مشخصات گوشی شیائومی poco m3
اپلیکیشن و نرم افزارهمه

باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی در بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

همه‌ ما این پیغام را بر روی گوشی خود دیده‌ایم، «بروزرسانی برای نصب آماده است» آیا از این پیغام ساده رد شده‌اید یا فوراً آپدیت جدید را نصب کرده‌اید؟ تابحال از خود پرسیده‌اید که چرا باید بروزرسانی جدید را نصب کنید؟ یا سوالاتی از این قبیل که مثلاً آپدیت جدید اطلاعات شما را پاک می‌کند یا خیر و چه قابلیت جدیدی با آپدیت شدن به گوشی شما اضافه می‌شود؟ در این مقاله سعی داریم به سوالات متعددی که در این زمینه مطرح می‌شود پاسخ دهیم و به شما بگوییم با بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون دقیقاً چه اتفاقی در گوشی شما رخ می‌دهد.

بروزرسانی نرم‌افزاری در اندروید و ios به چه معناست؟

هر🛒🛒 گوشی‌ موبایل درست مانند کامپیوتر از ۲ قسمت نرم‌افزار و سخت‌افزار تشکیل شده است. همان طور که می‌دانید سخت‌افزار برای کار کردن به یک سیستم عامل نیاز دارد. موبایل جدید شما با نسخه‌ی از پیش نصب شده‌ای از سیستم عامل خاص خود روشن می‌شود که این سیستم عامل در گوشی‌های سامسونگ، گوگل، شیائومی، هوآوی و … اندروید نام دارد و ios سیستم‌عامل اختصاصی کمپانی اپل است.

باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

چرا گوگل و اپل همیشه بروزرسانی جدیدی به کاربران ارائه می‌دهند؟

ابرشرکت‌های گوگل و اپل دائماً در تلاش‌اند تا با بهبود سیستم عامل‌ خود، نسخه‌ی بهتری از اندروید و iOS را به مردم در سرتاسر دنیا عرضه کنند. نسخه‌ی بروز شده معمولاً ویژگی‌های جدیدی به همراه دارد، امنیت موبایل را ارتقاء می‌دهد و یا مشکلات نسخه‌ی قبلی خود را برطرف می‌کند.

📃📃در این مقاله با آموزش بروزرسانی نرم‌افزار در گوشی‌های گلکسی سامسونگ آشنا خواهید شد!

چطور از وجود update جدید مطلع شویم؟

زمانیکه بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون در دسترس باشد، موبایل نوتیفیکیشنی را برایتان ارسال می‌کند. گاهی ممکن است سیستم عامل شما با یک ایراد بزرگ و اساسی دست و پنجه نرم کند، در این صورت android یا ios گزینه‌ای برای بازیابی موبایل شما به تنظیمات کارخانه و بروزرسانی کامل نسخه‌ی سیستم عامل را پیشنهاد می‌دهند؛ فراموش نکنید با بازیابی به تنظیمات کارخانه تمامی اطلاعات شما پاک می‌شوند پس قبل از این کار مطمئن شوید که اطلاعات مورد نیاز خود را در نرم‌افزار یا دستگاه دیگری ذخیره دارید. البته این نکته را در نظر بگیرید که در آپدیت‌های معمولی هیچ وقت اطلاعاتی از موبایلتان پاک نخواهد شد.

باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

اندروید یا ios؟ کدام بیشتر بروزسانی دریافت می‌کنند؟

به طور معمول بروزرسانی در اندروید نسبت به ios کمتر است و هر موبایل اندرویدی به طور پیش فرض معمولاً ۱ الی ۳ مرتبه بروزرسانی نسخه‌ی اندروید دریافت می‌کنند البته گوگل به کاربران خود قول داده که هر ۱۸ ماه نسخه‌ی جدیدی را ارائه خواهد داد. هرچند که زمان و تعداد دریافت Update تا حد زیادی به شرکت سازنده موبایل نیز بستگی دارد. در مقابل یک گوشی آیفون برای ۴ تا ۵ سال از اپل بروزرسانی دریافت می‌کند.

انواع update:

به طور کلی ۲ مدل بروزرسانی نرم‌افزاری وجود دارد

 1. بروزرسانی نسخه‌ی سیستم عامل
 2. بروزرسانی امنیتی
  در ادامه به توضیح کاملی از این ۲ مدل آپدیت می‌پردازیم

بروزرسانی نسخه‌ی سیستم عامل

آپدیت‌های اصلی یا بروزرسانی سیستم عامل؛ که اغلب اوقات تنها یک بار در سال ارائه‌ می‌شوند، تغییرات اساسی در سیستم عامل و در قالب رابط کاربری ایجاد می‌کنند این تغییرات در تنظیمات گوشی، اپلیکیشن‌ها و … ایجاد می‌شود. این نکته را در نیز نظر بگیرید که آپدیت سیستم عامل به ۷۰۰ مگابایت تا ۱ گیگابایت حجم نیاز دارد؛ پیشنهاد می‌شود که قبل از دانلود از داشتن حجم کافی اینترنت مطمئن شوید و در صورت امکان از Wi-Fi استفاده کنید.
در حال حاضر اندروید ۱۰ و ios 13 در دسترس هستند و باید منتظر اندروید ۱۱ و ios 14 باشیم، قابلیت‌های جدید ios 14 را نیز می‌توانید در مجله‌ی ۱۹ کالا مگ بخوانید.

باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

بروزرسانی امنیتی:

آپدیت‌های امنیتی که با نام پچ امنیتی نیز شناخته می‌شود حجم زیادی ندارند و با تعداد بیشتری در سال نیز عرضه می‌شوند. پچ‌های امنیتی مشکلات سیستم-عامل را برطرف می‌کنند و از موبایل در مقابل هرگونه حملات مخرب محافظت می‌کنند. بطور کلی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون سطح امنیت را تا میزان زیادی افزایش می‌دهد.
گوشی‌های گوگل پیکسل آپدیت‌های امنیتی را ماهانه دریافت می‌کنند، اما این مسئله در مورد تمام گوشی‌های اندرویدی صادق نیست و اگر خوش‌شانس باشید هر ۲ یا ۳ ماه یکبار پچ‌های امنیتی را دریافت می‌کنید؛ اما برندی که استفاده می‌کنید بازهم در دریافت پچ امنیتی تأثیر زیادی دارد.

بروزرسانی فزاینده:

آپدیت‌های کوچک‌تر که معمولاً با هدف برطرف کردن یک مشکل خاص ارائه می‌شوند، “Incremental Update” یا بروزرسانی فزاینده نام دارند. چنین آپدیت‌هایی با تغییرات جزئی و پچ‌های امنیتی همراه هستند. برای مثال گوشی‌های آیفون برای سیستم عامل ios 13 چندین بروزرسانی فزاینده از ۱۳.۱ تا ۱۳.۵ در سال گذشته دریافت کرده‌اند.

باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

چطور از وجود آپدیت جدید مطلع شویم؟

به طور معمولی، زمانیکه بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون در دسترس باشد، موبایل از طریق ارسال نوتیفیکیش، شما را مطلع می‌کند و اگر بروزرسانی خودکار را فعال کرده باشید و موبایل به شبکه‌ی Wi-Fi متصل باشد، دانلود اتوماتیک انجام می‌شود ولی اگر این قابلیت غیرفعال باشد، برای دانلود باید به تنظیمات گوشی بروید و روی گزینه‌ی Download بزنید.
برای اطلاع از وجود بروزرسانی جدید روش زیر را امتحان کنید.

بررسی وجود بروزرسانی جدید در اندروید

به قسمت تنظیمات موبایل اندروید خود وارد شود، گزینه‌ی بروزرسانی سیستم را انتخاب کنید و گزینه‌ی بررسی آپدیت را فشار دهید. بروزرسانی‌های موجود را در این قسمت می‌توان مشاهده کرد.

آپدیت اندروید و باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

بررسی وجود بروزرسانی جدید در ios

برای آپدیت iOS وارد تنظیمات شوید، گزینه General یا عمومی را انتخاب کنید و وارد گزینه‌ی بروزرسانی نرم‌افزاری شوید. موبایل شما با زدن این گزینه جست و جو برای پیدا کردن آپدیت جدید را آغاز می‌کند.

آپدیت اندروید و باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

بعد از دانلود بروزرسانی چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانیکه که فایل آپدیت دانلود شد، موبایل از شما می‌خواهد که فایل دریافتی را فوراً نصب کنید. نوتیفیکیشنی که درخواست نصب فایل بروزرسانی را ارسال می‌کند، اطلاعاتی از قبیل جزئیات آپدیت، سایز فایل، تغییرات و شماره‌ی نسخه را در اختیار شما می‌گذارد؛ اگر موبایل باتری کافی نداشته باشد سیستم از شما می‌خواهد که قبل از شروع نصب موبایل را شارژ کنید.
پس از طی این مراحل، موبایل برای تکمیل فرایند نصب، ری‌استارت می‌شود.

گوشی شیائومی Poco M3 ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۴,۷۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Poco M3 ظرفیت ۶۴ گیگابایت
آپدیت اندروید و باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

مواردی که در حین آپدیت موبایل باید مد نظر قرار دهید!

📃📃 در این قسمت به لیستی از مواردی که هنگام نصب آپدیت باید مد نظر قرار دهید اشاره می‌کنیم.

۱.باتری:

نصب بروزرسانی چند دقیقه‌ زمان نیاز دارد در نتیجه از داشتن شارژ کافی اطمینان داشته باشید. پیشنهاد می‌شود که موبایل برای نصب این فایل حداکثر ۷۰ درصد شارژ داشته باشد؛ اگر هم شارژ کافی نداشتید، درتمام مدت بروزرسانی موبایل را به شارژ وصل کنید.

آپدیت اندروید و باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

۲.حواس خودتان را پرت کنید

فراموش نکنید که در حین نصب آپدیت امکان استفاده از موبایل وجود ندارد و تنها صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر می‌بینید.

آپدیت اندروید و باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

۳.موبایلتان را خاموش نکنید!

و در آخر حتی اگر نصب بروزرسانی بیشتر از مدتی که انتظار داشتید طول کشید، به هیچ عنوان موبایل را در حین نصب بروزرسانی خاموش نکنید. توصیه می‌شود که بروزسانی از موبایل را زمانی انجام دهید که تایم آزاد زیادی دارید و به موبایلتان نیاز ندارید، زیرا این فرآیند ممکن است تا ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت طول بکشد.

بعد از نصب آپدیت چه اتفاقی می‌افتد؟

در آخرین مرحله‌ی بروزرسانی، دستگاه بصورت نرمال بوت می‌شود و نوتیفیکیشنی تحت عنوان پایان برورزسانی و یا بروزرسانی با موفقیت به پایان رسید را دریافت می‌کنید.

آیا فایل‌های من بعد از نصب بروزرسانی پاک می‌شوند؟

این روزها بر کسی پوشیده نیست که با آپدیت گوشی هیچ فایل یا اطلاعاتی از گوشی شما پاک نمی‌شود. تمام فایل‌های شخصی نظیر عکس، فیلم، پوشه و … همه‌ی برنامه‌هایی که روی گوشی نصب بوده‌اند مثل چت‌های واتس‌آپ، نرم‌افزار موسیقی و … دست‌نخورده و سالم می‌مانند؛ اما اگر حساسیت زیادی نسبت به اطلاعات موبایل خود دارید، قبل از آپدیت از اطلاعات مهم، فایل پشتیبان بگیرید.


نکته: برای عملکرد بهتر موبایل، بعد از اتمام آپدیت موبایل را ری‌استارت کنید.

ویژگی‌ها و تغییرات جدید رابط‌ ‌کاربری

بروزرسانی استفاده از قابلیت‌های جدید را بدون نیاز به خرید گوشی جدید فراهم می‌کند، بنابراین با همان ظرفیت سخت‌افزاری امکان استفاده از تازه‌ترین تغییرات برای شما محیا می‌شود. همچنین شرکت‌ها سعی دارند با ارائه‌ی برورزسانی‌های مختلف، استفاده موبایل را روز‌به‌روز ساده‌تر کنند پس با هر آپدیتی امکانات جدیدی به موبایلتان افزوده می‌شود.
برای مثال، در اندروید ۱۰ معرفی ژست‌های پیمایشی در واقع جایگزینی برای دکمه‌های پیمایشی شد و احتمالاً در نسخه اندروید ۱۱ که گوگل چندی می‌شود آن را در گوشی‌های پیکسل خود منتشر کرده این ژست‌ها باز هم تغییر خواهد کرد.

آپدیت اندروید و باید‌ها و نباید‌های مهم و اساسی بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون!

برطرف شدن باگ‌ها و بهبود عملکرد

هر برنامه‌ای، مستعد مشکلات نرم‌افزاریست، برای مثال ممکن است یک آپدیت عملکرد صحیح Wi-Fi گوشی شما را با مشکل مواجه کند. خوشبختانه، چنین مواردی با بروزرسانی‌های فزاینده به سرعت برطرف می‌شوند. بنابراین با یک آپدیت مشکلات مربوط به Wi-Fi، بلوتوث، مجوزها و … به‌راحتی حل می‌شود. چنین تغییراتی معمولاً پنهان هستند و شما متوجه آن‌ها نخواهید شد مگر اینکه از قبل با مشکلی روبه‌رو شده باشید و آپدیت مشکل را برطرف کند. گاهی نیز سرعت دستگاه بیشتر می‌شود و عملکرد باتری بهبود می‌یابد.

اگر موبایل را آپدیت نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟


آپدیت کردن گوشی بسیار مهم است، اما اجباری نیست و دستگاه شما حتی بدون نصب آپدیت کار می‌کند ولی این نکته را در نظر بگیرید که بدون بروزرسانی گوشی اندروید و آیفون ویژگی‌های جدید را دریافت نمی‌کنید و باگ‌های گوشی برطرف نمی‌شوند و مهم‌تر از همه عدم دریافت پچ امنیتی موبایل را در معرض خطراتی نظیر حک شدن برنامه‌های بانکی قرار می‌دهد و یا ممکن است فرد دیگری به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند. ۱۹کالا به شما توصیه می کند برای اینکه گوشی خود را تا جای ممکن از حک شدن حفظ کنید مقاله ۶ روش ساده و عالی برای تأمین امنیت کامل گوشی های اندروید را مطالعه کنید.


یکی دیگر از مشکلاتی که در صورت آپدیت نکردن ایجاد می‌شود، از کار افتادن برخی نرم‌افزار‌های موبایل است. به طور خلاصه، اگر بروز رسانی‌های نرم‌افزاری را روی گوشی خود اعمال نکنید، امنیت موبایلتان را تا حد زیادی کم کرده‌اید و از بسیاری امکانات محروم می‌شود.

همچنین زمانی که قصد به روزرسانی دارید باید این مورد را هم در نظر داشته باشید که گوشی شما هم از نظر حافظه داخلی و هم از نظر سخت‌افزار مطابقت کامل را با نسخه جدید سیستم عامل داشته باشد.

نظر خودتان را پیرامون آپدیت آیفون و بروزرسانی اندروید با دوستان مجله ۱۹ کالا مگ به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

‫۳۲ نظرها

 1. ابوالفضل گفت:

  سلام،در رابط با آپدیت موبایلم میخواستم بپرسم که حجمش حدود ۲.۳ گیگ هست بنظرتنن زیاد نیست؟بعد هنگام دانلود برام مشکل پیش میاد و از اول شروع می‌کنه.گوشیم ردمی نوت هشت (redmi note 8)هست.

  1. 19کالامگ گفت:

   با سلام اولا سرعت اینترنتتون رو بررسی کنید و ثانیا ببینید اصلا حافظه خالی داره گوشی شما یا خیر

   1. ali گفت:

    سلام خسته نباشید
    امکان داره بعد از اپدیت ios اپل ایدی و اطلاعات از بین بره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    لطفا جواب بدینننن

    1. 19کالامگ گفت:

     نه دوست عزیز اپدیت ربطی به تغییرات و سفارشی سازی هایی که انجام دادید نداره

 2. هانی گفت:

  سلام اگ گوشیمو به روزرسانی کنم امکانش هس ک بعدبه روزرسانی گوشی برنامه هام وعکسام،کلیپام،اهنگام پاک بشن یا ن پاک نمیشن؟ممنون میشم جواب بدین

 3. امیرحسین گفت:

  سلام گوشی من ۱۲۸ گیگ حافظه دارد
  و بیشتر فضاش خالیه خدودا ۸۰ گیگ
  اگه اندرویدش رو بروزرسانی کنم چه مقدار از حافظه رو پر میکنه

  1. 19کالامگ گفت:

   سلام دوست عزیز ، مشخص نیست بستگی به ویژگی هایی داره که در به روزرسانی اعمال میشه و اینکه چه گوشی در دستتتون دارید

   1. هانی گفت:

    سلام ببخشید اگ گوشیمو به روز کنم امکانش هس ک برنامه هام و عکس وکلیپام واهنگام پاک بشن یانع پاک نمیشن؟ممنون میشم جواب سوالموبدین،گوشیم هونور۵xهس

 4. ایلیا گفت:

  ۲ سوال دارم
  ۱:آپدیت کردن گوشی ، سرعت گوشی رو کند میکنه؟
  ۲:من گوشیم a31 هست ، اگه آپدیت one ui 2.5 رو بکنم گوشیم کند میشه؟
  ممنون

  1. 19کالامگ گفت:

   با سلام دوست عزیز برنامه اپدیت همیشه مفید هست و آپشن های بیشتری رو دراختیار شما قرار میده ولی به خودی خود باعث کند شدن دستگاه نمیشه بعد از اپدیت پیشنهاد می کنم که مدیریت دقیق تری بر حافظه گوشی خودتون داشته باشید

 5. ایلیت گفت:

  ۲ سوال دارم
  ۱:آپدیت کردن گوشی ، سرعت گوشی رو کند میکنه؟
  ۲:من گوشیم a31 هست ، اگه آپدیت one ui 2.5 رو بکنم گوشیم کند میشه؟
  ممنون

 6. فرزاد گفت:

  سلام من هواوی Y8pدارم هربار بروزرسانی نرم افزار رو گوشی میاد میترسم بزنم اهنگهام. عکس وفیلم پاک بشه مشکلی پبش نمیاد لطفا

  1. 19کالامگ گفت:

   با سلام دوست عزیز با به روزرسانی مشکلی برای داده های ذخیره شده در گوشی به وجود نخواهد آمد

 7. مهسا گفت:

  سلام گوشی من A30 هست درست یک ماه بعد از خرید پیام به روزرسانی بروم که زدمش و تا نصف دانلود شد اما ترسیدم خراب بشه و متوقفش کردم
  الان چن ماه هست که هنوز یه علامت بالای صفحه گوشیم مونده و اگه واردش میشم نصف دانلود را نشون میده
  میخواستم بپرسم اگه الان ادامه ی دانلود را بزنم مشکلی پیش نمیاد ؟

 8. مصطفی آفرین گفت:

  سلام خدمت شما عزیزان و سایت خیلی خوب ۱۹ کالا؛
  ببخشید من موبایل ردمیa7 یا به عبارتی دیگر Redmi a7
  دارم. حدود یکسال هست که خریداری نمودم و بروزرسانی داشت اونو انجام دادم و موبایلم خیلی تغییر کرد و همینطور سرعت بیشتر ولی در ۹۲ درصد یکمی گیر کرد بعد دوباره زدمش و این تغییرات به وجود آمدند.
  و موقعی که موبایلم رفتم داخل تنظیمات در اندروید موبایل رفتم ولی ننوشت که اندروید ۱۰ و حالا اندروید ۱۱ برای موبایلم آمده باید چکار کنم آیا مشکلی به وجود می آورد یا حذف شدن برنامه ها و جیمیل و اطلاعات دیگر لطفاً راهنماییم کنید با تشکر
  لطفاً یک مشاوره واتساپ هم قرار دهید با تشکر

  1. 19کالا گفت:

   با سلام و سپاس.. اگر اپدیت برایتان امده هیچ مشکلی وجود ندارد و میتوانید اپدیت کنید بدون هیچنگرانی. در مورد پیشنهاد مشاوره هم در دست بررسی و امکان سنجی میباشد.

 9. Mobin گفت:

  سلام ببخشید فایل های گوشی رو چطوری مدیریت کنیم که پاک نشن؟؟؟

 10. محمدرضا گفت:

  ببخشید من امروز گوشی سامسونگ a10s رو بروز رسانی کردم و تغییراتی در دوربین گوشی پیش اومده مثل اینکه عکس میگیرم و اون گوشه که دایره کوچیک داره و بعد از زدن اون میره به یه عکسی که بیست روز پیش گرفته شده میخواستم ببینم این بخاطر بروز رسانی هستش؟

  1. 19 کالا مگ گفت:

   با سلام . معمولا بعد از به روزرسانی ممکنه چنین باگ هایی به وجود بیاد ولی برطرف خواهد شد

  1. 19 کالا مگ گفت:

   با سلام، بله مشکلی پیش نمیاد به شرطی که حافظه گوشی رو مدیریت کنید

 11. Amir گفت:

  سلام خدمت سایت ۱۹kala گوشی من Samsung Galaxy A01 هست میخواستم ببینم آپدیت Android 11 و one UI 3.0 چه موقعی برای گوشی من عرضه میشه.با تشکر.

  1. 19 کالا مگ گفت:

   با سلام. مشخص نیست ولی زمانش به محض اینکه مشخص شد در اینستاگرام و یا مجله ۱۹ کالا اعلام خواهیم کرد

 12. Zahra گفت:

  سلام ببخشید من ios 13دارم اگه اپدیت نکنم مشکلی پیش میاره،
  از نظر امنیتی چی؟؟

  1. 19 کالا مگ گفت:

   به روزرسانی همیشه ویژگی‌های جدیدتری رو دراختیار شما قرار میده و از نظر امنتی هم بهتر این هست که به روزرسانی انجام بگیره

   1. ایلیت گفت:

    ۲ سوال دارم
    ۱:آپدیت کردن گوشی ، سرعت گوشی رو کند میکنه؟
    ۲:من گوشیم a31 هست ، اگه آپدیت one ui 2.5 رو بکنم گوشیم کند میشه؟
    ممنون

 13. sahel. گفت:

  با سلام تو قسمتی که گفته بودین هنگام بروز رسانی برنامه ها دست نخورده میمونن واسه صفحات ثبت شده اینترنت هم شامل میشه ؟

   1. ایلیا سلیمی گفت:

    ۲ سوال دارم
    ۱:آپدیت کردن گوشی ، سرعت گوشی رو کند میکنه؟
    ۲:من گوشیم a31 هست ، اگه آپدیت one ui 2.5 رو بکنم گوشیم کند میشه؟
    ممنون

 14. Amir گفت:

  درود، بنده ردمی نوت هشت دارم، و منتظرم برای می یو آی دوازده، خواستن ببینم نصبش کنم؟ آخه برخی اعتراض کردن و مثل اینکه بروز رسانی از سایت شیایومی دوباره خارج شده، و گفتن منتشر میشه، با توجه به انیمشین های زیاد می یو آی دوازده ، اسنپدراگون ۶۶۵، در طولانی مدت با این نرم افزار آسیب نمی بینه؟

  1. 19 کالا مگ گفت:

   با سلام، نه دوست عزیز مشکلی پیش نخواهد اومد به شرطی که شما حافظه و رم گوشی خودتون رو مدیریت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن