گوشی آیفون
علم و دانشفضا و نجوم

جایزه نوبل به فیزیکدانانی اهدا شد که درک ما از کیهان را تغییر دادند

 • جوایز نوبل در علوم از مهمترین جوایزی است که می‌توان دریافت کرد. سه دانشمند به دلیل فعالیت خود در مورد کشف آنچه جهان از آن ساخته شده است و اعتبار بخشیدن به نظریات پیرامون سیارات فراخورشیدی، جایزه نوبل فیزیک دریافت کرده اند.

  براساس اعلامیه مطبوعاتی روز سه شنبه ، ۸ اکتبر ۲۰۱۹، جیمز پیبلز دانشمند کانادایی و اخترشناسان سوئیسی میشل مایر و دیدیه کوئولز در حال تقسیم جایزه نوبل؛ ۹ میلیون کرون سوئدی معادل ۹۰۶۷۰۵ دلار برای اکتشافات جداگانه خود هستند.

  جایزه نوبل به فیزیکدانانی اهدا شد که درک ما از کیهان را تغییر دادند

  نحوه تکامل جهان

  یافته‌های Peeble در مورد نحوه تکامل جهان است. روز گذشته، وی در مورد دریافت این جایزه گفت:

  «دریافت این جایزه بسیار هیجان انگیز است، اما این امر هیچ‌گاه نباید بخشی از برنامه‌های شما باشد. شما باید وارد علم شوید زیرا فارغ از جایزه قطعاً مجذوب آن خواهید شد.»

  وی نظراتی را توسعه داده که به کمک آن مشخص می‌شود کیهان و جهان ترکیبی از ماده معمولی، ماده تاریک و انرژی تاریک است. ماده تاریک و انرژی تاریک دو مورد از بزرگترین رمز و رازهای نجوم هستند. انرژی تاریک نیرویی است که برای توضیح حرکات کهکشان‌های دوردست، تئوریزه شده است. به لطف یافته‌های Peeble، حال می‌دانیم که حدود ۶۸٪ جهان از انرژی تاریک ساخته شده است.

  سیارات فراخورشیدی

  مایر و کوئولز به نظریاتی پیرامون وجود سیارات فراخورشیدی اعتبار بخشیدند و آنها را تئوریزه کردند. در این راستا موفق به کشف سیاره موسوم به ۵۱ Pegasi b در صورت فلکی پگاسوس شدند که این سیاره ۱۵۰ برابر بزرگتر از زمین است و دمای سطح آن ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد است ( ۱،۸۳۲ درجه فارنهایت).

  کشف آنها در مورد اولین سیارات فراخورشیدی به اخترشناسان اجازه داده است که نه تنها اینگونه سیاره‌ها بلکه سیاره‌هایی را که پتانسیل پشتیبانی از زندگی را دارند، پیدا و شناسایی کنند.

  فروش ویژه
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۷,۴۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 11 Pro 4G ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱۰,۹۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco F4 5G ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۷,۰۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۱۰,۲۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco X4 GT 5G ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۹,۹۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 11 Pro Plus ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی a02s
  قیمت ویژه: ۵,۶۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 11 4G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت رم ۶ گیگابایت

  ناسا وجود بیش از ۴۰۰۰ سیاره را در خارج از منظومه شمسی ما تأیید کرده است که قبل از مایر و کوئولز، کمتر کسی بصورت جدی و علمی به سیارات فراخورشیدی فکر کرده بود و به دنبال کشف آنها بود.

  شایان ذکر است؛ جوایز نوبل دیگر که در این هفته اهدا می‌شود که شامل جایزه نوبل شیمی، جایزه نوبل ادبیات و جایزه صلح نوبل است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن