خرید گوشی
اپلیکیشن و نرم افزاراخبار گوشی موبایل

چگونه بفهمیم گوشی ویروسی شده (و راهکارهای موثر و ساده برای جلوگیری از آن)

 • حذف ویروس‌ها ‌و بدافزارها از گوشی موبایل با استفاده از آنتی ویروس اندروید 🏴‍☠️

  چگونه بفهمیم گوشی ویروسی شده ؟ این سوال یکی از پرتکرارترین سوالات در زمینه موبایل است. در هنگام خرید گوشی امنیت دستگاه موضوع بسیار مهمی است. به نظر شما کدام برند گوشی موبایل یا اکوسیستم امنیت بیشتری دارد؟ هنگامی که صحبت از حفظ امنیت موبایل و حریم خصوصی می‌شود، از دید برخی از کاربران، گوشی‌های هوشمند اندرویدی ممکن است خیلی خوش سابقه نباشند.

  غول فناوری گوگل با مقدار قابل‌توجهی از اطلاعات در مورد کاربران و همچنین سیستم عامل اندروید بستر مناسبی برای مجرمان سایبری و هکرها به نظر می‌آیند تا با سوء استفاده از شکاف‌های امنیتی در اندروید و گوگل از آن‌ها برای حملات سایبری بدافزار و ویروس‌ها به هزاران و یا حتی میلیون‌ها نفر استفاده کنند.

  با این چشم انداز، این بدافزارهای مخرب و ویروس‌های ویرانگر گوشی‌های هوشمند خطرناک‌تر به نظر می‌‌رسند – به همین دلیل کاربران باید خود را به توانایی حذف ویروس‌ها و نرم افزارهای مخرب از گوشی‌های اندرویدی مجهز کنند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر می‌بینید که گوشی موبایل شما رفتار عادی ندارد، احتمال دهید که به بدافزار و یا ویروس آلوده شده باشد. بنابراین باید به فکر حذف ویروس‌ها ‌و بدافزارها از گوشی موبایلتان بیفتید.

  تنها در سال ۲۰۱۹، ۵۳% از سازمان‌ها دچار این بدافزارها شدند و حملات سایبری باعث اختلال در فعالیت‌های آن‌ها شد. خیلی از این بدافزارها در پوشش برنامه‌های کاربردی ظاهر می‌شوند و با قرار گرفتن در لیست برنامه‌های گوگل پلی و سایر مارکت‌ها به فعالیت خود مشروعیت می‌بخشند.

  چگونه بفهمیم گوشی ویروسی شده

  مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین آنتی ویروس آندروید

  از کجا بفهمیم گوشی اندرویدی ما ویروسی شده است؟

  حالا واقعاً از کجا بفهمیم گوشی ویروس دارد؟ به احتمال بسیار زیاد گوشی و یا تبلت اندرویدی از طریق بارگیری یک برنامه مخرب به بدافزار آلوده می‌شود؛ مهمترین علائمی که کاربران باید نسبت به آن مطلع باشند موارد زیر است:

  • تبلیغات پاپ آپ مکرر

  عصر عصر تبلیغات است، به طوریکه به جزء جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده‌اند و در همه جا وجود دارند، حتی گوشی موبایل. اما همیشه هم نمی‌توان نسبت به این تبلیغات خوش‌بین بود خصوصاً زمانیکه بحث ویروسی شدن و هک گوشی در میان باشد. اگر در گوشی‌تان با تبلیغات پاپ‌اپ مکرر و غیر قابل کنترل روبرو شدید به ویروسی بودن گوشی خود شک کنید.

  فروش ویژه
  گوشی شیائومی Redmi 10A ظرفیت 64 رم 4 گیگابایت
  قیمت ویژه: ۵,۵۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi 10A ظرفیت ۶۴ رم ۴ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy A14 ظرفیت 64 رم 4 گیگابایت
  قیمت ویژه: ۶,۰۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy A14 ظرفیت ۶۴ رم ۴ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy S22 Ultra 5G ظرفیت 512 رم 12 گیگابایت
  قیمت ویژه: ۵۴,۹۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy S22 Ultra 5G ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy A04e ظرفیت 32 رم 3 گیگابایت
  قیمت ویژه: ۴,۱۳۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy A04e ظرفیت ۳۲ رم ۳ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy S23 5G ظرفیت 256 رم 8 گیگابایت
  قیمت ویژه: ۴۷,۷۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy S23 5G ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
  گوشی شیائومی Redmi 10A ظرفیت 64 رم 3 گیگابایت
  قیمت ویژه: ۵,۰۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi 10A ظرفیت ۶۴ رم ۳ گیگابایت

  • عملکرد ضعیف گوشی اندرویدی

  عملکرد بد و ضعیف دستگاه بخصوص گوشی که قبلاً خوب کار می‌کرده اولین موردیست که می‌تواند به ما کمک کند تا بفهمیم گوشی ویروسی شده یا خیر.

  • اپلیکیشن‌هایی که به طور ناگهانی مختل می‌شوند

  ممکن است از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنیم، اما به طور ناگهانی عملکرد آنها دوچار اختلال شود. گرچه علل دیگری هم می‌تواند باشد، ولی یکی از دلایل آن هم می‌تواند وجود ویروس در گوشی باشد.

  • مصرف زیاد باتری و بهینه‌سازی ضعیف آن

  این یک روند طبیعی از طول عمر کلی گوشی‌های موبایل است که باتری به مرور کارایی خود را از دست می‌دهد، اما اگر باتری به طور ناگهانی شروع به خالی شدن کند مشکوک بوده و می‌تواند خبر از حضور یک بد افزار در گوشی شما باشد.

  • رفتن مرورگر به سایت‌های مشکوک

  یکی دیگر از مواردی که نشان از ویروسی شدن گوشی است خارج شدن کنترل مرورگر از دست شماست به طوریکه به سایت‌هایی وارد شود که خودتان فصد ورود به این سایت‌ها را نداشته باشید.

  • مصرف شدن غیر قابل توضیح داده‌ تلفن همراه

  این مورد نیز یکی دیگر از مواردیست که می‌تواند نشان از یک بدافزار مخرب یا ویروس در گوشی شما باشد، پس نسبت به این موضوع نیز هوشیار باشید. ممکن است بدون اینکه متوجه باشید بدافزارهایی در پس‌زمینه موبایل شما فعال بوده و شما از حضور آنها اطلاعی ندارید در حالی که آنها در حال دریافت اطلاعات شما هستند. 

  • برنامه‌های مشکوکی که خود شما احتمالا آن را دانلود نکرده‌اید

  همیشه لیست برنامه‌های نصب شده روی گوشی را چک کنید اگر به مورد مشکوکی برخورد کردید که شما آن را دانلود نکرده‌اید سریعا آن را پاک کنید و هیچ عنوان آن را باز نکنید.

  • قفل شدن و هنگ کردن مشکوک گوشی

  گرچه هنگ کردن گوشی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در مقاله مجزاء راجع به آن کامل توضیح داده شده، اما اگر گوشی شما به یک شکل و به صورت مکرر دوچار هنگ شدن و یا حتی خاموشی شود، اینجاست که باید به ویروسی شدن گوشی خود شک کنید.

  به طور خلاصه می‌توان گفت، اگر برنامه‌های گوشی بدون هیچ علتی خوب کار نکنند و یا باتری گوشی شما سریع خالی شود نیز از موارد مشکوک ویروسی شدن گوشی است. اگر این شواهد کافی نبودند و هنوز هم نمی‌دانید که چطور بفهمیم گوشی ویروسی شده به حجم اینترنت و مرورگر خود توجه کنید اگر حجم نت شما زود تمام می‌شود و یا مدام مرورگرتان به سایت‌های مشکوک می‌رود قریب به یقین گوشی شما ویروسی شده است.

  در تکمیل این موضوع که چگونه بفهمیم گوشی ویروسی شده بد نیست بدانید که رایج‌ترین ویروس‌های گوشی موبایل عبارتند از:

  • adware
  • ransomware
  • spyware
  • Trojan horses
  • worms

  اصطلاح ویروس به یک عبارت عمومی برای هر نوع خطر امنیتی تبدیل شده، اما ویروس در واقع شکل خاصی از بدافزارست. ویروس‌ها را می‌توان در پشت برنامه‌های قانونی، ایمیل‌های جعلی یا پیوست‌های آلوده پنهان کرد. هکرها همچنان به منظور نفوذ در دستگاه شما و پنهان ماندن هویتشان به روش‌های غیرمنتظره‌ای روی می‌آورند.

  در صورتی که اطلاعات گوشی شما به خاطر آلوده شدن به ویروس و یا بدافزار پاک شود، می‌توانید با استفاده از برنامه‌های ریکاوری اطلاعات گوشی‌ اندرویدی خود را بازیابی کنید.

  چگونه ویروس‌ها و بدافزارها را از گوشی اندرویدی خود از بین ببریم؟

  گرچه برخی از گوشی‌ها به صورت پیش فرض برنامه هایی دارند که با استفاده از آنها می‌توانید گوشی خود را ویروس‌یابی و اسکن کنید، برای مثال خیلی از کاربران این سوال را می پرسند که مثلاً آنتی ویروس خود گوشی سامسونگ کجاست اگر از گوشی‌های سامسونگ استفاده می‌کنید با برنامه Smart Manager این مدل‌ها می‌توانید  جهت اسکن گوشی استفاده کنید.

  اما باز هم ممکن است برندهایی باشند که برنامه‌های پیش فرض مناسبی نداشته باشند، برای به دست آوردن کنترل گوشی اندرویدی خود و برای حذف ویروس‌ها ‌و بدافزارها از آن باید مراحل ذکر شده در زیر را  را دنبال کنید:

  قدم اول: قبل از هر اقدامی گوشی خود را خاموش کنید.

  به عنوان یک قاعده کلی، هر زمان که به دنبال راه حلی برای یک مشکل طولانی مدت هستید، پیشنهاد می‌کنیم از تصمیم گیری‌های ناگهانی خودداری کنید. به همین ترتیب، هنگامی که گمان می‌کنید گوشی اندرویدی شما به بدافزار یا ویروس آلوده شده، بهترین راه نگه داشتن دکمه پاور و خاموش کردن کامل موبایل است. خاموش کردن گوشی نه تنها مانع از تشدید اوضاع می‌شود بلکه تلاش مجرمان سایبری را برای انتشار بیشتر بدافزار یا ویروس دور می‌کند. علاوه بر این، خاموش کردن گوشی موبایل نیز زمان لازم برای تحقیق بیشتر برای راه حل این معظل را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

  قدم دوم: در «حالت امن» کار کنید

  پس از اینکه فهمیدید کدام برنامه باعث خرابکاری در گوشی اندروید شما شده، گوشی خود را مجدداً روشن کرده و به «حالت امن» تغییر دهید. با تغییر به «حالت امن» می‌توانید میزان خسارتی که برنامه آلوده ایجاد می‌کند را محدود کنید. برای فعال کردن حالت امن گوشی اندرویدی خود باید چند ثانیه دکمه پاور را نگه دارید و سپس روی گزینه “خاموش” ضربه بزنید و گزینه “راه اندازی مجدد در حالت امن” را انتخاب کنید، چند ثانیه صبر کنید تا گوشی شما ری استارت شود. اگر گوشی اندرویدی شما حالت امن ندارد، به جای آن حالت هواپیما را انتخاب کنید.

  قدم سوم: برنامه مخرب را در گوشی موبایل خود پیدا کنید.

  چگونه برنامه مخرب گوشی را پیدا کنیم ؟ پس از فعال کردن حالت امن در گوشی اندرویدی خود، از قسمت “تنظیمات” برنامه‌ای را که به عنوان منبع اصلی نرم‌افزار مخرب یا ویروس گوشی اندرویدی خود شناسایی کرده‌اید، پیدا کنید. پس از انتخاب “تنظیمات”، به قسمت “برنامه‌ها” بروید. از آنجا لیستی از همه برنامه‌های فعلی خود را مشاهده می‌کنید. هنگام دانلود برنامه از هر مارکتی دقت کافی داشته باشید، اگر چیزی مشکوک به نظر رسید به هیچ وجه آن را دانلود نکنید.

  قدم چهارم: برنامه مخرب را از گوشی موبایل حذف کنید.

  بعد از اینکه برنامه (های) ویروسی را پیدا کردید، برنامه را انتخاب کنید؛ سه گزینه برای شما وجود دارد – Delete ، Force Stop و Force Close. گزینه “Delete” را انتخاب کنید و برنامه آلوده را از گوشی اندرویدی خود حذف کنید با این کار ویروس و بدافزار نیز از بین می‌رود. برخی از گوشی‌های اندرویدی به جای “حذف” گزینه “غیرفعال کردن” دارند.

  قدم پنجم: دانلود برنامه‌های آنتی ویروس اندروید و ضد بد افزار برای حذف ویروس‌ها ‌و بدافزارها از گوشی

  پس از انجام مراحل بالا، باید اقداماتی انجام دهید تا مطمئن شوید این اتفاق دوباره تکرار نمی‌شود. همانطور که در بالا گفته شد، گوشی‌های اندرویدی مستعد این تهدیدات هستند، بنابراین کاربران باید برنامه‌های امنیتی را دانلود کنند. پس از شناسایی و حذف یک برنامه مخرب، می‌توانید یک آنتی ویروس اندروید برای گوشی خود، به عنوان مثال، نورتون و نرم افزار ضد بدافزار به عنوان مثال Malware Bytes را نصب کنید. این اپلیکیشن‌ها ویروس‌ها و بدافزارهای گوشی شما را شناسایی کرده و از آن در برابر تهدیدات محافظت می‌کند.

  از کجا بفهمیم گوشی ویروس دارد

  اینکه چگونه بفهمیم گوشیمون ویروسی شده یک موضوع است و حذف ویروس گوشی هم موضوعی دیگر. در حالی که سیستم عامل اندروید امنیت بالایی دارد، اما هنوز هم ویروس‌ها می‌توانند تدابیر امنیتی را دور بزنند و در گوشی نفوذ کنند. برای حذف ویروس اقدامات متنوعی وجود دارد که می‌توانید با بکارگیری آنها از دستشان برای همیشه راحت شوید. ما در مقاله‌ای دیگر در مجله فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا تمام روش‌های حذف ویروس گوشی را به شما آموزش داده‌ایم.

  نتیجه گیری:

  در این مطلب سعی شده به سوال از کجا بفهمیم گوشی ویروسی شده پاسخ داده شود. امیدوارم که با این مقاله، درک درستی از متداول‌ترین اقداماتی که می‌توانید برای حذف ویروس‌ها ‌و بدافزارها از گوشی موبایل اندرویدی خود انجام دهید بدست آورده باشید.

  با این حال، پیشگیری بهتر از درمان است، به همین دلیل دانلود نرم افزار امنیتی، آنتی ویروس اندروید و انجام اقدامات پیشگیرانه در برابر تهدیدات بسیار مهم است! در این مقاله سعی کردیم به سوال پرتکرار از کجا بفهمیم گوشیمون ویروسی شده و چطور ویروس گوشی را از بین ببریم پاسخ دهیم. منتظرات سوالات و نظرات شما عزیزان در این رابطه هستیم.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴۹ رای

  نوشته های مشابه

  ‫۲۱ نظرها

  1. اگر گوشی های سامسونگ A5ویروس داشته باشند به چند حالت زیر میشود ۱_عکس ها و ویدیو ها از حافظه خارجی به حافظه داخلی به طور خودکار فرستاده میشود ۲_یک یا دو برنامه روی گوشی نصب شود تمامی سیستمش کند میشود ۳_وقتی که داخل شارژ میگذاریم صفحه گوشی کمی داغ کند

   1. سلام من یه چند وقتی هست که گوشیم خود به خود بلوتوث یا مکان رو روشن میکنه ممکنه مشکلی باشه؟

  2. اگر گوشی های سامسونگ A5 ویروس داشته باشند به چند حالت زیر میشود:
   ۱_ عکس ها و ویدیو ها از حافظه خارجی به حافظه داخلی به طور خودکار فرستاده میشود
   ۲_یک یا دو برنامه روی گوشی نصب شود تمامی سیستمش کند میشود
   ۳_وقتی که داخل شارژ میگذاریم صفحه گوشی کمی داغ کند

  3. سلام ببخشید گوشی داداشم ویروسی شده و خاموشه الان وقتی روشن میکنی نهایتا اطلاعات اولیه میاد بعد دیگه همونجوری میمونه این مقاله برای گوشی های هس ک روشن هستن اما ویروسی هستن ولی این گوشی خاموشه چطور باید درستش کنیم؟
   یه برنامه فونت نصب کرد روش اول هنگ کرد بعد خاموش شد برنامه از شریت اومد براش اونم زد نصب یهو اینجور شد میشه لطفا کمکمون کنید

   1. باید گوشی رو یه متخصص نرم افزار ببینن و باید دقیق بررسی بشه

   2. اگه لپتاپ داری برنامه شریت و فونت رو توی اونجا حذف کن در غیر اینصورت باتری گوشی رو از گوشی جدا کرده و به گوشی دوباره متصل کنید اگه اونم درست نشد دکمه پاور و هام و افزایش صدا رو فشار دهید اگه دکمه هام به تاچ متصل بود دکمه پاور و افزایش رو فشار دهید نگه دارید وقتی صفحه گوشی روشن شد بازم نگه دارید در نهایت یک صفحه ای میاد که ممکنه هیچوقت ندیده باشی با دکمه افزایش و کاهش صدا لیست رو روی wipe data/factory reset یا همون wipe data ببرید و دکمه پاور رو بزنید ممکنه ازت yes و no بخاد اگه خاست با دکمه افزایش صدا و کاهش صدا روی yes ببرید و دکمه پاور رو بزنید و بعد گوشی تنظیمات کارخانه میشه و همه داده ها حذف میشه در صورت امکان قبل اینکار از داده ها بکاب بگیرید وگرنه باید با همه داده ها و برنامه های گوشیت خداحافظی کنی چونکه با wipe data همه چیز حذف میشه

   3. ممنونم ویروس کشی کردم واقعا فهمیدم ویروس داره ممنونم

  4. آنتی ویروس خود گوشی سامسونگ کجاست ؟ کدوم گوشیا خودشون انتی ویروس دارن؟

   1. گوشی SAMSUNG J500H درون برنامه مدیر هوشمند اندروید ۶.۰.۱

  5. از کجا بفهمیم گوشی ویروسی شده وقتی تماسای مشکوک دریافت می کنیم؟

  6. واقعا از کجا بفهمیم گوشی ویروس دارد؟ مدام باتریم خالی میشه واقعا ویروسی شده یا باتری مشکل داره؟

   1. اگه باتریت زود خالی میشه و زود شارژ میشه یعنی ظرفیت باتریت کم شده چونکه باتری ها ظرفتشون روز به روز کمتر میشه

  7. ممنون خیلی دنبال این بودم که از کجا بفهمم گوشیم ویروسی شده

   1. اول باید برنامه ضدویروس(انتی ویروس) داشته باشی بعد ویروس رو شناسایی و بعد هم نابودش کنی

   1. بسیار خوب با توضیحات کامل واقعا کامل خوب بود.البته سامسونگ همیشه همینطور بوده و هست…

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن