قیمت گوشی سامسونگ
پزشکیعلم و دانشهمه

«میمون-خوک»؛ هیولای جهش یافته یا امیدی برای تولید ارگان‌های زنده!

 • تنها چیزی که در طی سال‌ها علمی فیلم‌های علمی تخیلی به ما آموخته‌اند، این است که ترکیب یک حیوان با حیوان دیگر تقریباً همیشه بد می‌شود. دانشمندان در کشور چین سعی در ایجاد هیولاهای جهش یافته ندارند؛ اما آنها با موفقیت بچه خوک‌هایی را با سلول‌های میمون ایجاد کردند. بله، شما صحیح خوانده‌اید؛ «میمون-خوک» Monkey-pig هیولای جهش یافته یا امیدی برای تولید ارگان‌های زنده؟!

  میمون-خوک

  طبق گزارش‌های رسیده، تیمی از محققان آزمایشگاه کلیدی سلول‌های بنیادی ایالات متحده و زیست‌شناسی تولید مثل در پکن، برای ایجاد اولین هیولای یا کیمره میمون-خوک تحقیقاتی را انجام داده‌اند. کیمره به هر ارگانیسمی اطلاق می‌شود که شامل سلول‌های زنده از ژنوتیپ‌های مختلف باشد. به بیان ساده‌تر، محققان سلول‌های میمون را به جنین خوک اضافه کردند، در مرحله بعد آن را درون بدن خوک‌های ماده بالغ قرار داده تا رشد کند. سپس خوک‌های حاصل را مشاهده کردند.

  دانشمندان چینی با افزودن سلول‌های بدوی به جنین خوک «میمون-خوک» را ایجاد کردند!

  این تیم بیش از ۴۰۰۰ جنین را تولید کرده که همه در گوسفند کاشته شدند. از بین هزاران جنین که به این طریق تولید شده‌اند، فقط ده مورد از آنها طول مدت بارداری را با موفقیت سپری کردند. ظاهر بچه‌خوک‌ها تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است، اما دانشمندان قادر به مشاهده سلول‌های میمون بودند که برای مشاهده آسان، در فلورسن اصلاح شده بودند. از بین ده بچه خوک، فقط دو مورد از آنها واقعاً کیمره بودند. هر دوی بچه‌ها در طی یک هفته از بدو تولد درگذشتند؛ اما علت مرگ آنها هنوز مشخص نشده است.

  شاید همه اینها کاملاً ترسناک به نظر برسد یا اگر صادقانه بگویم می‌تواند کمی وحشت‌آور باشد؛ اما نکته واقعاً جالب در اینجا هدف این تحقیق است. دانشمندان در تلاشند تا ارگان‌های بدن انسان را در خوک‌ها رشد دهند. آنها عقیده دارند که لیست‌های منتظر دریافت پیوند عضو در سراسر جهان، می‌توانند از ارگان‌های انسانی آماده‌ای که در بدن خوک‌ها پروش یافته‌اند استفاده کنند و راه‌حل عملی را در این مورد پیش روی بیماران قرار خواهند داد.

  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 11 ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۹,۹۸۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 11 ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 Pro ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۳۴,۶۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 Pro ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۲۴,۷۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی شیائومی Black Shark 4 ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۷,۴۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Black Shark 4 ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  گوشی شیائومی Redmi 9 Activ ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۳,۴۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi 9 Activ ظرفیت ۶۴ گیگابایت
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 Pro Max ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۳۸,۴۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 Pro Max ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت

  اما سمت دیگر این حقیقت را نیز می‌بایست در نظر داشت که گرچه نجات جان انسان‌ها یک امر حیاتی و ستودنیست؛ اما پرورش خوک‌هایی که از ارگان‌های انسانی پر شده‌اند و سپس کشتن آنها برای استفاده از این ارگان‌ها از نظر اخلاقی نگرانی‌های بسیار جدی را در پی خواهد داشت. گرچه این نگرانی‌ها جدی هستند؛ اما این تیم همچنان بکار خود ادامه می‌دهند.

  با وجود اینکه مرگ این موجود تا اندازه‌ای در موفقیت این پروژه تأثیر داشته؛ اما مطمعناً در مورد این کار تحقیقی حقایق بیشتری را در آینده خواهیم شنید. این سوال مطرح است که این هیولاهای جهش یافته است یا امیدی برای تولید ارگان‌های زنده جهت نجات میلیون‌ها میلیون بیماری که به پیوند عضو نیاز دارند؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن