خرید گوشی گیمینگ شیائومی
علم و دانش

«میمون-خوک»؛ هیولای جهش یافته یا امیدی برای تولید ارگان‌های زنده!

تنها چیزی که در طی سال‌ها علمی فیلم‌های علمی تخیلی به ما آموخته‌اند، این است که ترکیب یک حیوان با حیوان دیگر تقریباً همیشه بد می‌شود. دانشمندان در کشور چین سعی در ایجاد هیولاهای جهش یافته ندارند؛ اما آنها با موفقیت بچه خوک‌هایی را با سلول‌های میمون ایجاد کردند. بله، شما صحیح خوانده‌اید؛ «میمون-خوک» Monkey-pig هیولای جهش یافته یا امیدی برای تولید ارگان‌های زنده؟!

میمون-خوک

طبق گزارش‌های رسیده، تیمی از محققان آزمایشگاه کلیدی سلول‌های بنیادی ایالات متحده و زیست‌شناسی تولید مثل در پکن، برای ایجاد اولین هیولای یا کیمره میمون-خوک تحقیقاتی را انجام داده‌اند. کیمره به هر ارگانیسمی اطلاق می‌شود که شامل سلول‌های زنده از ژنوتیپ‌های مختلف باشد. به بیان ساده‌تر، محققان سلول‌های میمون را به جنین خوک اضافه کردند، در مرحله بعد آن را درون بدن خوک‌های ماده بالغ قرار داده تا رشد کند. سپس خوک‌های حاصل را مشاهده کردند.

دانشمندان چینی با افزودن سلول‌های بدوی به جنین خوک «میمون-خوک» را ایجاد کردند!

این تیم بیش از ۴۰۰۰ جنین را تولید کرده که همه در گوسفند کاشته شدند. از بین هزاران جنین که به این طریق تولید شده‌اند، فقط ده مورد از آنها طول مدت بارداری را با موفقیت سپری کردند. ظاهر بچه‌خوک‌ها تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است، اما دانشمندان قادر به مشاهده سلول‌های میمون بودند که برای مشاهده آسان، در فلورسن اصلاح شده بودند. از بین ده بچه خوک، فقط دو مورد از آنها واقعاً کیمره بودند. هر دوی بچه‌ها در طی یک هفته از بدو تولد درگذشتند؛ اما علت مرگ آنها هنوز مشخص نشده است.

شاید همه اینها کاملاً ترسناک به نظر برسد یا اگر صادقانه بگویم می‌تواند کمی وحشت‌آور باشد؛ اما نکته واقعاً جالب در اینجا هدف این تحقیق است. دانشمندان در تلاشند تا ارگان‌های بدن انسان را در خوک‌ها رشد دهند. آنها عقیده دارند که لیست‌های منتظر دریافت پیوند عضو در سراسر جهان، می‌توانند از ارگان‌های انسانی آماده‌ای که در بدن خوک‌ها پروش یافته‌اند استفاده کنند و راه‌حل عملی را در این مورد پیش روی بیماران قرار خواهند داد.

اما سمت دیگر این حقیقت را نیز می‌بایست در نظر داشت که گرچه نجات جان انسان‌ها یک امر حیاتی و ستودنیست؛ اما پرورش خوک‌هایی که از ارگان‌های انسانی پر شده‌اند و سپس کشتن آنها برای استفاده از این ارگان‌ها از نظر اخلاقی نگرانی‌های بسیار جدی را در پی خواهد داشت. گرچه این نگرانی‌ها جدی هستند؛ اما این تیم همچنان بکار خود ادامه می‌دهند.

با وجود اینکه مرگ این موجود تا اندازه‌ای در موفقیت این پروژه تأثیر داشته؛ اما مطمعناً در مورد این کار تحقیقی حقایق بیشتری را در آینده خواهیم شنید. این سوال مطرح است که این هیولاهای جهش یافته است یا امیدی برای تولید ارگان‌های زنده جهت نجات میلیون‌ها میلیون بیماری که به پیوند عضو نیاز دارند؟

فروش ویژه
تبلت  Redmi Pad ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۰,۷۹۹,۰۰۰ تومان
تبلت Redmi Pad ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۳۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی 12X ظرفیت 128 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۶ تومان
گوشی شیائومی ۱۲X ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
گوشی سامسونگ Galaxy S21 FE 5G ظرفیت 128 گیگابایت رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۸,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy S21 FE 5G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Poco M4  5G ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۷۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Poco M4 5G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Poco F4 5G ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۰,۶۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Poco F4 5G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن