قیمت گوشی سامسونگ
علم و دانشموبایل و تبلتهمه

اعتیاد به موبایل در نوجوانان وجود ندارد؛ ما دوست داریم اینگونه تصور کنیم!

 • هر نوجوانی را که می‌شناسید این شانس را دارد که احتمالاً یک گوشی موبایل داشته باشد. این امر احتمالاً برای سلامت روان مشکل‌ساز خواهد بود؛ اما این احساسی است که معمولاً از گفته‌هایی مثل «یک چهارم از نوجوانان به گوشی موبایل خود معتاد هستند» دریافت می‌کنید. این مطالعات نشان می‌دهد که اعتیاد به موبایل در نوجوانان وجود ندارد؛ اما ما دوست داریم اینگونه تصور کنیم. این‌بار قصد داریم نتایج حاصل از مطالعه بر روی ۲۳ درصد از نوجوانانی که از گوشی موبایل استفاده می‌کنند را مورد بررسی قرار دهیم.

  بر اساس خبری که از یکی از نشریات مرتبط با این تحقیق منتشر شده، این امر با اعتیاد رفتاری مطابقت دارد. در این مطالعه همچنین مشخص شده که افرادی که بیشتر از گوشی خود استفاده می کنند احتمالاً سه برابر از بقیه در معرض خطر افسردگی و اضطراب هستند. همچنین ممکن است به اندازه کافی نتوانند بخوابند.

  اعتیاد به موبایل در نوجوانان وجود ندارد؛ اما ما دوست داریم اینگونه تصور کنیم.

  بنا به گفته یکی از این محققین؛ «این داستان غم‌انگیزی است؛ گوشی‌های هوشمند مشکلاتی را در رابطه با سلامت روان کودکان در پی خواهند داشت. این نکته را خاطر نشان می‌کنیم که بهتر است قبل از اینکه نسبت به این موضوع مضطرب شویم، راجع به آن فکر کرده و تحقیق کنیم که آیا یک فرد می‌تواند به گوشی موبایل خود، بازی‌های کامپیوتری و یا اینترنت اعتیاد پیدا کند یا خیر؟ برخی از محققان معتقدند که این امکان‌پذیر است در حالی که برخی دیگر کاربرد واژه اعتیاد را مناسب نمی‌دانند.

  اعتیاد به موبایل در نوجوانان وجود ندارد اما ما دوست داریم اینگونه تصور کنیم.

  محققان برای ارزیابی رفتار افراد بررسی‌‌هایی را انجام دادند. در رایج‌ترین نظرسنجی چندین سؤال مطرح می‌شود که صرفاً می‌تواند میزان بالای استفاده از موبایل را نشان دهد بدون اینکه لزوم از نظر پزشکی و آسیب‌شناسی آن را یک بیماری به حساب آورد. در این مطالعه این سوال مطرح شد که آیا افراد بیشتر از مقداری که لازم دارند از گوشی خود استفاده می‌کنند؟ آیا باعث می‌شود که از برخی از برنامه‌های خود عقب بمانند؟ و آیا تا به حال به آنها گوش‌زد شده که زیاد از گوشی خود استفاده می‌کنند؟ اما این سوال مطرح است که آیا واقعاً این سوالات می‌تواند اعتیاد را شناسایی کند؟ یا جایگزین شدن موبایل به جای کتاب را نشان دهد.

  اعتیاد به موبایل صحت دارد یا خیر؟

  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۸,۹۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 Ultra ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۲۱,۴۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy Note20 Ultra ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  گوشی شیائومی (Redmi 9 (NFC ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۳,۹۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی (Redmi 9 (NFC ظرفیت ۶۴ گیگابایت
  گوشی شیائومی Poco X3 Pro ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۶,۰۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Poco X3 Pro ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
   گوشی جی پلاس P10 ظرفیت 32 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱,۹۷۹,۰۰۰ تومان
  گوشی جی پلاس P10 ظرفیت ۳۲ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy A52 4G ظرفیت 128 رم 8 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۰,۱۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy A52 4G ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی شیائومی Mi 10T Lite 5G ظرفیت 128 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۷,۰۷۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Mi 10T Lite 5G ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت
  گوشی شیائومی Mi 10T 5G ظرفیت 128 رم 8 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۰,۳۹۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Mi 10T 5G ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت
  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۷,۷۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی شیائومی Redmi Note 10 Pro ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy A72 4G ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۱۲,۷۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy A72 4G ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
   گوشی جی پلاس X10 ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۲,۵۴۹,۰۰۰ تومان
  گوشی جی پلاس X10 ظرفیت ۶۴ گیگابایت
  گوشی سامسونگ Galaxy A22 5G ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
  قیمت ویژه: ۵,۱۶۹,۰۰۰ تومان
  گوشی سامسونگ Galaxy A22 5G ظرفیت ۶۴ گیگابایت

  یکی از نویسندگان مطالعه، نیکولا کالک از کالج کینگ لندن معتقد است که این نظرسنجی‌ها به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. وی همچنین به نمونه‌هایی از نوجوانانی اشاره کرد که آنقدر وقت خود را صرف بازی با گوشی‌های خود می‌کنند که حتی نمی‌توانند دوش گرفته و یا از خانه بیرون روند. مطمئناً این رفتار نگران کننده‌ای خواهد بود؛ اما این مطالعه نمی‌تواند مشخص کند چه تعداد از نوجوانان در این شرایط قرار دارند.

  ادعای دیگر، اینکه گوشی‌ها باعث افسردگی جوانان می‌شوند نیز به هیچ عنوان تأیید نمی‌شود. این مطالعات صرفاً ارتباطی بین استفاده از گوشی و مشکلات بهداشت روان را نشان می‌دهد، نه اینکه گوشی‌های موبایل صرفاً علت آن باشند.

  همچنین محققان کالج کینگ لندن، موافقند که این یک محدودیت است؛ اما می‌گویند این یافته‌ها هنوز الگویی را نشان می‌دهد که نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. ادعای دیگر، اینکه گوشی‌ها باعث افسردگی جوانان می‌شوند نیز به هیچ عنوان تأیید نمی‌شود. این مطالعات صرفاً ارتباطی بین استفاده از گوشی و مشکلات بهداشت روان را نشان می‌دهد، نه اینکه گوشی‌های موبایل صرفاً علت آن باشند.

  کاملاً قابل قبول است که احساس افسردگی کنید زیرا شما دوستان مدرسه زیادی ندارید، از این رو سعی می‌کنید بیشتر به صورت آنلاین با افراد صحبت و یا بازی کنید. در این صورت، والدینی که با گرفتن موبایل فرزندشان واکنش نشان می‌دهند، احتمالاً وضع را بدتر خواهند کرد. این گروه از محققین اظهار داشته اند که تنها “ارتباط” بین استفاده از گوشی و مسائل مربوط به سلامت روان را پیدا کرده‌اند. به طور کلی این تحقیقات واژه اعتیاد به موبایل را مناسب نمی‌داند. به جای کاربرد واژه اعتیاد به موبایل والدین می‌بایست علل ریشه‌ای مرتبط با آن را شناسایی کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن