تاریخچه و قابلیت های نسخه های مختلف سیستم عامل اندروید!

نوشته شده توسط خانم سپهری 2017/09/12 13:54:51 0 نظرات

تاریخچه و قابلیت های نسخه های مختلف سیستم عامل اندروید!

همان طور که می دانید در حال حاضر سیستم عامل اندروید از جمله شناخته شده ترین سیستم عامل های موبایل در دنیا محسوب می شود. در واقع بیشتر اعتبار و محبوبیت آن از این واقعیت سرچشمه می گیرد که ماهیت گسترده ای دارد. از همان روزهای اولیه زمانی که موبایل T-mobile G1 تنها گوشی دارای سیستم عامل اندروید بود تا به امروز کد منبع این سیستم عامل در دسترس همگان قرار داشته است. در این مقاله سعی بر این است که تاریخچه ای از اندروید و نسخه های مختلف آن و اینکه هرکدام از این ورژن ها چه خصوصیاتی دارند شرح داده شود.

سیستم عامل اندروید

قبل از هرچیزی نکته ای را بیان می کنیم که شاید هر کدام از شما از آن بی اطلاع هستید. قبل از به وجود آمدن گوشی هایی با سیستم عامل اندروید یک شرکت ساخت نرم افزار موبایل وجود داشت که توسط اندی رابین یکی از مهندسان شرکت اپل اداره می شد. این شرکت دنجر نام داشت؛ اما آنچه که این شرکت را مشهور کرد Hiptop نام داشت – تلفن هوشمندی با صفحه کلید افقی و یک رابط کاربری که وب گردی و ارسال پیام را در اولویت خود قرار داده بود - با تولید این گوشی شرکت دنجر به یک مدل کسب و کار منحصر به فردی دست یافت که کار را برای به دست آوردن درآمدهای بیشتر در آینده آسان کرد. در این مرحله، خدمات شرکت دنجر بیشتر از ساخت سخت افزار به فروش رفت اما در این زمان اندی رابین از این شرکت اخراج شد؛ اما طولی نکشید که شرکت Android Inc را تاسیس کرد. در ابتدا این شرکت به طور کلی مبتنی بر تولید نرم افزار بود و در واقع تمرکز آنها تماما بر ایجاد بهترین تجربه وبگردی بود و معتقد بودند که اگر محصولاتی خوب تولید شود توجه سرمایه گزاران را به سمت خود جلب خواهد کرد، در همین زمان شرکت گوگل نیز در حال توسعه سیستم عامل مخصوص خود بود و نرم افزار اندروید دقیقا همان چیزی بود که شرکت گوگل به دنبال آن بود بنابراین از طرح آنها استقبال کرد و روی آن سرمایه گذاری کرد. حال به ترتیب ویژگی های نسخه های مختلف اندروید را شرح می دهیم:

1- Android 1.1:

اندروید نیز همانند OS در T-Mobile G1 متولد شد که در زمان خودش بسیار قدرتمند محسوب می شد. این ورژن پتانسیل خود را نشان داد.

با وجود اینکه G1 از نظر تعداد و درآمد فروش، به اپل نرسید اما برخی از ویژگی های کلیدی اندروید را ارائه کرد که هنوز هم در موبایل ها مورد استفاده قرار می گیرد. موارد زیر از جمله ویژگی هایی است که در این نسخه از اندروید ارائه شده است.

 • Android Market، بازار اندروید به عنوان یک منبع مجزا برای تحویل نرم افزار های اندرویدی مورد استفاده قرار گرفت و بر خلاف محدودیت های سخت App Store، بازار اندروید توانست بدون هیچ گونه محدودیتی نرم افزار ها را انتقال دهد.
 • این نسخه از اندروید Android browser را ارائه داد که تجربه وب گردی را برای کاربران لذت بخش کرد.
 • این اولین نسخه ای از اندروید بود در آن ویژگی همگام سازی دادها (data syncing) با Google ارائه شد.
 • در این نسخه گوگل مپ ارائه شد که با استفاده از GPS، نزدیک ترین نقطه به محل شما را روی نقشه نشان می داد؛ و نوید بخش این شد که هرگز گم نخواهید شد.

:Android 1.5 Cupcake -2

سیستم عامل اندروید

این نسخه از اندروید آغازگر سنت نامگذاری اندرویدها به نام دسرهای خوشمزه به حساب می آید. همان طور که می دانید، هر یک از این نسخه های اندروید بر اساس نام یک دسر نام گذاری شده اند، شاید به این دلیل که با کاربردی که دارند حس خوب و خوشایندی به شیرینی یک دسر خوشمزه را القاء کنند؛ اما مقامات گوگل و افرادی که در آنجا فعالیت دارند تاکنون در مقابل گفتن اینکه چرا از این نام ها استفاده کرده اند مقاومت می کنند. این نام ها از ترتیب حروف الفبا نیز پیروی می کنند. این نسخه به نام CupCake نام گذاری شده است و اولین نسخه اصلی اندروید بوده که در ماه مه سال 2009 به بازار عرضه شده است. از جمله ویژگی های آن می توان گفت:

 • ارائه کلید های میانبر و ویدجت ها روی صفحه نمایش: روش های متعددی را برای سفارشی کردن صفحه نمایش ارائه داده است.
 • اضافه شدن قابلیت فیلم برداری به دوربین و امکان آپلود مستقیم ویدئوها در یوتیوب.
 • سرعت مرورگر به مقدار قابل توجه ای افزایش یافت و همچنین قابلیت کپی پیست نیز اضافه شد.

 Android 1.6 Donut -3:

سیستم عامل اندروید

اندروید 1.6 Donut در ماه اکتبر 2009 عرضه شد. در این نسخه چند پیشرفت عمده دیگری صورت گرفت. بزرگترین ویژگی که به این نسخه اضافه شد پشتیبانی از CDMA است که توجه عده کثیری از افراد را به این نرم افزار جلب کرد. CDMA تکنولوژی بود که توسط شبکه های موبایل امریکا در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفت. از جمله ویژگی های این نسخه می توان گفت:

 • پشتیبانی از صفحه نمایش های چند پنجره ای که راه را برای ظهور و عرضه گوشی های اندروید در اندازه های مختلف هموار کرد.
 • با پشتیبانی از ناوبری ماهواره ای turn by turn ( این یکی از ویژگی های ناوبری دستگاه های GPS است که در آن جهت یک مسیر انتخاب شده به طور مداوم درقالب دستورالعمل های صوتی و بصری به کاربر نشان می دهد و کاربر می تواند بهترین مسیر را دنبال کند) پیمایش در نقشه های گوگل اضافه شد.
 • در Donut ویژگی جست و جوی جهانی گنجانده شد که به ما این امکان را می دهد که برنامه ها را در گوشی موبایل خود و یا در اینترنت جست جو کنیم

Android 2.0 and 2.1 Eclair 4:

سیستم عامل اندروید

کمی بعد از عرضه Donut در نوامبر 2009 نسخه بعدی اندروید یعنی اندروید Eclair رونمایی شد. در حقیقت این نسخه از اندروید یک ماه بعد از Donut در ماه نوامبر 2002 عرضه شد؛ این نسخه از اندروید با برطرف کردن اشکالات و ارائه API های جدید جهت بازی با آن به بازار آمد؛ اما در واقع برای کاربران ویژگی قابل توجه ای به آن اضافه نشد. در زیر به برخی از ویژگی های آن اشاره می کنیم:

-         پشتیبانی از صفحه نمایش چند لمسی به آن اضافه شد.

-         اندروید Eclair صندوق ورودی یکپارچه ای را برای اندروید به ارمغان آورد و پشتیبانی از حساب های چندگانه گوگل به آن اضافه شد.

-         مرورگر وب با یک نوار آدرس جدید تغییر اساسی پیدا کرد و Thumbnail ها جهت مرور سریع اطلاعات توسط کاربر اضافه شد. Thumbnail ها نسخه‌های کوچک شده‌ای از تصاویر هستند که به سازماندهی و شناخت آنها کمک خواهند کرد، در حقیقت نقش مشابه با فهرست متنی را برای تصاویر بازی می کنند.در حقیقت تصاویر کوچک شده ای از منابع مختلف جهت نمایش دادن منابع بیشتری از اطلاعات در کنار هم جهت مرور سریع کاربر هستند که با کلیک بر روی هر کدام از این تصاویر یا ویدئوهای کوچک کابر می تواند تصویر و ویدئو اصلی را در اندازه واقعی وجزئیات بیشتر مشاهده کند.

-         پشتیبانی از جست جو در پیام های متنی نیز به آن اضافه شد.

5- Android 2.2 Froyo:

سیستم عامل اندروید

مهمترین تغییری که به چشم می خورد اضافه شدن فلش به دوربین است. در زیر به برخی از خصوصیات آن اشاره می کنیم:

-         بک آپ گیری سرورهای گوگل از تنظیمات تماس ها و ایمیل ها این امکان را برای کاربران به وجود آورد تا هر چیزی را به صورت خودکار به حالت اول برگردانند.

-         فلش گوشی توانست در ویدئوها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

-         سازگاری بلوتوث با اسکله ها و بلندگو های ماشین افزایش یافت.

-         برای به اشتراک گذاشتن اتصال شبکه 3G با گجت های دیگر پشتیبانی از WiFi hotspot قابل انتقال نیز اضافه شد.

6- Android 2.3 Gingerbread:

این نسخه از اندروید در سال 2010 عرضه شد اما سر و صدای زیادی به پا نکرد. از جمله ویژگی های مهمی که به این نسخه اضافه شد پشتیبانی از NFC و SIP برای تماس آنلاین بود. در زیر به برخی از خصوصیات آن اشاره می کنیم:

-         تعمیر اساسی UI به منظور اجتناب از سوختن پیکسل صفحه نمایش و بهبود طول عمر باتری.

-         پشتیبانی از دوربین جلو به منظور ایجاد تماس تصویری.

-         Download manager به منظور مدیریت دانلود ها.

-         بهبود کلیدهای روی صفحه نمایش با ارائه کلید های میانبر و نشانگر به منظور کمک به کپی پیست.

7- :Android 3.0 and 3.1 Honeycomb

این نسخه از اندروید خیلی مورد توجه قرار نگرفت و تنها در برخی از مدل های تبلت مورد استفاده قرار گرفت و هرگز به تلفن های هوشمند راه پیدا نکرد. Honeycomb در ماه می 2011 به بازار آمد؛ و در اصل پشتیبانی از صفحه نمایش بزرگ را برای اندروید به ارمغان آورد. در زیر به برخی از ویژگی های آن اشاره می کنیم:

-         جهت استفاده از صفحه نمایش بزرگ تغییرات متعددی در UI انجام گرفت.

-         به حداقل رساندن دکمه های سخت افزاری و استفاده از دکمه های روی صفحه نمایش.

-          ارائه مرورگر وب tabbed browsing.

-          ارائه ویدجت های بزرگتر و بهتر.

-         به منظور استفاده از صفحه نمایش بزرگ اپلیکیشن هایی مثل YouTube و Gmail دوباره طراحی شدند.

8- :Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Ice Cream Sandwich (ICS)، اولین نسخه اندرویدی بود که در کنفرانس سالانه گوگل در ماه می 2011 معرفی شد اما 7 ماه طول کشید تا همه بتوانند از این نسخه استفاده کنند. در زیر به برخی از خصوصیات آن اشاره می کنیم:

-         طراحی مجدد اندروید با تم Holo.

-         وب گردی و جست جوی روان تر و سریعتر.

-         فضای ذخیره سازی چند گانه جهت اپلیکیشن ها.

-         تشخیص چهره به منظور باز کردن قفل صفحه نمایش.

9- Android 4.1, 4.2 and 4.3 Jellybean:

Jellybean در سال 2012 عرضه شد و مشخصه های زیادی به آن اضافه شد. از جمله ویژگی های آن می توان گفت:

-         Google Now – یک دستیار جدید که بر اساس آنچه که قبلا سرچ کرده اید اطلاعات مرتبطی را به شما نشان می دهد.

-         Project Butter- برای پشتیبانی از نرخ فریم بالاتر زمانی که بین منوها و صفحه نمایش حرکت می کنید.

-         قابلیت مشاهده فوری عکس ها به وسیله حرکت از دوربین به سمت اسلاید های نمایش عکس

-         ویدجت ها با افزودن موارد جدید خود را تغییر می دهند.

-         اعلان های غنی تر

-         حرکات و ویژگی های جدید قابلیت دسترسی.

10- Android 4.4 KitKat:

سیستم عامل اندروید

این نسخه، آخرین نسخه X.4 به حساب می آید و اصلاحات متعددی را هم از نظر داخلی و هم از نظر ظاهری برای اندروید به ارمغان آورد. این نسخه از اندروید در نوامر سال 2013 معرفی شد. برخی از خصوصیات آن عبارت است از:

-         Immersive mode یا حالت تمام صفحه برای استفاده بهتر از محتوای روی صفحه نمایش،

-         یک نوار پیمایش بهتر برای ورود به حالت Immersive mode و خروج از آن.

-         پشتیبانی از ویدجت های قفل صفحه نمایش.

-         شماره گیر جدید با ویژگی Caller ID

-         تصاویر پس زمینه تمام صفحه.

 • صفحه کلید Emoji برای شکلک ها.

-         برنامه Hangouts و پیام رسانی یکپارچه.

-         پشتیبانی بهتر از cloud print: (سرویسی است که چاپگرهای خانه و محل کارتان را به وب وصل می‌کند. از آنجا که چاپگرتان به وب متصل است، می‌توانید از هر کجا و با استفاده از هر دستگاه متصل به اینترنتی از جمله کامپیوتر شخصی، دستگاه ‌هایی مثل، گوشی ها تبلت ها وغیره اسناد خود را چاپ کنید.)

-         hands-free Google Now Integration دقیق تر

11- Android 5.0 Lollipop:

سیستم عامل اندروید

این نسخه از اندروید در ماه می سال 2014 در Google I/O (کنفرانس سالیانه که بر روی توسعه دهندگان متمرکز است و توسط گوگل در سان‌فرانسیسکوی کالیفرنیا برگزار می‌گردد) معرفی شد و تاکنون بزرگترین طراحی مجدد گوگل محسوب می شود. بزرگترین تغییر و اصلاحاتی که در این نسخه از نرم افزار انجام گرفت معرفی Material Design بود که به سرعت به زبان واحد طراحی اجرا شده در همه محصولات گوگل تبدیل شد. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از:

-         پشتیبانی از تنظیمات بهتر و سریع.

-         بهبود طول عمر باتری با استفاده از حالت جدید Battery Saver.

-         قفل صفحه نمایش جدید.

-         ارائه مشخصه های قفل هوشمند از طریق خدمات Google Play.

-         حالت مهمان یا Guest mode برای به اشتراک گذاری دستگاه با دستگاه های دیگر.

-         پین کردن برنامه (App pinning): به شما امکان می دهد که نرم افزار خود را در صفحه نمایش قفل کنید و تماس دست یا تماس های ناگهانی باعث خارج شدن از محیط برنامه نمی شود.

از جمله گوشی هایی که با این نسخه از اندروید اجرا می شوند می توان به این موارد اشاره کرد:

Redmi Note 3 Pro - Oppo Neo 7- Sony Xperia C4 - Sony Xperia Z5 - Samsung Galaxy A3 - BlackBerry PrivLG V10Samsung Galaxy A9-2016

12- Android 6.0 Marshmallow:

سیستم عامل اندروید

در حالی که اندورید لالی پاپ ویژگی های بسیار خوبی را به ارمغان آورد اندرید Marshmallow نقایص نسخه قبلی را برطرف کرده و حتی بهتر از لالی پاپ ظاهر شده است.

 اندروید مارشمالو درسال 2015 در کنفرانس سالانه گوگل نشان داده شده است و شامل مشخصه های زیر است:

-         پشتیبانی از حسگر اثر انگشت برای موبایل.

-           قابلیت: Doze کاهش قابل توجه مصرف باتری در هنگام خاموش بودن صفحه نمایش.

-         پشتیبانی از پرداخت های تلفن همراه از طریق .Android Pay

-         مدل app permissions  بهتر: به کمک این قابلیت می توانید مشخص کنید کدام برنامه به کدام یک از بخش های سیستم عامل دسترسی داشته باشد تا به این ترتیب می توانید هم از نظر امنیتی و هم از نظر میزان مصرف باتری مدیریت بهتری روی گوشی خود داشته باشید و به کاربر این امکان را می دهد که انتخاب کند که کدام یک از قسمت های نرم افزارهای داده ای او قابل دسترسی باشد و به این ترتیب می تواند مدیریت بهتری روی داده های خصوصی خود داشته باشد.

-          Google Now on Tap(جهت عکس یا اسکرین شات گرفتن از صفحه نمایش).

-         Deep linking اپلیکیشن ها: این ویژگی به محتوای داخل برنامه ها اشاره دارد برای مثال برای به اشتراگ گذاری یک محصول لینک آن را ارسال می کنید و کسی که این لینک را دریافت می کند می تواند به همه محتوای کامل آن لینک دسترسی پیدا کند.

سیستم عامل اندروید

این نسخه از اندروید جدید ترین نسخه اندروید است و ویژگی های منحصر به فردی را ارائه می دهد. برخلاف سایر نسخه های اندروید این نسخه از اندروید قبل از کنفرانس سالانه گوگل در ماه مارس سال 2016 رونمایی شد. برخی از ویژگی های آن به ترتیب زیر است:

-         Doze on the Go برای ارائه زمان بهتر حالت انتظار یا standby جهت مصرف بهینه باتری.

-         ساختار چند پنجره ای برای استفاده از دو اپلیکیشن در یک زمان.

-         تنظیمات بهتر.

-         پاک کردن همه آنچه که در صفحه نمایش برنامه های اخیر وجود داشته است.

-         پاسخ مستقیم به اعلان ها.

-         اعلان های گروهی.

-         سفارشی کردن ضامن های تنظیمات سریع.

Xiaomi Mi 6 Plus - Xiaomi Mi 6  -  Samsung Galaxy S8+- Samsung Galaxy S8

Huawei Honor 9Nokia 8   

LG Stylus 3 LG V20

14- Android 8.0 Oero

سیستم عامل اندروید

این نسخه جدیدترین و به روز ترین نسخه از اندروید می باشد و 8.0 Oero نام دارد؛ و همانند اندروید Nougat این نسخه از اندروید نیز به عنوان یک نسخه پیش نمایش، قبل از کنفرانس سالانه گوگل رونمایی شد. در حال حاضر این نسخه از اندروید عرضه شده و برخی از ویژگی های آن شامل موارد زیر است:

-         جدید ترین سایه اعلان های بازسازی شده.

-         New Easter Egg.

-         قوانین سخت برای پردازش پس زمینه تصویر در تصویر برای استفاده از یک برنامه (برای مثال پخش ویدئو) در قسمت بالای برنامه های دیگر.

-         نقاط اطلاع رسانی که با فشار دادن روی این نقاط، می توان سریعا فعالیت یک برنامه را مشاهده کرد.

-         آیکون های تطبیق پذیر برای مطابقت پویا با سبک های لانچر،

-         کانال های اعلان به منظور اولویت بندی بهتر و گروه بندی اعلان ها، برای مثال توسعه دهنده می تواند اعلان های خود را کانال بندی کند و شما هر کانالی را که مایل بودید را دیده و از کانال های دیگر چشم پوشی کنید.

-         مدیریت رنگ بهتر به منظور ارائه یک تجربه بصری بهتر، برای مثال برنامه های مختلف می توانند از دامنه رنگی مختلفی برای مقاصد خود استفاده کنند.

-         ایموجی های جدید: مجموعه ایموجی های اندروید 0 بازسازی شده است.

-         ارائه زمان بوت شدن سریع تر: در گوشی های پیکسل در حال حاضر شما می توانید زمان بوت شدن را دو مرتبه سریعتر از اندروید ناگوت تجربه کنید.

-         AutoFill:  با وجود این ویژگی، سیستم ‌عامل به صورت اتوماتیک فیلدهای خالی موجود در وب سایت‌ها اعم از نام کاربری و رمز عبور و سایر مشخصات را پر می‌کند؛ بنابراین کاربران نسخه بعدی اندروید، مانند کابران لپ تاپ‌ و پی‌سی، می‌توانند از این نرم‌افزارها برای وارد کردن امن و سریع رمز عبور خود در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنند.

 

سیستم عامل اندروید

بدون شک نسخه های زیادی به این نسخه از اندروید به روزرسانی خواهند شد. در زیر به برخی از گوشی های که به احتمال زیاد به این نسخه از اندروید ارتقاء خواهد یافت اشاره می کنیم:

Galaxy S8, Galaxy S8 Plus, Galaxy Note 8, Galaxy Note FE, Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy A7/A5/A3 (2017) , Galaxy J7/J5 (2017), Galaxy J7 Prime, Galaxy C9 Pro, Galaxy C7 - Pro, Nokia 6, Xperia XZ Premium, Xperia XA1 Ultra, Xperia X, Nova 2 Plus, OnePlus 5

اندروید به عنوان یک پلتفورم از زمان تولدش تا اکنون رشد چشمگیری داشته است. این پلتفورم درحال حاضر در سرتاسر جهان بیش از یک میلیارد کاربر داشته که به صورت روزانه از آن استفاده می کنند؛ و به یکی از بزرگترین منابع درآمد در دنیا تبدیل شده است؛ و با ویژگی های منحصر به فرد خود عصر گوشی های هوشمند را پیش می برد؛ و به شهرت بسیار زیادی رسیده است.

 


این محصول فعلا موجود نیست، ایمیل و شماره موبایل خود را وارد نمایید، به محض موجود شدن به شما اطلاع میدهیم.