مقایسه پیشرفته

مقایسه اختصاصی گوشی‌های گلکسی A30/A30S و A20/A20S

همان طور که می‌دانید سامسونگ در سال ۲۰۱۹ گوشی‌های میان‌رده سری A خود را در دو نوبت وارد بازار کرده است. گلسی ای ۲۰ و گلکسی ای ۳۰ در اوایل سال ۲۰۱۹ معرفی و عرضه شد، سپس این شرکت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ نسخه به روز رسانی شده این دستگاه‌ها را با حرف انگلیسی S وارد بازار کرد. گوشی گلکسی ای ۳۰ اس در ماه آگوست و ای ۲۰ اس در ماه سپتامبر در دسترس کاربران قرار گرفته‌اند. در مقاله و ویدئو تیم ۱۹ کالامگ به مقایسه مدل‌های A30/A30S و A20/A20S پرداخته است.

مقایسه اختصاصی گوشی‌های گلکسی A30/A30S و A20/A20S

اگر از آن دسته افرادی هستید که در هنگام خرید گوشی موبایل، یک میان‌رده را مدنظر دارید، قطعاً با مدل‌های مختلفی روبه‌رو شده‌اید. هر کدام از آنها ویژگی‌های منحصر‌ به فردی داشته و تا حدودی سلیقه مخاطبان را نیز در نظر گرفته‌اند. در مواردی هم مشاهده شده که برخی از گوشی‌های میان‌رده موجود در بازار امکانات و ویژگی‌های نزدیک به هم داشته که این امر فرآیند انتخاب و خرید را تا حدودی مشکل می‌کند. اگر طرفدار برند سامسونگ هستید و قصد دارید یک گوشی میان‌رده را خریداری کنید چندین گزینه پیش روی شما قرار دارد که می‌بایست از بین آنها انتخاب کنید.

مقایسه اختصاصی میان رده های سامسونگ

یکی از سوال‌های کاربران گوشی‌های سامسونگ در هنگام خرید این است که این موبایل‌های میان‌رده نسبت به نسخه قبل چه تفاوت‌هایی داشته و چه ویژگی‌هایی در آنها ارتقاء پیدا کرده است. از طرفی دیگر نیز کدام یک از این میان‌رده‌های سری A عملکرد بهتری را از خود نشان خواهد داد. در ادامه تیم فنی ۱۹ کالامگ، به منظور آسان کردن فرآیند خرید این چهار مدل را با هم مورد بررسی و مقایسه قرار داده است.

در این ویدئو می‌توانید عملکرد گوشی‌های گلکسی ای ۲۰، گلکسی ای ۲۰ اس، گلکسی ای ۳۰ و گلکسی ای ۳۰ اس را مشاهده کنید.

در ابتدا به مشخصات کلی هر یک از این موبایل‌ها اشاره کرده سپس عملکرد آنها در شرایط مختلف به شما نشان داده خواهد شد.

گلکسی ای ۲۰:

پردازنده مرکزی:  Exynos 7884
پردازنده گرافیکیMali-G71 MP2
نمایشگر:۶٫۴ اینچی از نوع Super AMOLED
دوربین:دوربین اصلی(۱۳+۵) مگاپیکسلی – دوربین سلفی: ۸ مگاپیکسلی
باتری:لیتیوم پلیمری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر- نسخه فست شارژ: ۱۵ وات

گلکسی ای ۲۰ اس:

 

پردازنده مرکزی:  Qualcomm SDM450 Snapdragon 450
پردازنده گرافیکیAdreno 506
نمایشگر:۶٫۵ اینچی از نوع IPS LCD
دوربین:دوربین اصلی سه گانه (۱۳+۸+۵) مگاپیکسلی – دوربین سلفی: ۸ مگاپیکسلی
باتری:لیتیوم پلیمری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر- نسخه فست شارژ: ۱۵ وات

در رابطه با تفاوت‌های این دو گوشی سامسونگ خاطر نشان می‌شود که نمایشگر ای ۲۰ اس اندکی بزرگتر شده؛ اما در مقایسه با ای ۲۰ کیفیت آن به نحو قابل توجهی افت داشته است. به این دلیل که سامسونگ این‌بار به جای استفاده از پنل Super AMOLED از پنل LCD بهره برده است. از این رو تراکم پیکسلی از ۲۶۸ به ۲۶۴ پیکسل بر اینچ تنزل پیدا کرده است. تنها نقطه قوت گلکسی ای ۲۰ اس نسبت به ای ۲۰ را می‌توان دوربین آن در نظر گرفت که یک لنز ۸ مگاپیکسلی به آن اضافه شده؛ اما باتری آن نیز تفاوت نداشته است. 

در گوشی ای ۲۰ پردازنده Exynos 7884 به خدمت گرفته شده که بر اساس معماری ۱۴ نانومتری ساخته شده؛ در حالی که سامسونگ گلکسی ای ۲۰ اس پردازنده Snapdragon 450 را به خدمت گرفته است. گلکسی ای ۲۰ و ای ۲۰ اس که در این بررسی مورد استفاده قرار گرفته‌اند هر دو به حافظه ۳۲ و رم ۳ مجهز شده‌اند. در مقابل گوشی‌های ای ۳۰ و ای ۳۰ اس به حافظه ۴/۶۴ گیگابایت مجهز شده‌اند. که در ادامه به برخی از مشخصات آنها اشاره خواهیم کرد.

گلکسی ای ۳۰‌اس: 

پردازنده مرکزی:  (Exynos 7904 (14 nm
پردازنده گرافیکیMali-G71 MP2
نمایشگر:۶٫۴ اینچی از نوع Super AMOLED
دوربین:دوربین اصلی سه گانه (۲۵+۸+۵) مگاپیکسلی – دوربین سلفی:۱۶ مگاپیکسلی
باتری:لیتیوم پلیمری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر- نسخه فست شارژ: ۱۵ وات

گلکسی ای ۳۰:

پردازنده مرکزی:  (Exynos 7904 (14 nm
پردازنده گرافیکیMali-G71 MP
نمایشگر:۶٫۴ اینچی از نوع Super AMOLED
دوربین:دوربین اصلی دوگانه (۱۶+۵) مگاپیکسلی – دوربین سلفی: ۱۶ مگاپیکسلی
باتری:لیتیوم پلیمری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر- نسخه فست شارژ: ۱۵ وات

در رابطه با این دو مدل نیز خاطر نشان می‌شود که نمایشگر و پردازنده تفاوت چندانی نداشته‌اند، هر دو از نمایشگر Super AMOLED بهره برده‌اند و باتری مشابهی نیز دارند؛ تنها سامسونگ سعی کرده، دوربین را ارتقاء دهد. دوربین گلکسی ای ۳۰ اس به لنز اصلی ۲۵ مگاپیکسلی و یک لنز ۸ مگاپیکسلی و یک سنسور ۵ مگاپیکسلی دیگر مجهز شده است. حال می‌بایست دید که این گوشی‌ها در واقعیت به چه صورت عمل کرده و چه تفاوتی با هم خواهند داشت.

طراحی:

در مورد طراحی نیز خاطر نشان می‌شود که هر چهار گوشی از پلاستیک ساخته شده‌اند.

در مورد طراحی نیز خاطر نشان می‌شود که هر چهار گوشی از پلاستیک ساخته شده‌اند. تیم فنی ۱۹ کالامگ، امکانات، کیفیت متریال و بدنه این دستگاه‌ها را در کنار هم مقایسه کرده است. در این مورد می‌بایست گفت که A30s نتیجه‌ای دور از انتظار را نشان داده است. به این دلیل که در این بررسی مشخص شد از نظر ظرافت در طراحی حتی از A30 هم ضعیف تر ظاهر شده است. همان طور که در ویدئو می‌بینید با کمی دقت در حاشیه و اطراف نمایشگر A30s متوجه پلاستیک اضافه فریم بر روی بدنه خواهید شد.

گلکسی ای 30 و گلکسی ای 30 اس و گلکسی ای 20 و گلکسی ای 20 اس

نمایشگرها:

اولین نکته‌ای که در همان نگاه اول متوجه خواهید شد کیفیت نمایشگر‌های مورد استفاده در مدل‌های A30/A30S و A20/A20S است. برای مثال با کمال تعجب مشاهده شد که کیفیت نمایشگر گلکسی ای ۳۰ اس در مقایسه با نسل قبل، تنزل چشمگیری داشته است. افت کیفیت و تراکم پیکسلی گلکسی ای ۳۰ اس به روشنی قابل مشاهده بوده و کاهش چشمگیری را نشان داده است. با زوم یک دوربین بر روی این نمایشگرها، اختلاف در تراکم پیکسل این گوشی‌ها بهتر قابل مشاهده است. برای تست کیفیت و زاویه دید هم، می‌توانید آنها را از زاوایای مختلف مشاهده کنید. در این هنگام، به وضوح متوجه کیفیت بهتر گوشی‌های A20 و a30 در کنار نسل بعد خود خواهید شد.

گلکسی ای 30 و گلکسی ای 30 اس و گلکسی ای 20 و گلکسی ای 20 اس

دوربین‌ها:

به نظر می‌رسد که تمرکز عمده و هدف سامسونگ از عرضه نسخه به روزرسانی شده برخی از محصولات خود در اواخر ۲۰۱۹، ارتقاء دوربین‌ها بوده است. در مقایسه با نسل قبل، دوربین آنها ارتقاء داشته؛ اما می‌بایست دید که در واقعیت کدامیک عملکرد بهتری خواهد داشت.

مقایسه گوشی های سری ای سامسونگ

به طور کلی گلکسی ای ۳۰ و گلکسی ای ۳۰ اس از سخت‌افزار بهتری برای دوربین‌ها بهره برده‌اند. در اولین تست انجام گرفته توسط تیم ۱۹ کالا دوربین‌ها محک زده شده‌اند. نتیجه این مقایسه، برخلاف آن چیزی بود که انتظار می‌رفت. در ویدئو می‌بینید که عکس‌های گرفته شده با گوشی‌های A30 و A30s رزولوشن بالاتری داشته در حالی که A20s ظاهراً از بقیه ضعیف‌تر عمل کرده است. همانطور که مشاهده می‌کنید با زوم روی تصاویر، تفاوت عملکرد این مدل از گوشی‌های سری A سامسونگ را بهتر متوجه خواهید شد. در عمل مشاهده شده که کیفیت عکس‌های گرفته شده با A30 بهتر از بقیه است. به جرأت می‌توان گفت که حتی از ای ۳۰ اس هم بهتر عمل کرده است. 

از لحاظ کیفیت فیلم‌برداری هم به جرأت می‌توان گفت که کیفیت فیلم‌های ثبت شده با گلکسی ای ۳۰ از نسل بعد خودش بهتر است

در رابطه با ای ۲۰ اس هم گفته می‌شود که گر چه به نسبت ای ۲۰ جزئیات بهتری را ثبت کرده؛ اما در برخی موارد، عکس‌های آن نویز بالایی دارند. به نظر می رسد که عکس‌های گرفته شده با ای ۲۰ کاربر پسندتر باشند. از لحاظ کیفیت فیلمبرداری هم به جرأت می‌توان گفت که کیفیت فیلم‌های ثبت شده با گلکسی ای ۳۰ از نسل بعد خودش بهتر است. برایتنس و شدت نور فیلم‌های ضبط شده با گوشی گلکسی ای ۳۰ اس به حدی زیاد بوده که بر ارائه رنگ آن نیز تأثیر گذاشته است. این امر در نمونه فیلم گرفته شده از درختان به وضوح مشخص است. قطعاً می‌توان گفت که ای ۳۰ در این مورد کیفیت بسیار بهتری را ارائه داده است. 

مقایسه اختصاصی سری ای

ای ۲۰ نیز نسبت به A20s کیفیت و رزولوشن بهتری را از خود نشان داده است. حتی در مواردی نیز به نظر می‌رسد که از نظر ثبت جزئیات بهتر از بقیه عمل کرده؛ اما ارائه رنگ ضعیف‌تری دارد.

در رابطه با کیفیت عکس‌های سلفی نیز خاطر نشان می‌شود که ظاهراً در تست انجام شده، ای ۳۰ اس و ای ۲۰ بهتر از بقیه عمل کرده‌اند. A30s کیفیت و رزولوشن بالاتری را به نسبت a30 ارائه داده و A20 هم به نسبت A20s جزئیات بیشتری را ثبت کرده است. البته تصویر گرفته شده با A20s واقعی‌تر به نظر می‌رسد؛ اما در مقایسه با سلفی‌های A20 با رنگ‌های شاداب و سرزنده خود، کمتر کاربر‌پسند است.

برای مشاهده نمونه عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده با این گوشی‌ها در موقعیت‌های مختلف و مقایسه ارائه رنگ و جزئیات آنها به ویدئو مراجعه کنید.

سخت افزار:

قبلاً به تراشه‌ای که گوشی‌های گلکسی A30/A30S و A20/A20S مورد استفاده قرار داده‌اند، اشاره کردیم حال می‌بایست دید که این میان‌رده‌ها در عمل به چه صورت خواهد بود. در ادامه قدرت این گوشی‌ها از بابت امتیازی که بنچمارک آنتوتو به آنها اختصاص داده، تست شده‌اند. A30s و A30 با نتایج نزدیک به هم در یک رده قرار گرفته در حالی که گلکسی A20اس با ثبت امتیازی کمتر از بقیه، در آخر لیست گوشی‌های مورد مقایسه در این تست دارد.

نام گوشیامتیاز آنتوتو

گلکسی ای ۳۰‌اس

۱۰۹۴۱۸
گلکسی ای ۳۰‌۱۰۷۴۷۵
گلکسی ای ۲۰۹۵۰۰۰
گلکسی ای ۲۰‌اس۷۵۸۰۰

 

از این رو برای تست و مقایسه عملکرد آنها از نظر پردازنده و گرافیک، بازی پابجی بر روی آنها اجرا شده است. ۱۹‌کالا مگ قدرت و توانایی گرافیکی این مدل‌ها را در عمل تست کرده است. باید گفت A30 و A30s بسیار خوب عمل کردند؛ اما صفحه‌نمایش GALAXY A30 این گیم را بسیار شفافت و جذاب‌تر به نمایش گذاشته است. البته همانطور که انتظار می‌رفت، گلکسی GALAXY A20s نسبت به رقبای خود جزئیات کمتری از بازی را به نمایش گذاشته است. با رفتن به تنظیمات گرافیکی گیم و بالا‌بردن نهایت سطح گرافیکی قابل‌پردازش، دلیل این اختلاف مشخص شد. جالب اینجاست که در این تست، A20 تقریباً به اندازه A30 و A30s در بازی پابجی موفق عمل کرده است.

مقایسه اختصاصی چهار مدل از سری A؛ گلکسی ای 30 اس، گلکسی ای 30، گلکسی ای 20 و گلکسی ای 20 اس

باتری:

و در نهایت هم برای تست باتری، میزان صدا و نور گوشی‌ها به مقدار نصف کاهش و آنها در حالت air mode قرار داده شدند، سپس یک ویدئو یکسان به مدت یک ساعت بر روی این دستگاه‌ها اجرا شد. A30s کمترین و A20s هم بیشترین میزان مصرف شارژ را داشته و نتیجه مصرف دو مدل دیگر را نیز می‌توانید در ویدئو مشاهده کنید.

و اما نتیجه:

قطعاً مدل‌های A30/A30S و A20/A20S نه تنها ارتقا پیدا نکردند بلکه تنها می‌توان عرضه این مدل‌ها را سیاست سامسونگ، برای کاهش هزینه‌های تولید به حساب آورد. با کمال تعجب مشاهده شده که A20 و A30 خصوصاً در اجرای گیم بسیار خوب عمل کرده‌اند.

اگر مدل‌های A30/A30S و A20/A20S را به عنوان مدل‌های اقتصادی در نظر بگیرید، تیم ۱۹‌مگ، گلکسی A20 رو به شما پیشنهاد می‌کند و اگر هم با پرداخت اختلاف هزینه A20 با A30 مشکلی ندارید، قطعاً گلکسی A30 ارزش خرید بالایی داشته که به عنوان یک گزینه در هنگام خرید گوشی به شما پیشنهاد می‌شود.

نظرات سازنده خود را با ۱۹ کالا مگ به اشتراک گذارید.

16 نظرات
 1. سعید :

  من خودم موبایل فروشم و گوشی دستم ای سی اس هستش و بنده همه سری گوشی هارو دستم داشتم و تست کردم اما ای سی اس رو بیشتر از ای۳۰ و ای۲۰ و حتی ای ۵۰و۷۰ قبول دارم و به مشتری هام پیشنهاد میکنم.

 2. داود جیریایی :

  سلام .یکی راهنمایی کنه .من چه گوشی بگیرم.ا ده اس یا ا۲۰ یا ا۲۰ اس یا ا ۳۰ یا ا ۳۰اس

 3. طاها :

  قطعا ای۲۰ از ای ۲۰اس بهتره

 4. احسان :

  من A30s 128 GB خریدم چیبستش ۷۸۸۵ هست خودم سایتan tu tu تستش کردم بخدا امتیاز ۱۲۸۰۰۰ اورد برید مطالعه کنید چیبست اگزنوست ۷۸۸۵ از مدل A30 با چیبست ۷۹۰۲ معمولی بالا تر سخت افزارش قویی تره دوربین و هارد بکنار حالا فرکانس اس ۲.۲ هست ولی مال ای ۳۰ مقدارش۱.۸ هست

 5. میلاد :

  به خدا واقعا هرچی گفته راست گفته A30 از همشون بهتره من خودم A30s رو فروختم و A30 خریدم واقعا از همشون سرتره دمتون گرم همه چیزتون واقعیت داره

 6. هانی :

  فیلم بسیار کامل و خوب بود و نتیجه خیلی مفید بود ممنون

 7. Hamed :

  قطعا A30s از همش بهتره

 8. Zahro :

  من a30s دارم یکی از دوستامم a30 داره ولی هرجور حساب میکنیمa30s از همه لحاظ ب جز کیفیت صفحه نمایش بهتره .بعد من واس خریدش خیلی تحقیق کردم و فیلمای زیادی و دیدم ک این دو گوشی با هم مقایسه شده و همونجوری ک گفتم a 30s بهتر بوده بعد من از چنتا گوشی فروش هم پرسیدم ک گفتن a30sبهتره حالا نمیدونم چرا تو اینجا دارن بد نشون میدن این گوشیو.تازه کیفت دوربینش خیلی بهتر از a30 خیلیم گوشی خوشگل و خوش دستیه

 9. ساجده :

  سلام،من سه روزه گوشی a20s گرفتم و ۱۵ روز ضمانت تعویض داره بنظرتون اگه a20 بگیرم بهتر نیس؟ اگه فروشنده با وجود ضمانت تعویض گوشی رو تعویض نکنه چیکار کنم؟شماره ای هست که بتونم از فروشنده شکایت کنم

 10. sムʍムŋ :

  واقعا دمت مدیر سایت گرم خیلی مطلب مفیدی بود من کع خودم a 30 دارم ازشم خلی راضیم واسه پابجیم فوق العادس

 11. پروانه :

  سلام ممنون بابت این اطلاعات
  من فردا صبح میخواستم برم ای سی اس بگیرم خب الان فهمیدم که خیلی بهتره گه ای سی بگیرم
  مرسی

 12. بنیامین ارام :

  خیلی تو خرید گوشی این مطالب بهم کمک کرد ممنون از مدیر سایت گرامی

 13. Mohsen :

  یهنی گوشی A20s بهتر از گوشی a20 کدومشون بهتر برا پابجی خوبه

 14. حمید :

  سلام
  واسه منی که میخام گوشی بخرم واقعا مطلب مفیدی بود ولی کاش با گوشی های هم رده های خودشون تو برندای دیگه مثل سامسونگ و هواوی هم مقایسه میشدن
  ممنون

  1. 19 کالا مگ :

   ممنونم از نظرات شما سعی می کنیم که این مقایسه رو هم در برنامه داشته باشیم

 15. احسان :

  خیلی زحمت کشیده بودین. عالی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.