گوشی آیفون
سبک زندگیعلم و دانش

مکانیسم فوق‌العاده مغز برای پذیرش واقعیت مرگ

 • آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا با وجود اینکه همه ما می‌دانیم که بالاخره روزی خواهیم مرد باز هم به زندگی کردن خود ادامه داده، برنامه‌ریزی کرده و همچنان به حرکت خود برای پیشرفت ادامه می‌دهیم؟ به راستی چه اتفاقی می‌افتد که این حقیقت تلخ را نادیده گرفته بدون اینکه دچار اضطراب شویم؟

  مگانیستم مغز برای پذیرش واقعیت مررررگگ

  مرگ دردناک است؛ اما اگر مدام و به این واقعیت تلخ فکر کنید بدون شک، دائم در اضطراب خواهید بود. محققان دانشگاه بار ایلان در اسرائیل و مرکز تحقیقات علوم اعصاب لیون کشف کرده‌اند که به محض اینکه از وجود خودمان آگاهی یافته و این حقیقت را در می‌یابیم که روزی خواهیم مرد، سیستم مغز ما راه‌هایی برای مقابله با ترس رو به رو شدن با مرگ قریب‌الوقوع راهی را پیدا می‌کند و مکانیسمی را اتخاذ می‌کند.

  خلاصه اینکه، مغز ما به شیوه‌ای کاملاً هوشمندانه ما را متقاعد می‌کند که مرگ اتفاقی است که تنها برای دیگر افراد رخ می‌دهد و در واقع برای کاهش اضطراب ناشی از آن با این ترفند سعی می‌کند که حواس ما را از این واقعیت پرت کند.

  یائر دور زیدرمن، یکی از نویسندگان این مطالعه، در گفتگو با The Guardian گفت: «در واقع مغز نمی‌پذیرد که مرگ با ما ارتباط دارد. مغز ما از یک مکانیسم اولیه برخوردار بوده و به این صورت عمل می‌کند که وقتی مغز اطلاعاتی را دریافت می‌کند و خود را با مرگ در ارتباط می‌بیند، چیزی از درون به ما می‌گوید که این اطلاعات درست نیست، بنابراین نباید آن را باور کنیم»

  به نظر می‌رسد که این روزها، با تهدید تغییرات آب و هوایی و احتمال جنگ هسته‌ای، بشر زمان زیادی را صرف فکر کردن به شروع یک انقراض می‌کند؛ اما مغز ما با بدتر شدن این اوضاع مقابله می‌کند. برای آزمایش این، محققان در یک بررسی واکنش مغز افراد شرکت کننده به عکس‌های خود و عکس‌های افرادی را که نمی‌شناختند را بررسی کردند.

  پنجاه درصد از این عکس‌ها با کلماتی مانند “تشییع جنازه” یا “دفن” همراه بود. اساساً محققان دریافتند که سیستم پیش‌بینی مغز هنگام ارتباط دادن کلمات مربوط به مرگ با تصویر خود فرد، خاموش می‌شود. اوی گلدشتاین، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله، توضیح داد:«این نشان می‌دهد که ما خود را از تهدیدهای وجودی محافظت می‌کنیم، یا آگاهانه به عقیده فکر می‌کنیم که می‌خواهیم بمیریم.»

  همه ما خواهیم مرد. منطق مغز ما این را می‌فهمد؛ اما جالب است بدانید که با این وجود، برای محافظت از ما در برابر این واقعیت تلخ راهی را پیدا می‌کند تا دچار اضطراب نشوید.

  فروش ویژه
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۹,۰۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 11 Pro Plus ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱۰,۲۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco X4 GT 5G ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۳۵,۲۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone 13 ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۵,۶۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 11 4G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت رم ۶ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱۴,۸۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی اپل مدل آیفون iPhone SE 2020 ظرفیت ۱۲۸ رم ۳ گیگابایت نات اکتیو
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱,۵۳۹,۰۰۰ تومان
  گوشی نوکیا C10 ظرفیت ۳۲ رم ۱ گیگابایت

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن