خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار بازی موبایل

بهترین بازی های دیتا دار اندروید (آیا این بازی‌ها به گوشی آسیب می‌زنند؟)

بازی دیتا دار همیشه از فضای بزرگ, جذابی برخوردارند که به خوبی می‌توانند شما را در خودشان غرق کنند. این دسته از گیم‌ها از نظر گرافیکی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارند که مسلماً لذت بازی کردن را دو چندان می‌کنند. اگر شما هم یک گوشی با فضای ذخیره‌سازی کافی دارید که منتظرست آن را با بازی های دیتا دار پر کنید، در ادامه‌ی این مقاله با ۱۹کالامگ همراه باشید، چرا که به معرفی بهترین بازی های اندروید دیتا دار می‌پردازیم این بازی‌ها قادرند تا ساعت‌ها شما را سرگرم کنند و بهترین تجربه‌ی بازی با موبایل را برایتان به ارمغان بیاورند. البته از تأثیر گیم‌های سنگین روی سخت‌افزار گوشی هم نمی‌توان غافل شد. در انتها این موضوع را بررسی می‌کنیم و راه‌کارهایی جهت جلوگیری از آسیب دیدن گوشی را عنوان می‌کنیم.

بازی دیتا دار چیست؟

حتی تا چند سال پیش هم اگر نگاهی به مشخصات گوشی‌هایی که وارد بازار می‌شدند می‌انداختید، متوجه می‌شدید که اغلب موبایل‌های موجود حافظه داخلی در حدود ۱۶ تا ۳۲ گیگابایت دارند که البته پرچمداران هم از این قائده مستثنی نبودند. برای ارتقاء حافظه‌ی ذخیره‌سازی هر کاربری مجبور بود یک کارت حافظه‌ی جدا را تهیه کند و به گوشی خود اضافه کند. استفاده از کارت حافظه‌ها هم مشکلات خاص خود را داشت و جدا از اینکه سرعت این کارت‌ها آنچنان زیاد نبود، اصولاً باعث می‌شد که عملکرد موبایل چندان رضایت‌بخش نباشد.

به دلیل کمبود فضا حتی کاربران گیمر هم مجبور می‌شدند که فضای داخلی گوشی‌ را به برنامه‌های ضروری‌تر اختصاص داده و بازی‌هایشان را روی کارت حافظه ذخیره کنند. قطعاً شما هم می‌دانید که وقتی یک بازی را روی کارت حافظه ذخیره می‌کنیم، تا حد زیادی با کاهش سرعت مواجه می‌شویم و کندی و لگ هم بدترین اتفاقیست که در حین بازی می‌تواند روی دهد.

از همین رو هر چقدر که یک بازی فضای کمتری را به خودش اختصاص می‌داد و در عمل کم‌حجم‌تر بود، می‌توانست بهتر اجرا شود و مسلماً طرفداران بیشتری هم داشت. به هر حال دلایل زیادی وجود داشت که در نهایت باعث می‌شد بازی های دیتا دار زیاد طرفدار نداشته باشند.

این موضوع باعث می‌شد در گذشته هیچ خبری از بازی اندروید دیتا دار نباشد. در نتیجه این ژانر جدید محسوب می‌شود و نیازی نیست به دنبال بازی جدید دیتا دار بگردید، چرا که همه‌‌ی گیم‌های پرحجم در سال‌های اخیر که حافظه‌ی داخلی گوشی‌ها تا چند برابر افزایش یافته به دنیای اندروید راه یافته‌اند.بازی دیتا داریک واقعیت غیرقابل‌انکار اینست که هیچ توسعه‌دهنده‌ی بازی بی‌دلیل حجم گیمی که ارائه می‌دهد را بالا نمی‌برد، بلکه به اندازه بایت بایت آن محتوایش را ارتقاء می‌دهد. از همین جهت می‌توان استدلال کرد که هر چقدر یک بازی حجم بیشتری داشته باشد، کیفیت بهتری را ارائه می‌دهد. در نتیجه دیتا دار بودن یک بازی در عمل باعث می‌شود سطح گرافیکی آن بالاتر برود و فضای درون بازی بزرگ‌تر شود و جزئیات با ظرافت بیشتری به نمایش در آیند و در نهایت کاربران بتوانند با بازی ارتباط بهتری برقرار کنند.

بهترین بازی های اندروید دیتا دار

همانطور که واضح است بازیهای دیتا دار اندروید همگی حجم بالایی دارند و از همین رو دانلود و نصب همه‌ی آنها زیاد منطقی نیست. به همین جهت در ادامه ۱۰ مورد متفاوت از بهترین بازی های دیتا دار اندروید را معرفی کردیم که همگی با ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند نظر شما را جلب کنند و بدون شک از اختصاص دادن فضای زیادی از گوشی‌تان به آنها پشیمان نخواهید شد.

بازی دیتا دار انلاین

Genshin Impact‏
می‌توان «گنشین ایمپکت» را به عنوان بهترین بازی دیتا دار اندروید معرفی کرد.بهترین بازی های اندروید دیتا دارگنشین ایمپکت در فضای بسیار زیبا و افسانه‌ای “Teyvat” به وقوع می‌پیوندد که مسلماً پیاده‌سازی آن برای توسعه‌دهندگان این بازی هزینه‌ی حجمی زیادی داشته است. طبیعی‌ست اگر شما هم تصمیم به مشاهده‌ و پرسه زدن در Teyvat را داشته باشید مجبورید فضای زیادی از حافظه‌ی گوشینتان را در اختیار این بازی قرار دهید. در واقع گول حجم ظاهراً ۸۶۸ مگابایتی آن در زمان دانلود را نخورید، گنشین ایمپکت به مرور شما را مجبور به دانلود دیتا می‌کند و در نهایت بیش از ۸ گیگایبایت از فضایتان را به خودش اختصاص می‌دهد.

این بازی نه تنها حجم زیادی دارد و سنگین است، بلکه پردازنده‌ی گوشیتان را نیز به یک چالش بزرگ دعوت می‌کند. اگر یک گوشی قدرتمند دارید که فضای خالی زیادی را هم در دسترستان قرار داده، گنشین ایمپکت را دانلود و نصب کنید و زیبایی فضا و قدرت یک بازی را از نزدیک ببینید. اگر هم یک گوشی میانرده دارید که در حد راه انداختن نیازهای معمولیتان است، بهترست قید گنشین ایمپکت را بزنید و سراغ بازی های دیتا دار اندروید که در ادامه معرفی می‌کنیم و حجم کمتری دارند بروید.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۵۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۲۶۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۹,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi 12 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۲,۱۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی  Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۲,۰۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۹۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

Fortnite
در واقع یک بازی دیتا دار مانند «فورتنایت» دیگر نیازی به معرفی ندارد و هر گیمری می‌داند که این بازی در اصل سبک بتل رویال دارد و داستان آن از چه قرارست، اما یک واقعیت در مورد فورتنایت اینست که پلیرهای نسخه‌ی کنسول و پی سی را پا‌به‌پای اندرویدی‌ها در یک زمین مبارزه قرار می‌دهد، این موضوع باعث می‌شود سطح گرافیک در نسخه‌ی اندروید نیز باید بسیار بالا باشد و بعلاوه با توجه به یکی بودن فضای بازی برای همه، هیچ راهی برای کوچک کردن آن و کاهش حجم وجود ندارد.بازی های دیتا داربا وجودی که برای نصب فورتنایت تنها به حجمی برابر ۳۸۱ مگابایت نیاز دارید، اما دیتای این بازی حتی از ۶ گیگابایت هم بیشترست. از همین رو می‌توان آن را یکی از بهترین بازی های دیتا دار نیز عنوان کرد.

فراموش نکنید که بازی اندروید دیتادار فورتنایت در گوگل‌پلی در دسترس نیست و اگر تصمیم به نصب آن دارید، باید منبع دیگری را برای دانلود بازی دیتا دار انتخاب کنید.

 

FINAL FANTASY XV POCKET EDITION
یکی دیگر از بهترین بازیهای دیتا دار اندروید «فاینال فانتزی» است که در ابتدا برای دانلود آن تنها به ۳۸ مگابایت فضا نیاز دارید، اما این بازی، دیتایی بیش از ۵ گیگابایت دارد.بهترین بازی های دیتا دار اندرویداین بازی در سبک نقش‌آفرینی است و در آن کنترل جنگویان مهم، ولی کوچکی را به عهده دارید (با توجه به کلمه‌ی POCKET EDITION در عنوان بازی می‌توان متوجه کوچک بودن کاراکترهای بازی شد). “FINAL FANTASY XV POCKET EDITION” در واقع همان نسخه‌ی اصلی بازی است که روی پلتفورم اندروید با ظرافت زیادی پیاده سازی شده و فضایی بزرگ را در بر می‌گیرد، از همین رو حجم زیادی دارد.

LifeAfter‏
در این بازی هم مانند اغلب بازی های جدید دیتا دار در ابتدا به کمتر از ۱۰۰ مگابایت فضا نیاز دارید، اما به تدریج مجبور به دانلود بیش از ۲ گیگابایت دیتا می‌شوید.بهترین بازی های دیتا دارداستان بازی در جهانی اتفاق می‌افتد که به ویروسی آلوده شده که انسان‌ها را به زامبی تبدیل می‌کند. این جهان برای هیچ کدام از ما ناآشنا نیست و همه‌ی ما حداقل یک بار آن را تصور کرده‌ایم. در واقع جذابیت این بازی به داستان متفاوتیست که در این جهان متصور شده و در انتظار شماست.

اگر به این سبک علاقه‌مندید، بازی دیتا دار انلاین”lifeafter” می‌تواند با گرافیک خوب، فضای بزرگ و داستان جذابی که ارائه می‌دهد، به خوبی سرگرمتان کند.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین بازی های اندروید ۲۰۲۱

Forza Street: Tap Racing Game‏
با یک نگاه کوتاه به نام بازی می‌توان متوجه ژانر آن شد. در واقع “Forza Street” در میان بازی‌های ریسنگ و ماشینی هم معروف است. در ابتدا می‌توانید Forza Street را با کمتر از ۵۰ مگابایت دانلود و نصب کنید، اما دیتای بازی نزدیک به ۲ گیکابایت است.بهترین بازیهای دیتا دار اندرویداین بازی دیتا دار برای اندروید توسط “Turn 10 Studios” ساخته شده که از نظر جذابیت فضا و محیط بازی در سطح بالایی قرار دارد. گیم‌پلی بازی به شدت ساده است و نیازی نیست کار زیادی انجام دهید، چرا که ماشینتان خودش حرکت می‌کند و حتی به چپ و راست هم می‌رود؛ تنها عاملی که می‌تواند در برنده شدن این بازی به شما کمک کند، مهارتیست که در مسابقات ماشین‌سواری دارید.

Asphalt 9: Legends
یکی دیگر از بهترین بازی های دیتادار اندروید بدون شک “Asphalt 9: Legends” است.
بازی دیتا دار اندرویداگر شما هم تجربه‌ی این بازی و شرکت در مسابقه‌های ماشینی آن را داشته باشید، می‌دانید که «آسفالت ۹» گرافیک بسیار خوبی دارد و آپشن‌هایی که در اختیار کاربر می‌گذارد کم نیست، از همین جهت، حجم دیتای حدوداً ۲ گیگابایتی آن منطقی به نظر می‌رسد.

Brothers in Arms 3
بازی دیتا دار جدید “Brothers in Arms 3”‏ نیز در نوع خود یکی از بهترینهاست. دیتای این بازی در حدود ۱ گیگابایت است و نسبت به دیگر بازی‌هایی که معرفی کردیم حجم کمتری دارد.بازی دیتا دار افلاینداستان بازی مرتبط با جنگ است و با توجه به اینکه نقشه‌های متفاوت و اسلحه‌های متنوعی در اختیارتان قرار می‌دهد، حجم نسبتاً خوبی دارد.

Grand Theft Auto: San Andreas
«جی تی ای» از آن دسته گیم‌هایی است که اغلب ما از کودکی بازی می‌کردیم (و البته برخی از ما هنوز هم عاشق جی تی ای هستیم) در نتیجه می‌دانیم که از نظر گرافیکی در سطح خوبیست و فضای بزرگی دارد که وقتی یک وسیله‌ی نقلیه را سرقت می‌کنیم، می‌توانیم به خوبی در آن مخفی شویم و فرار کنیم.بازی های دیتا دار افلایننسخه‌ی اندروید جی تی ای هم از همین مزایا برخوردارست و هر چند به پای نسخه‌ی کنسول نمی‌رسد، اما در مقایسه با دیگر بازی‌های موبایلی عالیست. با توجه به این نکته منطقی به نظر می‌رسد که ۲ گیگابایت دیتا داشته باشد و یکی از بازی های اندروید دیتا دار عنوان شود.

اگر شما هم در کودکی و یا حتی امروز در جمع طرفداران جی تی ای بوده‌اید، می‌توانید نسخه‌ی اندرویدی آن را دانلود و نصب کنید و در این سرقت بزرگ مشارکت داشته باشید.

به نظر شما بهترین بازی های دیتا دار برای اندروید کدام بازی‌ها هستند؟

بازی دیتا دار افلاین

در ادامه بازی‌های حجیم و جذابی را معرفی می‌کنیم که به صورت آفلاین هم می‌توانید آنها را انجام دهید.

Iron Blade: Medieval Legends RPG
یک بازی دیتا‌ دار افلاین که برای انجام آن به هیچ عنوان نیازی به اینرنت ندارید، “Iron Blade: Medieval Legends RPG” که توسط استدیو «گیم‌لافت» ساخته شده است.بازی های دیتا دار اندرویدسرزمین بازی طلسم شده و تاریکی آن را احاطه کرده است. شما کاراکتر اصلی هستید که طبیعتاً باید در مقابل دشمنان بایستید و سرزمینتان را نجات دهید.

البته فراموش نکنید دیتای این بازی حدود ۴ گیگابایت است و اگر تصمیم به نصب آن دارید بهترست در گوشیتان فضای خالی برای آن در نظر بگیرید.

Alto’s Odyssey
یکی دیگر از جالب‌ترین بازی های دیتا دار افلاین “Alto’s Odyssey” است که توسط استدیو “Noodlecake” (نودل کیک) ساخته شده است.بهترین بازی دیتا دار اندرویددر این بازی شما نقش یک اسکیت‌سوار را دارید که به کاوش محیط‌های متفاوتی مشغول می‌شود. جدا از گیم پلی ساده و البته جذاب، فضای بازی نیز زیباست و مشاهده‌ی آن به تنهایی از می‌تواند شما را غرق در لذت کند.
این بازی افلاین دیتا دار حجم بسیار بالایی در حد دیگر بازی‌هایی که معرفی کردیم ندارد، با این حال می‌تواند برایتان جذاب باشد و مهم‌تر از همه به سادگی می‌توانید آن را روی گوشی‌های میانرده هم اجرا کنید.

بازی جدید دیتا دار را چگونه نصب کنیم؟

دیتا در واقع مجموعه‌ی چند فایل متفاوت و مرتبط با بازیست. حجم این فایل‌ها با توجه به کیفیتی که هر توسعه‌‎دهنده برای بازی در نظر می‌گیرد متفاوت است و مسلماً هر چقدر جزئیات بیشتر باشد و بازی باکیفیت بهتری ارائه شود، سایز این فایل بیشتر خواهد بود. این فایل‌ها برای اجرای باکیفیت و صحیح بازی دیتا‌دار باید بدون هیچ گونه تغییر دستی، در جای مناسب و درستی قرار بگیرند. اگر یک بازی دیتادار اندروید را از فروشگاه معتبری دریافت و آن را دانلود و نصب کنید، نیازی نیست نگران این مورد باشید و آن منبع به طور خودکار دیتای بازی را در جای درست و مناسبش قرار می‌دهد. (این دیتا در پوشه‌ای که اندروید نام دارد ذخیره شده، فقط باید حواستان باشد آن را پاک نکنید)

اگر هم تمایل به استفاده از این فروشگاه‌ها ندارید و می‌خواهید به صورت دستی فایل را روی گوشیتان ذخیره کنید، باید در پوشه‌ی فایل‌های گوشیتان مسیر android > obb را دنبال کنید و در پوشه‌ی Obb، دیتای بازی مورد نظرتان را در فایلی با نام بازی ذخیره کنید. بعد از این کار کافیست بازی را نصب و آن را اجرا کنید.

آیا بازی های دیتا دار به گوشی آسیب می‌زنند؟

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم بازی های دیتا دار حجم زیاد و گرافیک بالایی دارند که به شدت سخت‌افزار گوشی را درگیر می‌کنند. یک واقعیت غیرقابل‌انکار اینست که حتی اگر قدرتمندترین گوشی دنیا را هم در اختیار داشته باشید و بی‌وقفه با آن بازی‌های دیتا دار را اجرا کنید، نمی‌توانید از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. در نتیجه تلاش کنید اولین اصل، یعنی اعتدال در بازی کردن را رعایت کنید تا با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نشوید.

بعلاوه با توجه به بالا بودن حجم گیم‌هایی که بازی دیتا دار اندروید محسوب می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم پیش از نصب آنها به نکات زیر توجه کنید تا گوشی‌تان در معرض خطر قرار نگیرد:

  • مطمئن شوید سخت‌افزار گوشیتان قدرت اجرای بازی را دارد.
  • تناسب حجم دیتای بازی و میزان حافظه‌ای که گوشی در اختیارتان قرار می‌دهد را در نظر بگیرید و سعی کنید از پر شدن کامل فضای گوشیتان جلوگیری کنید (پر کردن کل حافظه‌ی گوشی می‌تواند عملکرد آن را مختل کند).
  • در صورتی که گوشیتان فضای خالی کافی ندارد، پیش از نصب بازی برنامه‌های پرحجم و اضافی را پاک کنید تا فضا برای بازی خالی شود.

بهترین بازی دیتا دارهمان طور که بارها گفتیم، با توجه به اینکه این دسته بازی‌ها گوشی را تحت فشار قرار می‌دهند و در درازمدت ممکن است به باتری و سخت‌افزار آسیب‌های غیرقابل‌جبران وارد کنند، از همین رو بهترست زمان بازی کردن در صورت امکان مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم را رعایت کنید:

  • کاور گوشیتان را جدا کنید تا باعث حبس شدن حرارت درون گوشی نشود.
  • سعی کنید با شارژ ۸۰ درصد شروع به بازی کنید و قبل از اینکه شارژتان از ۲۰ درصد کمتر شود، گوشی‌تان را دوباره شارژ کنید تا طول عمر باتری کاهش نیابد.
  • اگر شارژتان کم شد، بازی را کنار گذاشته و بعد از اینکه گوشیتان شارژ شد آن را ادامه دهید. اگر زمانی که بازی دیتادار اندروید را اجرا می‌کنید، گوشی را به شارژ بزنید، حرارت تولید شده زیاد می‌شود و ممکن است پردازنده آسیب ببیند.

امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد.

از نظر شما بهترین بازی دیتا دار چیست؟ تجربه‌ی انجام گیم‌هایی که معرفی کردیم را داشته‌اید؟ کدام بازی توانسته بیشتر نظرتان را جلب کند؟ نظرات و تجربه‌ی بازیتان را با ما و دوستانتان در ۱۹کالا به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

سوالات متداول

بازی دیتا دار چیست؟ آیا بازی های دیتا دار موجب خراب شدن گوشی می‌شوند؟

✔️بازی‌های دیتا دار در واقع گیم‌هایی هستند که از نظر کیفیت و سطح گرافیکی عملکرد شایان توجهی دارند و از همین رو فضای زیادی را اشغال می‌کنند. این زیاد بودن حجم باعث می‌شود این دسته بازی‌ها زمان اجرا شدن قسمت‌های متفاوت گوشی‌تان را به شدت درگیر کنند، به همین دلیل در این مقاله مواردی را ذکر کردیم که می‌تواند برای مراقبت از گوشی و جلوگیری از آسیب دیدن آن توسط بازی مفید باشد.

چگونه می‌توانیم بازی های دیتا دار اندروید را نصب کنیم؟

✔️بهترین راه برای نصب بازی‌های دیتا دار اندروید، دانلود آنها از یک فروشگاه معتبر مثل گوگل‌پلی است. با این حال در صورتی که تصمیم دارید بازی دیتادار مورد نظرتان را از منبع دیگری دانلود کنید و فایل دیتای آن را درگوشی قرار دهید، می‌توانید مسیری که در این مقاله توضیح دادیم را دنبال کنید.

آیا بازی دیتا دار افلاین هم وجود دارد؟ کدام بازی دیتا دار را می‌توان بدون اتصال به شبکه‌ی اینترنت انجام داد؟

✔️بله! برخی از بازی های دیتا دار اندروید برای اجرا شدن به متصل بودن گوشی‌تان به اینترنت وابسته نیستند. به عنوان مثال بازی "Alto’s Odyssey" یکی از جالب‌ترین بازی های دیتا دار افلاین است.

بهترین بازی های اندروید دیتا دار کدام بازی‌ها هستند؟

✔️بازی های دیتا دار بسیار زیادی در پلت فورم اندروید در دسترسند که مسلماً نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را روی یک گوشی نصب کرد. از همین رو در این مقاله چند عنوان با ژانرهای متفاوت را معرفی کردیم تا در صورتی که به بازی‌های باکیفیت‌تر و البته دیتا دار اندروید علاقه‌مندید، به سادگی بتوانید بازی مناسب‌تان را بیابید.

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. سلام . اگه امکانش هست لیست سنگین ترین بازی های اندروید رو با میزان حجمشون تو مقالتون بیارین که مجبور نشیم بعد از دانلود حذفش کنیم .ممنون

  2. منم یه بار بازی گنشین ایمپکت رو دانلود کردم واقعا یه بازی پر حجم هستش مجبور شدم از گوشیم حذفش کنم . دانلود بازی های حجم بالا اندروید باعث میشه که سرعت گوشیتون خیلی بیاد پایین . اصلا هنگ میکنه گوشی

  3. بازی موتور سواری Trials Frontier هم جزء بهترین بازی های دیتا دار اندروید هست که کیفیت بالایی هم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن