قیمت گوشی های شیائومی
سبک زندگیعلم و دانشهمه

چشم بیونیک، بینایی یک زن را پس از ۱۶ سال برگرداند!

برناردتا گومز ۱۶ سال است که نابینا است؛ اما با استفاده از یک چشم بیونیک که توسط ادواردو فرناندز متخصص عصب اسپانیایی ایجاد شده بود، دوباره قادر به دیدن شد. نکته جالب این اتفاق این است که وی قادر به دیدن شده؛ بدون اینکه اصلاً از چشم‌های بیولوژیکی خود استفاده کند.

چشم بیونیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

چشم بیونیک کاری مشابه شبکیه چشم به منظور بازگرداندن بینایی را انجام می‌دهد؛ در این وسیله که در آن نوعی ایمپلنت قرار داده می‌شود، تصاویری که فرد می‌بیند به امواج الکتریکی تبدیل و آنگاه سیگنال‌های تصویر به مغز منتقل می‌شوند و به این ترتیب فرد قادر به تشخیص تصویر و افراد می‌شود.

این ایمپلنت به صورت مستقیم در قشر بینایی مغز کاشته می‌شود. آزمایش چشم بیونیک با گومز نیز کارایی این سیستم را تأیید کرد. او در مورد تجربه بینایی خود نوشت که: ” حتی توانستم یک بازی رایانه‌ای ساده مانند Pac-Man بازی کنم. “

چشم بیونیک، بینایی یک زن را پس از 16 سال برگرداند!

با این موفقیت حالا دکتر فرناندز می‌داند چشم بیونیک کار می‌کند، به دنبال قدم‌های بعدی است.

با این موفقیت حالا دکتر فرناندز می‌داند چشم بیونیک کار می‌کند، به دنبال قدم‌های بعدی است. این موارد شامل آزمایش روش‌هایی برای جلوگیری از تخریب ایمپلنت در هنگام قرار گرفتن در بدن و آزمایش بر روی افراد بیشتری است. وی به MIT Tech گفت: « برناردتا گومز اولین بیمار ما بود، اما طی دو سال آینده ما در پنج فرد نابینا این  ایمپلنت را خواهیم کاشت.»

گوشی سامسونگ Galaxy A02 ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۲,۸۴۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy A02 ظرفیت ۶۴ گیگابایت

چشم بیونیک

فرناندز تنها محققی نیست که به دنبال استفاده از چشم بیونیک است و اولین بار در ژوئیه سال ۲۰۱۹ یک جراح دیگر به دنبال امتحان این روش بود. به طور کلی رویکرد جدید می‌تواند تأثیر به مراتب بیشتری در جامعه نابینایان داشته باشد.

ساخت اندام‌های بیونیک اولین بار به چندین سال پیش باز می‌گردد که دانشمندان موفق به تولید گوش بیونیک شدند و از آن زمان تاکنون محققان بسیاری از اجزای بدن را با استفاده از چاپگر‌های سه بعدی تولید کردند.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن