خرید گوشی گیمینگ شیائومی
اخبار گوشی موبایل
موضوعات داغ

چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم؟ ترفند عکاسی با گوشی+معرفی برنامه

چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم؟ شاید عجیب به نظر برسد، اما ترفندهایی وجود دارد که به وسیله‌ی آنها می‌توانید عکس‌های باکیفیت‌تری ثبت کنید. برای گرفتن عکس با گوشی به بهترین شکل ممکن و برای خلق یک تجربه‌ی شیرین عکاسی بد نیست چند ترفند عکاسی با گوشی را بدانیم. موارد بسیاری در ثبت یک عکس به یاد ماندنی دخیل هستند که آگاهی از آنها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در اینجا به برخی ترفند های عکاسی با موبایل هرچند ساده، اما مؤثر برای افزایش کارآیی دوربین گوشی می‌پردازیم و امیدواریم فروشگاه موبایل ۱۹کالا بتواند سهمی هرچند کوچک در لذت ثبت تصاویر زیباتر زندگی شما داشته باشد.

چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم

بدون شک شما هم می‌دانید که سخت‌افزار گوشی را نمی‌توان تغییر داد، پس شاید بپرسید بدون تغییر دادن سخت‌افزار چگونه دوربین گوشی را با کیفیت کنیم ؟

در واقع اگر بهترین دوربین گوشی را هم در اختیار داشته باشید، ولی اصول و قوانین پایه‌ای عکاسی را بلد نباشید، نمی‌توانید عکس‌هایی خارق‌العاده ثبت کنید. در صورتی که یک دوربین معمولی را در دست یک عکاس حرفه‌ای قرار دهید می‌بینید که تا چه اندازه می‌تواند تغییر ایجاد کند و نسبت به افراد معمولی عکس‌های باکیفیت‌تری بگیرد! البته برای گرفتن عکس‌های خوب نیازی به حرفه‌ای بودن نیست و گاهی با چند ترفند ساده هم می‌توان نتیجه‌ی نهایی را به شکل قابل‌توجهی بهتر کرد.

در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چگونه کیفیت دوربین را بالا ببریم و یا اینکه با چه ترفندهایی می‌توان عکس باکیفیت‌تری ثبت کرد؟

رنگ‌بندی نمایشگرتان را به حالت طبیعی تغییر دهید

با وجودیکه رنگ‌هایی که اغلب گوشی‌ها تولید می‌کنند جذابیت بیشتری نسبت‌ به رنگ‌های طبیعی دارند، اما این رنگ‌ها تا اندازه‌ای اشباع شده به نظر می‌رسند و برای با کیفیت کردن دوربین گوشی بهترست رنگ نمایشگرتان را به حالت طبیعی تغییر دهید.

چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم برای اینکار کافیست وارد تنظیمات گوشی شوید و پس از آن به تنظیمات نمایشگر بروید. در این بخش می‌توانید رنگ‌بندی را به حالت طبیعی تغییر دهید.

از فوکوس دیجیتال پرهیز کنید

هر چقدر هم که زوم کردن روی سوژه وسوسه‌برانگیز باشد، اگر دوربینتان به صورت دیجیتالی زوم می‌کند، از این ویژگی استفاده نکنید؛ چراکه کیفیت را پایین می‌‌آورد و در نهایت با یک عکس پیکسلی روبه رو می‌شوید. در عوض می‌توانید تا اندازه‌ای به سوژه نزدیک‌تر شوید. بعلاوه اینکه بعداً همیشه می‌توانید عکستان را ویرایش کنید و هر قسمتی از آن را که نمی‌خواهید کات کنید.
البته فراموش نکنید این قانون برای “optical zooms” یا زوم نوری صادق نیست.

وایت بالانس را تغییر دهید

دوربین بسیاری از گوشی‌‎ها قابلیت تغییر وایت بالانس را دارد که به شما اجازه می‌دهد تعادل میان رنگ‌ها را در عکس‌هایتان بر اساس شرایط نوری متفاوت تغییر دهید. این ویژگی را آنقدری تغییر دهید تا نسبت به رنگبندی عکستان احساس خوبی پیدا کنید.

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۴,۳۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی  Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۲,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۷,۹۷۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۹,۷۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

تعداد زیادی عکس بگیرید و سعی کنید همه‌چیز را امتحان کنید

یکی از مزیت‌های استفاده از دوربین‌های دیجیتال نسبت به مدل‌های آنالوگ قدیمی در اینست که شما می‌توانید بدون محدودیت هر تعداد عکسی که دوست داشتید را با سرعت و بدون هیچ هزینه‌ای ثبت کنید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد حالت‌ها، ترکیب‌‌بندی‌ها و زوایای مختلف را امتحان کنید و در نهایت تصمیم بگیرید کدام را بیشر دوست دارید و موارد اضافی را پاک کنید.

با فرمت Raw عکس بگیرید

فرمت Raw در واقع فرمت بدون پردازش عکس است که اگر تصمیم به عکاسی با موبایل در سطح حرفه‌ای دارید آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چگونه دوربین گوشی را با کیفیت کنیم

تصاویر در این فرمت گاهی حدود ۱۰ تا ۱۲ برابر فرمت JPEG حجم دارند و اطلاعات بیشتری در آنها ذخیره شده است، این موضوع باعث می‌شود در زمان ادیت انعطاف‌پذیری بیش‌تری داشته باشند. این فرمت را احتمالاً می‌توانید در تنظیمات دوربین بیابید، ولی اگر چنین گزینه‌ای هم در دسترستان نبود جای نگرانی نیست، چرا که اپلیکیشن‌هایی هستند که برای شما امکان عکاسی با این فرمت را فراهم می‌کنند.

اضافه کردن لنز جانبی

بدون شک بهترین راه برای بالا بردن کیفیت دوربین گوشی اضافه کردن یک لنز حرفه‌ای به آنست. در واقع سخت افزار گوشی را نمی‌توان تغییر داد، ولی لوازم جانبی وجود دارد که امکان این را به شما می‌دهد که عملکرد گوشیتان را به سطحی بالاتر تغییر دهید و پرکاربردترین آنها برای عکاسی با گوشی لنز جانبی است.

بالا بردن کیفیت دوربین گوشی سامسونگالبته به خاطر داشته باشید که این قطعات نمی‌توانند معجزه کنند و رزولوشن عکس‌هایی که دوربین شما می‌گیرد را تغییر دهند، بلکه فقط می‌توانند نقاط دید بهتری را در اختیار دوربین قرار دهند.

از یک فلش یا منبع نوری ثانویه استفاده کنید

اگر در شرایط نوری بدی قرار دارید، استفاده از یک منبع نوری که در دسترستان است (مثلاً فلش‌لایت گوشی دوستان) می‌تواند راهکاری مناسب باشد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که اگر نور از کنار به سوژه تابیده شود، عمق تصویر و برخی از جزئیات بهتر به نمایش در می‌آیند.

استفاده از اپلیکیشن برای بالا بردن کیفیت دوربین گوشی

در آموزش بالا بردن کیفیت دوربین گوشی یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها، تغییر دادن برنامه دوربین است. همان طور که اشاره کردیم و البته واضح است سخت‌افزار گوشی را نمی‌توان تغییر داد، اما بحث نرم‌افزار جداست. در واقع اینکه عکس‌های شما با چه کیفیتی ثبت می‌شوند، به عوامل متعددی وابسته است. علاوه بر کیفیت لنز، توان سخت‌افزار گوشی هم اهمیت دارد و بعلاوه نرم‌افزاری که پردازش‌های لازم را انجام می‌دهد هم در این مورد تأثیرگذارست.

همه‌ی برنامه‌های دوربین یکسان نیستند و اپلیکیشنی که به صورت پیش‌فرض روی گوشی شما نصب شده ممکن است از همه‌ی توان سخت‌افزاری دردسترس استفاده نکند و البته مانند هر برنامه‌ی دیگری محدودیت‌های خاص خودش را هم دارد. می‌توانید به جای اپلیکیشن پیش‌فرض که روی گوشیتان است از یک برنامه جداگانه استفاده کنید تا هم محدودیت‌های پیش رویتان از بین برود و هم از سخت‌افزارتان به صورت بهینه‌تر استفاده شود. بیش‌تر این برنامه‌ها عموماً به طور منظم با فیلترها، قابلیت‌ها و مودهای جدید آپدیت می‌شوند و مثل این می‌ماند که یک گوشی جدید گرفته‌اید که قابلیت‌های زیاد و جدیدی برای عکاسی در اختیارتان گذاشته و می‌توانید آنها را امتحان کنید.

HD Camera

برنامه “HD Camera” یک طراحی مینیمال دارد که  استفاده از آن را ساده می‌کند. همچنین این برنامه تنها در گوگل پلی بیش از ۵۰ میلیون بار بارگیری شده است.

چگونه کیفیت دوربین گوشی سامسونگ را بالا ببریم

این اپلیکیشن عکس‌های HD می‌گیرد و مزایایی چون panorama و photosphere هم دارد و به شما اجازه می‌دهد مواردی چون وایت‌ بالانس، سایز، اکسپوژر و … را به صورت دستی تنظیم کنید. HD Camera از HDR هم پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌هایی برای ویرایش عکس مثل کراپ کردن و تغییر رنگ را هم در اختیارتان می‌گذارد.

Open Camera

این اپلیکیشن هم یک برنامه دوربین سازگار با گوشی‌های اندرویدیست که مجموعه‌ای کامل را در اختیارتان قرار می‌دهد بیش از ۵۰ میلیون بار از گوگل پلی دانلود شده است.

اموزش بالا بردن کیفیت دوربین گوشی سامسونگاز جمله قابلیت‌های این برنامه می‌توان مواردی چون تثبیت کننده تصویر اتوماتیک، مودهای مختلف برای عکاسی، افکت‌های رنگی و کنترل از راه دور را نام برد.

Camera ZOOM FX Premium

این اپلیکیشن تنظیمات حرفه‌ای دوربین را در اختیارتان قرار می‌دهد.

چگونه کیفیت دوربین را بالا ببریم

برای دانلود این برنامه‌ی دوربین از گوگل پلی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

Camera ZOOM FX Premiumدانلود از گوگل پلی

Selfie Camera for iPhone 13

این برنامه که تنها در گوگل پلی توسط ۵ میلیون کاربر دانلود شده هم می‌تواند به شما کمک کند عکس‌های باکیفیت‌تری ثبت کنید.

Selfie Camera for iPhone 13دانلود از گوگل پلی

از برنامه‌های ادیت عکس استفاده کنید

گاهی با وجودی که همه‌ی اصول و قوائد را رعایت می‌کنید باز هم نتیجه‌ی نهایی آن طور که انتظار دارید نمی‌شود. در این مواقع می‌توانید به وسیله‌ی یک برنامه عکستان را ادیت کنید و یا با روش‌هایی خاص کیفیت آن را بالا ببرید. در مقاله‌ای جداگانه به روش‌های بالا بردن کیفیت عکس پرداخته‌ایم که مطالعه‌ی آن پیشنهاد می‌کنیم.

تا به اینجا گفتیم که چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم. در ادامه چند ترفند عکاسی با موبایل را هم آموزش می‌دهیم که می‌توانند شما را در ثبت تصاویر بهتر یاری کنند.

ترفند های عکاسی با گوشی

لازم است بدانید که تنظیمات دوربین، نورپردازی، حالت‌های صحنه و ترکیب‌بندی، همگی می‌توانند در خلق یک عکس عالی نقش داشته باشند. به هر حال همه ما با اصول عکاسی گوشی هوشمند آشنا هستیم: شما گوشی خود را بیرون می‌آورید و دکمه‌ای را فشار می‌دهید، اما اگر واقعاً می‌خواهید آن خاطرات را برای آیندگان هم حفظ کنید، پس عکس‌های گوشی شما باید بهترین باشند، پس ارزش دارد که ترفندهای عکاسی با گوشی را بکار بگیرید تا به عکس‌های خود رنگ و لعاب حرفه‌ای‌تری بدهید. در ادامه با چند ترفند عکاسی با گوشی دیگر آشنا خواهید شد…

تمیز کردن لنزها 

شاید این راهکار بسیار پیش پا افتاده باشد و حتی نتوان آن را یک ترفند عکاسی با گوشی دانست، اما همین مورد بسیار ساده اکثر اوقات فراموش می‌شود. این روزها ما همیشه و همه جا و در هر موقعیتی از گوشی خود استفاده می‌کنیم به همین دلیل در طول روز لنزها مستعد جذب اثر‌انگشت، خاک و آلودگی هستند. ممکن است هنگام عکسبرداری متوجه لکه شدن لنز دوربین خود نشوید، اما قبل از گرفتن عکس بعدی لنزتان را برای یک ثانیه پاک کرده و تفاوت فاحش تصاویر را از نظر شفافیت، کیفیت رنگ و وضوح ببینید.

چگونه کیفیت دوربین سامسونگ را بالا ببریم
ترفندهای عکاسی با موبایل

این در واقع برای سلفی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردارست، زیرا لنز دوربین اغلب از شیشه‌ی اصلی صفحه نمایش جدا نمی‌شود و احتمال ایجاد لکه هنگام استفاده از گوشی روی آن وجود دارد. از طرفی دوربین سلفی معمولاً از وضوح و کیفیت پایین‌تری برخوردارست و این امر باعث می‌شود که وجود لکه روی لنز تأثیر بیشتری بر کیفیت تصاویر بگذارد. پس اولین و بهترین ترفند عکاسی با گوشی اینست که قبل از گرفتن عکس سلفی، قسمت بالای نمایشگر گوشی خود را به خوبی تمیز کنید؛ بدون شک تفاوت آن را حس خواهید کرد. اگر ترفند عکس گرفتن با گوشی دیگری برای سلفی سراغ دارید آن را در قسمت کامنت به اشتراک گذارید…

برای اطلاع از قیمت روز گوشی به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

آشنایی با اصول پایه عکاسی

حالت‌های عالی عکاسی خودکار به شما امکان می‌دهد فقط دوربین را روی سوژه گرفته و با خیال راحت عکس بگیرید اما، گاهی اوقات به دنبال یک مدل عکس خاص هستید که در حالت خودکار عکاسی گوشی شما وجود ندارد؛ در این صورت باید بدانید که اصول اولیه تنظیمات دستی عکاسی دقیقاً چه مواردی هستند و به درک عمیقی از اینکه چه اتفاقی می‌افتد نیز برسید. پس آشنایی با تنظیمات دقیق این قسمت را هم می‌توانید به دید یک ترفند عکاسی با گوشی تأثیرگذار نگاه کنید.

چطوری کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم
ترفند عکاسی با موبایل

گاهی نیاز نیست که به دنبال ترفند عکس گرفتن با گوشی باشید فقط کافیست برای یادگیری این اصول عکاسی کمی وقت بگذارید و کیفیت عکاسی خود را به مراتب ارتقاء ببخشید. درباره‌ی تنظیماتی مانند سرعت شاتر، ISO و دیافراگم که نقش‌های مختلفی در نور و عمق عکس‌های شما دارند، اطلاعات کسب کنید. چگونگی کار با دنیای نرم افزاری برنامه‌ی دوربین گوشی موبایل خود و ترفند های عکاسی با گوشی موبایل را فرا گرفته و قابلیت‌های منحصر به فرد آن را کشف کنید.

همچنین درک مزایا و معایب سنسورهای دوربین بزرگ‌تر از نظر فیزیکی نیز می‌تواند مفید باشد، خصوصاً اکنون که یکی از ترندهای طراحی دوربین گوشی به شمار می‌روند.

از فلش دوربین فقط در مواقع لزوم استفاده کنید

اغلب گفته می‌شود که عکاسی هنر تسلط بر نورست و این موضوع یکی از مهمترین ترفند های جالب عکاسی با موبایل یا نکاتی که باید همیشه برای عکاسی با گوشی مد نظر داشته باشید محسوب می‌شود، این امر برای گوشی‌هایی که لنزهای کوچک‌تری دارند بیشتر صدق می‌کند. در یک محیط با نور نسبتاً کم، روشن کردن فلش دوربین ممکن است فریبنده باشد، اما به شما توصیه می‌کنیم در مقابل این وسوسه مقاومت کنید.

نور فلش بسیار روشن و مستقیم بوده و چنین نور سفید روشنی مانع ثبت تمام جزئیات تصاویر ثبت شده و در نهایت تصویر نهایی نیز چنگی به دل نخواهد زد. در عین حال این نور به اندازه کافی قدرتمند و وسیع نیست که یک فضای بزرگ را پوشش دهد و بتواند فقدان روشنایی لازم را تا حد زیادی جبران کند.

چطور دوربین گوشی را با کیفیت کنیم

یکی دیگر از ترفند های عکاسی با گوشی که می‌تواند در این زمینه کاربردی باشد، اینست که قاب دوربین را تنظیم کنید و در صورت امکان، برای تغییر زاویه نور جهت رسیدن به بهترین زاویه برای ثبت عکس در اطراف سوژه حرکت کنید تا بهترین زاویه را انتخاب کنید. اگر باز هم ترفند عکاسی با گوشی کارساز نبود، به سراغ حالت نایت مود گوشی خود بروید.

البته می‌توانید با استفاده از برنامه‌هایی مانند Google Photos یا Adobe Lightroom، عکس‌های خود را روشن‌تر کنید، اما بخاطر داشته باشید که هرچه میزان نوردهی در عکس بیشتر شود، نویز آن افزایش می‌یابد.

مقاله پیشنهادی: بهترین دوربین گوشی سامسونگ برای عکاسی متعلق به کدام مدل است

تاجایی که امکان دارد از نور طبیعی استفاده کنید. در اکثر مواقع نیازی نیست که برای خلق یک عکس خلاقانه و باکیفیت به دنبال ترفند عکاسی با گوشی خاصی باشید. اگر سعی کنید که از نور طبعیی استفاده کنید دیگر نیازی به استفاده از فلش هم نیست که خصوصاً برای عکاسی از دور چندان موثر هم نیست.

همیشه سعی کنید سوژه‌ها را طوری مقابل دوربین قرار دهید که از روبه‌رو بیشترین و از پشت کمترین نور به آنها بتابد. استفاده از فلاش می‌تواند کمک کننده باشد، اما نه همیشه، اگر وقت دارید، یک عکس با فلاش و یکی بدون فلاش امتحان کنید تا تفاوت را ببینید.

ثابت نگه داشتن گوشی موبایل 

با وجود پیشرفت‌هایی که تاکنون انجام شده هنوز هم دوربین گوشی های موبایل به حرکت و تکان خوردن حساس هستند و ممکن است در صورت ثابت نبودن عکس بی‌کیفیتی را به شما تحویل دهند. حال بهترین ترفند عکاسی با گوشی برای حل این مشکل چیست؟ در این زمان سه پایه‌ی عکاسی را فراموش نکنید.

اگر نمی‌خواهید سه پایه بگیرید، از هر چیزی که در دسترس است استفاده کنید فرقی ندارد دیوار باشد یا شی دیگری. ثابت نگه داشتن عکس به ویژه در زمانی که زمان نوردهی باید طولانی‌تر باشد و سرعت شاتر کند شود، بسیار مهم است.

یکی از ترفند های عکاسی با موبایل برای ثبت تصاویر با کیفیت در نور کم اینست که به جای ضربه زدن آنی و بدون مکث روی شاتر برای ثبت عکس، به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه اجازه دهید که لنز کاملاً ثابت روی سوژه متمرکز شود تا بتواند نور کافی را از محیط جذب کند. مسئله این است که در این زمان گوشی باید کامل بی‌حرکت باشد، زیرا حتی کوچک‌ترین حرکت دوربین می‌تواند باعث ایجاد تاری شود…

اموزش بالا بردن کیفیت دوربین گوشی
ترفندهای عکاسی با گوشی موبایل

اینجا به یک سه‌پایه نیاز دارید. انواع متفاوتی از سه‌پایه گوشی برای انتخاب وجود دارد، اما مهمترین نکته اینست که گیره‌ی آن را متناسب با اندازه و وزن اسمارتفون خود انتخاب کنید. حتی اگر نمی‌خواهید همراه خود یک سه‌پایه حمل کنید، هنگام عکس گرفتن همین اصول را در نظر بگیرید. هر زمان که می‌خواهید عکس بگیرید گوشی خود را به سطحی تکیه دهید تا عکس‌های شما بهتر شوند.

برای اطلاع از قیمت گوشی سامسونگ به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

از سرویس پشتیبان گیری عکس استفاده کنید

استفاده از نکات بالا به شما کمک می‌کند عکس‌های بهتری بگیرید، اما اگر بهترین تصاویر خود را به هر دلیلی از دست بدهید، معنی چندانی نخواهد داشت، پس کارها را به سرنوشت واگذار نکنید. همیشه مطمئن شوید که عکس‌های شما با خیال راحت در مکان دوم و جایی خارج از گوشی شما ذخیره شده‌اند.

با کیفیت کردن دوربین گوشی
ترفند عکاسی با موبایل

خوشبختانه، این کار نسبتاً آسان است. سرویس‌هایی مانند Google Photos را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که به صورت خودکار از عکس‌های شما پشتیبان‌گیری کند بدون اینکه از طرف شما اقدامی انجام شود. فقط کافیست یک عکس بگیرید و بدانید که به محض اتصال به دیتا موبایل از آن بکاپ تهیه می‌شود. بهترین قسمت این است که Google Photos و سرویس‌هایی مانند آن، فضای ذخیره‌سازی رایگان را به کاربران ارائه می‌دهند.

یک مزیت استفاده از سرویس پشتیبان‌گیری این است که دیگر نگران انتقال عکس به کامپیوتر خود نبوده یا مشکلی در اشتراک‌گذاری آن نخواهید داشت. هر یک از این سرویس‌ها یک نمایشگر عکس تحت وب را ارائه می‌دهد، بنابراین شما همیشه می‌توانید به بایگانی عکس‌های خود دسترسی داشته باشید. در ادامه به یک ترفند عکاسی با گوشی دیگر اشاره خواهیم کرد…

فوکوس و اکسپوژر را تنظیم کنید

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در مدت زمان کوتاهی راه درازی را پیموده‌اند و اکنون اکثر گوشی‌ها به شما امکان کنترل روی فوکوس و نوردهی عکس را می‌دهند. اگر فوکوس دستی در دسترس باشد، معمولاً با ضربه زدن روی صفحه، در نقطه‌ای که می‌خواهید دوربین فوکوس کند، فعال می‌شود.

در برخی از گوشی‌ها امکان تشخیص چهره و فوکوس روی آنها نیز وجود دارد و تنظیم این قابلیت هم یک ترفند عکاسی با گوشی است که کمک می‌کند در عکس‌های گروهی صورت هیچ یک از سوژ‌هایی که در کادر هستند تار نشود.

فوکوس و اکسپوژر را تنظیم کنید

موضوع دیگری که شاید کمتر کسی راجع به آن بداند و یا با تنظمیات آن آشنایی نداشته باشد، میزان نوردهی یا اکسپوژر است که کمک می‌کند بتوانید تنظیم کنید که چه مقدار نور به کادر بتابد. این ترفند عکاسی با موبایل بسیار کاربردیست و امروزه در همه گوشی‌ها وجود دارد، برای مثال در گوشی‌های آیفون و یا گوشی‌هایی که از اندروید خام استفاده می‌کنند ترفند عکاسی با گوشی به این صورتست که می‌توانید ابتدا برای فوکوس روی صفحه زده و برای نوردهی نیز اسلایدر کنار آن را کم و زیاد کنید.

استفاده از حالت HDR

اچ دی ار یا High Dynamic Range یکی دیگر از قابلیت‌های گوشی است که می‌توانید به عنوان افزایش کیفیت دوربین گوشی مورد استفاده قرار دهید. اگر بخواهیم عملکرد این قابلیت را توضیح دهیم می‌توان گفت که جزئیات را از تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌های تصویر بیرون آورده و تعادل رنگی بهتری را بین نقاط تیره و روشن تصویر ایجاد می‌کند که در نوع خود می‌تواند عکس‌های بسیار عالی‌تری را خصوصاً در شب خلق کند.

اچ دی ار برای عکاسی از منظره و عکاسی پرتره مناسب بوده، در واقع جایی که اختلاف بین نقاط تیره و روشن تصویر زیاد است، اما در بکارگیری این ترفند عکاسی با گوشی این نکته را هم در نظر بگرید چون شاتر کندتر عمل می‌کند زمانی که نمی‌توانید دوربین را ثابت بگیرید یا سوژه متحرک است از آن استفاده نکنید.

چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم

قانون یک سوم را اعمال کنید

یک ترفند قدیمی است، اما سال‌هاست که هنوز برای خلق یک عکس خوب از آن استفاده می‌شود. بر طبق این قانون هر تصویر از ۹ بلاک تشکیل می‌شود که یک شبکه سه‌در‌سه را در کنار هم تشکیل می‌دهد. اگر می‌خواهید عکس جذابی خلق کنید، سعی کنید جذاب‌ترین قسمت عکس در گوشه‌های این بلاک‌ها قرار گیرد. فقط کافیست حالت شبکه‌بندی را از تنظمیات فعال کنید.

از حالت bursts 

امروزه اکثر گوشی‌ها از این قابلیت برخوردارند که می‌توان تا حدودی به عنوان یک ترفند برای افزایش کیفیت دوربین در نظر گرفت. با این ترفند عکاسی با گوشی می‌توانید چند عکس پشت سر هم بگیرید آنها را چک کنید و بهترین آنها را انتخاب کنید. حتی اپلیکیشن‌هایی نیز هستند که این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهند. از برنامه‌های دوربین شخص ثالث هم می‌توانید استفاده کنید. در این برنامه‌ها امکانات زیادی فرای اپلیکیشن پیش فرض دوربین موبایلتان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

چگونه کیفیت دوربین گوشی سامسونگ را بالا ببریم

همچنین به شما پیشنهاد می‌شود که خود نرم افزار دوربین و تنظیمات آن را هم چک کنید. قطعا امکاناتی دارد که با سفارشی کردن آنها می‌توانید در هنگام عکاسی با موبایل نتیجه بهتری بگیرید.

چگونه کیفیت دوربین گوشی سامسونگ را بالا ببریم

برای بالا بردن کیفیت دوربین گوشی سامسونگ هم می‌توانید از همه‌ی ترفند‌هایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم استفاده کنید. اگر هم تمایل دارید به صورت تخصصی‌تر اموزش بالا بردن کیفیت دوربین گوشی سامسونگ را دنبال کنید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ را مطالعه کنید تا ترفند‌‌های عکاسی با آن را یاد بگیرید.

برای اطلاع از قیمت روز گوشی سامسونگ به سایت ۱۹کالا مراجعه کنید

ایده های عکاسی با موبایل از آسمان شب

ایده های عکاسی با موبایل کم نیست، اما ما در اینجا به ایده‌ی عکاسی با گوشی از آسمان شب می‌پردازیم. تا به حال برای شما هم پیش آمده که تصویر روشن ماه را دیده باشید و بخواهید این تصویر را ثبت کنید؛ اما در کمال ناباوری غیر از یک نقطه روشن چیزی ثبت نشده باشد؟ شاید آسمان یکی از چالش‌برانگیز‌ترین مواردیست که می‌خواهید با گوشی موبایل آن را به تصویر بکشید. دلایل متعددی برای آن وجود دارد یکی از دلایل این است که لنزهای دوربین از نوع واید هستند و نوردهی را برای ثبت آسمان تاریک تنظیم می‌کنند تا سوژه روشن داخل آن . بهترین ترفند عکاسی با گوشی که می‌توانیم در این مواقع به شما پیشنهاد دهیم اینست که از یک سه پایه استفاده کنید، لنز دوربین را تا جایی که امکان دارد با یک دستمال مناسب تمیز کنید تا هیچ لکه‌ی روشنی روی آن وجود نداشته باشد و از راه دور سعی کنید که شاتر دوربین را فعال کنید. جالب است بدانید که برای عکاسی از راه دور می‌توانید از هدفون هم کمک بگیرید! روی تصویر ماه در آسمان ضربه زده سپس اسلایدر را تا جایی که می‌شود پایین آورید تا میزان نوردهی کم شود. از اپلیکیشن‌هایی مثل ProShot و یا Manual هم می‌توانید برای عکاسی از دیگر اجرام آسمانی کمک بگیرید.

شما پیشنهاد می‌کنید چطور دوربین گوشی را با کیفیت کنیم؟ نظرات و تجربیات خود را با ۱۹کالامگ به عنوان مرجع موبایل معتبر به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

سوالات متداول

راحت‌ترین ترفند عکاسی با موبایل کدام است؟

✔️ به تمیزی لنزهای دوربین توجه داشته باشید، کار با حالت‌های مختلف برنامه‌ی دوربین را یاد بگیرید و از سه پایه مخصوص برای حفظ پایداری گوشی موبایل در زمان عکاسی نیز استفاده کنید.

برای تنظیم نوردهی از چه قابلیتی برای افزایش کیفیت دوربین می توان استفاده کرد؟

✔️ قابلیتی که امروزه در اکثر گوشی‌های موبایل در درسترس است قابلیت تنظیم اکسپوژر و نور است که نحوه درست استفاده از آن در مقاله عنوان شده است. با تنظیم دقیق این قابلیت می توانید نور رسیده به سنسور را کنترل کنید.

آیا استفاده از فلش دوربین به عنوان یک ترفند عکاسی با موبایل توصیه می‌شود؟

✔️ خیر. به دلیل کاهش کیفیت و جزئیات تصویر در استفاده از نور فلش دوربین، استفاده از آن فقط در مواقع لزوم پیشنهاد می‌شود.

قابلیت HDR در دوربین چیست و در چه مواقعی نباید از آن استفاده کرد؟

✔️ مخفف عبارت High Dynamic Range است و بین نقاط تیره و روشن تصویر تعادل ایجاد می کند اما اگر سوژه متحرک است و یا به دلایلی نمی توانید گوشی خود را ثابت نگه دارید بهترست که از این قابلیت استفاده نکنید.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. ایده های عکاسی با موبایل در خانه هم میگفتید عالی میشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن