قیمت گوشی سامسونگ
پزشکیعلم و دانشهمه

کشف یک ساختار در باکتری و امیدواری برای ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید

 • آنتی بیوتیک‌ها (antibiotics) و عوارض مصرف آنها همواره یکی از موارد نگران کننده‌ای است که هم محققان و هم بیماران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تاکنون تحقیقات زیادی در این زمینه انجام گرفته است. اخیراً پژوهشگران دانشگاه کرنل آمریکا در طی تحقیقات خود به کشف ساختاری دست یافتند که متعلق به باکتری‌ها بوده و می‌تواند مسیر جدیدی را برای ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید پیش روی دانشمندان قرار دهد. کشف یک ساختار در باکتری و امیدواری برای ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید را در پی داشته است.

  کشف یک ساختار در باکتری و امیدواری برای ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید را در پی داشته است.

  کشف این ساختارها می‌تواند روش جایگزینی را برای مقابله با باکتری‌های بیماری زا و و مقابله با میکروب‌های مقاوم در برابر باکتری‌ها ارائه دهد. 

  این ساختارها با عنوان T-box شناخته می‌شوند. باکتری که در این تحقق انتخاب شده است «مایکو باکتریوم توبرکلوسیز» نام دارد. این گروه از محققین برای نشان دادن ساختارهای تی باکس در این باکتری از روش بلونگاری اشعه ایکس استفاده کردند. خاصیت این نوع ساختارها این است که کمبود یک آمینو اسید در سلول را تشخیص داده و باعث می‌شوند که باکتری با تولید آمینو اسید بیشتر، این کمبود را جبران کند.

  کشف یک ساختار در باکتری و امیدواری برای ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید

  به گفته این محققین اگر بتوان دارویی تولید کرد که بر روی تی باکس‌ها تاثیر داشته و مانع اتصال آن به حامل آر. ان. ای شود، می‌توان به ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید امیدوار بود که عوارض جانبی کمتری داشته باشند. 

  به نقل از یکی از پژوهشگران این تحقیق تی باکس‌ها تنها در باکتری‌ها وجود دارند و در واقع ژن‌های ضروری را کنترل می‌کنند. در واقع این ساختارها باعث می‌شوند که باکتری در شرایطی مثل کمبود غذا واکنش نشان دهد. این ساختارها به حامل‌های آمینو اسید متصل می‌گردند. حامل‌های آمینو اسید tRNA نام دارند و هر کدام به آمینو اسید خاصی متصل می‌شوند. 

  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۸,۵۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  گوشی هوآوی nova 8 4G ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۱,۶۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی هوآوی nova 8 4G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی هوآوی Y6p ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۳,۵۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی هوآوی Y6p ظرفیت ۶۴ گیگابایت
  گوشی شیائومی Poco M3 Pro 5G ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۶,۰۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco M3 Pro 5G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت

  این محققین موفق شدند که به طور کامل ساختار پیچیده تی باکس و RNA‌ها را شرح دهند. زمانی که میزان آمینو اسید در باکتری کم می‌شود حامل مربوط به آن خالی می‌ماند از این رو به یک تی باکس متصل می‌شود. زمانی که میزان این ماده افزایش می‌یابد، حامل به آن می‌پیوندد. 

  این محققین خاطر نشان کرده‌اند که با کشف این سختارها می‌توان بخش‌های مختلف یک تی باکس و تاثیر آنها در برخورد با یک حامل را مورد بررسی قرار داد. به گفته این محققین اگر بتوان دارویی تولید کرد که بر روی تی باکس‌ها تاثیر داشته و مانع اتصال آن به حامل آر. ان. ای شود، می‌توان به ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید امیدوار بود که عوارض جانبی کمتری داشته باشند. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن