قیمت گوشی سامسونگ
فضا و نجومهمه

رصد انفجارهای پرتو‌ گاما در فضا با تلکسوپ‌های زمینی محقق گردید!

 • پیشرفت‌های روز افزون در حوزه هوا و فضا هر روز حقایق جدیدی را از این سرزمین عجایب در اختیار ما قرار می‌دهد. این‌بار اخترشناسان به کمک HESS که در کشور نامبیا واقع شده و تلسکوپ دیگری به نام MAGIC در کشور اسپانیا موفق شدند برای اولین باز پرتوهای گاما را مشاهده کنند. دانشمندان به کمک این دو تلکسوپ موفق به رصد انفجارهای پرتو‌ گاما شده‌اند. 

  تلسکوپ‌های زمینی قوی‌ترین انفجارهای عالم هستی را ثبت کردند!

  پرتوهای گاما:

  ستاره‌شناسان معتقد‌ند که انفجار‌های پرتو‌های گاما نسبت به نور مرئی ۱۰۰ میلیارد برابر انرژی بیشتری آزاد می‌کنند. به عقیده اخترشناسان پر انرژی‌ترین تابش‌ها متعلق به پرتوهای گاما بوده و به طور کلی درخشان‌ترین منبع نور در کهکشان را  از خود ساطع می‌کنند. اکنون اخترشناسان به کمک این دو تلسکوپ موفق شده‌اند انفجار‌های پرتو گاما را ثبت کنند. این گروه از ستاره شناسان جزئیات یافته‌های خود را در مجله نیچر به چاپ رسانده‌اند. 

  رصد پرتوهای گاما از زمین محقق گردید

  یکی از محققان این پژوهش و در واقع عضو کلیدی این مطالعه؛ در رابطه با انفجارهای پرتو‌ گاما خاطر نشان کرده که: «انفجار‌های پرتو گاما قوی‌ترین انفجار‌های صورت گرفته تا به امروز هستند. انرژی که طی چند ثانیه از این گونه انفجارها آزاد می‌شود بیش از انرژی آزاد شده از خورشید در تمام طول عمر خود است» این پرتو‌ها اولین بار در سال ۲۰۱۸ کشف شدند. فاصله این انفجارها از سطح زمین نیز برابر با ۴ تا ۶ سال نوری است. 

  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۸,۵۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  گوشی شیائومی Poco M3 Pro 5G ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۶,۰۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco M3 Pro 5G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی هوآوی Y6p ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۳,۵۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی هوآوی Y6p ظرفیت ۶۴ گیگابایت
  گوشی هوآوی nova 8 4G ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۱,۶۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی هوآوی nova 8 4G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت

  یکی دیگر از نویسندگان مقاله انفجارهای پرتو‌ گاما نیز افزوده است: «این انفجارها تنها در یک ثانیه یا کمتر اتفاق می‌افتند به همین دلیل ثبت آنها بسیار غیر منتظره بوده است.» بعد از انفجار اولیه چند ثانیه‌ای، پی فروزش این پرتوها ادامه می‌یابد. که در چند ساعت تا چند روز در طول موج‌های مختلف قابل مشاهده می‌یابد. 

  این دانشمندان معتقد‌ند که با استفاده از این تلکسوپ می‌توان در آینده رصدهای بیشتری را انجام داد. نظرات خود را در این مورد با ۱۹ کالامگ در میان گذارید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن