گوشی آیفون
انرژی و محیط زیستعلم و دانشفضا و نجوم

چینی‌ها روی ماه پنبه رویاندند!

 • چین برای اولین بار با موفقیت پنبه را روی سطح ماه پرورش داد. این آزمایش بخشی از پروژه Chang’e 4 بوده که در آن چین در حال کاوش در حاشیه‌های دوردست ماه است، حاشیه‌هایی که در آن سطحی با پوشش ژله‌ای و مرموز کشف شده است.

  چینی‌ها روی ماه پنبه رویاندند!

  گیاه پنبه یکی از چندین ارگانیسم بود در این سطح کاشته شد و رشد کرد. دانه‌ها ارگانیسم‌های محیطی را که تقریباً شبیه به کره زمین است تجربه کردند، با این حال، مجبور بودند با تشعشعات فضا و ریزگردها مقابله کنند.

  جزئیات پروژه Chang’e 4

  Xie Gengxin؛ رهبر این پروژه؛ در مصاحبه‌ای در مورد آزمایش بیشتر در مورد چالش‌های رشد گیاهان در محیط محدود توضیح داده و گفته که:

  « کاوشگر چانگ ۴ در مورد وزن نمونه‌هایی که برای این کار به همراه خود می‌برد محدودیت داشت و نباید از سه کیلوگرم بیشتر می‌شد. به همین دلیل انتخاب سخت بود و نیاز به دقت بالا برای انتخاب نمونه‌های بیولوژیکی بود.  این تیم پنج گونه ارگانیسم بیولوژیکی را برای ارسال به ماه انتخاب کرد: دانه‌های پنبه ، بذر سیب زمینی، دانه‌های رشادی(گیاهی از خانواده شب بویان) ، مخمر و تخم مگس. بیشتر اینها بعد از کشت به سرعت مردند، اما دانه های پنبه جوانه زدند و در حد یکی دو برگ رشد کردند.»

  اگرچه قبلاً گیاهان در ایستگاه فضایی بین المللی رشد کرده بودند، اما به واسطه این آزمایش اولین بارست که گیاه روی سطح ماه رشد می‌کند.

  با وجود تلاش های بسیار سخت، برگ‌های پنبه در طی یک روز قمری مردند، که معادل دو هفته در زمین است. در طول شب قمری، دمای ماه به طرز چشمگیری کاهش می یابد و به همین دلیل ارگانیسم‌های زنده به دلیل همین سرما به مرگ محکوم هستند .

  دانشمندان چینی آزمایش را برای چند ماه ادامه دادند تا ببینند که ارگانیسم‌های مختلف می‌توانند زنده بمانند یا نه؟ در ابتدا این تیم قصد داشت حیوانات را هم به عنوان بخشی از این پروژه به ماه بفرستند و یک لاک پشت کوچک کاندید این کار بود. با این وجود، به دلیل این ایده به دلیل محدود بودن در اکسیژن در دسترس با شکست مواجه شد.

  فروش ویژه
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱۰,۹۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco F4 5G ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۹,۹۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 11 Pro Plus ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۷,۱۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱,۵۳۹,۰۰۰ تومان
  گوشی نوکیا C10 ظرفیت ۳۲ رم ۱ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۳۵,۲۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱۴,۸۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone SE 2020 ظرفیت ۱۲۸ رم ۳ گیگابایت نات اکتیو

  با این وجود در آزمایش‌های بعدی، Xie و تیمش می خواهند ارگانیسم‌های پیچیده‌تری از جمله حیوانات را به ماه ارسال کنند. مأموریت Chang’e 6 چین که برای اوایل سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده به احتمال زیاد در همین راستاست.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن