خرید گوشی گیمینگ شیائومی
فضا و نجوم

رقص زیبا و اعجاب انگیز قمرهای نپتون!

طبق تازه ترین اخبار پیرامون منظومه‌ی شمسی و مقالات رسمی؛ دو مورد از قمرهای نپتون در هنگام گردش به دور این سیاره در فضایی مشترک بدون اینکه برخورد کنند، می‌رقصند. ما در مورد Thalassa و Niyad صحبت می‌کنیم، دو قمر نپتون که در سال ۱۹۸۹ توسط وُویجر ۲ کشف شدند و هر دو آنها احتمالاً اجساد انباشته از اجرام آسمانی باشند.

وُویجر ۲ (به انگلیسی: Voyager 2) یک کاوشگر فضایی متعلق به ناسا است که بدون سرنشین و میان‌سیاره‌ای بوده که در ۲۰ اوت ۱۹۷۷ در قالب پروژه‌ی کلی وویجر برای مطالعه‌ی سیاره‌های خارجی منظومه‌ی شمسی و همچنین فضای میان‌سیاره‌ای است.

مدارها و طنین‌های منظم قمرهای نپتون

یک مطالعه جدید که به رقص عجیب مداری که توسط این زوج انجام می‌شود، توجه کرده و نشان می‌دهد که هیچ حرکت دیگری و مشابه آن در منظومه شمسی نیست. این تحقیق با عنوان “مدارها و طنین‌های منظم قمرهای نپتون” انجام شده و در ژورنال ایکاروس در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۹ منتشر شد. نویسنده اصلی مارینا برزوویچ، کارشناس دینامیک منظومه شمسی در آزمایشگاه ناسا است.

رقص زیبا و اعجاب انگیز قمرهای نپتون!

او می‌گوید: «انواع مختلفی مدل‌های حرکت وجود دارد که سیارات، قمرها و سیارک‌ها می‌توانند از آنها پیروی کنند، اما این مورد قبلاً هرگز دیده نشده است. اگرچه مدار آنها تنها در فاصله ۱۸۵۰ کیلومتری (۱۱۵۰ مایل) از هم فاصله دارند، این دو قمر هرگز به هم نزدیک نمی‌شوند. به این دلیل است که مدار Niyad کج شده است و این قمر سریع‌تر از Thalassa حرکت می‌کند. دقیقاً به همین خاطر نیز هست وقتی این دو از یکدیگر عبور می کنند، همیشه در فاصله ۳۵۴۰ کیلومتری (۲۲۰۰ مایل) از یکدیگر قرار دارند. Niyad هفت ساعت طول می کشد تا به دور نپتون بچرخد، در حالی که Thalassa هفت و نیم ساعت طول می‌کشد.»

نتایج کار پژوهشگران مبتنی بر کامل‌ترین مجموعه داده‌های موجود برای این قمرهاست. این داده‌ها شامل اکتشافات وُویجر ۲، مشاهدات حاصل از تلسکوپ‌های زمینی و مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل است. داده‌ها از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۶ جمع شده‌اند.

فروش ویژه
تبلت  Redmi Pad ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۰,۷۹۹,۰۰۰ تومان
تبلت Redmi Pad ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت 128 رم 4 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۳۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5 ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت
گوشی شیائومی 12X ظرفیت 128 رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۶,۵۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی ۱۲X ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
گوشی سامسونگ Galaxy S21 FE 5G ظرفیت 128 گیگابایت رم 8 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۷,۶۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy S21 FE 5G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت رم ۸ گیگابایت
گوشی شیائومی Poco M4  5G ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۵,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Poco M4 5G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Poco F4 5G ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت
قیمت ویژه: ۱۰,۴۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Poco F4 5G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن