خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار گوشی موبایلراهنمای خرید

بهترین گوشی ضد آب از میان رده تا پرچمدار و نکات مهم مرتبط با قابلیت ضد آب

بازار گوشی ضد آب این روزها حسابی داغ شده است، اما گوشی ضد اب به چه معناست و تا چه حد کاربرد دارد؟ آیا فقط مبحثی مناسب جهت شروع صحبت فروشندگان برای نشان دادن قابلیت های گوشی و فروش محصول به شمار می‌رود یا واقعاً وجود آن می‌تواند ضروری باشد؟

اگر شما هم مثل ما در این رابطه کنجکاو هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مسلماً ضد آب بودن یک قابلیت خوب برای هر دستگاهی محسوب می‌شود و امروزه اکثر گوشی‌های میان‌رده به بالا به این قابلیت مجهز هستند، البته ضد آب بودن به معنی آسیب ندیدن گوشی در مقابل آب نیست، بلکه مقاومت گوشی در مقابل آب یا گرد و غبار را تا زمان یا عمقی معین نشان می‌دهد که در ادامه کامل‌تر راجع به آن توضیح خواهیم داد و بهترین گوشی ضد آب را معرفی خواهیم کرد.

IP در گوشی ضد آب چیست؟

کمیسیون بین‌المللی الکترونیک، استانداردی تحت عنوان IP یا IEC برای تعیین میزان مقاومت یک وسیله الکتریکی در برابر آب شیرین و گرد و غبار در نظر گرفته است که اگر در مشخصات گوشی به آن برخورد کردید، به معنای داشتن این استاندارد یا گرفتن مجوز آنست. شاید برای تعیین بهترین گوشی ضد آب و ضد ضربه بد نباشد اطلاعات کلی در مورد گواهینامه‌های IP و اعدادی که استفاده می‌شوند را بدانید.
معمولاً در جلوی کلمه IP دو عدد دیده می‌شود که عدد اول از ۰ تا ۶ و عدد دوم از ۰ تا ۸ است. اما این اعداد چیست؟

گوشی ضد اب

رقم اول مقاومت گوشی در برابر گرد و خاک را نشان می‌دهد که به صورت زیر است:

 • عدد صفر : مقاوم نبودن در برابر ورود هرگونه گرد و غبار و اجسام خارجی
 • عدد ۱ : مقاوم در برابر ورود اجسامی با قطری بیشتر از ۵۰ میلی‌متر
 • عدد ۲ : حفاظت در برابر ورود اجسامی با قطری بیشتر از ۱۲ میلی‌متر
 • عدد ۳ : مقاوم در برابر اجسام جامد با قطری بیشتر از ۲.۵ میلی‌متر
 • عدد ۴ : مقاوم در مقابل ورود اجسام جامد با قطری بیشتر از ۱ میلی‌متر
 • عدد ۵ : محافظت زیاد در برابر گرد و غباری که باعث آسیب زدن به گوشی می‌شود.
 • عدد ۶ :این عدد نشان دهنده حداکثر مقاومت گوشی و محافظت کامل در برابر گرد و خاک است.

رقم دوم در گوشی ضد آب که نشانگر مقاومت دستگاه در برابر آب است.

 • عدد صفر : عدم مقاومت کامل در برابر مایعات
 • عدد ۱ : محافظت در مقابل چکیدن آب به صورت عمودی
 • عدد ۲ : مقاوم در برابر اسپری مستقیم آب یا مایعات با زاویه ۱۵ درجه
 • عدد ۳ : محافظت در برابر اسپری مستقیم آب با زاویه حداکثر ۶۰ درجه
 • عدد ۴ : مقاوم مقابل پاشش آب در همه جهات
 • عدد ۵ : حفاظت در برابر پاشش آب با فشار نسبتاً زیاد در همه جهات (البته نفوذ بسیار کم آب ممکن است اتفاق بیفتد.)
 • عدد ۶ : مقاومت مقابل پاشش آب با فشار زیاد در همه جهات که اندکی نسبت به مورد قبل نفوذ آب کمتری رخ می‌دهد.
 • عدد ۷ : محافظت گوشی مقابل غوطه‌ور شدن دستگاه در آب یا مایعات (عمق ۱۵ سانتی‌متر تا عمق ۱ متر)
 • عدد ۸ : مقاومت کامل در برابر آب (البته حتی در این مورد محدودیت زمانی وجود دارد)

بهترین گوشی ضد آب کدام‌ است؟

احتمالاً تا اینجا متوجه شدید که ارزان ترین گوشی ضد آب دارای چه IP هستند یا بهترین گوشی های ضد آب چه گواهینامه‌ای دریافت می‌کنند. گوشی های ضد آب شیائومی در تلاش هستند خود را در بازار مطرح کنند، اما به جز پرچمداران این برند، بقیه خط تولیدها حرف زیادی برای گفتن ندارند، به‌همین دلیل درتلاشند در سال‌های آینده این قابلیت را در گوشی‌های میان رده خود بهبود ببخشند. البته حتی بهترین گوشی ضد آب دنیا نیز در برابر صدمات ناشی از مایعات کاملاً مصون نیست. عدد IP هر گوشی به شما می‌گوید که تا چه حد خیالتان از نفوذ آب راحت باشد. «ایفون ۱۳ پرو مکس» شاید کاندیدای بهترین گوشی ضدآب دو سال اخیر باشد، اما به طور کلی جدیدترین مدل‌های پرچمدار هر برند که گواهی IP68 را گرفته‌اند را می‌توان به عنوان مقاوم‌ترین گوشی های ضد اب در ایران و جهان معرفی کرد. گوشی ضد آب شیائومی و هواوی نیز عملکرد خوبی از خود در این زمینه به جا گذاشتند.

گوشی ضد آب

مقاله پیشنهادی: جان سخت ترین گوشی ضد ضربه را بشناسید

بهترین گوشی ضد اب سامسونگ

بهترین گوشی ضد اب سامسونگ را باید خانواده “Galaxy S22” دانست که سخت می‌توان گفت کدام یک از مدل‌های این سری، بهترین ضدآب امسال این کمپانی به شمار می‌رود. البته جدیدترین گوشی ضد آب سامسونگ مربوط به خانواده A است که از IP67 برخوردار هستند. در چند سال اخیر گوشی های ضد آب سامسونگ سری a توانستد در کلاس میان‌رده‌ها عملکرد خوبی را از خود به جا بگذارند.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۳۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۶۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی 13T ظرفیت 256 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۳,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی ۱۳T ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

گوشی ضد اب سامسونگ

برای اطلاع از قیمت گوشی سامسونگ به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

بهترین گوشی ضد آب شیائومی

از جمله بهترین گوشی های ضد آب شیائومی می‌توان به “شیائومی ۱۲s” و “mi11ultra” اشاره کرد و اگر قابلیت این گوشی‌ها را در نظر بگیریم شاید خانواده “۱۲S” را بتوان حتی بهترین گوشی ضد آب شیائومی تا امروز از نظر امکانات دانست. البته برخی از بهترین‌های سری Redmi Note هم در لیست گوشی های ضد آب شیائومی قرار می‌گیرند، گرچه اکثر مدل‌های این خانواده گواهی IP53 دارند و نسبت به خانواده A سامسونگ، حرف زیادی برای گفتن ندارند.

برای اطلاع از قیمت گوشی های شیائومی به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

اولین گوشی ضد اب جهان – اولین گوشی های ضد آب پر سر و صدا

گوشی ضد آب سونی پیشگام موبایل‌هایی بود که ضد آب بودن را به عنوان یک قابلیت ویژه مطرح کردند و در آن زمان توانستد مشتریان بسیاری را به خود جذب کنند. شاید Xperia Z را بتوان اولین گوشی ضد آب دنیا و بهترین گوشی ضد آب سونی در این زمینه دانست که در سال ۲۰۱۳ از آن رونمایی شد.

چگونه بفهمیم گوشی ضد اب است

از کجا بدانیم گوشی ضد آب است ؟ ساده‌ترین راه رسیدن به جواب این سوال، چک کردن اطلاعات گوشی بر روی سایت‌های معتبر است و معمولاً با مراجعه به مشخصات نوشته شده روی کارتون گوشی و خواندن دفترچه راهنما نیز به سادگی متوجه خواهید شد که گوشی ضداب است یا خیر؟ اطلاعات مربوط به گواهی IP می‌تواند به خوبی مقاومت گوشی در برابر آب یا گرد و غبار را توضیح دهد و گوشی های ضدآب برتر باید بالاترین گواهی ضد آب یعنی IP68 را داشته باشند.

گوشی زده آب

چگونه گوشی را ضد آب کنیم ؟

بهترین راه ساختن گوشیهای ضد آب استفاده از پوشش نانو است که تا حد زیادی کمک می‌کند گوشی شما در برابر پاشش آب محفوظ بماند. همچنین اگر در سفر یا اهل آب نوردی هستید، با قرار دادن دستگاه الکتریکی خود در یک کیسه پلاستیک بدون منفذ، می‌توانید از نفوذ آب به آن جلوگیری کنید.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین گوشی سامسونگ

گوشی ضد آب ارزان معمولاً به چه استانداردی مجهز است؟

همانطور که می‌دانید قیمت زیر ۱۰ میلیون تومان متعلق به کلاس میان‌رده‌های بازار است. از آنجایی که بازار میان‌رده‌ها بسیار رقابتیست و یکی از ارکان مهم جذب مشتری برچسب قیمتی مناسب به شمار می‌رود و معمولا به سخت افزار اهمیت بیشتری داده می‌شود و ضد اب بودن در الویت‌های بعدی قرار می‌گیرد. به همین دلیل IP68 یا IP67 در این کلاس بسیار نادر است و معمولاً استاندارد IP53 تا IP56 برای این رنج قیمتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوشی ضد آب سامسونگ در بین میان‌رده‌ها نسبت به شیائومی و هواوی عملکرد بهتری داشته و در بسیاری از مدل‌ها حتی از IP67 استفاده کرده است. البته ارزان‌ترین گوشی ضد آب بازار متعلق به برندهای چینیست و شیائومی مثل همیشه بهترین امکانات را با کم‌ترین قیمت برای کاربران فراهم می‌کند، البته اگر در این برند دنبال گوشی ضد آب ارزان هستید، باید به گواهی IP53 بسنده کنید.

گوشی زد آب

در ادامه به لیست گوشی های ضد آب شیائومی با بالاترین گواهی IP و همین طور بهترین گوشی های ضد آب برندهای دیگر اشاره خواهیم کرد.

بهترین گوشی های ضد آب – پرچمدار

با این که تکنولوژی ضد آب تقریباً در استفاده از گوشی‌های هوشمند جا افتاده، اما به دلیل هزینه ساخت بالای آن، معمولاً فقط در پرچمداران هر برند که قیمت گزافی دارند، شاهد بالاترین استاندارد یعنی IP68 هستیم که در زیر برخی از برترین گوشی های ضدآب شیائومی و برندهای معروف ساخته شده تا به امروز برای شما جمع آوری شده است:

بهترین گوشی های ضد آب بازار
IP68iPhone 13 Series”
IP68“Galaxy S22 Series”
IP68“Xiaomi 12S Series”
IP68“One Plus 10 Series”
IP68“Honor Magic4 Ultimate”
IP68“Google Pixel 6 Series”
IP68“Huawei P50 Series”
IP68“Xiaomi Mi 11 Ultra”
IP68“iPhone 12 Series”

بهترین گوشی ضد آب – میان رده

در این کلاس بهترین گوشی ضد آب چیست ؟ همان طور که اشاره شد عدد IP نشان دهنده ضد آب و گرد و غبار بودن گوشی‌هاست و برای این که بتوانید بهترین گوشی ضدآب میان رده را تشخیص بدهید کافیست نگاهی به مشخصات آن بیندازید و خیلی ساده متوجه می‌شوید کدام گوشی یا کدام برند عملکرد بهتری داشته است، البته به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود برای دانستن این موضوع، گوشی خود را در آب بیندازید و آن را تست کنید.

گوشی زد اب

لازم به ذکرست برخی مدل‌های موتورولا، نوکیا و حتی وان پلاس برای پایین آوردن هزینه، به جای مقاوم کردن کامل گوشی از پوشش نانو برای ضد آب کردن دستگاه استفاده می‌کنند که شاید هنگام ریختن آب روی گوشی مشکلی پیش نیاید، اما اگر موبایل شما در آب غوطه‌ور شود یا ته استخر فرو رود، کمکی به حفاظت گوشی شما نمی‌کند و در بهترین حالت باید آن را بهترین کاور ضد آب گوشی بدانیم. البته خوشبختانه این موارد امسال در گوشی ضد آب سامسونگ و شیائومی، زیاد به چشم نمی‌خورد.

در میان‌رده‌ها معمولاً از این تکنولوژی استفاده نمی‌شود و برای مثال شیائومی برای میان رده‌های پرفروش خود به مجوز IP53 بسنده کرده است، اما سامسونگ و اپل نشان دادند هنوز هم بهترین کیفیت را دارند و برای میان رده‌های معروف خود مجوز IP67 و IP68 را گرفتند که در زیر به نام برخی از میان‌رده‌های معروف ضد آب اشاره شده است:

 بهترین میان رده های ضد آب ۲۰۲۲
IP68“iPhone Se 2022”
IP68“Galaxy S20 Fe 2022”
IP67“Galaxy A73”
IP67“Galaxy A53
IP67“Galaxy A33
IP67“Google Pixel 6a”

 

نظر شما در مورد قابلیت ضد آب چیست ؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.

برای اطلاع از قیمت روز موبایل به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

سوالات متداول

میزان نفوذپذیری گوشی نسبت به آب را بر اساس چه معیاری تعیین می شود؟

✔️ اساساً هر گوشی که برچسب مقاومت در برابر آب را گرفته است، دارای درجه IP مخصوصی است که میزان نفوذپذیری آب در آن را نشان می‌دهد.

استاندارد IP به چه معناست؟

✔️ کمیسیون بین‌المللی الکترونیک، استانداردی تحت عنوان IP یا IEC برای تعیین میزان مقاومت یک وسیله الکتریکی در برابر آب شیرین و گرد و غبار در نظر گرفته که شامل 2 عدد است، رقم اول، مقاومت در برابر گرد و غبار و رقم دوم، مقاومت در برابر آب را نشان می‌دهد.

از کجا بفهمیم گوشی ما ضدآب است؟

✔️ ساده‌ترین راه تشخیص ضد آب بودن گوشی، چک کردن اطلاعات آن بر روی سایت‌های معتبر یا مراجعه به مشخصات نوشته شده روی کارتون گوشی و دفترچه راهنمای آنست.

بهترین گوشی‌های ضد آب بازار کدام است؟

✔️ ما در مقاله بالا لیستی از بهترین و مقاوم‌ترین گوشی‌ها در برابر آب را برای شما جمع آوری کردیم که پرچمداران هر برند بهترین عملکرد را داشتند.

آیا در میان رده‌ها هم گوشی ضد آب خوب داریم؟

✔️ بله برخی از میان رده‌ها نیز به قابلیت ضدآب مجهز شده‌اند، اما معمولا از بالاترین استاندارد یعنی IP68 برخوردار نیستند و فقط پرچم داران همچین گواهینامه‌ای را دریافت کرده‌اند. IP گوشی ضدآب شیائومی معمولاً بین 53 تا 56 است. گرچه مدل‌های میان رده‌های خوب سری A سامسونگ معمولاً IP67 دارند.

مشخصه های عددی چگونه بیانگر میزان ضدآب بودن گوشی های موبایل هستند؟

✔️ دو معیار برای کد IP وجود دارد که اولین معیار مربوط به گرد و غبار و دیگری مربوط به مایعات است و در مقاله نیز توضیح دادیم هر عدد به چه معناییست.

حداقل قیمت گوشی سامسونگ ضد آب در چه محدوده‌ایست؟

✔️ سامسونگ در مقاوم سازی میان‌رده‌های خود بسیار خوب عمل کرده و شما می‌توانید با کم‌ترین قیمت گوشی ضد آب سامسونگ خریداری کنید. البته باید به سراغ سری A بروید و مطابق با بودجه و سلیقه خود یک مدل که گواهی IP67 دارد را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

 1. توضیحات و بررسی‌ها و قسمتهای مختلف سایت جزو بهترینهاست که تلاش میکنید…
  خدا قوت و خسته نباشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن