بهترین قیمت شیائومی
سبک زندگیعلم و دانش

دروغ بیشتر، هوش کمتر!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دروغ گفتن هوش هیجانی(EQ) افراد را پایین می‌آورد. نه تنها دروغ گفتن از نظر اخلاقی خوب نیست، بلکه برای مغز هم مخرب است.

برای اثبات این موضوع، تیمی از محققان به سرپرستی جولیا لی از دانشگاه میشیگان یکسری آزمایشات را انجام دادند که در آن از ۲۵۹ داوطلب خواسته شد در مورد سطح صداقت خود پاسخ دهند و همچنین در این آزمایش آنها باید بازی‌هایی را اجرا می‌کردند که به آنها فرصتی برای تقلب و بردن جوایز نقدی کوچک بدهد. شرکت‌کنندگان همچنین یک تست روانشناختی استاندارد را برای سنجش و خواندن احساسات افراد دیگر از روی حالات چهره آنها انجام دادند. این نتایج به تازگی در مجله روانشناسی تجربی منتشر شده و در وبلاگ انجمن تحقیقات روانشناسی انگلیس نیز قرار داده شده است.

دروغ بیشتر، هوش کمتر!

مهم نیست که دانشمندان چگونه این مطالعات را پشت سر گذاشتند، آنها به نتایجی یکسان رسیدند:

“هرچه فرد دروغگوتر باشد، احساسات دیگران را سخت‌تر تشخیص می‌دهد. به طور خلاصه، دروغ‌گفتن EQ شما را پایین می‌آورد.”

این تحقیق به طور قطعی نمی‌تواند بیان کند چگونه چنین چیزی ممکن است؟ اما محققان بیان می‌کنند که افراد برای محافظت خود در برابراحساس بد بودن در ناهنجاری‌ها، بین خود و دیگران از نظر روانی فاصله ایجاد می‌کنند. آنها برای جلوگیری از احساس گناه، از نظر عاطفی و جسمی از یکدیگر دور می‌شوند و این باعث می‌شود درک و همدلی با دیگران سخت‌تر گردد.

این تحقیق مشخص نکرده است که اثرات چنین اتفاقاتی تا چه مدت ادامه دارد. دروغ گفتن تا چه مدت EQ شما را پایین می‌آورد، یک روز، یک ماه یا یک سال؟ هیچ کس نمی‌داند. اما آنچه مشخص است این  نکته است که دروغ گفتن شما را از ارتباط داشتن با اطرافیانتان حداقل در کوتاه مدت باز می‌دارد.

 مطالعه‌ای دیگر حتی این نتایج را ترسناک‌تر می‌کند.

این نخستین مطالعه‌ای نیست که به بررسی تأثیرات ذهنی دروغ گفتن می‌پردازد و نتایج این نوع تحقیقات همیشه ناخوشایند است. مطالعه دیگری نشان داده که به لطف تغییراتی در مغز، هرچه بیشتردروغ بگویید، دروغ گفتن برای شما آسان‌تر می‌شود. این محققان دریافتند که ممکن است با استمرار دروغ گفتن در امور مختلف، این رفتار به یک عادت تبدیل شود که هرچه پبش می‌رود، توقف آن سخت‌تر خواهد شد.

فروش ویژه
ساعت هوشمند اپل مدل Apple Watch 6 Series 40mm Aluminum
قیمت ویژه: ۸,۶۸۹,۰۰۰ تومان
ساعت هوشمند اپل مدل Apple Watch 6 Series 40mm Aluminum
ساعت هوشمند امیزفیت مدل Amazfit Active گلوبال
قیمت ویژه: ۵,۲۲۹,۰۰۰ تومان
ساعت هوشمند امیزفیت مدل Amazfit Active گلوبال
ساعت هوشمند امیزفیت مدل Amazfit Bip 3
قیمت ویژه: ۹ تومان
ساعت هوشمند امیزفیت مدل Amazfit Bip 3
گوشی سامسونگ Galaxy S23 FE  ظرفیت 256 گیگابایت رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۲۷,۹۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy S23 FE ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت رم ۸ گیگابایت
ساعت هوشمند امیزفیت مدل Amazfit T-Rex 2 گلوبال
قیمت ویژه: ۹,۲۹۹,۰۰۰ تومان
ساعت هوشمند امیزفیت مدل Amazfit T-Rex 2 گلوبال
تبلت Xiaomi Pad 6 ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۷,۳۹۹,۰۰۰ تومان
تبلت Xiaomi Pad 6 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

 

نکته خطرناک این است که مردم نمی‌دانند دروغ گفتن چگونه آنها را تغییر می‌دهد.

در کنار هم قرار دادن این دو نتیجه نگران کننده است. نه تنها دروغگویی با تکرار آسان‌تر می‌شود، بلکه با هر حقیقت نادرستی که می‌گویید، کمی بیشتر از هم‌نوعان خود فاصله می‌گیرید و EQ شما ضعیف می‌شود. تنها کاری که در برابر این آسیب می‌توان انجام داد این است که باید خود را به صداقت و راستگویی ملزم کنیم و این مسئله را جدی بگیریم.

چند دروغ کوچک شاید چیز بزرگی به نظر نرسد، اما علم نشان می‌دهد که آنها می‌توانند به کوهی از مشکلات منجر شوند و می‌تواند توانایی شما را در همدلی، اتصال و هدایت به شدت کاهش دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن