خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار شیائومیاخبار گوشی موبایل

دلایلی که نشان می‌دهد تحریم شیائومی توسط آمریکا قطعیت ندارد

در اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۱، دولت ایالات متحده آمریکا شرکت شیائومی را در لیست سیاه نظامی که توسط وزارت دفاع این کشور تنظیم شده بود قرار داد. به دنبال ممنوعیت سرمایه گذاری آمریکا در این شرکت، سهامداران فعلی را مجبور به واگذاری سهام خود در شیائومی کرد. پس از این اقدام شیائومی بی درنگ بیانیه‌ای صادر کرد و در آن به صراحت هرگونه وابستگی به ارتش چین را رد کرد و افزود برای محافظت از منافع سهامداران خود، اقدامات مناسب را انجام خواهد داد.

مقاله پیشنهادی: تحریم شیائومی در ایران شرح کامل داستان مسدود شدن شیائومی در ایران

تحریم شیائومی یعنی چه ؟

آنچه مسلم است تحریم شیائومی به معنای تحریم گوشی شیائومی و یا سایر محصولات این شرکت نیست، بلکه این تصمیم تاکنون برای جلوگیری از سرمایه گذاری و خروج سرمایه از آن است. به نظر می‌‍رسد که تنها این تحریم بیشتر جنبه فشار اقتصادی بر این شرکت را دارد.

 • شیائومی در زمینه تولید دستگاهای زیادی فعالیت دارد پس تحریم گوشی شیائومی تنها موردی نیست که کاربران این برند را کنجکاو کرده است. در واقع این تصمیم ترامپ در حالی که چند روز از دوران ریاست جمعوری او باقی نمانده بود کمی تعجب آور بود؛ اما آنچه که مسلم است ترامپ منصب قدرت را به شخص دیگری واگذار کرده و ادامه تصمیم‌گیری‌ها بر عهد «جو باین» خواهد بود و این اولین دلیلی است که می‌توان نتیجه گرفت هنوز این تحریم قطعیت کامل ندارد.

 

 • دومین دلیلی که در رابطه با تحریم شیائومی می‌توان نام برد این است که شیائومی یکی از شرکای تجاری بسیار مهم برای خود شرکت‌های آمریکایی محسوب می‌شود، پس اگر شیائومی تحریم شود عواقب و تبعات آن در درجه اول متوجه خود این شرکت‌هاست که به ضرر خود امریکاست؛ برای مثال شیائومی و شرکت کوالکام که یکی از غول‌های بزرگ دنیا در زمینه ساخت تراشه به شمار می رود دو شرکای تجاری مهم محسوب می‌شوند پس طبیعی است که امریکا سود حاصل از این شرکت‌ها را از دست ندهد و بدون شک در این زمینه تجدید نظر خواهد کرد.

تحریم شیائومی توسط آمریکا

 • سومین دلیل بر اینکه تحریم شیائومی نمی‌تواند قطعیت داشته باشد این است که نوع این تحریم با تحریمی که این کشور علیه شرکت هوآوی اعمال کرد متفاوت است در واقع این کشور، شیائومی را در لیست سیاه ارتش قرار داده در حالی که هوآوی در لیست سیاه بازرگانی این کشور قرار گرفته و هنوز مشخص نیست که این تحریم شیائومی چه مواردی را در بر خواهد گرفت.

 

 • دلیل دیگر که از همه این موارد گفته شده مهم‌تر به نظر می‌رسد این است که شیائومی شرکت چند ملیتی است و به این راحتی زیر بار چنین تصمیم شتاب‌زده‌ای نخواهند رفت و تاکنون نیز سرسختانه در مقابل تحریم گوشی‌‍های شیائومی و سایر محصولات تولیدی خود دفاع کرده است.

آیا تحریم شیائومی توسط گوگل قطعیت دارد ؟

تحریم گوگل برای شیائومی چه عواقبی دارد؟ جای هیچ نگرانی نیست به این دلیل که این تحریم شیائومی توسط امریکا با هوآوی فرق می‌کند به همین دلیل تمام گوشی‌هایی که در سراسر دنیا عرضه شوند به فروشگاه Google Play و میلیون‌ها برنامه اندرویدی در آن دسترسی کامل دارند، از‌این‌رو می‌توان گفت تحریم شیائومی توسط گوگل منتفی است، بنابراین تحت تأثیر محدودیت‌های مختلف همانند هوآوی قرار نخواهد گرفت. آنچه که این مرجع موبایل خاطر نشان می‌کند این است که در صورت تحریم هم این محدودیت همه جانبه را در بر نمی‌گیرد. پس این شرکت همانند هوآوی متأثر از این تحریم‌ها نخواهد بود و تحریم شیائومی توسط گوگل صحت ندارد.

تحریم شیائومی شامل چیست؟

هنوز مشخص نیست که این تحریم شامل چه مواردی می شود؛ اما مسلم است که با موارد تحریم هوآوی به طور کلی متفاوت خواهد بود. پس تاکنون و با توجه موارد گفته شده در  پاسخ به سوال آیا شیائومی تحریم شده است می‌بایست گفت که هنوز تمام موارد تنها در حد حرف بوده و شیائومی قاطعانه در مقابل این تصمیم از خود دفاع خواهد کرد. به طور کلی این تحریم شامل موارد زیر است:

 1. این شرکت قادرست باز هم با شرکت های امریکایی همکاری داشته باشد
 2. همچنین قادر خواهد بود از فنآوری‌هایی که تحت لایسنس شرکت‌های امریکایی ارائه می شود نیز استفاده کند پس می‌توانند طبق زمانبندی که این شرکت ارائه می‌د‌هد آپدیت‌های لازم را دریافت کنند.
 3. همچنین این شرکت باز هم به همکاری خود با شرکت کوالکام برای تامین تراشه ادامه خواهد داد تا بتواند از تراشه قدرتمند این شرکت استفاده کند.
 4. همان طور که اشاره شد سرویس های گوگل هم سر جای خود باقیست.

واکنش شیائومی در برابر این تصمیم دولت امریکا چیست؟

شیائومی شکایتی را علیه دولت آمریکا تنظیم کرده است که ورود آن در لیست سیاه ارتش را به چالش می‌کشد. شرکت شیائومی با شکایت از وزارت دفاع و خزانه داری ایالات متحده، لیست سیاهی که سرمایه گذاران آمریکایی را از خرید اوراق بهادار غول گوشی‌ های هوشمند چینی ( گوشی های شیائومی ) منع می‌کند را به چالش می‌کشد. این دادخواست زمانی صادر شد که وزارت دفاع در اوایل این ماه اذعان کرد که بزرگترین سازنده گوشی ‌های هوشمند چینی به ارتش آزادی بخش مردم وابسته است. شیائومی در حال پیگیری حکم دادگاه برای پایان دادن به حضور در این لیست سیاه است و این اقدام را خلاف قانون اساسی خواند.


مقاله پیشنهادی: دلایل مهم رشد سریع فروش و محبوبیت گوشی‌های شیائومی در دنیا

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۳۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۶۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی 13T ظرفیت 256 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۳,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی ۱۳T ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت


تحریم شیائومی توسط آمریکا

Xiaomi تنها برند چینی نبوده که در این لیست قرار گرفته، نام برخی از کمپانی‌های مشهور مثل HUAWEI ،DJI سازنده هواپیماهای بدون سرنشین و غول تراشه سازی SMIC هم در این لیست به چشم می‌خورد.

شیائومی ادعا می‌کند که به هیچ وجه تحت کنترل دولت یا ارتش چین نبوده و به آن وابسته نیست.

تحریم شیائومی توسط امریکا

شیائومی در تکمیل پرونده خود تأکید کرده است که توسط دولت یا ارتش چین کنترل نمی‌شود و یا وابسته به آن نیست. این شرکت همچنین در بیانیه اصلی خود به ارائه محصولات و خدمات در نظر گرفته شده برای استفاده غیرنظامی و تجاری اشاره کرده است. با توجه به تغییرات سیاسی صورت گرفته در آمریکا، بسیاری از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که این دستور ممکن است توسط جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده تغییر کند.

نظر شما در مورد سیاست‌‌های کشور آمریکا در خصوص تحریم‌های شرکت‌های چینی بخصوص تحریم شیائومی چیست؟ نظر شما در مورد تحریم امریکا علیه شیائومی چیست؟ امکان لغو این تصمیمات و تحریم‌ها وجود دارد؟ نظرات خود را با دوستانتان در قسمت کامنت این مقاله فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۱ رای

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

 1. امریکا تا این حد شده با هر شرکتی نتونه رقابت کنه تحریم میکنه ضمنا چرا آیفون و سامسونگ و ال حی در ایران مشکلی ندارند؟؟؟

  1. اره خیلی نامردیه هرکس اومد یک کار خوب بکنه جلوش رو گرفتن . آمریکا خیلی ادعا می کنه که میگه همه چیز رو تحریم می کنم .
   اگه شیائومی رو تحریم کنه به خودش لطمه وارد کرده چون شیائومی با شرکت های بزرگ آمریکا قرارداد داره و سود زیادی داره . آمریکا هیچ وقت نمیاد از سودش بگذره
   اگه شیائومی رو تحریم کنه ینی خودش رو تحریم کرده پس هیچ وقت نمیاد همچین کاری بکنه

 2. سلام
  قطعا شیائومی یک شرکت گوشی (موبایل) بزرگ است که بسیار بسیار خریدار داشته و دارد.
  در مورد اینکه شیائومی تحریم خواهد شد نمی توانم صحبتی کنم چون همه ۵۰% هستند پس شاید تحریم شود و شاید نه اما چند احتمال رو که گفته بودید هستند و این درصد ها رو به پایین میارن البته اگر ترامپ بود الان تحریم شده بود ولی الان جو بایدن هست پس احتمال رو خیلی کم می کنه و البته اگر هم تحریم بشه گوگل هنوز هم وجود داره و از گوشی پشتیبانی می کنه پس خیال همه راحت که تحریم هیچ اثری بر گوشی نداره .

 3. اگر ترامپ مجدد پرزیدنت میشد قطعا هواوی و شیائومی محو میشدن ولی شاید پرزیدنت بایدن تا حدودی بیخیال بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن