علم و دانشهمه

بلیط سفر به ماه برای ربات تیرانداز روسی صادر شد

ربات تیرانداز روسی فضانورد می‌شود! روسیه که در سال ۲۰۱۶ یک ربات انسان‌نمای امدادگر برای شرایط اضطراری ساخت و بعدها تفنگ به دست او داد تا تیر‌اندازی کند، این روزها نمونه‌ی پیشرفته‌ی آنها را برای فضانوردی طراحی کرده است. Roscosmos – که نام سازمان فضایی این کشور است- ربات انسان نمایی را با هدف فرستادن به فضا ساخته که ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ سوار بر فضاپیمای سایوز MS-14 برای دو هفته به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد رفت.

روسیه این ربات را فدور (Fedor)نامیده؛ دلیل شهرت این ربات عجیب و غریب تنها به سبب سفر او به فضا نیست بلکه فیلمی از فدور در ۲۰۱۷ توسط یک سیاستمدار بلند پایه روسی منتشر شد که حاوی صحنه‌های تیراندازی این موبایل بود و جهان را شوکه کرد.

بعد از انتشار گسترده این فیلم؛ سازندگان Fedor اعلام کردند که به هیچ وجه قصد ساخت یک نابودگر ندارند. هدف اصلی ساخت فدور دستیابی به یک هوش مصنوعی است  که توانایی انجام کارهای مختلف را داشته باشد.مدل امدادگر و فضانورد این ربات هم بیانگر صحت این ادعا هستند.

افزون بر قابلیت‌های نظامی، فدور، توانایی دوام و کار در محیط‌ها و شرایط سخت را نیز داراست به همین دلیل گزینه انتخابی روسیه برای فضانوردی است. دلیل دیگر رفتن فدور به فضا نیز این چنین عنوان شده که قبل از فرستادن مجدد فضانوردان انسان، به ماه برود، فضا و خطرات موجود در آن و مشکلات ایستگاه را بسنجد.

Fedor بعد از فرود روی ماه به اعضای ایستگاه بین المللی فضایی(ISS) ملحق می‌شود و علاوه بر مأموریت اصلی خود به آنها کمک می‌کند تا سیستم‌ها و سازه را بررسی کنند و در صورت لزوم عیوب مربوط به آنها برطرف شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن