خرید گوشی گیمینگ شیائومی
سبک زندگیعلم و دانش

۹ آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

برای مراقبت از سلامتی خود، حداقل باید سالی یک بار معاینه پزشکی کامل انجام شود. با این حال،شما باید در طول این مدت مراقب سلامت باشید. آزمایش‌های ویژه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای تشخیص بیماری جدی، حتی قبل از ظاهر شدن اولین علائم، انجام دهید. ۱۹کالامگ مجموعه‌ای از این آزمایشات ساده را برای شما جمع‌آوری کرده تا خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را تخمین زده و متوجه شوید که آیا نیاز به مراجعه به یک متخصص دارید.

۱- بیماری قلبی و ریه

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

انگشتان خود را به شکل حرف وارونه J بسازید و ناخن های خود را در مقابل یکدیگر قرار دهید. آیا یک الماس ریز بین آنها می‌بینید؟ عالی، این بدان معنی است که قلب و عروق شما کاملاً سالم هستند. اگر بین ناخن های شما هیچ فضایی وجود نداشته باشد، ممکن است نشانه بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات ریه و مشکل دستگاه گوارش باشد.

۲- سکته مغزی و زوال عقل

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

برای این آزمون به یک تایمر نیاز دارید. پای خود را بلند کنید تا مفصل ران به طور موازی با کف باشد و تایمر را روشن کنید. اگر می‌توانید به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر در این حالت بایستید، بدان معنی است که شما دچار سکته مغزی یا ابتلا به زوال عقل نخواهید شد و برعکس اگر در حفظ تعادل در یک پا مشکل دارید، این ممکن است مشکلات عروق مغز را نشان دهد.

۳-کم خونی

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

پلک پخود را به سمت پایین بکشید. اگر رنگ صورتی پررنگ است، همه چیز خوب است. با این وجود، اگر کم خونی دارید، ممکن است رنگ صورتی کمرنگ یا حتی زرد باشد. کم خونی ناشی از کمبود هموگلوبین است و نشان می‌دهد که عضلات و بافت‌های بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند و نمی‌توانند ۱۰۰٪ کار کنند. اگر رنگ پریدگی دارید و سریع خسته می‌شوید باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند.

۴- عدم تعادل هورمونی

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

فروش ویژه
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۴,۳۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 Pro 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی  Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۲,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۷,۹۷۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۹,۷۵۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi Note 13 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶,۱۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

از دست دادن مو یک روند طبیعی است. طبق گفته پزشکان، ما روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ مو از دست می‌دهیم چیزی نیست که نگرانش باشید برای اینکه بفهمید چه وقت ریزش مو نگران کننده است، می‌توانید یک آزمایش ساده انجام دهید. موهای شما باید خشک و تمیز باشد. یک دسته کوچک از مو بگیرید و بکشید. خیلی سخت نکشید، اگر فقط حدود ۲-۳ مو در دست شما ماند، کاملاً طبیعی است. اگر تعداد خیلی بیشتر بود باید به یک متخصص مراجعه کنید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ریزش مو می‌شود: استرس، بهداشت نامناسب یا مشکلات جدی بهداشتی. موها به دلیل عدم تعادل هورمونی یا کمبود مواد مغذی نیز نازک و ضعیف می‌شوند. این علائم را نباید نادیده گرفت.

  ۵-سندرم تونل کارپال(Carpal tunnel syndrome)

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

این تست می‌تواند یک مشکل جدی را کارمندان اداری، هنرمندان و دوچرخه‌سواران نشان دهد؛سندرم تونل کارپ.

دستان خود را به سمت بالا بکشید تا ساعد شما به موازات صورت شما باشد. سعی کنید نوک انگشتان به کف دست برسید. اگر می‌توانید این کار را برای ۱-۲ دقیقه انجام دهید، حال شما خوب است. اما سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد در مچ یا انگشتان دست را شاهد هستید، می‌تواند نشانه سندرم تونل باشد. سندرم تونل کارپال به سندروم تایپیست‌ها معروف است تحت فشار بودن عصب دست و مچ را نشان می‌دهد. آثار زیان باری برای افرادی که از دست خود زیاد استفاده می‌کنند به همراه می‌آورد. استراحت دادن به دست و مچ دست و حرکات کششی را فراموش نکند.

 ۶-دیابت

 

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!برای انجام این تست، به کمک نیاز دارید. از کسی بخواهید یک مداد نوک تیز که پاکن هم دارد را به پا و انگشتان پای شما نزدیک کند. آیا  بدون نگاه می‌توانید بگویید که کدام قسمت از مداد به بدن شما خورده؟ اگر لمس را به طور کامل احساس نکردید، به این معنی است که اعصاب پای شما به درستی کار نمی‌کند. حساسیت کم می‌تواند یک شاخص دیابت باشد.

 ۷- مشکلات شریانی

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

در حالی که روی زمین دراز کشیده‌اید، پاهای خود را با زاویه ۴۵ درجه در بالا قرار داده و آنها را برای چند دقیقه در این حالت نگه دارید. حالا رنگ پاهای خود را ارزیابی کنید. پاها و انگشتان کاملاً کم رنگ (تقریباً سفید) نشانگر گردش خون بسیار بد است. این علائم به بیماری شریانی محیطی (PAD) مربوط باشد و در صورت عدم درمان، PAD می‌تواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود.

 

۸-شنوایی

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

برای انجام این تست، شما باید در یک اتاق آرام باشید. دست خود را نزدیک گوش خود قرار دهید و انگشتان خود را به هم نزدیک کنید. صدا را می‌شنوید؟ سپس دست خود را تا حد امکان از گوش خود دور قرار دهید و انگشتان خود را دوباره به هم بزنید. آیا هنوز هم می‌توانید صدا را بشنوید؟ تبریک می‌گویم، شنوایی شما عالی است. فراموش نکنید که همین کار را با گوش دیگر انجام دهید.

۹-پیش بینی بیماری‌های قلبی عروقی

9 آزمایش پزشکی ساده برای بررسی سلامت در خانه!

برای انجام این آزمایش، مجبور خواهید بود خانه را ترک کنید. هنگام خواندن آهنگ یا بلند حرف زدن، از ۱۰ الی ۱۲ پله بالا بروید. اگر احساس می‌کنید قلب شما تپش زیادی دارد و نمی‌توانید نفس بکشید و آهنگ را ادامه دهید، به این معنی است که سیستم قلبی و عروقی و ریه‌های شما نمی‌توانند فعالیت بدنی را پشتیبانی کنند و باید به متخصص مراجعه کنید.

البته فراموش نکنید که اینگونه آزمایش‌ها جایگزین نظر حرفه‌ای پزشک نمی‌شود ولی در بسیاری موراد برای شناخت بیماری کارآمد است و اگر علائمی دارید که نگران کننده شما هستند، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. کدام یک از این تست‌ها برای شما جالب‌تر بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن