قیمت روز گوشی شیائومی
فضا و نجوم

ISRO منتشر کرد: تصاویر سه بعدی از ماه!

 • ISRO؛ سازمان تحقیقات فضایی هند؛ اخیراً مجموعه دیگری از تصاویر گرفته شده در مأموریت Chandrayaan-2 را در حساب رسمی توییتر خود منتشر کرده است.

  مأموریت Chandrayaan-2 یک ماموریت بسیار پیچیده است که در مقایسه با مأموریت‌های قبلی ISRO ، یک جهش مهم و چشمگیر فناوری را نشان می‌دهد، که یک Orbiter ،Lander و Rover را با هدف کاوش قطب جنوبی ماه به آنجا فرستاده است. این یک مأموریت منحصر به فرد است زیرا  هدف آن مطالعه نه تنها یک منطقه از ماه بلکه تمام مناطق، سطح و همچنین سطح زیر ماه در یک ماموریت واحد است.

  گوشی نوکیا G21 ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۴,۷۸۹,۰۰۰ تومان
  گوشی نوکیا G21 ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
  ISRO منتشر کرد: تصاویر سه بعدی از ماه!
  • Rover: پراگیان روور یک مریخ نورد با ۶ چرخ و هوش مصنوعی است.
  • Lander: برای فرود روی سطح قمری طراحی شده است.
  • Orbiter: برقراری ارتباط بین زمین و ماه با این وسیله ممکن است.

  نحوه ثبت تصاویر تازه:

  تصاویر تازه، که از طریق دوربین Terrain Mapping Camera-2)TMC-2) گرفته شده است، نمای سه بعدی از دهانه حفره‌ای در سطح ماه را به ما نشان می دهد. براساس  ادعای آژانس فضایی هند، این تصاویر در فرآیند تهیه مدل رقومی ارتفاع (DEM) از مدار ۱۰۰ کیلومتری عکس‌برداری شده است.

   مدل رقومی ارتفاع (Digital elevation model) یا DEM مدلی دیجیتال یا نمایشی سه‌بعدی از سطح زمین، ماه یا دیگر سیاره‌ها است که معمولاً برای نمایش ناهمواری‌ها تهیه می‌شود.

  ISRO منتشر کرد: تصاویر سه بعدی از ماه!

  ISRO می‌گوید تجهیزات تصویربرداری TMC-2 مورد استفاده در مأموریت Chandrayaan-2 یک نسخه اصلاح شده از TMC است که در مأموریت Chandrayaan-1 مورد استفاده قرار گرفته بود. تصاویر گرفته شده از طریق TMC-2، هنگام پردازش DEM‌ها، ژئومورفولوژی قمری، مطالعه منشأ و تکامل ویژگی‌های توپوگرافی روی سطح ماه را امکان‌پذیر می‌کند. این ویژگی‌های ویژگی‌های توپوگرافی شامل دهانه‌ها، جریان گدازه  و چین‌خوردگی‌های سطح ماه است که شناخت آنها در طول سالیان قبل سخت بوده اما اکنون به لطف پیشرفت فناوری و تکنولوژی و علم راحت‌تر شده است.

  ISRO منتشر کرد: تصاویر سه بعدی از ماه!

  یکی از تصاویر موجود در مجموعه اخیر ایسرو، یک نمای سه بعدی از دهانه یک حفره را به ما نشان می دهد. اگرچه احتمالاً در تصویر کوچک به نظر می رسد، اما از دهانه گمان می رود که قطر آن ۱۶ کیلومتر و ارتفاع آن ۱۴۰۰ متر باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن