قیمت گوشی های شیائومی
خودروهمه

اتومبیل‌های خودران با گوش‌های مصنوعی هوشمند!

تمرکز بسیاری از خودروسازی‌های بزرگ بر روی اتومبیل‌های خودران است تا زحمت رانندگی را هم از دوش انسان بردارند. ویژگی‌های بسیاری نیز تاکنون برای یک اتومبیل خودران در نظر گرفته شده است اما “گوش” مصنوعی هوشمند یکی از شگفت‌انگیزترین این خصوصیات است.

دلیل استفاده از گوش‌های مصنوعی هوشمند چیست؟

با خودروهای مدرن امروز، شرکت‌ها سعی می‌کنند یک تجربه رانندگی بدون حواس‌پرتی را به رانندگان ارائه دهند. به همین دلیل است که گاهی اوقات صداهای خارجی از جاده به گوش راننده نمی‌رسد. با وجود اینکه این عایق صوتی جزئی از اتومبیل‌های امروزی است و بلندگوهای پرقدرت نیز باعث می‌شود صداهای کمتری به گوش راننده برسد.

محققان پژوهشگاه موسسه فناوری دیجیتال Fraunhofer درOldenburg، آلمان با توجه به این امر گوش‌هایی ایجاد کرده‌اند تا خودروها بتوانند صداهای مهم را بشنوند و آنها را به راننده تحویل دهند. این امر باعث می شود رانندگان ماشین به صداهای اطراف خود به موقع گوش داده و واکنش درستی نشان دهند.

گوشی مصنوعی

 گوشی سامسونگ Galaxy S20 FE ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۱۲,۷۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy S20 FE ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت

چگونه کار می‌کند؟

این گروه از محققان صنعت خودرو، برای “گوش‌های مصنوعی هوشمند” اتومبیل از میکروفونی استفاده می‌کنند که درون یک محافظ قرار داده شده و البته در خارج از اتومبیل نصب شده است. این میکروفون صدای خارجی را دریافت کرده و آن را به یک واحد کنترل ویژه، که در داخل ماشین است، ارسال می‌کند. این واحد کنترل شامل نرم‌افزار، درایور و میکروفون است. در داخل این نرم افزار، یک گالری از صداهای مختلف برای تطبیق صداها وجود دارد . این نرم‌افزار با استفاده از یک الگوریتم پردازشی خاص، قادر است صداهای مهم و مختلف را با دفع نویز پس‌زمینه تشخیص دهد. مانند صدای آژیر آمبولانس که از عقب به راننده نزدیک می‌شود. 

همچنین این گروه از محققان بر این باورند که این فناوری برای وسایل نقلیه خودران بسیار سودمند خواهد بود. گوش‌های هوشمند خودروها می‌تواند با هشدار دادن به رانندگان در تمام مدت  و در طول مسیر از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن