قیمت گوشی سامسونگ
علم و دانشهمه

آیا رویای سفر در زمان به زودی محقق خواهد شد؟

ران مالت، به عنوان یک متخصص فیزیک نجومی معتقد که سفر در زمان، امکان‌پذیر است. ران مالت در حال حاضر به عنوان استاد فیزیک در دانشگاه کانکتیکات خدمت می‌کند. وی به CNN گفته که به معادلات و اصول علمی دست یافته است که به طور بالقوه می‌تواند به ساخت ماشین زمان کمک کند.

یافته‌های ران مالت براساس نظریه نسبیت آلبرت انیشتین است. مالت به خبرگزاری سی.ان.ان گفت: “اگر بتوانید فضا را خم (خمیدگی فضا) کنید، احتمال برگرداندن فضا به عقب برای شما به وجود خواهد آمد.”

یافته‌های ران مالت براساس نظریه نسبیت ویژه آلبرت انیشتین است. مالت به خبرگذاری سی.ان.ان گفت: “اگر بتوانید فضا را خم (خمیدگی فضا) کنید، احتمال برگرداندن فضا به عقب برای شما به وجود خواهد آمد. در نظریه انیشتین، آنچه که ما به عنوان فضا اطلاق می‌کنیم شامل زمان نیز می‌شود. به همین دلیل به آن فضا-زمان گفته می‌شود.

سفر در زمان

مالت معتقد است که می‌توان زمان را به صورت یک حلقه در آورد تا سفر به گذشته ممکن شود. او حتی یک وسیله نمونه اولیه برای نشان دادن یک مؤلفه اصلی نظریه خود ساخته است. گرچه همکاران مالت همچنان بر این باورند که ماشین زمان او هرگز به نتیجه نخواهد رسید. برای درک ماشین مالت، باید مبانی نظریه نسبیت ویژه آلبرت انیشتین را بدانید. این نظریه بیان می‌کند زمان بسته به سرعتی شی که در حال حرکت، تند یا کند می‌شود.

برای درک ماشین مالت، باید مبانی نظریه نسبیت ویژه آلبرت انیشتین را بدانید که بیان می‌کند زمان بسته به سرعتی شی که در حال حرکت است تند یا کند می‌شود.

براساس این تئوری، اگر شخصی در یک سفینه فضایی حرکت کند و به سرعت نور سفر کند، زمان برای آنها کندتر از آنچه که برای کسی که روی زمین، می‌گذرد. در اصل، فضانوردی که کمتر از یک هفته در فضا گردش کرده، هنگامی که به زمین بازگشتند، ۱۰ سال از آن زمان گذشته است و به نظر می‌رسد فضانورد که به آینده سفر کرده است.

گوشی اپل مدل iPhone 12 ظرفیت 256 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۳۲,۸۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی اپل مدل iPhone 12 ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Redmi 9A ظرفیت 32 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۲,۴۲۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Redmi 9A ظرفیت ۳۲ گیگابایت
گوشی سامسونگ Galaxy A51 ظرفیت 64 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۵,۸۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی سامسونگ Galaxy A51 ظرفیت ۶۴ گیگابایت
گوشی شیائومی Mi 10T 5G ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۸,۵۱۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Mi 10T 5G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
گوشی شیائومی Mi 11 Lite ظرفیت 128 رم 6 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۷,۲۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی شیائومی Mi 11 Lite ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت
 گوشی ال جی K41S ظرفیت 32 گیگابایت فروش ویژه
قیمت ویژه: ۲,۸۹۹,۰۰۰ تومان
گوشی ال جی K41S ظرفیت ۳۲ گیگابایت

در حالی که اکثر فیزیکدانان قبول دارند که سفر به آینده احتمالاً امکان‌پذیر باشد، اما سفر به گذشته موضوع دیگری است و مالت تصور می‌کند که می‌تواند با استفاده از لیزر این موضوع را حل کند. اکنون این شخص در حال بررسی امکان وجود ماشین زمان بر اساس پرتوی از نور است.  سرانجام یک پرتوی در گردش لامپ‌های لیزری می‌تواند به عنوان نوعی ماشین زمان عمل کند و باعث پیچش یا تغییر زمان شود که به شما امکان می‌دهد به گذشته برگردید.

با این حال، پاول ساتر، متخصص فیزیک نجومی بر این باور است که نظریه مالت از نظر مفهومی دارای نقص است. ساتر به سی.ان.ان گفت: “من فکر نمی‌کنم که لزوماً این امر ثمربخش باشد؛ زیرا بر این باور هستم که نقص‌های عمیقی در ریاضیات و نظریه وی وجود دارد، بنابراین یک دستگاه عملی غیرقابل دستیابی به نظر می‌رسد.”

با تمام آنچه گفته شد، یک محدودیت مهم در نظریه مالت وجود دارد. وی خاطرنشان می‌کند که اطلاعات در صورت موفقیت پروژه می‌تواند تنها به مکانی که دستگاه روشن شده ارسال شود. در نظر شما چیست؟ نظرات خود را با ۱۹کالامگ به اشتراک گذارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن