پر کرده و اصلا نمیدونم توش چی داره و نمیتونم واردش بشم و مشخصات فایل های توش رو ببینم

  10. برای رفع مشکل پر شدن حافظه داخلی گوشی اندروید بهتون پیشنهاد میکنم گوشی با حافظه بالا بخرید

  11. علت پر شدن حافظه داخلی گوشی سامسونگ برای من مشخص شد ممنونم

  12. حافظه گوشی پر شده ولی چیزی توش نیست بنظرتون چیکار کنم ؟

  13. یه راهکار برای حل مشکل پر بودن فضای other در اندروید میگید.

  14. سلام گوشی من شیائومینوت۹پرو
   فیلمی داخل گوشی نیست ولی الکی میگه هست اونم چند گیگ باید چیکار کنم؟

   1. لطفا حتما بخونید که به کارتون میاد. سلام به همه من خودم الان دیگه خسته شدم همیشه حافظه گوشیم پر هست ولی یک برنامه هست که کمی از مشکلتون رو حل میکنه اسم‌برنامه اینه: Appmgr این رو حتما نصب کنید و برید داخل برنامه یکم که برید پایین نوشته حافضه پنهان بزرگ کمی زیر حافضه پنهان بزرگ نوشته پاک کردن حافضه پنهان و این رو بزنید و تمام برنامه هایی که حافضه پنهان دارن مید و در قسمت پایین گوشی عکس یک جارو هست اون رو بزنید و حدود یک دقیقه صبر کنید و از برنانه اصلا در نیاید تا تمام حافضه پنهان هارو پاک کنه
    من خودم مثلا حدود ۱ ساعت که میرم داخل اینیستا بعد که میرم حافضه پنهان رو پاک کنم میبینم که ۲۰۰ مگ حافضه پنهان داره بعد پاک میکنمش.

  15. من نمیدونستم وقتی حافظه گوشی پر میشود چکار کنیم . این مقاله خیلی بهم کمک کرد

  16. من از mi cloud استفاده میکنم
   واقعا راضیم
   با اینکه فضاش کمه، ولی کار راه اندازه

  17. نکته جالبی بود که میشه از اس دی کارت بعنوان حافظه داخلی استفاده کرد…

  18. من همیشه همین مشکل رو با گوشیم دارم…چندبارم فلش کردم باز دوباره همینجوری میشه.

   1. احتمالا گوگل درایو شما رو حالت آپدیت اتوماتیک همه برنامه ها فعال شده

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن