دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛ انقلابی در عکاسی با موبایل

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛ انقلابی در عکاسی با موبایل

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛ انقلابی در عکاسی با موبایل

یکی از معیارهای خرید گوشی، علاوه بر قیمت گوشی، کیفیت دوربین است. دوربین‌های 200 مگاپیکسلی، دوربین‌های تعبیه شده درون صفحه نمایش، با وضوح 8K و قابلیت 3D: وعده‌هایی که دهه جدید میلادی با آن آغاز شده است و نشان می‌دهد که با یک روند هیجان انگیز روبرو هستیم. روندی که عکاسی با گوشی موبایل را بدون شک دچار انقلاب خواهد کرد.

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی:

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛انقلابی در عکاسی با موبایل

ممکن است ابتدا این سوال پیش بیاید که چرا اندازه مگاپیکسل در دوربین خیلی مهم است؟سنسور تصویر را به عنوان یک سطل تصور کنید که می‌خواهید میزان بارش را اندازه گیری کنید. هرچه سطل بزرگتر باشد، آب بیشتری جمع می‌شود. البته می‌شود بارش را با یک لیوان هم بررسی کرد و سپس آن را به مقدار لیتر در هر متر مربع برسانیم. اما هرچه اندازه بزرگ‌تر باشد، نتیجه دقیق‌تر خواهد بود. مگاپیکسل بیشتر هم در عکاسی با موبایل بسیار موثر است گرچه شرط اصلی نیست ولی نمی‌توان اهمیت آن را نیز نادیده گرفت.

وضوح 8K:

در سال 2020 شاهد عرضه بسیاری از گوشی‌های هوشمند با سنسورهای وضوح بالا خواهیم بود. پشتیبانی اسنپدراگون 865 که به تازگی معرفی شده از دوربین‌هایی با وضوح بیشتر یکی از وعده‌های هنگام رونمایی این تراشه بود و انتظار می‌رود با تراشه‌های قدرتمندتر شاهد دوربین‌های بزرگتر هم باشیم. حتی پشتیبانی از رزولوشن 8K توسط کوالکام هم وعده داده شده است. این امر به ویژه برای فیلمبرداری با موبایل بسیار اهمیت دارد و نمی‌توان از تأثیر آن چشم‌پوشی کند.

پیشرفت ماژول دوربین‌ها:

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛انقلابی در عکاسی با موبایل

یکی دیگر از رقابت‌های اصلی برندها تولید گوشی همراه در زمینه ماژول‌های دوربین با تعداد لنز و سنسور بیشتر است. انتظار می‌رود سنسور ToF که در سال 2019 در چند گوشی قابل مشاهده بود در سال جاری به روندی فراگیر تبدیل شده و کانون توجه قرار بگیرد. دوربین‌های زمان پرواز فقط تصویری با وضوح پایین را می گیرند، اما اطلاعات عمقی بالایی را برای هر پیکسل ارائه می‌دهند و بدین ترتیب یک 3D واقعی تولید می‌کنند. این نکته نه تنها سرگرم کننده به نظر می رسد بلکه امکان جلوه های پیشرفته تصویر را نیز فراهم می آورد.

با استفاده از جزئیات تشخیص عمق این نوع سنسور، اکنون می‌توان به عنوان مثال، جلوه‌های دقیق‌تر بوکه تولید کرد. اینفینئون و سونی برای تولید سنسورهای زمان پرواز جهت استفاده در گوشی‌های هوشمند تلاش زیادی می‌کنند و طبق آخرین اخبار، نسل بعدی آیفون‌ها با چنین ماژولی و پشتیبانی از AR عرضه خواهند شد.

دروبین‌های درون صفحه نمایش؛ با ناچ و پاپ‌آپ خداحافظی کنید!

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛انقلابی در عکاسی با موبایل

در ابتدای سال 2019، Oppo دوربینی را معرفی کرد که می‌تواند از طریق نمایشگر عکس بگیرد. در آغاز ماه دسامبر ، تولید کننده چینی نمونه اولیه عملکردی را در رویدادی در شنزن ارائه کرد. حداکثر تا انتهای سال 2020 امید است این قابلیت به ترند تبدیل شده و برای همین علاوه بر شکاف نمایشگر، دوربین‌های مختلف پاپ آپ نیز محکوم به شکست هستند.

عکاسی محاسباتی:

دوربین‌های 200 مگاپیکسلی،درون صفحه‌ای و 8K؛انقلابی در عکاسی با موبایل

عکاسی محاسباتی قطعاً سزاوار بخش خاص خود برای سال 2020 است. در حالی که عکاسی با کمک پردازش نرم افزاری در  سال‌های اخیر با قابلیت‌هایی نظیر HDR، حالت‌های شبانه چند منظوره و اخیراً در پیکسل 4 با آستروفوتوگرافی ظاهر شده در سال جدید طیف گسترده‌تری خواهد داشت. در این رابطه برنامه دوربین Adobe با نام Photoshop Camera چشم‌انداز جالبی را ارائه می‌دهد: علاوه بر فیلترهای رنگی معمول، فیلترهایی نیز وجود دارد که فضای عکس را تغییر می‌دهد یا روز را به شب تبدیل می کند. همچنین در سال آینده شاهد جلوه‌های بیشتر و پیشرفته‌تری خواهیم بود که باعث درخشندگی بیشتر چشم‌ها، زیبایی پوست می‌شوند و یا حتی افراد جوان‌تر از FaceApp می‌کند.

از نظر شما کدامیک از ویژگی‌های ذکر شده برای عکاسی با موبایل و خرید گوشی اهمیت دارد و مهم‌تر است؟ کدام موضوع مورد غفلت واقع شده و شما بیشتر از همه منتظر کدام پیشرفت هستید؟منتظر نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *