خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اپلیکیشن و نرم افزاراخبار گوشی موبایل

کد imei چیست و چه کاربردی دارد و نکات مهمی که باید حتما بدانید

آیا می‌دانید imei چیست؟ جالب است بدانید که از طریق کد imei می‌توان به اطلاعات بسیار کاربردی در مورد گوشی رسید و حتی مهم‌تر از آن دستگاهی که دزدیده شده را از طریق شبکه متوقف کرد! اگر کنجکاو هستید که در مورد این کد و نحوه استفاده از آن بیشتر بدانید از شما دعوت می‌کنیم تا در این مقاله همراه ما باشید…

IMEI چیست؟

کد imei چیست؟ احتمالاً تابحال نام IMEI به گوشتان خورده است. این اسم شکل مختصر شده عبارت International Mobile Equipment Identity به معنای شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایلست و ۱۵ رقم را شامل می‌شود. این کد در هر گوشی خاص آن بوده و با گوشی‌های دیگر متفاوت است.

به عبارت دیگر، موبایل شما علاوه‌بر نام مدلی که دارد با این شناسه نیز شناخته می‌شود. از طریق IMEI می‌توان اطلاعات بسیاری را بدست آورد که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • کشور سازنده گوشی
 • مدل دستگاه
 • گارانتی
 • تاریخ خرید
 • مشخصات فنی
 • و…

بنابراین این کد اهمیت و کاربرد بسیار زیادی دارد. از سال ۲۰۰۴، IMEI با فرمت AA-BBBBBB-CCCCCC-D ظاهر شد. دسته A و B کشور سازنده و مدل دستگاه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، به دو بخش اول کد دو دستگاه زیر نگاهی بیندازید:

باتوجه به اینکه بخش اول هر دو یکیست، این موضوع را می‌توان استنباط کرد که هر دو مدل در یک کشور ساخته شده‌اند. بخش دوم مدل این دو گوشی را مشخص می‌کند. به بخش A و B به اصطلاح TAC گفته می‌شود. گاهی اوقات ممکنست در برخی از مدل‌ها بنابه دلیل وجود برخی از عامل‌ها (مثلا تفاوت رم) شماره‌های مختلفی ببینیم. بخشی که باعث می‌شود imei گوشی شما با بقیه گوشی‌ها فرق کند، C است. رقم D هم به عنوان یک چک کد در آخر این رشته از ارقام گذاشته می‌شود. البته لازم به ذکرست که اگر کدی ۱۶ رقمی دیدید یعنی اینکه این شناسه اطلاعات ورژن نرم‌افزار را هم در خود جای داده و به عنوان کد IMEISV شناخته می‌شود.

کاربرد کد IMEI

به وسیله کد imei می‌توانید به اطلاعات جالبی درباره گوشی خود برسید. این کد به صورت رایگان قابل دریافت و استفاده است و از طریق آن می‌توان به اطلاعاتی نظیر: گارانتی محصول، مشخصات فنی، تاریخ خرید و… رسید. وقتی این کد را چک کنید، خواهید دید که چه زمانی آن را خریده‌اید و اینکه آیا محصول واقعاً اورجینال است یا خیر. این اتفاق کمک به سزایی هنگام خرید محصول جدید به خصوص گوشی دسته دوم می‌کند.

وقتی به تعمیر گوشی خود اقدام می‌کنید، می‌بینید که تعمیرکنندگان بر روی برگه، کد IMEI را یادداشت می‌کنند، چراکه از این طریق می‌توانید از گارانتی محصول استفاده کنید. اگر هم گوشی خود را گم کرده‌اید یا اینکه دزدیده شده، می‌توانید به سرعت از طریق این کد اقدام کرده تا از طریق شبکه دستگاه را متوقف کنید. یعنی این کد را به مراکزی که می‌توانند به شما کمک کنند نشان داده تا هرچه زودتر به حل این مسئله بپردازند.
کد imei

چگونه کد imei را دریافت کنیم؟

حال که با کاربردهای کد imei گوشی آشنا شدید، احتمالاً از خوود می‌پرسید که چگونه کد imei گوشی را پیدا کنیم؟ راه‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید به imei کد دسترسی پیدا کنید. در ادامه هر یک از آنها را خواهیم گفت تا هر روشی که امکان‌پذیرترست را امتحان کنید…

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۲۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi 10 5G ظرفیت 64 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۹۳۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 10 5G ظرفیت ۶۴ رم ۴ گیگابایت
گوشی سامسونگ Galaxy A55 ظرفیت 128 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۹ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy A55 ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی 13T ظرفیت 256 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۴,۸۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی ۱۳T ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi 12 Pro ظرفیت 256 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۹,۵۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi 12 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی سامسونگ Galaxy S23 FE ظرفیت 256 گیگابایت رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۵,۸۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy S23 FE ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت رم ۸ گیگابایت

دریافت کد IMEI از طریق جعبه گوشی

اگر به جعبه گوشی نگاهی بیندازید، خواهید دید که در کنار بارکد و سریال گوشی، کد imei نیز نوشته شده، از این شناسه مراقبت کرده تا افراد دیگر آن را پیدا نکنند.
چگونه کد imei را دریافت کنیم

دریافت کد imei از طریق باتری یا اسلات سیم‌کارت

اینکه کدام روش را امتحان کنید، بستگی به این دارد که باتری گوشی قابل تعویض است یا خیر. اگر در این خصوص اطلاعی ندارید، می‌توانید به راهنمایی کوتاه زیر نگاهی بیندازید:

 • اسلات سیم‌کارت در قاب کناری قرار گرفته یا در قاب پشتی؟ اگر برای پیدا کردن سیم‌کارت لازمست قاب پشتی را باز کنید و کنار باتری قرار گرفته، یعنی باتری گوشی قابل تعویض است. اگر هم لازمست با سوزن، سیم کارت را از قاب کناری خارج کنید؛ بنابراین دستگاه شما از یک باتری غیرقابل تعویض بهره برده است.

از طریق باتری یا اسلات سیم‌کارت، چگونه کد imei را دریافت کنیم؟ اکنون که دیگر می‌دانید چه نوع باتری دارید، به سراغ گوشی رفته و:

 • گوشی با باتری قابل تعویض: درب پشتی را جدا کرده و برروی باتری کد imei را مشاهده کنید.

imei گوشی

 • گوشی با باتری غیرقابل تعویض: توسط سوزن، اسلات سیم‌کارت را خارج کرده و بر روی آن کد imei را مشاهده کنید. اگر سوزن مخصوص را ندارید، می‌توانید از یک گیره کاغذ هم کمک بگیرید.

کد imei چیست

دریافت کد از طریق شماره‌گیر گوشی

یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که می‌توان از طریق آن IMEI را دریافت کرد، گرفتن شماره #۰۶#* است. بعد از اینکه این کد را در شماره‌گیر وارد کردید، به شما شناسه گوشی نشان داده خواهد شد. اگر دستگاه شما دو سیم‌کارته است، دو کد خواهید دید که بهترست هر دو را یادداشت کنید.
کد imei گوشی

کد IMEI سامسونگ

در پیدا کردن imei گوشی های سامسونگ، تنظیمات کمی با گوشی‌های دیگر متفاوت است:

 • وارد تنظیمات گوشی سامسونگ خود شوید.
 • به بخش “About Phone” یا “About Device” بروید.

کد imei سامسونگ
در این بخش قادر خواهید بود که کد imei را مشاهده کنید. در برخی از مدل‌ها ممکنست لازم باشد بر روی “Status” کلیک کنید تا کد imei، شماره مدل و سریال گوشی خود را ببینید. این کد در برخی از دستگاه‌های قدیمی ممکنست در پشت قاب گوشی نیز نوشته شده باشد.

کد IMEI گوشی شیائومی یا دستگاه های اندرویدی دیگر

برای پیدا کردن شناسه گوشی‌های اندرویدی، به خصوص کد imei گوشی شیائومی این راه را امتحان کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • گزینه “About Phone” را در پایین پیدا کرده و انتخاب کنید.

کد imei گوشی شیائومی
در ادامه قادر خواهید بود که کد imei گوشی خود را مشاهده کنید. از آنجاییکه نمی‌توان این کد را کپی کرد؛ بنابراین آن را در جایی مطمئن یادداشت کنید. اگر تنظیمات گوشی اندرویدی شما متفاوت است، فرقی ندارد در هر صورت از طریق Settings می‌توانید به بخش IMEI برسید.

اگر نگران این مسئله هستید که از طریق کد IMEI کسی به اطلاعات شخصی شما دست پیدا کند، این را بدانید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. قبل از اینکه شما به خرید گوشی اقدام کرده‌اید، شرکت سازنده کد مخصوص دستگاه شما را صادر کرده است؛ بنابراین در این شناسه اطلاعات گوشی نهفته شده نه اطلاعات شخصی شما و همچنین هیچ ربطی به سیم‌کارت شما ندارد.

نحوه استفاده از کد IMEI

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای اینکه IMEI را چک کنید. اینست که آن را در سایت زیر وارد کنید:

 • وارد سایت imei-checker شوید.
 • کد ۱۵ رقمی خود را وارد کرده و بر روی چک ضربه بزنید.

کار با این سایت بسیار راحت است. در ادامه تمام مشخصاتی که به دنبال آن هستید خواهید دید. هر زمان که قصد خرید گوشی داشتید، می‌توانید با استفاده از این روش مشخصات فنی و اصل بودن محصول را چک کرده تا خرید مطمئن و بهتری داشته باشید.

ما در این مقاله به نحوه پیدا کردن کد imei سامسونگ و گوشی‌های دیگر مبتنی بر اندروید پرداخته‌ایم، اگر قصد دریافت کد آیفون را دارید به سریال نامبر ایفون رفته که در آنجا به صورت مجزا به این مسئله پرداخته شده است. حال که دیگر می‌دانید imei گوشی چیست و چه اهمیتی دارد، حتماً از آن مراقبت کنید تا دیگران نتوانند از آن سوء استفاده کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

سوالات متداول

چگونه کد IMEI گوشی گم شده خود را دریافت کنیم؟

اگر به گوشی فعلی خود دسترسی ندارید، می‌توانید آن را بر روی جعبه گوشی مشاهده کنید.

آیا دیگران می‌توانند از طریق کد IMEI به اطلاعات شخصی ما دست پیدا کنند؟

کد IMEI فقط مربوط به مشخصات محصولست و هیچ ربطی به مشخصات شخصی شما ندارد، چراکه این شناسه از همان لحظه ساخت تولید شده است.

آیا کد imei بر روی باتری نوشته شده است؟

اگر باتری دستگاه شما غیرقابل تعویض است، کد بر روی آن نوشته شده، اما اگر اینگونه نیست، می‌توانید شناسه را بر روی اسلات سیم کارت خود مشاهده کنید، یا اینکه از طریق روش‌های دیگری که در مقاله نام برده‌ایم، اقدام کنید.

از کد imei چگونه استفاده کنیم؟

شما می‌توانید این کد را وارد اپلیکیشن کنید یا اینکه از طریق سایت آن را چک کنید. در این مقاله سایت چک کردن کد imei را قرار داده‌ایم.

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

 1. آیا با داشتن کد imei میشه به راحتی چک کرد فرد صاحب گوشی در چه لوکیشنی هست و یا نیاز به طی مراحل قانونی داره ؟

  1. برای هر اپراتوری متفاوته باید کد مخصوص اون اپراتور رو بزنید

 2. وقت بخیر . سریع‌ترین روش چک کردن شناسه imei چیست بر روی گوشی‌هایی که سیستم عامل اندروید دارند؟

 3. هدف از شناسه ۱۵ رقمی imei چیست در گوشیها ؟ اگه این شناسه رو نداشته باشه مشکلی پیش میاد؟

  1. اول اینکه با این شناسه دستگاه قابل شناسایی می‌شود و دوم اینکه از به سرقت رفتن آن جلوگیری خواهد شد

 4. منظور از کد imei سیم کارت ۱ چیست ؟ آیا IMEI فقط مربوط به خود گوشی‌ است و یا به سیمکارت یا سیستم عامل هم ارتباط دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید…

  1. منم دقیقا میخوام بدونم کد imei سیم کارت چیست ؟ و اینکه اگر گوشی دو سیمکارت داشته باشد دو تا کد imei باید داشته باشد؟ یا اصلا این کد هیچ ربطی به سیمکارت ندارد ؟

   1. برای پاسخ به سوالتون به مقاله مورد نظر مراجعه کنید لطفا…

  2. آیا با داشتن کد imei میشه به راحتی چک کرد فرد صاحب گوشی در چه لوکیشنی هست و یا نیاز به طی مراحل قانونی داره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن