خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اپلیکیشن و نرم افزاراخبار تکنولوژی

پیام های مدت دار در واتساپ یا قابلیت WhatsApp Disappearing چیست؟۱۳ نکته مهم در مورد آن

یکی از قابلیت‌‌های جدیدی که به این پیام رسان اضافه شده، پیام های مدت دار در واتساپ بوده که بسیاری از کاربران را با ابهاماتی روبه‌رو کرده است، برای مثال ممکن است این ابهام ایجاد شود که disappearing messages whatsapp چیست ؟ هنگام استفاده از آن چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌توان پیام‌هایی که محو شده را دوباره برگرداند؟ طبیعی است تا زمانی که تمام ابهامات شما برطرف نشده از استفاده و یا فعال کردن قابلیت WhatsApp Disappearing اجتناب کنید. در اینجا مجله فروشگاه اینترنتی موبایل ۱۹کالا به ۱۳ نکته ضروری در رابطه با ویژگی پیام محو شونده در واتساپ و یا قابلیت WhatsApp Disappearing اشاره خواهد کرد.

معنی disappearing در واتساپ – پیام محو شونده در واتساپ

اگر از جمله افرادی هستید که نمی‌دانید کاربرد قابلیت دیس اپیرینگ واتساپ چیست! بهترست بدانید که با فعال کردن این گزینه پیام‌ها بعد از ۲۴ ساعت، ۷ روز یا ۹۰ روز ناپدید می‌شوند همانند وضعیت یا استاتوس واتس‌آپ و شما دیگر آنها را مشاهده نخواهید کرد. به جای اینکه این پیام‌ها بلافاصله ناپدید شوند، بعد از فعال کردن این گزینه مدتی بعد ناپدید خواهند شد؛ اما چه نکاتی را باید در رابطه با آن در نظر گرفت؟ آیا در همه پلتفورم‌های گوشی موبایل در دسترس است؟

۱- از چه پلتفورم‌‌ها و چت‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

قابلیت پیام مدت دار در واتساپ یا قابلیت WhatsApp Disappearing هم در اندروید و هم در iOS همچنین نسخه وب واتس آپ در دسترس کاربران قرار گرفته است. از‌این‌رو برای اینکه از این قابلیت بتوانید استفاده کنید می‌بایست واتساپ خود را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید؛ همچنین این مورد از قابلیت‌های واتساپ هم برای چت‌های مجزا و هم برای گروه‌ها قابل اجراست.

۲- مدت زمان پیام‌ها

این به شما بستگی دارد که این قابلیت واتس آپ را فعال کنید یا خیر، بعلاوه در صورت تصمیم به استفاده از آن می‌توانید آن را برای ۲۴ ساعت، ۷ روز و یا ۹۰ روز فعال کنید؛ اما در نظر داشته باشید که مثلاً در صورتی که گزینه‌ی ۷ روز را انتخاب کنید، ۷ روز بعد از فعال‌سازی چت‌های ارسالی و دریافتی پاک می‌شوند. به محض اینکه این قابلیت واتس‍آپ را غیرفعال کنید هم دوباره پیام‌های ارسالی و دریافتی در چت روم باقی خواهند ماند.

علامت ساعت کنار پروفایل واتساپ
پیام محو در شونده واتساپ

۳- ویژگی پیام های مدت دار در واتساپ یا قابلیت WhatsApp Disappearing به صورت پیش فرض خاموش است. اگر قصد دارید از این نوع از قابلیت‌های واتس‌آپ استفاده کنید، بعد از به‌روز رسانی آن را فعال کنید.

disappearing messages whatsapp چیست
پیام ناپدید شونده واتس آپ

۴- تماس یا برنامه خاص

این ویژگی خاص تماس‌ها است، از‌این رو برای تک تک تماس‌های خود باید این ویژگی را فعال کنید. این معنایش این است که زمانی که در یک چت مجزا آن را فعال کردید، در دیگر چت‌ها فعال نخواهد شد. تاکنون ویژگی هم در واتس‌اپ ارائه نشده تا بتوان به صورت یکجا این قابلیت را فعال کرد.

۵- چگونه می‌توان پیام مدت دار در واتساپ را فعال و غیرفعال کرد.

قدم اول:
WhatsApp را باز کنید، چت‌ها و گروهایی که می‌خواهید این قابلیت برای آنها فعال شود را باز کنید. در نظر داشته باشید که ادمین گروها می‌توانند این قابلیت را فعال یا غیر‌فعال کنند.
قدم دوم:
روی نام مخاطب و یا گروه ضربه زده و از تنظیمات روی گزینه Disappearing messages ضربه بزنید.

علامت ساعت در واتساپمعنی disappearing

قدم سوم:
در این مرحله می‌توانید با انتخاب یکی از گزینه‌های ۲۴ hours و ۷ days  یا ۹۰ days این قابلیت واتس آپ را فعال و انتخاب گزینه Off آن را غیر فعال کنید.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۳,۷۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۳۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۶۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی 13T ظرفیت 256 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۳,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی ۱۳T ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

علامت تایمر در واتساپ

در نهایت نمایان شدن یک علامت ساعت در پروفایل واتساپ مخاطبتان بیانگر اینست که این قابلیت فعال شده است.

۶- چه کسی می‌تواند ویژگی پیام مدت دار واتساپ را کنترل کند؟

هر دو شرکت کننده در گپ یک به یک می‌توانند ویژگی پیام محو شونده واتساپ را در هر زمان فعال یا غیرفعال کنند. بنابراین اگر آن را فعال کنید، شخص دیگر می‌تواند آن را خاموش کند؛  در گروه‌ها هم همه‌ی اعضای گروه می‌توانند این قابلیت را فعال یا غیر فعال کنند، اما ادمین گروه می‌تواند تنظبمات گروه را به شکلی تغییر دهد که در گروها تنها ادمین گروه‌ بتواند آن را روشن و یا خاموش کند.

۷- برای پیام‌های قدیمی واتس آپ چه اتفاقی می‌افتد؟

پیام‌هایی که قبل از فعال کردن قابلیت پیام محو شونده در واتساپ ارسال شده بدون تغییر باقی خواهند ماند .

بیشتر بخوانید : افزایش تعداد اعضای گروه واتساپ

۸-نوتیفیکیشن اسکرین شات

در اسنپ چت، فیس‌بوک و اینستاگرام زمانی که کسی از صفحه اسکرین شات می‌گیرد، کاربر اعلان مربوطه را دریافت می‌کند. با این حال، WhatsApp هنگام فعال کردن پیام‌های ناپدید شونده، زمانیکه شرکت کننده از صفحه عکس می‌گیرد اطلاع نمی‌دهد. بنابراین شما باید فقط با افرادی که می‌توانید به آنها اعتماد کنید از این ویژگی استفاده کنید.

۹- از کجا می‌توان دریافت که ویژگی پیامهای مدت دار واتساپ فعال شده است؟

وقتی کسی ویژگی پیام‌های ناپدید شده را در یک چت روشن کند، WhatsApp هشدار «پیام‌های در حال ناپدید شدن» را در چت مربوطه روشن می‌کند. به همین ترتیب، هنگامی که شما یا شرکت کننده دیگر ویژگی را غیرفعال کنید، یک پیام هشدار ظاهر می‌شود.

معنی disappear در واتساپ

در مواردی هم که شما هشدار را نادیده بگیرید یک راه دیگر برای چک کردن فعال بودن این قابلیت واتس‌اپ وجود دارد. به آیکون ساعت که در کنار نام مخاطب آمده توجه کنید. اگر علامت ساعت را مشاهده کردید، یعنی قابلیت پیامهای مدت دار واتساپ فعال است.

علامت ساعت کنار پروفایل واتساپ

همان طور که گفتیم علامت ساعت کنار پروفایل واتساپ هم نشاندهنده‌ی پیام های مدت دار است، یعنی وقتی در کنار پروفایل یکی از دوستانتان علامت تایمر در واتساپ را دیدید به آن معناست که قابلیت پیام محو شونده برای مکالمه‌ی شما فعال شده است.

معنی disappear در واتساپ

 این علامت تایمر کنار پروفایل واتساپ تا زمانی که قابلیت پیامهای مدت دار واتساپ فعال است نمایش داده می‌شود.

۱۰- نقل قول و یا پیام‌های فوروارد شده باقی می‌مانند

هنوز باگ‌هایی در قابلیت پیام های مدت دار در واتساپ وجود دارد که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید، برای مثال بعد از فعال کردن هم هنوز پیام‎های فوروارد شده باقی می‌مانند.

علامت تایمر در واتساپ

۱۱-پیش نمایش پیام‌ها در واتس‌اپ دیده می‌شود

فرض کنید شما چند روز به سراغ پیام‌رسان نرفته‌اید، در همین حین دوست شما ویژگی Disappearing Messages را برای چت شما فعال کرده و تعدادی پیام ارسال می‌کند. اکنون، اگر بعد از یک هفته بخواهید آن پیام‌ها را در WhatsApp بررسی کنید، آن پیام‌ها را نمی‌بینید؛ اما پیش نمایش آنها در اعلان‌ها نمایش داده می‌شود، البته به این شرط اینکه اعلان واتس آپ را غیر فعال نکرده باشید. از‌این‌رو توصیه می‌شود که هنگام استفاده از این قابلیت واتس آپ احتیاط کنید.

۱۲- پشتیبان گیری از پیام های مدت دار واتساپ

همه پیام‌ها، حتی پیام‌های ناپدید شده، جزئی از نسخه پشتیبان WhatsApp قرار می‌گیرند، خواه به صورت دستی پشتیبان بگیرید و یا به آن برنامه‌ دهید تا به صورت خودکار انجام شود. با این حال، هنگامی که نسخه پشتیبان تهیه شده را پس از یک هفته یا بیشتر بازیابی می‌کنید، پیام‌های ناپدید شده بازیابی نمی‌شوند. بله، حتی اگر از Disappearing Messages پشتیبان تهیه کنید، آنها از نسخه پشتیبان تهیه شده پس از ۷ روز(یا مدتی که مشخص کرده‌اید) پاک می‌شوند.

۱۳- برای فایل‌های چند رسانه‌ای چه اتفاقی می‌افتد؟

شما از طریق این پیام‌رسان می‌توانید فایل‌هایی مثل ویدئو، گیف و یا اسناد را ارسال و دریافت کنید. ویدئو‌ها اگر در حالت دانلود خودکار باشند دانلود شده و به گوشی منتقل می‌شوند، اما اگر قابلیت Disappearing Messages فعال باشد بعد از هفت روز تماماً این فایل‌ها از چت واتس آپ پاک می‌شوند؛ اما در گوشی شما باقی خواهند ماند.

معنی disappearing

فرقی نمی‌کند که شما از گوشی سامسونگ استفاده کنید یا شیائومی و یا حتی گوشی‌های اپل، در هر حال با به روز رسانی می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید تا بتوانید مدیریت بهتری بر حافظه گوشی خود داشته باشید تا از کند شدن آن جلوگیری کنید.

با مواردی که مطرح شد آیا باز هم از قابلیت Disappearing Messages استفاده خواهید کرد؟ نظرات خود را با ما به عنوان فروشگاه اینترنتی موبایل معتبر به اشتراک گذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۸ رای

سوالات متداول

علامت ساعت در واتساپ یا همان علامت ساعت کنار پروفایل واتساپ چیست ؟

این علامت تایمر در واتساپ نشاندهنده‌ی پیام محو شونده است. در واقع زمانی که شما این علامت را در کنار تصویر پروفایل می‌بینید به آن معناست که گفتگویتان در حالت disappearing messages واتساپ است و پس از مدت مشخصی پاک خواهد شد.

با فعال کردن پیام محو شونده واتساپ (whatsapp disappearing) پیام ها بعد از چه مدت ناپدید می شوند؟

مدت ماندگاری پیام ها بسته به اینکه شما از ابتدا آن را روی چه زمانی تنظیم کرده باشید متفاوت است؛ مثلاً اگر روی 7 روز تنظیم کرده باشید، با فعال کردن آن بعد از 7 روز پیام ها ناپدید می شوند.

چه کسی می تواند ویژگی پیام محو شونده واتساپ را کنترل کند؟

دو طرف شرکت کننده در پیام ها می توانند آن را فعال کنند اما در گروه ها (در صورتی که ادمین تنظیمات را تغییر دهد) فقط ادمین می تواند آن را فعال یا غیر فعال کند.

آیا پیام ها بعد از فعال کردن پیام محو شونده در نسخه پشتیبان ذخیره می شوند ؟

بعد از فعال کردن دیس اپیرینگ واتساپ ، پیام ها در نسخه پشتیبان ذخیره نمی شوند.

نوشته های مشابه

‫۱۷ نظرها

 1. سلام خسته نباشید من شماره یک نفر سیو کردم که شماره من نداره یه دفعه واسم نوشت شما پیام هام پیش فرض فعال کردید من فقط وارد صفحه چت شدم هیچ پیامی ندادم یعنی می شه واسه طرف بره پیام پیش فرض و متوجه شده باشه من چک کردم ممنوم

 2. سلام من یه شماره توی گوشیم سیو دارم که اونطرف شماره منو نداره ولی اون تایمرو فعال کرده مگه میشه شماره منو سیو نداشته باشه ولی تایمرش بدای من فعال بشه

 3. گزینه disappearing message در واتساپ رو میزنم ولی نمیدونم چرا فعال نمیشه

 4. سلام وقتی هنوز واتساپ هشدار اسکرین شات از چت رو نداره این قابلیت چه استفاده ای میتونه داشته باشه ؟؟؟

 5. وفت بخیر
  طرف مقابل من چندبار این قابلیت رو روشن کرد و من خاموش بعد از اون یه علامت ابی بغل چت ها امدع علت چیه؟

   1. چجوری برای همه فعالش کنیم حتی اونایی که ما شمارشونو سیو ندارم برای همه شماره ها ک میان تو پی ویمون فعال باشه؟

  1. دوست عزیز مقاله رو مطالعه کنید کاملا توضیح داده شده

   1. با سلام من پیام به صورت ویس دادم ولی الان تموم پیام ها بد از ۷روز پاک شدن ایا امکانش هست من اون پیام ها با ویس های که قبلا دادم رو برگردونم واقعا واسم مهم ممنون میشم راهنمایم کنید

    1. با سلام من پیام به صورت ویس دادم ولی الان تموم پیام ها بد از ۷روز پاک شدن ایا امکانش هست من اون پیام ها با ویس های که قبلا دادم رو برگردونم واقعا واسم مهم ممنون میشم راهنمایم کنید

 6. سلام بعد از فعال سازی پیام ها برای دوطرف پاک میشه ؟
  و اینکه اگه قبل از زمان ۷ روز صفحه چت مون رو پاک کنیم ب طور خودکار برای طرف مقابل پیام ها پاک میشه؟

  1. نه پاک کردن چتتون فقط برای شما پاک میشه اما اگر تنظیم کنید بعد از ۷ روز برای هر دو طرف کلا پیام ها حذف میشه

 7. سلام‌ میخواستم بدونم توی چت خصوصی (دو نفره) اگر یکی از طرفین این گزینه را فعال کنه و اون یکی قبل ۷ روز یا اتمام تایم میتونه خاموشش کنه؟و در حالتی که خاموش کنه باز هم پیام هایی که قبلا رد و بدل شده بودن پاک میشن یا خیر ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن